Beiträge von TC.Army

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Efsane Semih, Ahmet usta, wildleo, coğrafyacı, icould, root, tahminci.... Ve adını yazmadığım diğer tüm üstadlar;
    Yüzlercemiz günlerce , saatlerce sizi bekleyip, ağzınızdan çıkacak bir kaç sözle mutlu oluyoruz.
    Metrobüsü bile sizi beklediğimiz gibi, heyecan içinde beklemiyoruz :)
    Hepinizin yüreklerine sağlık,
    Emekleriniz, paylaşımlarınız ve en önemlisi sabrınız için sağolun varolun;
    Bu kış aylar önce yazdığınız gibi geçiyor ve sanırım bu sene tahmin tutarlılığında rekor kırıyorsunuz. Helal olsun size...
    Tüm dostlara bol karlı ve eğlenceli günler...
    Saygılarımla;

Teşekkürler üstadlar, emeklerinize sağlık;
    Yayınladığınız haritaların, çizelgelerin neredeyse tamamı bana yabancı ve hiçbirini anlamam :)
    Sizlerin yorumları sayesinde öğreniyorum neler olma ihtimali olduğunu,
    son gelişmeler sistemin taca çıkabileceği yönünde midir yoksa ben mi yanlış anladım ?
    Saygılarımla;

Ispartakule'de kar durdu, henüz yerlerde de fazla yok, bir kaç santim belki :))
    Eğer Başakşehir ve Güngören buraya yollarsa, sabaha çok güzel örtü olacak. Sıcaklık müsait, yerler karlı, yollardada fazla gidip gelen yok.
    Beklemeye devam

Çok sabırsız adamlarız vesselam :)
    Hem sabırsızız, hem de bunaltıcıyız :)
    İşte 17 Şubat 2015 günü forumda yazdıklarımız;

11:31 "işimiz deke peke kaldıysa yaş iş...ben dolu dolu sistem sanmışstım bu sisitemi..karla karışık güneşli istanbul.."
    11:45 "Etilerde hayvan gibi yağmasına rağmen sıcaklık yüksek olduğundan kar kesilince anında eridi.Bu sistemte cortlayacak heralde sıcaklıklar yüksek"
    12:08 "hava 0 diye geçiyor ama boyle yağıp açıkcaksa ist 5 cm ortuyu anca alır çatıda arabada tutan kar bile eriyor.."
    12:37 "avcılar 10 15 dk bi yagıyo göz gözü görmüyo sonra tutan heryer 5dkda eriyo"
    12:56 "Mgm cuma kar kaldırmış , Perşembede yoğunken normalde almış sistem pek iyi değil demek ki"
    13:25 "70 cm yalan oldu galiba"
    13:30 "evet sistem bitti bu kadar."
    14:25 "Dek hiç bi zaman efsane kar yapmadı 2012 Hariç böyle güneş her zaman"
    14:10 "Dekleri oldum olası sevmem şu an bizim bahçeye şezlong atıp güneşlenesim var yine hayal kırıklığı"
    14:14 "Bu kış yine berbat bir kış oldu bence artık geçmişteki gibi sert kışlar göremeyeceğiz"
    14:18 "İnşallah dediğin gibi olur ama hiç sanmıyorum dekler şans işi siklon lazım"
    14:25 "Gel bide güngöreni gör günesleniyoruz burada Hfyeni (3)"
    14:36 "Yav yok sabah 10 dan sonra yok akşam yok gece yeter büyütülecek bir yağış yok işte"
    14:43 "Kocaeli yine fosmu çıktı beyler yerlerde beyazlık bile yok yağarmı düzgün bi kar ?"
    15:12 "Ben bu sistemi cozemedim kar mar yok sakaryada hava gunluk guneslik acuwher bence bu isi en iyi bilen gunesli dedi saatlik olarak gunesli geciyor :) mgm ise hayati yalan :) nasil is anlamadim"
    15:15 "bogaz düzgün kar almadi 15 dk yagip 30 dk durdu tirt cikti"
    15:20 "Yine tutan yerler eridi bu sistem böyle geçip gidecek galiba klasik dek sistemi"
    15:26 "İlk önce öğleden sonra dendi sonra akşam şimdi gece kendinizi avutmayın gençler klasik dek sistemlerinden biri siklon olsa şimdiye kadar 10 cm olmuştu"
    15:32 "Yine bize hüsran günler düştü Eyvah. ..."
    15:53 "Tutmuyor be tutmuyor kıytırık 12 ocak bile yolda örtü yapmıştı"
    16:13 "MGM perşembeyi hafif kar yağıllı cumayı kky göstermiş sistem güçsüzleştimi?"
    16:20 "ben oyle adam gibi bir dek te goremiyorum gece de boyle giderse 2-3 cm kara yine el sallamaca...hava soğuk olmasına rağmen bana okadar soğuk gelmedi nedense +3 havasında..0 -1 olsa tutan kar olurdu 5 dk sında eriyor.."
    16:28 "maltepe yine tırt"
    16:35 "Yine durdu Hfyeni (19)"
    16:36 "beyler zonguldak ereğliye yoğun kar demiştiniz yine kar yok"
    16:40 "Küçükçekmecede hiçbişi yok komedi gibi keşke siklon olsaydınya bu kış hiç göremwdik siklonlu kar"
    16:42 "şuanki gidişata göre 20 30 cm beklemek çok uçuk olur(kendi oturduğum yer adına konuştum)"

:) Neticede ne olduğu sanırım hepimizce malum. :))

Sistem vur-kaç yapıyor sabahtan beri :rolleyes:
    Az kaldı, geliyor ve geldiğinde efsaneler arasına katılacak bir kaç gün
    ve uzun zamandır özlediğimiz bir yılbaşı getirecek.:holiday::holiday::holiday:

Böyle bir sistemin olması riski bile okulların tatil olması için yeterlidir bence. İstanbul 20 milyon nüfusu, yüzbinlerde aracı ile apayrı bir ülke gibidir. Daha kar yağmadan, yarın kar olacak sözleri ve azıcık yağmur bu akşam trafiği %100 yaptı. Bir de sabah yada öğlene doğru kar yağdığını düşünecek olursak, yüzbinlerce çocuk ve engelli yollarda perişan olacak demektir. Geçen şubatta, sistemin ilk gününde Levent'teki işimden Bahçeşehir'deki evime 7 saatte gidebildim. Bizler katlanırız bir şekilde, ama çocuklarımızın buna katlanma ihtimali yoktur.
    Şehri yönetenler, böyle bir sistemin gelme ihtimali olsa bile öğrenciler ve engelliler için tatil kararını acilen açıklamalıdır.

Hava forum üstadları günler öncesinden sistemi vermişti ve o gün geldi kapıya dayandı. Görünen o ki, ciddi boyutta bir yağış geliyor,
    İstanbul Valiliği, İBB, MGM, Afad ve Akom gibi kurumlar, hazırlıklı olduklarını belirterek neredeyse "afet geliyor" dercesine uyarılarda bulunuyorlar.
    Ancak anlamadığım nokta, öğrenci ve engellilerin yaşayacakları sıkıntıları neden düşünmüyorlar sayın büyüklerimiz !
    Öğrenciler ve engelliler için tatil kararı acilen alınmalı ve açıklanmalıdır.
    "yanlış mı düşünüyorum acaba" diye şüphelere gömdüler beni yine...

Önümüzdeki hafta kar geliyor. Salı gecesi, Çarşamba, Perşembe Istanbul kar yagışlı. Cuma da dahil olabilir. -10 girecek; gündüz yağış anında sıcaklık 0 dereceye kadar düşebilir. Rüzgar yönü poyraz olacak. Soğuk Karadeniz'den Balkanlara'a doğru inecek. Görüntü bu.

Özledik karlar içinde yeni yılı karşılamayı :)
    Emeklerinize sağlık, dileğim bu tahmininizin de tutması.