Beiträge von Şevket Gökdemir9

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

İstanbul da bu zamanın normali gündüz 9 gece 3-4C ymiş.Bu da İstanbul un ne kadar ılıman bir şehir olduğunun göstergesi.Buna rağmen 2004kışının mevsim normallerinde bir kış olması şaşırtıcı.Tabi 2004kışının lodos arkası soğukların yaşandığı bir kış olduğunu unutmayalım.Zira o yıl Şubat sonunda 20C yi görmüştük.(2004 ü küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın.)

Neredeyse bütün gazetelerde çıktı bu haber bakalım gerçekleşecek mi önceden verdiklerine göre bence bir şeyler olacak gökhan abur'da aynısını söylemişti,bünyamin'de ay sonuna doğru sistem gelicek demişti.

Aysonuna doğru soğuk,kar olur ama 20yılın en sert kışı olmaz.Şubat başı ve sonrası için durum pek iyi görünmüyor tabi meteoroloji Ocak tahminindeki gibi döneklik yapmazsa

Yalan haber aksine normallerin üzerinde geçicek şahsen 6Ocak sistemi beni kara doyurmadı eğer Şubat,Mart ve Nisan ayları normallerin üzerinde geçerse ben piskoloğa gidicem umarım tutmaz.:(
    http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=27976432

AO indeksine GFS ve ECMWF farklı senaryolar çizerken biz Ocak ayının son günlerinde kadar AO'nun pozitif ama nötr'e yakın Şubat ayının ilk günlerinden itibaren de negatif faza doğru geçiş yapacağını öngörmekteyiz. Şubat ayı genelinde avrasyanın soğuk havanın etkisinde kalacağını uzun vadeli tahminlerinde (AO nun negatif faza geçiş yapacağından dolayı ) belirtmişler, bu da aslında Sibiryanın canlanacağı günlere denk geliyor. Sonuç olarak toparlarsak Ocak ayının son haftasına kadar beklenti içinde olmamak ancak uzun vadeli tahmin verilerini takipte kalarak Ocak sonundan itibaren bizleri ne tür ekstrem soğukların beklediğini göreceğiz.
    Sevgiyle kalın...

Hadi bakalım bekliyoruz.

Peki bizim için güzel şeyler mi söylüyor.