Marmara'da 2007'den Beri Devam Eden Ilık Kışların Nedenleri.

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çoğumuzun tabiriyle küresel ısınma olarak gözüksede böyle bir şey kesinlikle yok ortada.ama şunu biliyoruz ki iklimlerimizde son 2-3 senedir bir değişim süreci oluşmuş durumda.peki ama oluşan bu döngü ne zaman kırılacak,özlediğimiz kış mevsimleri hangi yıllarda gelecek bunuda zamanı gelince uzmanlarımız açıklayacaklardır diye bu konuya şimdilik parantezimi koyuyorum.şimdi dilerseniz 2007'den 2011'e kadar niye Türkiye'nin kuzey ve güney kesimleri ortalama değerlerde kar alırken Marmara adam akıllı kar almamış bunun analizini yapalım hemen.

1-Yüksek basınç(ılık hava) nedeniyle bir süredir bölgemizde maalesef son 3-4 senedir kar bir türlü istenilen sekilde yağmadı.yağsa bile tadımlık bir görüntü sergiledi

2-Akdeniz'den gelen yağmurlar ve rüzgarlar kış mevsimlerinde Marmara'yı esir alarak koskoca bölgeyi ılıman bir bölgeye çevirdi.

3-Gerek bölgemizin yeşil alanlarının azalmasıyla gerekse bina stoklarının artması bölgemizdeki oluşan soğuk havaların geriye doğru gitmesine neden oldu.

4-Havaya bıraktığımız duman,sera gazları Marmara'nın havasını katlederek çok büyük bir doğal felakete yol açmıştır.

5-Doğamızın can damarları olan ağaçlarımız kesildi soğuğu çeken ne kadar yeşillik varsa hepsi ortadan kaldırıldı ve bu nedenle de bölgemizde ısı oranı kat kat artarak adeta Marmaramız ada haline dönüşmüştür.kısaca biz buna ısı adası diyoruz.

Bu verdiğimiz 5 neden emin olun bölgemizi çok iyi anlatıyor.aslında kimimiz için hava durumu demek sallamaktan öteye gitmez.fakat şöyle bir gerçek var ve bunuda unutmamak lazım.havanı korursan geleceğinide garantiye almış olursun.işte bizlerde bu vesileyle çağrımızı buradan yapmak istedik.son olarak Marmara ile ilgili küçük bir hatırlatmada bulunalım.2011 yılında Marmara'da görülen ısınmalar tamamıyle Akdeniz'den gelen basınclarla alakalıdır.yani yaşadıklarımızın küresel ısınmayla hiç bir bağlantısı yoktur. konumuza dair düşüncelerinizi bu bölümden yazabilirsiniz.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• yha ugur abi b artık istanbul içn kar fln bklemiorum artık kışıda böle kapattık ama ne olsun busene en sanşlı dorusu ballı anakraydıııı abi istanbula artık okarlar glmezzzzzzzz

• kardeş sen güney kesimler kar alıyor diyosun ama güneydoğuda emin olki 2007 den beri adam akıllı kar almadı eskiden senede 4 defa adam akıllı kar görürdük ama bu 2 senedir karda yok bugün hafif karlakarışık yağmur yağdı o kadar. burası urfa

• Arkadaşlar bahsı geçen konu Marmara ile alakalıdır Güney kesimleride kastederken de bölge bölge vermedim akdenizide egeyide kattım işin içine tamam.bunuda ekleyelimde yanlış anlaşılmasın detaylar.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• uğur abi artık marmara tropikal iklime girmek üzere geen biadm dedi itüden hava uzmanı konu istnabulda açıldı neden kar yağmıyo dşye adm istanbul ve batı bölgeler artık tropikal iklme giriomuş

• Artık Türkiye tropikalleşiyor.Fazlaca yağmurlu bu iklim ama kışlar ılık kar değerlerine inmeyen bir iklim bu.İnşallah böyle bir şey olmaz.Türkiye'ye,İstanbul'a kar çok yakışıyor.

• Bu konuya aylarca cevap yazılmaması beni çok düşündürüyor,halbuki bu forumda biz hepimiz mevsimlerin mevsim gibi geçmesini isteyenlerdeniz niye kimse bu konuya dair fikirlerini yazmamış açıkçası bunu çok yadırgadım ben.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Bu konuya aylarca cevap yazılmaması beni çok düşündürüyor,halbuki bu forumda biz hepimiz mevsimlerin mevsim gibi geçmesini isteyenlerdeniz niye kimse bu konuya dair fikirlerini yazmamış açıkçası bunu çok yadırgadım ben.

Aslında yadırganacak bir durum yok karsever uğur arkadaşım. Şuan bu forum kar bekliyor, herkes kar bekliyor. Ve bu durum karla ilgili konulara daha çok düşülüp mesaj atılmasını sağlıyor. Senin açtığın konular gerçekten güzel , bilgili, kaydedeğer. Bu durumda da yanlış anlaşılmak istemem. Zamanla ve karla birlikte bu konulara da daha çok üzerinde durulacağından eminim.

Benim görüşüm;

Kar olmama gibi bir durum yok bu yıl Marmara da, başta da İstanbul da. Geçen yıl çok kısır bir yıl geçiren Marmara bu yılbaşıyla eski düzenine kavuşacak görüşündeyim. Yb basıncının uzun zaman sonra üzerimizden kalkması ve ayın 26 sından sonra gelecek soğukla güzel bir kış başlayacaktır. Modelleri takip edelim.

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]