GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bünyamin sürmeli çok etlili olmayacak ama 22-29 arasında istanbulda her düşen yağış kar demiş. Gfs ve ecmwf ye göre yağış ne alemde ? Tabiki değişir daha ama şuanki verilere göre durum nedir

• 2012 1 şubattakı sarı denk bantlarını tekrar görürüz inşallah görmememiz için bir neden göremiyorum.

Hayır 17 şubat 2015'deki efsanevi başakşehir bandını bir daha görelim

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA

• Aynen biraz düzelme var gibi akşamki çıktılar önemli sistem ne kadar batılı gelirse bizim için o kadar iyi.

gfs ikidir nerdeyse aynı verileri veriyor zamanda kısa.hatta bizim yöreye yagışı perşembeden sokmuş(ama kky vermiş demiştim:D).yağış batıda biraz takılı kalıyor.kalmasıda iyi soğukla birleşmesi daha iyi olur

• Keşke kırmızı hatta mor görsek. Ama imkansız

Aslında sarı,kırmızı renkli kütleler dolu ya da graupel bırakıyor diye biliyorum açık Yeşiller yoğun kar anlamına geliyor

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA

• Dekler kısmet işidir bu önümüzdeki sistemde deklerden beslenicez.Kader kismet bakarsiniz bazi yerler 10-20 senedir gormedigi kar yağışıni gorur fakat hayal kırıklığı da olabilir Allah bilir.Semih hocam ve diger tahminci hocalarimiz yakin bir zamanda açıklama yaparlar

• gfs ikidir nerdeyse aynı verileri veriyor zamanda kısa.hatta bizim yöreye yagışı perşembeden sokmuş(ama kky vermiş demiştim:D).yağış batıda biraz takılı kalıyor.kalmasıda iyi soğukla birleşmesi daha iyi olur

Akşam ikiside siklonu verir İnşallah da haftasonu da iyi kar alırız.

• Hocam herkes farklı birşey söylüyor net birşey söylenemez ama yazarlarımız şuan ki güncellemeye göre cuma günü kar girişi oluyor mu yani sitemler ne alemde efsane diyebilirmiyiz

• Hocam herkes farklı birşey söylüyor net birşey söylenemez ama yazarlarımız şuan ki güncellemeye göre cuma günü kar girişi oluyor mu yani sitemler ne alemde efsane diyebilirmiyiz

İstanbul' un işi deklere kaldı. Ben kendi ilçem adına konuşuyorum işimiz zor.

• bu denli soğuk girişlerinde tepki ab si oluşma ihtimali yüksektir,ayrıca karadenize kıyısı olan şehirlerde iyi kar alabilirler DEK ler sayesinde. Tekrar ediyorum yağış ve kar haritalarına takılmayın, son anlara yakın belli olur yağış,hatta sistem geldiği anda bile değişebilir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• bu denli soğuk girişlerinde tepki ab si oluşma ihtimali yüksektir,ayrıca karadenize kıyısı olan şehirlerde iyi kar alabilirler DEK ler sayesinde. Tekrar ediyorum yağış ve kar haritalarına takılmayın, son anlara yakın belli olur yağış,hatta sistem geldiği anda bile değişebilir.

Ama bizim kader belli. Siklon yok. Nereyi ne vurursa artık

• Ama bizim kader belli. Siklon yok. Nereyi ne vurursa artık

Nereden belli? siklon geldi de ne oldu bu sistemde? Sistemimiz cepte soğuma yeterli, yağışta inşallah olacaktır. Bu havaları gördüğünüze şükredin 2013 te tek bir sistem bile almadık

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

Hangi sistemden bahsediyorsun ?

23 sisteminde Tepki Ab'si mevcut zaten.

Sistemin batılaması önemli,şayet daha batılı olursa siklon hem iç hem doğu kesimlere iyi kar yapacak şekilde konumlanır ayrıca marmara için de iyi olur,karadenizde zaten sıkıntı yok yani tam ülke sistemi olur.Tabi batılaması için de azorun biraz daha kuzeybatıda konumlanması lazım.