Ufukta Görünen Sistemlerdeki Son Durum -2013-

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Kasimin basinda yagmur var ancak MGM hiç orali olmamis.

yb ler cirt attigi icin yagis son gune beli oluyor hatta son saate mgm nin yaklasimi yerinde buluyorum etrafimiz yblerle dolu suanda dogu bolgelerimiz mgm nin acik gosterdigi yer bile yagis alirken yagisli gosterdigi yerde axik olabiiyor yani mgm den kaynaklan birsey degil gecen gunde yorumda belirtmistim bu tip sistemler cok kararsizlar yani mgmnin yaklasimi gayet normal.

• Accuweather 3 Aralık'ta İstanbul'a kar vermiş :D

Sal / Ara 3
    Az kar ve yağmur
    8°Dü 4°

olum accunu öyle dediğine bakma o gün kar yağdırcak kadar kuvvetli sistem varsa yağar accunun işi kar yağdırmama yağdırsada az yağdırma accu dereceleri hep yüksek tuttuğundan onların ikonların kar görmek çok nadir

• Son güncellemede ay ortasına doğru Avrupa'ya dalan bir İzlanda siklonunun, daha sonralarda kuzeye tırmanma gayretine giren Azor yüzünden İtalya'nın güneyine, Adriyatik taraflarına veya Girit civarlarına demir atması bekleniyor. Bu tip bir demir atma durumunda hem alçak basıncın oluşturduğu yükselen hava ve yağış bize ulaşamıyor, sınırımızda bekleyip duruyor hem de uzun süre alçak basıncın sıcak sektör tarafına yakın olduğumuzdan soğuyamıyoruz. Lanet olsun böyle oluşumlara :hfyeni (44):

Sırf bu oluşumları modellerde görmemek uğruna uzun bir süre güncelleme takibi falan yapmayacağım. Ekranı yumruklayasım geliyor gerçekten :hfyeni (18):

• İzlanda ile Azor Y.b bu nedenle kabusumuz diyorum ben işte ve bu basınç eğer ki kış mevsiminde de görülürse tekrar ikinci bir 2007 felaketi yaşayabiliriz,umarım Kasım ortası Azor Avrupa'ya doğru yükselir yoksa bu kış gerçekten kurak günler bizleri bekliyor olacak..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• İzlanda ile Azor Y.b bu nedenle kabusumuz diyorum ben işte ve bu basınç eğer ki kış mevsiminde de görülürse tekrar ikinci bir 2007 felaketi yaşayabiliriz,umarım Kasım ortası Azor Avrupa'ya doğru yükselir yoksa bu kış gerçekten kurak günler bizleri bekliyor olacak..

Biz de şans yok dediğin olur. :(

• Biz de şans yok dediğin olur. :(

Azor y.b ve İzlandalı kışlar bize yaramıyor maalesef,ama ben bu mesajı siberianistin görüşüne göre yazdım..yani bu sakın bu sene ılık bir kış geçireceğimiz anlamına gelmesin ben sadece olası senaryoyu yazdım orda.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Yine aynı görüntü :/-2 Fakat bu sefer demir atan ab bir tepki ab'si

Neyse ki bu sefer sıkıntı yalnızca soğumada. Yağış hatrı sayılır şekilde kuvvetli. Bu senaryo biraz olumluya da yorulabilir aslında

Bakalım bu tarz senaryoları daha ne kadar göreceğiz

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Mustafa bizim bol yağışa ihtiyacımız var.Soğuğa ve yağışa aralığın 2. yarısından sonra bakarız biz kasımda yağmura bakalım.Kışın gerisi gelir inşallah. :)

• ama trakya çanakkale süper :D :D

• 15-20 kasım arası gerçekleşmesi beklenen kuvvetsiz soğuk salınımı, eğer ki gelirse, kasım sonu-aralık başı bir salınıma daha yardımcı olacak gibi duruyor. Kıyılarda kar, olsa olsa kasım sonu-aralık başında olur bana göre ki bu beklentinin de gerçekleşme olasılığı şimdilik %20'lerde. Zaman yaklaştıkça bilgi vereceğim

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• 15-20 kasım arası gerçekleşmesi beklenen kuvvetsiz soğuk salınımı, eğer ki gelirse, kasım sonu-aralık başı bir salınıma daha yardımcı olacak gibi duruyor. Kıyılarda kar, olsa olsa kasım sonu-aralık başında olur bana göre ki bu beklentinin de gerçekleşme olasılığı şimdilik %20'lerde. Zaman yaklaştıkça bilgi vereceğim

Acele etmeden emin adımlarla ilerliyoruz.Sistemin bize ne göstereceği Allah'a kalmış birşey. :)

• Kasım sonu-aralık başı artık yavaş yavaş GFS menziline girmekte. İlk izlenimler gayet hoş. Fakat bu salınımdan beklentilerim sabah modelindeki gibi 0 izotermi değil, -6 ile -8 arasında bir değerdir. Törpülenme ihtimalini göz önüne aldığımızdan, daha beklemek zorundayız kesin konuşmak için. Bundan önce verdiğim %20'lik salınım ihtimali yükselmeye devam ediyor. Modellerde o tarihleri 240'lara taşıdığımızda ilk açıklamamı yaparım ;)

• Izlanda bloğu kasım sonu kırılıyor ve sibirya salınımlarına başlayacak...21 aralık kyk için gerçek kışın girdiği tarih kasımın hesabı aralıkkta bu yıl güzel geçebilir....