Kasım ayının ikinci yarısı - Son Veriler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • SON VERİLER:(Alıntıdır.)

Kasım’ın ikinci yarısında başlamasını beklediğim kış koşullarının kuvvetli La-Nina sayesinde Nisan ayının ikinci yarısına kadar sürmesini beklemekteyim.

Yukarıda ki sinoptik görüntüde normaller ve altında gösterdiğim, kırmızı ile yuvarlak içine aldığım ülkeler üzerinden gelecek olan soğuk ve yağışlı havaların etkisi altında kalmamızı bekliyorum.Ayrıca bu sistemlere IRI’ye dayanarak Orta Akdeniz üzerinden sistemlerin eşlik etmesini bekliyorum.Aşağıdaki sinoptik görüntü kışın gelmesini beklediğim sisteme güzel bir örnektir:

Bu kış mevsiminde en şanslı bölgeler;Marmara ve Batı karadeniz başta olmak üzere Kuzey Ege ve İç Anadolu’nun kuzeyidir.Doğu Karadeniz bölgesi ise bu kış mevsiminde özellikle Karadeniz üzerinden gelicek sistemlerde sürpriz yapmaya adaydır.
    La-Nina’nın gücü şubat ayında epey bi artacak olup Avrupa’da Alçak Basınç alanından çok Yüksek basınç alanı hakim olacaktır.Bu durumda Şubat ayında Blocking olması son 10 yılda yaşadığımız kış mevsimindeki ihtimallerden 2010-2011 kışında daha yüksektir.Blocking olması durumunda Romanya-Türkiye hattında ekstrem kış koşullarının yaşanacağını tahmin ediyorum.Blocking:

Yukarıda ki sinoptik görüntüde de görüldüğü gibi Orta Avrupa’nın batısı ile doğusu arasında yaşanan iklim koşulları arasında 180 derece fark var.Batısı ılık ve yağışsız günler geçirirken özellikle Doğu ve Güneydoğu Avrupa’da ise soğuk ve yağışlı günler uzun süre kalabilmektedir.Bu ekstrem koşullara en uygun ay şuan ki verilere göre Şubat ayıdır.

Yağışları şuan için kestirmek güç.Özellikle Ekim ayında aldığımız yağışlar 1 haftalık yağış tahmininin bile zor olduğunu gösteriyor.Mevsimlik tahminde ise yağış tahmini yapmak çok daha zor.Genel olarak şuanki yağışlar son verilere göre özellikle kuzey ve batı kesimlerde normaller ve üzeri gözüküyor.Alacağımız kar miktarı Azor Y.b’nin konumu,Polar kökenli sistemlerin ve Orta Akdeniz’den gelecek olan Alçak basınçların gücüne bağlı olacak.

Bu kış kuzeyli rüzgarlar özellikle Poyraz daha çok hakim olacak.1 Ekim’de ve 28 Ekim’de yaşadığımız sistemler(Lodos arkası Poyraz)bu sene göreceğimiz sistemlere örnek olarak gösterilebilir.

Her kış geçmişteki güzel kışlara benzetilir.Bende bu kışı 1975-1976 kışına benzetiyorum.Bana göre bu tahminin gerçekleşme olasılığı %80 dir.Diğer bi ihtimal ise düşükte olsa Azor Y.b’nin bize yatay olarak uzamasıdır;

Mevsimlik tahminlerde başarı yüzdesi son yıllarda oldukça düşmüştür.Bir sonraki günün bile tahmininde sapma olması mevsimlik tahminlerin tutma ihtimalinin ne kadar düşük olduğunu gösteriyor.2008 Kışında 12-13 derece ile Lodos ve yağmur beklenen bir İstanbul gününde rüzgarın beklenmedik bir şekilde kuzeye dönmesi ile sıcaklık 1 dereceye düşmüş ve kar yağmıştır.İstanbullu arkadaşlar bilirler.18-20 KASIM ARASI İSTANBUL’A KKY YADA KAR GELME İHTİMAL

Bol karlı bir kış geçirmek dileğiyle..

Son durumlar böyle
    [hr]
    İlk kar tarihi bence bu tarihte gelecek olup sistemin kky yada kar bırakma ihtimali gelecek olan sistemin ne derece soğuk olacağına bağlıdır.Gelmesi muhtemel sistemin sinoptik görüntüsü aşağıdaki gibi olma ihtimali yüksektir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ilk kar, istanbul, kar, kasım, kıs, sistem ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]