Ufukta Görünen Sistemlerdeki Son Durum -2013-

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modeller daha gerçekçi bir hale gelmiş. -12 ve -8'lerin yerine -4, -2 ve 0'lar almış. Şuan için şiddeti bilinmez ancak Kasım Sonu - Aralık Başı, tarih verecek olursak 25-1 Aralık gibi soğuma ihtimali çok yüksek.

Bu arada bu fotoğrafa iyi bakın, uzun bir müddet köprüyü bu kadar boş görmeyiz sanırım. Maraton sağolsun :D.

• Zaten sıcaklık ve yağış mevsim normallerine bakarsak sıcaklık mevsim normallerin altına hatta ocak ayı değerlerine düşecek yağış ise mevsim normalleri üzeri buna bağlı olarak kasım 25 den sonra karlı ve soğuk havanın gelmesini bekliyoprum aralık ayıda normallerden daha çok kar yağacak diye düşünüyorum

• 15-20 kasım arası gerçekleşmesi beklenen kuvvetsiz soğuk salınımı, eğer ki gelirse, kasım sonu-aralık başı bir salınıma daha yardımcı olacak gibi duruyor. Kıyılarda kar, olsa olsa kasım sonu-aralık başında olur bana göre ki bu beklentinin de gerçekleşme olasılığı şimdilik %20'lerde. Zaman yaklaştıkça bilgi vereceğim

Demiştim ayın 8'inde. Yılın ilk nokta atışına doğru ilerliyor gibiyiz ;) Kasım sonu-Aralık başı gerçekten kritik tarihler. 15-20'si arasındaki küçük salınım da geldiğine göre önümüz açık, sabah modelleri de sistemi veriyor. Önümüzde böyle kritik bir sistem olmasa bir tarih daha verecektim ama beklemek en iyisi ;) Bakalım atmosfer bizi utandıracak mı

• Azor kuzeyden kuvvetli soğuklar indirecektir, burası kesinleşmek üzere. Fakat bize fazla sokulması veya fazla batıda kalması veyahut da tam bize göre konum alması durumunda (verilen ihtimallerin sıralamasına göre, mesela birinci ihtimal Azor bize fazla sokulur'a karşılık sistem Doğu Karadeniz'e iner ) sistem sırasıyla "Doğu Karadeniz", "Orta Avrupa" ve "Marmara"ya iner. Son modeller Doğu Karadeniz üzerine yoğunlaşmış olsalar bile, buna kesin kanaat getirmek için sistemi 192h hatta 102h civarına almamız gerekiyor. Geçen yılki 7 Ocak sistemine benzer bir sistem, soğuma açısından o kadar kuvvetli olamayacak büyük ihtimalle fakat indiren basınç paterni 7 ocak ile neredeyse aynı. 7 ocak'ta da hatırlarsınız ki Marmara mı Karadeniz mi tartışmaları vardı. Bu sistemde de olacak büyük ihtimalle.
    Aynı zamanda bu sistem gelirse arkası gelir, Azor vurdukça vurur, bu yıl basınç paternleri son derece kararlı, uzun süre etkisini yitirmiyorlar (Mesela; 1 aydır pide olan Azor) Kritik bir salınım, gelmesi taktirinde, şuan yaşadığımız sıkıcı günlerin acısını çok fena çıkartacağımız bir döneme giriş yaparız

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Sabahki modeller yagis açisindan harika önce sogugun Karadenizi etkilemesini dogal buluyorum bunun isaretini ta ekimin basinda almistik. O zamandan helen her sistemdr Karadeniz Marnarayla ya ayni derecelerde oldu ya da daha soguk hatirlarsaniz bundan 1 - 1.5 ay öncede Karadenizliler olarak :D acaba bu kis Karadenizin kisi mi olacak diyorduk :D

• Size güzel haber mgm baktığım mevsim normallerinde 9-15 aralık arası marmara ve iç anadolu bölgesi mevsim normallerinin altına inecek

• 15-20 kasım arası gerçekleşmesi beklenen kuvvetsiz soğuk salınımı, eğer ki gelirse, kasım sonu-aralık başı bir salınıma daha yardımcı olacak gibi duruyor. Kıyılarda kar, olsa olsa kasım sonu-aralık başında olur bana göre ki bu beklentinin de gerçekleşme olasılığı şimdilik %20'lerde. Zaman yaklaştıkça bilgi vereceğim

Sistem konusunda fikirlerim hala benzer, sadece soğuma artık kesinleşti gibi duruyor. Kuvveti için biraz daha beklemek gerek ;)
    Sezonun ilk adamakıllı nokta atışına gidiyoruz ya bakalım önümüze engel gerilmez inşallah :)

• Sabah modelleri harika ;) İç bölgeler kaymağı götürecek gibi duruyor bu sistemde :D Bir de sabah diyagramlarını bekleyelim bakalım nasıl çıkacaklar :)

Sabah modelleri çok garip geldi bana izun süre mevsim normallerinin altinda sicaklik ve kuzey kesimler hariç yine kuraklik çeken diger yerler sanki 2012 sonbaharini animsatiyor bana :hfyeni (30):

• Ben şahsen 2012 sonbaharında hiç -8 girdiğini hatırlamıyorum :D Hem artık bu sistem kış sistemi olarak algılanabilir, Aralığa girerken geliyor.
    Aynı zamanda hatırlarsanız kutup buz seviyesinden bahsetmiştim mevsimsel tahminimde. Kuvvetli pozitif olması nedeniyle çok kuvvetli polar ataklar inebilir demiştim. Eğer bu sistem d6 veya altında bir değerle inerse Kasım sonu-Aralık başı için aşırı bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Şu kıytırık basınç yerleşiminde, Doğu Akdeniz'de doğru düzgün bir tepki ab'si oluşmayan bu basınç yerleşiminde dahi -8 giriyorsa, eğer ki tepki ab'si bize uygun oluşsaydı sabah modelindeki -12'ler bile inebilirdi diyorum. Bu kış bu tarz mevsimine göre aşırı soğuk polarlara hazır olun, kışın normaller altı kapanıp kapanmayacağını o polar sistemler arasındaki zaman aralığı belirleyecek ;)

• Sonbaharda herhalde - 8 girmedi mevsimine göre olmustu o zamanda hep 0 -2 falan giriyordu. Ayrica bir kez daha söylüyorum araliga karla girmek çok mu iyi gün gelir devran döner derler yani aralikta kiytirik kar yagislari aliriz asil kar yagmasi greken ocak bos geçer...

• Sonbaharda herhalde - 8 girmedi mevsimine göre olmustu o zamanda hep 0 -2 falan giriyordu. Ayrica bir kez daha söylüyorum araliga karla girmek çok mu iyi gün gelir devran döner derler yani aralikta kiytirik kar yagislari aliriz asil kar yagmasi greken ocak bos geçer...

Sonbahar olayını yanlış anlamışım dostum ;) Fakat ben aralık etkili geçerse ocakta durulur tarzı şeylere pek katılmıyorum. Aslında bir bakıma bu kelimelerin haklı çıktığı tarihler var, dediğin gibi 2013 kışı aralıkta son derece hareketliydi fakat sonra duruldu. Fakat bunlara karşı, aralığı sert geçip de ocağı, şubatı çok daha sert geçen kışlar da var. 1941 kasım-aralık ve 1942 ocak-şubat-mart'ını arşivlerden incelediğimizde bu durumu görüyoruz. Bu duruma vereceğim başka örnek şimdilik aklımda yok, arşivleri karıştırmam gerek biraz. Kısaca fikrine saygım var, çünkü daha önce söylediğin tarzda olaylar gerçekleşmiş fakat ben bunun zıttı olayların da gerçekleştiğini göz önünde bulundurarak nelerin olacağını Azor'u belirleyeceğini düşünüyorum :)

• Bende öyle düsünüyorum zaten ama benim dedigim sey seninkine göre gerçeklesme ihtinali daha fazladir çünkü biraz altimiz çöl o yüzden isinma oldugunda genelde ilk bizi etkiliyor ama insallah senin dedigin gibi olur :4722

Sonbahar olayını yanlış anlamışım dostum ;) Fakat ben aralık etkili geçerse ocakta durulur tarzı şeylere pek katılmıyorum. Aslında bir bakıma bu kelimelerin haklı çıktığı tarihler var, dediğin gibi 2013 kışı aralıkta son derece hareketliydi fakat sonra duruldu. Fakat bunlara karşı, aralığı sert geçip de ocağı, şubatı çok daha sert geçen kışlar da var. 1941 kasım-aralık ve 1942 ocak-şubat-mart'ını arşivlerden incelediğimizde bu durumu görüyoruz. Bu duruma vereceğim başka örnek şimdilik aklımda yok, arşivleri karıştırmam gerek biraz. Kısaca fikrine saygım var, çünkü daha önce söylediğin tarzda olaylar gerçekleşmiş fakat ben bunun zıttı olayların da gerçekleştiğini göz önünde bulundurarak nelerin olacağını Azor'u belirleyeceğini düşünüyorum :)

• Geçenlerde sistem boyu rüzgar denizden eseceğinden -8 anca yeter demiştim İstanbul için. Fakat son modellerde basınç yerleşimi resmen ters döndü. Hakim rüzgar karayel-yıldız gibi duruyor. Öyle ki akşam modeli 26 kasım'ı ikinci bir 20 aralık olarak göstermiş