Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu senenin en güzel kar yağışını alıyoruz hiç şüphesiz arkadaşlar bunun sabahı var daha öğlende yoğun olacak benim bura yüksek sıcaklık pek sıkıntı olmaz. Kaç cm yi buluruz burda 10 cm ye yaklaşmış. Mgm 10 dedi akşama kadar fakat 25 i bulurmuyuz çok feci ince ince bide rüzgar var tipi

• Şimdiii, dayanamadım çıktım. 1 saattir o göbek senin bu viraj benim çok eğlenceli bir şekilde gezdim. 2 kere spin attım. :D

1 saate yola çıkacaklar için şimdiden rapor vereyim.

Çayyolu bölgesinde kar kalınlığı 10 - 11 cm civarında. Eskişehir yolu'nda 2 tane küreyici bir o yana bir bu yana gidip geliyor. Eskişehir yolu Polatlı istikametini tek şerit açabilmişler (en sol şerit). Yanlız inanılmaz kayıyor, sanki dona çekmiş gibi. Yaşamkent'ten şehir merkezi tarafına doğru daha radikal çalışılmış 2 şerit açık (orta ve sol). Ancak tuzlama çalışmaları pek meyvesini vermiş sayılmaz. Çünkü tam çözememiş karı.

Ümitköy, Koru, Konutkent, Yaşamkent, Çayyolu 1 ve 2, Alacaatlı ve İncek ana arterleri kürenmiş bazı yerler tuzlanmış gibi ama erken saatte yaptıklarından sanırım tekrar dolmuş kar ile. Onun dışındaki tüm yollarda 10 - 11 cm kar var. İncek'e çıkmam yaklaşık 5 dakikamı aldı. Çünkü hem iki rampa birden var hemde otomobilim arkadan itişli olduğu için malum biraz daha zorlanıyor. Kış lastiği olmasa mümkün değil çıkamazdım. Rampalar kürenmiş ancak dik oldukları için sanırım hiç tercih edilmemiş. Zira abartı bir kar doluluğu yoktu ancak benden önce giden bir aracın teker izlerini takip ederek çıktım. İncek'te sanki daha fazla kar var gibi geldi ama inip ölçmedim. İncek Bulvarı kürenmiş ve tuzlanmış, diğer yerlere göre daha iyiydi.

Ümitköy eski Galeria'nın olduğu cadde daha çok tercih edildiğinden daha açıktı.

Alacaatlı, İncek Prestij ile Atabilge ve Toki Konutları bölgesinde sanki küreme işlemi yapılmamış gibiydi. O kadar insan işe nasıl gidecek bilemiyorum.

Yaşamkent ana cadde açık sayılır ama iç kısımlar tamamen kapalı.

Özetle bu taraflardan yola çıkacak olanlar çok dikkat etsin. Her an kazaya davetiye çıkabilecek durum söz konusu. Kış lastiği olanlar temkinli çıksın, yaz lastiği olanlar motoru dahi çalıştırmasın. İlk durduğunuz yerde bir daha kalkamazsınız patinaja kalırsınız.

Çayyolu bölgesinden şimdilik aktaracaklarım bu kadar.

• En etkili yağış (sabaha kadar yağana göre daha etkili olup) 6 saat sürerse gerçekten 25 cm'i bulur. Bende arabayı çıkartmam artık yerinden. Her yere tabanvay, şehire gitmek için metro. Temiz...