Online

PergamoN HF Platinum

 • Member since Jan 11th 2016
 • Last Activity:
 • Forum
Posts
2,574
Reactions Received
7,201
Points
75
Trophies
5
Profile Hits
2,206
 • Hocam sorumu cevaplarsanz sevinirm cok merak etdim

 • ✔Başarılı  15 Ocak 2021 cuma (tahmin)

  Cephenin konumu ve hareketi; Cephenin ilk oluşum yeri Selanik açıkları olan kuzey ege denizi ,ilk günden beri güneylemesini beklediğimiz alçak basınç alanı son veriler ışığında iyice kuzeylemiş bulunmakda.Cephe hattının ilk giriş anında kuzey egede bile güneyli hava akımları etkili olduğu için gece saatlerine ilerliyor olsakda sıcaklıların yüksek kesimlerde daha stabil artması kaydıyla bölge genelinde 2-4 derece artması olası.Yağışlar İzmir'in kuzey ilçeleri dahil izmir genelinde yağmur şeklinde başlamasını bekliyorum.Manisa'nın kuzey ilçelerindede (Soma,kırkağaç,akhisar ) yağışların yağmur olarak başlaması yüksek ihtimal.Cephe ilerledikçe rüzgarın kuzeye dönemesiyle birlikde soğuk hava girişi kuzey bölgelerden başlayarak hız kazacanak aynı hızda yağışlarda kuzey bölgelerden başlayarak çekilmeye başlayacak (Alçak basınç ilerlediği ve derinliğini kaybettiği için).İzmir'in kuzey ilçeleri bergama ve kınık'da zaman zaman karla karışık yağmur yağma ihtimali bulunsada ,saf kar ihtimali zor görünüyor yağışın kuvvetli olduğu anlarda Kky yağma ihtimali mevcut, Yüksek kesimlerinde +500metre örtü ihtimali ihtimali var.Manisa'nın kuzey ilçeleri olan Soma,Akhisar ve kırkağaç'ın yağış çekilmeden karla karışık yağmur zaman zaman kar görme ihtimali yüksek görünüyor, yoğun yağış anlarında kar'a çevirecek olursa( başta soma olmak üzere) araba üstlerinde 2-3cm arasında örtü olabilir, yüksek kesimlerinde +400m ve daha kuzeyde bulunan savaştepe,ivrindi hattında 5-20cm arasında değişen örtüler olması olası.Bölgemizin geri kalan ilçe merkezlerinde kar ihtimali çok düşük olmakda birlikde heryeri ayrıntılı incelemediğim için kabaca kar'ın inmesini beklediğim rakımlar ise şöyle;Menemen,Aliağa civarı 650-700m Turgutlu,salihli tarafları +400-450m (yağışın sonlarına doğru) , Manisa merkez ve yakın civarı +400-500m İzmir merkez ve yakın civarında +700-800m bahsettiğim rakımların 100-200metre yükseklerinde 5-20cm aralığında değişen örtüler muhtemel.

 • ✔Başarılı  16 Ocak 2021 Cumartesi( tahmin)


  Başından beri 2.siklonu gösteren Gem ve icon modelleri ab konusunda sistemlerin genelinde sinoptik görünüm olarak başarılıydılar.


  Yarın ki durumlara gelecek olursak, uzun zaman sonra bölge geneline yarayabilecek sinoptik desen ufak pürüzler dışında oluştu. Ab 50km güneyli ve 5-10mb daha derin olsaydı şuan yağarmı yağmaz mı tartışması yerine örtü miktarlarını konuşuyor olacakdık.(Alçak basınç alanın derinleşmesi inen soğuk havayla doğru orantılıdır)


  16 Ocak cumartesi günü;

  Şu saatlerde İyon denizinde oluşmaya başlayan alçak basınç alanı gitdikçe derinleşerek girit kuzeyinden sırasıyla Muğla/Denizli güzargahından kuzeydoğulu hareketine devam edicek.Yağışların öğle saatlerine varmadan kuzey egede kıyılarında başlaması olası saatler ilerledikçe bölge geneline yayılacak.Yağışların kuzey ege'de Bergama,Kınık,Soma,Kırkağaç boyunca ilçe merkezleride dahil direk kar olarak başlama ihtimali yüksek Bergama'da kky olarak başlayıp kısa sürede kar'a dönme ihtimalide mevcut Bergama'da 2 ila 5 Soma,Kırkağaç hattında 3-10cm arasında değişen örtü ihtimali var (Yükseklerde daha fazla).

  Manisa; Manisa'nın kuzey doğu ilçeleri Demirci,Gördes, (5-10cm örtü muhtemel) Manisa'nın geri kalan ilçe merkezlerinde yağışların yağmur ve kky olarak başlama ihtimali yüksek soğuk havanın sokulmasıyla il genelinde yağışlar hızla kar'a dönecek bölge genelinde il merkezi dahil 350 metreden sonrasında 5-15 cm arasında değişen örtüler oluşma ihtimali var.Manisa il merkezide zamanla kar'a çevirecek örtü ihtmali zayıf olmakla birlikde araba üstleri çimen gibi bölgerlerde hafif örtüler oluşabilir.


  İzmir; Kuzey ilçeler bergama,kınık( 2-5cm arasında örtü ihtimali yüksek) Yağışlar zamanla daha güney ilçelerde dahil Aliağa,Menemen,Foça kky yer yer kar'a dönecek ilçe merkezlerinde örtü ihtimali zayıf yüksek kesimleri +300m örtü oluşabilir.Yağışlar Karşıyaka,Çiğli,Bornova gibi yerlerde yağmur şeklinde başlayacak zamanla kky ve kar'a dönme ihtimali bir hayli yüksek 350 Rakımdan sonrasında örtü oluşabilir.(Çok sorulduğu için beşyol gibi rakımı +500'ün üzerinde olan bölgelerde 5cm'i geçicek örtü ihtimali mevcut).Daha güneydeki ilçeler gaziemir,buca gibi ilçe merkezlerinin kar görme ihtmali düşük olmakla birlikde 400-450 rakım üstünde hafifde olsa örtü ihtimali var.Daha güney/Güneydoğu ilçelerde ödemiş,tire,bayındır gibi kar beklemiyorum bu bölgelerde rakımda +500 metre civarlarında kalabilir.

 • Siteye üye kabul edilmiyor mu.bir kaç kez denedim ama olmuyor?

  • Bu mesajı dikkate almayın sorun çözüldü saygılar

  • Alım olucak günler hariç kayıt olunmuyor diye biliyorum site yöneticilerine danışabilirsin,Belli günlerde alımlar açılıyor.

 • Hocam sizce ne zaman kesinleşir

 • Hocam ızmır sayfasına yorum yazamıyorum Samet adlı kısı benı engelledı 1 haftadır yorum yapamıyorum yardımcı olurmusunuz hıc bır hakaret etmedigım halde engel yedım

  • Benim yapabileceğim birşey yok,durduk yere engel atmamışdır diye düşünüyorum kendisiyle konuşursan daha iyi olur beni aşan bir olay.

  • Hakaret kufur hıc bırsey yok ortada hocam bana hakaret ettı ve engelledı.Sucum uzun vadelı tahmınde bulunmaktı nereye sıkayette bulunabılırım

  • Kendisi forum yöneticilerinden birisi forumda başkalarına yazarak çözüme ulaşamassın kendisiyle iletişime geç.

  • Tamamdır samet hocamla hallettık tesekkur ederım

 • Hocam bu depremi onceden bilen var miydi? Ve Istanbul icin ne soyleyebilirsiniz hocam?

  • Depremi bilmek diye bir şey yok tam gün zaman vermedikden sonra ben elazığda deprem olacak dememin anlamıda yok elazığ diye kimse bahsetmedi hele ki büyük bir deprem olacak konusunda bunlar +4leri bilir anca İstanbul için birşey diyemem

   Like 2 Alkış 1
 • Dostum bahsettiğin x kişiler içinde varsam açıkça söyleyebilirsin.Benim kızdığım ve sitemkar konuştuğum nokta(o da koskoca kışta bir kere oldu yani) popülist tahminlerle,büyük laflarla kitlelere seslenenlere.Yoksa senin gibi tahmin yapan arkadaşlara hiç bir lafım yok.Buradan yazmayı daha uygun gördüm sayfa da kötü görüntü oluşturmasın diye.

  • x kişiler kışın başından beri Belli sen mesaj bile atmıyorsun nerdeyse senle alakası yok çekemeyen kişiler var ;)

 • pergamon bir sorum olacak bir sayfan falan var mi hava durumu ile ilgili

 • 14 Ocak 2019 3.tahmin


  ✔Başarılı


  15 Ocak tahmini (2019) tahmin;

  Yeniden hayırlı akşamlar herkese benim düşüncem bütün veriler dahilinde aşağıdaki gibidir eksiği fazlası olur orasını bilemem verilerdeki görülenleri yorumlayacağım yarın sıcaklık ve radar takibi heyecanlı ve önemli olucak..

  Kuzey ege ve iç kesimler şanslı bu sistemde.

  Bergama,Kınık,Soma,Kırkağaç Öğleden sonra özellikle yağışın sonuna doğru kar görme ihtimali epey yüksek bu soma civarında özellikle yüksek kesimlerinde hafif örtü yapabilir.. Bergama merkezde örtü beklentim yok yükseklerinde (+500 metre özellikle) 5cm'e yakın hatta fazlası örtü ihtimali mevcut..

  Aliağa ve menemende ise sıcaklığın çok sınırda olduğu anlar var kar yağışı 100-200m rakıma kadar inecektir merkezlerde sulu sepken gibi hafif bi yağış görülebilir.Foça ve Dikili'de kar beklentim yok yağış en kıyı kesimlerden başlayarak çekilecek ve bu ilçelerde sıcaklığın uygun olduğu saatler görünmüyor bu ilçelerdede rakım 300-350metreye kadar inecektir özellikle yağışın sonlarına doğru karla karışık yağmur yağabilir.

  Manisa merkezde yağış konusunda daha iç kesimde kaldığı için biraz daha şanslı merkezde kar görülecektir tahminimce örtü ihtimali zayıf +400-500m 5cm+ civarı örtü yapabilir. Spildede aman aman yağış görünmüyor özellikle üst seviyede konvektif engelleme mevcut 20-25cm civarı yeni kar örtüsü eklenebilir (zirveye).

  İzmir merkez civarı (Bornova,Buca,Konak) Şartlar hemen hemen aynı bu ilçelerde kar görülürse süpriz olmaz ama sıcaklıklar çok sınırda görülüyor özellikle +300-350m rakıma çıkabilen çıksın şartlar daha iyi görsel şölen olabilir örtü beklentim yok

  Karaburun,Urla,Çeşmede kar beklentim yok rakım 300m'ye kadar inecektir.

  Torbalıdada kar görülürse süpriz olmaz sıcaklık çok sınırda. Tire civarı yağış konusunda şanslı bi başka kesim sıcaklığın uygun olduğu anlarda var kar görülebilir beklenenden 1-2tık soğuk gelmesi halinde merkezdede güzel görüntüler olabilir, Ödemiş dahil yükselerinde örtü ihtimali mevcut bu bölge ve güney doğusunda yağış biraz daha etkili.

  Kemalpaşada örtü beklentim yok kar görme ihtimali epey yüksek. özellikle bağyurdu civarında örtü ihtimali mevcut +500-600 rakım güzel örtü olabilir.

  Turgutlu örtü ihtimali yok kar görme ihtimali yüksek Salihlide hafif örtü olabilir

  Demirci,Gördes hattı herzamanki gibi karasallığın ve rakımın verdiği etkiyle bölgenin yıldızı 10cm e yakın örtü ihtimali mevcut..


  Gene belirtiyorum bunlar şuanki verilere göre olabilecek durumlar yarın beklenenden 1-2 derece aşağı veya fazlası olabilir (gelebilir) %100 bilme ihtimalimiz yok. Radar ve Sıcaklık takibi herzamankinden daha çok heyecanlı ve önemli olucak. duruma göre yarın gün içindede yorum atmaya çalışacağım. beklenti heryerde minimumda olsun izmir genelinde ilçe merkezlerinde kemalpaşa dahil örtü ihtimali çok zayıf..

  Like 2
 • 2 Ocak 2019 2.tahmin  X Başarısız


  4-5-6 Ocak tahmini (2019) tahmin;

  Öncelikle hayırlı akşamlar herkese, 25 Aralık da yaptığım tahminde bugünün sinyallerini vermiştim aslında beklediğim tam olarak bu değildi sistemin çok daha iyi olma potansiyeli vardı ama geldiğimiz durum hepinizin malumu, bu haliyle bile bir çok bölgede ciddi kar yağışlarına sebep olucak .. bunlada sınırlı değil bu sistemin hemen ardından sistemler silselisi dediğimiz bir dönem yaşanacak ve bunlardan gene izmirin etkilenme olasılığı çok yüksek. Özellikle yine böyle fıtık eden görüntülerlede karşılaşabiliriz..


  Öncelikle sistemden en çok etkilenecek yerlerden başlıyayım İzmir ve Manisanın kuzeyi..

  Bu bölgenin sistemden daha çok etkilenme nedeni abnin hareketi ve Kuzey egedeki Çok kuvvetli dikey hareketlilik ve Soğuk girişi (850Hpa)nın kuzeyden sokulması

  3'ü gecesi bergama ve kınığın yükseklerinden hatta merkezden dahi gol haberi gelir diye düşünüyorum saatlerin ilerlemesiyle bu ilçelerde örtü ihtimali bi hayli fazla bu durum (Soma,kırkağaç,gelenbe,akhisar hattı ) içinde geçerli..


  İzmir ve Manisa merkezde örtü ihtimali çok düşük olsada özellikle rüzgarın kuzeye döndüğü anlarda cuma gecesi cumartesi sabahı arası havada suluda olsa kar görülebilir.. Rüzgar Karayel olduğu zamanlarda ege denizinde dek bantları için şartlar uygun gözüksede çok etkili olacağını zannetmiyorum..

  Bölgenin en kıyı kesimi (Karaburun,çeşme,urla) bu bölge çok sınırda ..

  (Bergama,kınık orta zaman zaman yoğun) (Kemalpaşa,Tire,Ödemiş hafif zaman zaman orta)

  (Aliağa,Menemen,Foça,Karşıyaka,Çiğli,Bornova,Buca,Konak) düşük rakımda suluda olsa zaman zaman hafif kar görülecektir +400rakımda çok güzel örtüler ,görüntüler olabilir . Özellikle merkez adına pazartesi daha etkili bir kar yağışı söz konusu olabilir ona günü gelince bakarız..


  Not:Bergamada yarın gece başlamasını beklediğim kar yağışının sürekli kar olarak devam etmeyeceğini 2.siklonun derinleşmesi ve güneyli rüzgarın etkisiyle zaman zaman karla karışık yağmur ve yağmura çevirme olasılığını 2.siklonunda doğuya kaymasıyla gene kuzeyli rüzgarların etkisiyle kuzey egede bahsettiğim yerlerde etkili kar yağışları şekline bürünecektir..

  Like 5
  • torbali ne olur

  • Torbalıdada en kötü havada kar olur örtü ihtimali zayıf 7sinde güney egenin çok daha fazla etkilenme olasılığı yüksek.. torbalı dahil

  • cok guzel bir tahmin ozellikle tahminlerini begendigim birisin o nedenle bir soru sormak isterim 4 ocak sabah saatleri hakkinda ne dusunuyorsun

   Like 1
  • 4 Ocak sabah saatleri şartlar fena değil ama kesin olur diyemem anlık sıcaklık ve radar takibide önemli belki benim beklentiminde fazlası olucak yarın bile verileri anlık incelemekde fayda var ama çok yoğunum inanki..

  • yarın akşama sabahçıyım reis :) bu akşam bişey yok zaten değil mi :)

   Like 1
 • 25 Aralık 2018 ilk tahmin

  ✔Başarılı

  26-27 Aralık tahmini (2018) tahmin;

  Öncelikle akşam saatlerinde trakya tarafında başlıyacak yağışlar gece ilerleyen saatlerde bölgemize doğru ilerleyecek.Bu yağışın gelmesi 01:30-2:00 civarlarını bulacak gibi gözüküyor (izmir geneline). Halen bölgemizde etkili olan güneyli rüzgar (lodos),yarın sabah saatlerinde 06:30-07:00 civarında İzmirin'in ve Manisanın kuzeyinde (Bergama,Kınık),(Soma,Akhisar,Kırkağaç)'TA Kuzeye yıldız ve poyraza dönüyor. Rüzgarın kuzeye dönmesiyle birlikte kuzey kesimlerden başlayacak ani sıcaklık düşüşü ilerleyen saatlerde tüm bölgeye yayılmış olucak. Saat 13:00'civarında bergamanın ve kınığın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kara dönmüş olucaktır yağış (kozak). saatler ilerledikçe bu alan genişleyecek ama özellikle rakımı düşük olan ilçe merkezlerinde Bergama dahil sıcaklığın belli bi süreden sonra sabit kalacağını düşünüyorum (3-3.5c) yani öğlen saatlerinde ve sonrasında bergamada kar yağışı beklemiyorum belki zamanla kky olabilir .Bu konuda Manisa'nın kuzeyi ve bergamanın daha doğusunda bulunan kınık şanslı gözüküyor sıcaklıklar 1-1.5derece daha düşük olabilir 16:00 civarında (kınık,soma,kırkağaç,gelenbe )hattında suluda olsa yağışın kara dönmesini bekliyorum araba üstlerinde hafif örtü olabilir saatler ilerledikçe 19:00 ve sonrasında bergama ve zamanla kınıkdan yağış çekilmiş olucak . (16:00) civarında özellikle Manisanın kuzeydoğu ilçeleri (Gördes,demirci) tarafı Yoğun karlı 15cm+ zamanla ( selendi,salihli,köprübaşı)'ındada kar yağışı etkili olucak bu bölgelerde ortalama 5-10cm arası bi örtü olabilir.( yükseklerde daha fazla)


  İzmir,Manisa merkez civarına gelince izmir merkezde ve manisa merkezde kar yağışı beklemiyorum manisa merkez civarında 18:00ve sonrasında kky yüksek kesimlerinde kar +300m hafif örtü olabilir İzmirdede bornova ve doğusu özellikle yüksek kesimler +300-400rakım mutlaka kar görücektir İzmirde en etkili kar yağışı kemalpaşa ve civarındaki ilçeler alıcak gibi duruyor kemalpaşada 3-5cm civarında belkide daha fazla örtü olabilir. İzmirde (Çeşme,Karaburun,Urla,Seferihisar,Menderes,Torbalı,Dikili,Foça,Aliağa,Menemen,Balçova,Narlıdere,Bayraklı,Buca,Çiğli)ilçelerinde Kar yağışı beklemiyorum. Umarım yanılırım ve beklediğim gibi gitmez heryer görür bergama dahil 8o Açıklayıcı oldusam ne mutlu bana yarın anlık sıcaklık ve radar takibi heyecanlı olucak :) özellikle ocak ayının başlarında gfs ve ecmwfde gözüken sinoptikden bölge geneli için daha iyi sonuçlar çıkabilir oraya odaklanmakda fayda var. ocağın 5-6sında çok daha kuvvetli bi salınım gelicek gibi duruyor. Ateş edeceğimiz günler yakındır..

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar 3.3k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   3.3k
   Views
   165k
   3.3k
  3. Furkanyldrm43

  1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 160

   • Interstellar
  2. Replies
   160
   Views
   7.2k
   160
  3. maestro_fizik

  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 538

   • Samet
  2. Replies
   538
   Views
   49k
   538
  3. hknnn

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 614

   • Aytac
  2. Replies
   614
   Views
   115k
   614
  3. Abdullah Emin ErenN

  1. İç Anadolu Raporlar - Yorumlar 9.6k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   9.6k
   Views
   510k
   9.6k
  3. KonyadaKar

  1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 66

   • Samet
  2. Replies
   66
   Views
   7k
   66
  3. Ubeydullah'ınBabası

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 66

   • Samet
  2. Replies
   66
   Views
   7k
   66
  3. Ubeydullah'ınBabası

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021) Genel Yorumlama 7

   • Samet
  2. Replies
   7
   Views
   380
   7
  3. Aykut53

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   240
  1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 160

   • Interstellar
  2. Replies
   160
   Views
   7.2k
   160
  3. maestro_fizik

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021) Genel Yorumlama 198

   • Samet
  2. Replies
   198
   Views
   4.9k
   198
  3. Samet

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021) 56

   • Samet
  2. Replies
   56
   Views
   869
   56
  3. Ecmedical

  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 538

   • Samet
  2. Replies
   538
   Views
   49k
   538
  3. hknnn