Berkay34 HF Platinum

 • Member since Oct 14th 2018
 • Last Activity:
Posts
3,276
Likes Received
8,303
Trophies
1
Profile Hits
2,179
 • İSKANDİNAVYA YÜKSEK BASINCI NEDİR NERELERDE OLUŞUR ÜLKEMİZE ETKİLERİ NEDİR?  Öncelikle herkese merhaba ben ''Berkay Nişancı'' bu gün sizlere İskandinavya yüksek basıncına dayanacağım, üstünde konuşacağız.


  Şimdi Ülkemiz için bu önemli İskandinavya yükseği nedir ilk önce onu açıklayım bu yüksek basınç aslında Azor'un bir kolu peki bu nasıl oluyor?


  Azor yüksek basıncı kendi bölgesinde oluşuyor güçleniyor ve kendine destek alçak basınç buluyor ve yükseliyor. İşte bu yükselme sırasında bazen İskandinavya bölgesine de yükseldiği oluyor işte biz Azor eğer İskandinavya bölgesine Krallık kurduysa işte o zaman biz bu yükseğe ''İskandinavya Yüksek basıncı'' diyoruz


  Ve bizim forum olarak da en çok Azor'un yükselmesini istediğimiz bölge İskandinavya Bölgesidir, çünkü ülkemize gelecek sistemde en ideal bölge orasıdır ve yüksek kendine orada yer bulduğu zaman kolay kolay yerinden ayrılmaz, ülkemize bir süre boyunca soğuk koridoru açık kalır.


  Size şimdi bu İskandinavya yükseğini nerede oluştuğunu harita üzerinden gösteriyim, daha net anlamanız için;

  Gördüğünüz alan İskandinavya bölgesi oluyor benim söylediğim yüksek o alana yükseliyor...  Peki bizim için İskandinavya Yükseği neden önemli ve bize ne tür sistemler getirir?


  Şimdi öncelikle bizim kışın gelen sistemlerde kırım üzerinden Bulgaristan'ı izleyerek geliyor başlıca sistemleri İskandinavya sayesinde, birde direk kırım üzerinden Karadeniz'e inen ve özelikle ''DEK'' olan sistemlerde geliş şeklini belirler.  Belki Dek nedir onu bilmeyen arkadaşlar vardır, arada onuda söylemiş oluyum. Görüyorsunuz dostlar her şeyi en açık ve net bir şekilde anlatmaya çalışıyorum elimden geldiği kadarıyla.


  DEK( Deniz Etkisi Kar) NEDİR?

  Şimdi öncelikle bizim dek dediğimiz olay Ülkemizde özelikle Karadeniz bölgesinde oluşur peki bu dek in oluşması nasıldır  Dek hava forum ile ilgili görsel sonucu


  Öncelikle dek olayının oluşması için normal hava sıcaklığının denizin sıcaklığına göre daha soğuk olmalıdır. bu şekilde deniz üzerinde havanın yükselme hareketi olur ve bu hareketi devamlılığını sağlayan rüzgarlarının devamlılığında olması lazımdır hava deniz üzerinde yükselir karaya çıktığı zamanda yağış olarak yere düşer ve bu yağan yağış kar şeklindedir, bunu aynı durumu birde kardeşi ''DEY'' buda sadece hava sıcaklığı biraz daha sıcak olduğundan dolayı deniz etkisi yağmur oluşur.


  Biz tekrardan konumuza geri dönelim.


  Evet işte bu bizim Azor dediğimiz basıncın kolu olan İskandinavya yüksek basıcı o bölgede kendini belli eder ve bu şekilde Ülkemize sistem iner.


  Nasıl iner şimdi onuda Çizim olarak gösteriyim.

  Evet gördüğünüz üzere İskandinavya bölgesinde 1030 mb lık bir Yüksek basınç sayesinde ülkemize sistem geliyor.


  Ve bu sistemlerde özelikle İskandinavya kuzeyimize yatıveriyor ve işte en sevdiğimiz şeyde o dur. ''REX BLOKİNG'' yani blokaj işte bu olay gerçekleştiği zaman soğuk ve yağışlı hava ülkemize yaklaşık 1 hafta hapis olmuş olur yani bu ne oluyor 1 hafta boyunca etkili kar yağışlar 80cm aşan büyük şehirlerdeki kar seviyeleri.


  Mesala örnek yine 6-10 ocak sistemi şimdi diyebilirsiniz sürekli 6-10 ocak sistemin örnek veriyorsunuz çünkü bu sistem her açıdan neredeyse her olayı yaşadığımız bir sistemdi.


  Rex blokingi yaşadığımız 2017 6-10 ocak sitemi sistem;
  Yine kısa ve net yazmaya baktım dostlar, makalem bu kadardı okuyan herkese teşekkürler.

 • Ekim Ayı Ülkemiz Adına Genel Görünüm  Öncelikle herkese tekrardan merhaba bu gün sizlerle ‘Ekim’ ayı Ülkemiz adına nasıl geçecek onu tartışacağız.

  Şimdi ilk veriler ışığında maalesef size şunu belirtmek isterim Ülkemiz adına ekim ayı soğuk ve yağış açısından iyi gözükmüyor yani çok büyük ihtimalle Ekim ayı mevsim normalleri ve üstü sıcaklık ve mevsim normalleri altı yağış gözüküyor, aslında zaten sonbahara girerken yaz mevsiminin beklide son hamleleri olacak gibi duruyor yani kısacası size şunu diyeceğim Ekim ayında yazdan kalma günler olacak ülke geneli.

  Peki ekim ayı neden sıcak ve kurak geçecek son endeks ve model görüntülerine baktığımız zaman özelikle çok aktif bir İzlanda ön görüyorlar, buda bizim için tamamen kötü bir durum. İzlanda aktif olduğu zaman Azor’un hamle yapması zorlanıyor hatta Azor hiç hareket edemiyor öylece Atlantik de yatı veriyor o zaman İzlanda aktif olduğundan dolayı sürekli koridor batı Avrupa’ya açık kalıyor yani kuzeyden sarkacak soğukların istikameti İngiltere Fransa ispanya hattı oluyor.

  Bunun en net örneği bu model çıktısında;  gfseu-0-144.png?12


  Peki, biz bu döngünün daha ne kadar bu şekilde devam edeceğini nereden bakıyoruz. Endeksler bize bu döngülerin ne kadar devam edeceğini en net örnek veren çıktılardır.


  MRF Ensemble North Atlantic Oscillation outlooks


  Şimdi sizlerinde gördüğü gibi endekslere baktığımız zaman bize negatif bir görüntü olacağını söylüyor bu ne anlama geliyor?


  Eğer endeksler negatif görüntü verdikleri zaman o zaman İzlanda aktif olacak demektir. Buda ülkemiz adına mevsim normalleri ve üstü sıcaklık, yağış konusunda ise kuraklık demektir. Maalesef endeksler de negatif görüntü veriyor.


  Bu görüntü sonucunda sizde bana bu döngü ne zaman kırılacak diye soracaksınızdır bu döngü şahsen ekimin son haftası kasımın başı gibi kırılacaktır. Ve ülkemiz adına soğuk koridoru tekrar açılacaktır sistem almaya devam ederiz ülke olarak.


  Şimdi ise bölge bölge Ülke geneli nasıl olacak onu belirtiğim;


  Marmara Bölgesi;

  Ekim ayı boyunca sistem gelme ihtimali düşük bölge geneli mevsim normalleri ve üstünde sıcaklık olacak yağış konusunda ise sıkıntı çekebiliriz. Yağışlar normale göre az olacak. Ekim sonu Kasımın ilk günleri bir beklentim var soğuk ve yağış açısından belki yükseklerde Uludağ ve Kartepe’de yılın ilk karı ve örtüsü olabilir.


  Ege Bölgesi ;

  Ekim ayı boyunca egede de mevsim normalleri ve üstü sıcaklık beklentim var yağış konusunda belki Marmara’dan daha iyi olabilir. Yine ekim sonu ve kasım başı için Ege bölgesine de Soğuk ve yağışlı hava gelebilir iç kesimleri rakım 2.500 metre üzerinde yılın ilk karı düşebilir.


  İç Anadolu Bölgesi;

  Zaten sonbahara girdiğimizden belli adam akılı yağış alamadınız iç Anadolu bölgesi olarak bu durum çok üzülerek söylüyorum ekimde de devam edebilir, sıcaklık konusunda gece ayaz olacaktır gündüz ise mevsim normallerinde, ekim sonu kasım başı beklediğim siklonlu sisteme inşallah yağışlara ve soğuya doyarsınız.


  Karadeniz Bölgesi;

  Ekim ayı boyunca sıcaklıklar bölge geneli olarak mevsim normalleri üstü ve mevsim normallerinde olacak gibi duruyor, yağış konusunda ise Karadenize yerleşecek 1025 lik YB ile sıkıntı çekebilirsiniz. Yine Ekim sonu kasım başı sistemde yağışınız bol olur dağlara tekrar kar yapacak sistem gelebilir ve bu sefer yaylalardaki örtü daha fazla olabilir.


  Akdeniz Bölgesi;

  Ekim ayı boyuca sıcaklıklar ayın 20 sine kadar artış gösterecek ve 20 sinden sonra kademeli olarak inişe geçecektir. Yağış konusunda ise ekim sonunu beklemek gerek Akdeniz olarak ekim sonuna kadar bir beklentim bulunmamakta. Kasım başı beklediğim sistemde Akdeniz’de siklon olmasını bekliyorum yağışlara o zaman daha etkili olur.


  Doğu Anadolu Bölgesi;

  Ekim boyuca sıcaklıklar mevsim normallerinde yağış konusunda ayın sonunu beklemek lazım Kasım başı sisteminde kar sınırı 1000 m kadar inebilir


  Güney Doğu Anadolu Bölgesi;

  Ekim ayı boyunca mevsim normalleri üstü sıcaklık bekliyorum yağış konusunda ise sıkıntı çekebilirsiniz,ekim sonu Kasım başı siklon ile güzel yağışlar olacaktır büyük ihtimalle.

  Evet değerli hava forum üyeleri benim ekim ayı genel görünümüm bu şekilde bana bu sayfa

  üzerinden yorum yapıp sorular sorabilirsiniz.


  Hayırlı günler


  sağlıcakla kalın.

 • Marmara Ve Batı Karadeniz’de Yağışlı Sistem


  Öncelikle herkese merhaba ben Berkay Nişancı amatör hava tahmincisi, bu gün sizlerle Marmara bölgesine gelecek olan yağışlı sistem ile ilgili bilgilendirme yapacağım.

  Şimdi bu gelecek sistem, yarın yani ayın 8 i gece 3 civarlarında Çanakkale bölgesinden giriş yapacak, bu yağışlı sistem sırasında şuanda mevcut olan sıcaklıklarda da düşüş yaşanacak Çanakkale bölgesinden gece saatlerinde giriş yaptıktan sonra sabah saat 6 sularına kadar tüm Marmara’ya dağılmış olacak yağışlı sistem.

  Bu gece modellerde gözüken yağış saat 3 civarlarında Çanakkale’den giriş yapacağını gösteriyor;
  overview_20191007_06_021.jpg?  Ardından saat 6 sularında özelikle Çanakkale yağışın kuvvetli olması ağırlığıyla diğer illerimizde dağılmış olacak Balıkesir, Bursa, Yalova, Tekirdağ’ının güney kıyıları, Kırklareli ve Kocaeli ve İstanbul olmak üzere yağış etkili olacak


  overview_20191007_06_024.jpg?  Saat 12 sularına geldiğimizde ise yağışın etkin kısmı kuzey doğuya doğru ilerlemekte olacak öğlen vakti özelikle İstanbullun Anadolu ve Avrupa yakasının güney ilçeleri ve boğaz hattında sıkı yağış gözüküyor, özelikle size palto ve şemsiye ihtiyaç olacaktır. Avcılar, Silivri, Üsküdar, Pendik ve körfezde kuvvetli yağış ve rüzgâr etkili olacak yer yer su baskınları olabilir. Bunlara Tekirdağ’ının güney ilçeleri ve Yalova’nın kuzey ilçeleride dahil. Sıcaklık konusunda da Bölge geneli olarak 16-12 derece arasında seyredecek.  overview_20191007_06_027.jpg?  Sistem sırasında özelikle rüzgarda etki olacak rüzgar İstanbullun kuzey açıklarında yer yer 60 km/h saati bulabilir yönü ise Poyraz olacağından dolayı sıcaklıklar beklenenden daha düşük hissedilecektir. Çanakkale de rüzgar kuvvetli gözüküyor. Sıkı giyinmekte fayda var.
  Modele GFS - Carte prévisions
  Öğlen saatinden biraz daha ileri gittiğimizde ise saat 15.00 civarı yağışlı sistem artık Marmara’nın kuzey doğusuna doğru ilerleyerek etkisini kaybedecek ve Batı Karadeniz’e geçmiş olacak İkindi vakti saat 3 sularında Sakarya, düzce, Karabük, Kastamonu, Bolu, ve Bartın’da etkili yağışlar gözüküyor yer yer kuvvetli sağanak olabilir. Rüzgar konusunda ise kıyı şeritinde yer yer 60km/h iç kesimlerde ise 40-50 km/h arası değişecek sıcaklılarda ise 10 ila 15 derece arası değişecek.  overview_20191007_06_033.jpg?


  Bu sistem bu şekilde olacak, dostlar sorusu olan bana bu sayfa üzerinden soru sorabilir yazımı beğenebilir ve yorum yapabilir.

  Güzel bir sonbahar sitemi olacak.

  Herkese hayırlı günler,

  Sağlıcakla kalın.


 • Berkay34 Hocam,

  eline sağlık, reisi çok güzel terbiye ettin.

  ECMWF bir kez daha kral bir model olduğunu ıspat etti.

  Hocam Rabbim ilmini artırsın inşallah.

  • İnşallah dostum inşallah elimden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya çalışıyorum bu arada modeller ile ilgili bir sorun olursa çekinme sor müsait olduğum her an detaylıca cevaplarım


   Hayırlı Akşmalar

   Saygılarımla,😊

 • METOROLOJİK MODELLER DİYAGRAMLAR NASIL OKUNUR SİSTEM GELECEĞİ NASIL TAHMİN EDİLİR?


  Merhaba benim ismim Berkay Nişancı Amatör hava tahmincisiyim bu gün sizlere modellerin ve diyagramların nasıl okunacağı ve nasıl sistem geldiği ile ilgili bir yazı yazacağım;


  1. Bizim forum olarak ve dünyanın da takip ettiği 2 önemli model vardı GFS ve ECMWF modelleri bunlar nelerdir GFS Amerikan modeli ECMWF ise Avrupa modelidir


  2. Biz bu modelleri nasıl yorumluyor nasıl tahmin ediyoruz?


  Biz modelleri temel bilgilere dayanarak yorumluyoruz


  YÜKSEK BASINÇ NEDİR:


  Yüksek basınç veya antisiklon, 1013 milibardan yüksek basınç alanlarına denir. Güneşin doğması satıh ısısının yükselmesine neden olur. Farklı alanlarda farklı ısı yükselmesi nedeniyle havanın genleşmesi ve yükseldikçe basıncın düşmesiyle moleküllerin arası büyür, yoğunluğu azalır' yukarı doğru hava hareket eder

  Vikipedi alıntıdır


  ALÇAK BASINÇ NEDİR:


  1013 milibardan düşük olan basınçlara alçak basınç yüksek olanlara ise yüksek basınç denir. Alçak basınç alanlarında hava genellikle kapalıdır ve yağış oluşma ihtimali fazladır. Alçak Basınç alanlarında hava genellikle yükselici bir hareket gösterir

  Vikipedi alıntıdır


  Yüksek ve Alçak basınç Bu iki temel bilgi çok önemlidir


  Şimdi modellerden gösteriyim


  gfseu-0-222.png?6Burada gördüğünüz 1013 mb den fazla olan basınçlar yüksek basınç 1013 mb den az olan basınçalar ise alçak basınç umarım anlamışsınızdır


  Herkesinde kışın sıkça duyduğu bir kelime vardır azor bu azor nedir?

  Bizim azor dediğimiz şey Atlantik denizinde dünyanın dönüş hareketi ile oluşan yüksek basınçlardır ve ara ara İskandinavya İngiltere hattına yükselirler işte bu azor bu hatta yükseldiği zaman Türkiye ye sistem iner nasıl iner?

  modeler nasıl sistem iner ile ilgili görsel sonucu  Resimde de anladığınız üzere azor yüksek basıncı İngiltere nin doğusuna yükseliyor ve doğu kara denize sistem iniyor eğerki bu azor biraz daha batılı bir yükselişte bulunsaydı o zaman sistem Marmara ve batı kara denize inerdi ama şuan haritada gördüğünüz üzere sistem doğu Karadeniz’e iniş yapmış bulunuyor


  Diyagramlar nasıl okunur?


  Örnek bir diyagram

  Diagramme GEFS

  Burada gördüğünüz en üsteki zigzaglı çizgiler 850hp bir altındaki 500hp sol tarafında bulunanların sıcaklığı bir altındaki de yağış durumudur sağ tarafında bulunanda yağıi mm göstermektedir


  Umarım anlamışsınızdır kısa bilgili bir yazı yazdım inşallah herkes anlamıştır bu sayfa üzerinden bana yorum yapıp sorular sorup mesajımı beğenebilirsiniz İyi Akşamlar

 • NEDEN OCAK AYINDA DÜŞÜK POTANSİYELDE SİSTEM ALIYORUZ???  Merhaba Hava Forum ailesi ben BERKAY NİŞANCI Amatör hava tahmincisiyim bu gün sizlere neden kırıntı düzeyinde sistem aldığımızı ve Gelecek olan EFSANE ile ilgili önemli detaylara dayandım o zaman hemen başlayalım;  Ülkemizin İç kesimleri özelikle de İç Anadolu Bölgesi için Ocak ayı bol yağışlı soğuk ve güzel kar aldı yer yer 2 Metreyi aşan yerler oldu ama neden gelen sistemler kıyılar için hep sınırda kaldı ya da yağışla sıcaklığı tutturamadık ya da soğuğu yani kısacası Ocak ayı İç Anadolu için güzel ama kıyılar için maalesef vahim geçti belki İstanbul yine ucundan tattı ama diğer kıyı kesimler için iyi geçmedi bunun aslında bir çok nedeni var ama en büyük sorun İzlanda ab türemesi tam azor yükselişe geçecek yok arkadaş izin vermiyor İzlanda (AB) alçağı Azorun kafasını eziyor yada artık azor yeter diyor çıkıyorum diyor ama bu sefer de hemen azoru doğulatıyor o zaman gelen sistemler Hızlı ve öfkeli oluyor geliyor günü birlik gidiyor


  Bu İzlanda AB si çoğunluk NAO ve AO Endeksleri çok negatif olursa yani artık endeksler -4 inerse bu sefer İzlanda da ab ler patlak veriyor o zaman sistemler hep İngiltere ispanya İtalya hattından direk dev gibi soğuklar avrupaya dalıyor ama Allahın izni ile Endeksler artık Pozitife meğili var hatta beli bir süre içerisinde çok azda olsa Nötr oluyor Eğer Türkiye ye efsane gelmesini istiyorsak endeksler Nötr yada hafif negatif olması lazım Allahın izni ile şubat başı ile şubat ortasında bu endeksler gereken efsaneyi getirecek düzeye geliyor eğerki belli başlı bir değişme olmaz ise inşallah tüm hocalarımızında beklediği efsane şubat ilk yada ikinci haftası buraya G-E-L-E-C-E-K bende bu gelecek olan baba sistemi takip ediyordum sonra artık kafasını çıkartınca sizinle paylaşıyım dedim hocalarımızlar la aynı fikirdeyim onlarında bir beklentisi var benimde inşallah beli bir değişim olmaz ve o efsane buraya gelir


  O EFSANE YOLLA ÇIKTI İNŞALLAH GELİYOR GÖNLÜMÜN EFENDİSİ.

 • Hocam sohbetlerden bir tahmin istedim de kısa da olsa yapar mısınız

 • Hocam soru sordum da size cevaplarsanız sevinirim

 • Hocam sohbetlerden bir soru sordum da size cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 • bursa için ne bekliyorsunuz?

 • Hocam Karadeniz bölgesinde Samsun'u es geçmişsiniz ama yağışta bi sıkıntı var galiba o yüzden mi yazmadınız. Samsun için bir iki şey yazabilirseniz seviniriz.

  • hayır yağışta bir sıkıntı gözümüyor sadece yazmayı unutmuşum örnek il yazmıştım samsunda var içinde yani bir sıkıntı gözükmüyor iyi akşamlar😊

 • kocaeli gölcük ecmwf kar haritasına göre 15-20 cm kar gözüküyor,olabilirmi?

  • hocam kocaeli diyagramı 20 cm değilde 10-15cm alırsınız kocaeli olarak dek lerle ara ara yoğun kar yapabilir

 • İstanbul için ne bekliyorsunuz?

  • yazımda yazdığım gibi anadolu yakası daha şanşlı ümraniye çamlıca gibi yüksek kesimlerde 2-3cm örtü alabiliriz avrupa yakasının boğaz hattına yakın yerleride şanşlı sadece avrupa yakası yağış sıkıntısı çekebilir biraz ama havada kesin kar görür

 • Edremit körfezi doğusu ne olur sizce?

  • erdemit körfezi 25 i akşam 19:00 civarı kky sonra kara dönebilir ama yb sokulduğundan yağış çekiliyor malesef😊

 • AY SONU VE OCAK BAŞI TÜRKİYE GENELİ GÖRÜNÜMÜ


  Merhaba ben Berkay Nişancı Amatör hava tahmincisiyim bu gün sizlere aralık ayı sonu yılbaşı ve ocak ayı başı görünümü ile kendi şahsi tahminimi yapacağım;


  O zaman hemen başlayalım herkesinde bu aralar sıkça duyduğu bir kelime var ay sonu ve ocak başı aşırı soğuklar gelecek evet şuan modellere de sıkça yansımaya başladı aslında ben kış tahminimde de belirtmiştim AO ve NAO endeksleri de belirgin bir şekilde düşüş gözüküyordu 1 ay öncesinde yani pozitif den negatife bir eğilim vardı yani mevsim normalleri altı sıcaklık dediğim gibi bu aralarda modellere sıkça yansımaya başladı o zaman şimdi tüm Türkiye bölge bölge açaklayım.


  AY SONU GÖRÜNÜM


  MARMARA BÖLGESİ: Marmara bölgesi ay sonuna doğru mevsim normallerinin altına düşüyor ve mevsim normalleri üzeri yağış alıyor özelikle de herkes beklediği kar yağışlarına kavuşuyor İstanbul Çanakkale Kocaeli Sakarya Balıkesir bursa ve birçok kıyı şehirlerde kar yağışı gözüküyor İstanbul da özellikle Anadolu yakası ağırlıklı olmak üzere çamlıca Aydos kayış dağı Ümraniye Çekmeköy gibi yüksek kesimler 100 metre üstü gibi yerlerde ayın 26sı ile 27si arası ince bir örtü oluşabilir Avrupa yakasının boğaz hattına yakın yerlerde dahil şimdi Avrupa yakasında kar yok mu derseniz var ama maalesef yağış sıkıntısından dolayı örtü oluşmaz


  ANADOLU BÖLGESİ: Maalesef siklon patlamadığı için Anadolu bölgesinde yağış sıkıntınız olacak kuru soğuk yiyebilirsin ama sıcaklıklar tam uyumlu sadece eksiğiniz yağış maalesef biraz şansızsınız ama ara gelen kütlerle ince bir örtü oluşabilir Ankara ya gelince de yağış sıkıntınız var maalesef ama gelen her kütle yere kar olarak iner sıcaklıklar -2-4 derecelere ineceği için gizli buzlanmaya dikkat ve sıkı giyinilmeli


  EGE BÖLGESİ: Ege bölgesinde sizinde yağış sıkıntınız olabilir ama ayın 25 i akşam saatlerinde yağış var yüksek kesimler 200 250 metre üzeri kar YB yüksek basınç çok hızlı sokuluyor yağışları kesiyor kuru soğuk yiyebilirisiniz maalesef ama gelen her kütle yere kar olarak iner 200 250 metre üzeri ayın 26sı 27si arası


  KARADENİZ BÖLGESİ: En şanslı bölge Karadeniz boydan boya gelecek olan dek ler ile anlık yoğun kar yağışları alırsınız siklonda var yağış sıkıntısı çekmezsiniz düzce Zonguldak Bartın Kastamonu Sinop ordu tokat Giresun Trabzon Rize Artvin dolaylarında yoğun kar yağışları gözükebilir özelikle Karadeniz doğusu için 10-15cm örtü oluşabilir doğu kara denizde


  GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Güney doğu Anadolu bölgesinin iç kesimleri kar yağışları alacak ayın 26sı 27si arası maalesef sınıra yakın bölgeler Hatay Mardin Diyarbakır gibi yerler kar yağışı alamayacak ama baya bir soğuyacak ve güzel yağış alacak ocak başı kar alabilir


  Bana bu sayfa üzerinden sorular sorabilip mesajımı beğenip yorum yapabilirisiniz iyi akşamalar.

 • Değerli hava forum üyeleri cumartesi günü ay sonu gelecek sistem ile ilgili bir tahmin analizi yapacağım sağlıcakla kalın

 • değerli hava forum üyeleri HAFTAYA CUMARTESİ YANİ AYIN 22 AY SONU GELECEK OLAN SİSTEM İLE İLGİLİ BU SAYFA ÜZERİNDEN TAHMİN ANALİZİ PAYLAŞACAĞIM.iyi akşamlar sağlıcakla kalın.

 • METOROLOJİK MODELLER DİYAGRAMLAR NASIL OKUNUR SİSTEM GELECEĞİ NASIL TAHMİN EDİLİR?


  Merhaba benim ismim Berkay Nişancı Amatör hava tahmincisiyim bu gün sizlere modellerin ve diyagramların nasıl okunacağı ve nasıl sistem geldiği ile ilgili bir yazı yazacağım;


  1. Bizim forum olarak ve dünyanın da takip ettiği 2 önemli model vardı GFS ve ECMWF modelleri bunlar nelerdir GFS Amerikan modeli ECMWF ise Avrupa modelidir


  2. Biz bu modelleri nasıl yorumluyor nasıl tahmin ediyoruz?


  Biz modelleri temel bilgilere dayanarak yorumluyoruz


  YÜKSEK BASINÇ NEDİR:


  Yüksek basınç veya antisiklon, 1013 milibardan yüksek basınç alanlarına denir. Güneşin doğması satıh ısısının yükselmesine neden olur. Farklı alanlarda farklı ısı yükselmesi nedeniyle havanın genleşmesi ve yükseldikçe basıncın düşmesiyle moleküllerin arası büyür, yoğunluğu azalır' yukarı doğru hava hareket eder

  Vikipedi alıntıdır


  ALÇAK BASINÇ NEDİR:


  1013 milibardan düşük olan basınçlara alçak basınç yüksek olanlara ise yüksek basınç denir. Alçak basınç alanlarında hava genellikle kapalıdır ve yağış oluşma ihtimali fazladır. Alçak Basınç alanlarında hava genellikle yükselici bir hareket gösterir

  Vikipedi alıntıdır


  Yüksek ve Alçak basınç Bu iki temel bilgi çok önemlidir


  Şimdi modellerden gösteriyim


  gfseu-0-222.png?6Burada gördüğünüz 1013 mb den fazla olan basınçlar yüksek basınç 1013 mb den az olan basınçalar ise alçak basınç umarım anlamışsınızdır


  Herkesinde kışın sıkça duyduğu bir kelime vardır azor bu azor nedir?

  Bizim azor dediğimiz şey Atlantik denizinde dünyanın dönüş hareketi ile oluşan yüksek basınçlardır ve ara ara İskandinavya İngiltere hattına yükselirler işte bu azor bu hatta yükseldiği zaman Türkiye ye sistem iner nasıl iner?

  modeler nasıl sistem iner ile ilgili görsel sonucu


  Resimde de anladığınız üzere azor yüksek basıncı İngiltere nin doğusuna yükseliyor ve doğu kara denize sistem iniyor eğerki bu azor biraz daha batılı bir yükselişte bulunsaydı o zaman sistem Marmara ve batı kara denize inerdi ama şuan haritada gördüğünüz üzere sistem doğu Karadeniz’e iniş yapmış bulunuyor


  Diyagramlar nasıl okunur?


  Örnek bir diyagram

  Diagramme GEFS

  Burada gördüğünüz en üsteki zigzaglı çizgiler 850hp bir altındaki 500hp sol tarafında bulunanların sıcaklığı bir altındaki de yağış durumudur sağ tarafında bulunanda yağıi mm göstermektedir


  Umarım anlamışsınızdır kısa bilgili bir yazı yazdım inşallah herkes anlamıştır bu sayfa üzerinden bana yorum yapıp sorular sorup mesajımı beğenebilirsiniz İyi Akşamlar

 • İSTANBUL 12-14 ARALIK SİSTEMİ TAHMİNİ ANALİZ


  Merhaba benim ismim BERKAY NİŞANCI amatör hava tahmincisiyim bu gün sizlere önümüzdeki 12-14 Aralık sistemi ile ilgili şahsi bir tahmin yapacağım


  gfseu-0-60.png?12

  gfseu-0-90.png?12


  Sistemin geliş tarzı 2018-2019 kış tahminimde belirttiğim gibi İngiltere İskandinavya hattına yükselen azor sayesinde geliyor geliş rotası balkanlardan yola çıkıp trakyadan giriş yapıp Marmara’ya gelmesi aslında sadece ufak bir ayrıntıdan şuan cm leri konuşamıyoruz onun nedeni ise şu bu sene Karadenizin biraz fazla ısınması aslında güzel bir siklonumuz var ama Karadeniz biraz fazla ısındığından dolayı bu AB kuzeye kaçıyor o yüzden gelen sistem hızlı ve öfkeli oluyor 500HP soğuklarımız cidden çok iyi -35 ler var bu bizim için güzel dekler yapabilir ve güzel soğuk oluşturuyor aşağıda göstereceğim


  gfseu-13-90.png?12
  Birde diyagrama bakalım diyagramda da 500HP soğukları yansıyor ama 850HP biraz az kalabilir çünkü -7 seviyesinde sistem yaklaştıkça ben onun -8 e kadar ineceğini tahmin ediyorum çünkü ciddi bir 500HP soğumuz var diyagramı aşağıda göstereceğim


  Diagramme GEFS

  Yüzde 20 de kar ihtimali vermiş güzel  O zaman sistemi sizin anlayacağınız dilden anlatıyım;


  Sistem ayın 10 unda giriş yapıyor gün içinde yağış tüm İstanbul’a dağlıyor güzel yağış alacağız barajlarımıza ilaç gibi gelecek şemsiye almakta fayda var ve rüzgarın hızı saate 50 ila 60 km aşıyor cidden kuvvetli rüzgar var sıkı giyinmekte fayda var sıcaklık 12ila 14 derece arasında sonraki gün yani ayın 11 i yine aynı şekilde güzel yağışımız var rüzgar biraz hafifliyor 40 ila 45 km lerede


  İşte dikkat çekmek istediğim yer ayın 11 ni 12 ye bağlayan gecenin sabaha karşı anıyla öğlene kadar olan vakit işte bu arada İstanbul gelecek olan dek ler ile istanbulun yüksek kesimleri özellikle Anadolu yakası biraz daha fazla 150 rakım üstü olan yerlerde dek le beraber havanın 1 ila 2 dereceye düştüğü yerlerde havada kar görme olasılığının ihtimali çok yüksek şimdi belirteceğim yerler ÇAMLICA BEYKOZ KAYIŞDAĞI ‘ÜMRANİYENİN YÜKEK KISIMLARI RAKIM 150 CİVARI’ AYDOS ve özelikle rakımı 150 üstü olan yerlerde havada kar bekliyorum özelikle Anadolu yakası ağırlıklı olmaz üzere boğaz hattına yakın Avrupa yakasının yüksekleride dahil!!


  Tahminimi okuyup beğenip yorum yapıp duvarım üstünden bana yorum yapıp sorular sorabilirsiniz iyi akşamlar

  • evet üstad tahminlerin gayet mantıklı karadenizin suyu halen sıcak rakım 500-600 lere fazla kar yağmadı şuanlık ben bu sistemde rüzgarlarında belirleyici bir etken olacağını düşünüyorum yağışta sıkıntı yok gibi duruyo soğukla çakışma zamanı makul olursa neden olmasın zaten istanbulun klasik kışları 15 ocak 15 mart aralığında gerçekleşmiş gerçi şimdi eski kışlar gibi pek kış olmuyo bunuda küresel uzmanlar betonlaşmaya ve bazı kimyasal itici gazlara bağlıyorlar zaten böyle giderse 15-20 yıl sonra mega kenttekiler karı anca rüyasında görür gibime geliyo teşekkürler😊

  • şimdi 15 20 yıl sonra istanbula kar yağamaz diyemeyiz orasını allah bilir ama şunu diyebilirzki karlı gün sayısı gerçekten ciddi şekilde düşdüğü belli oluyor ama bu sene iatanbulu 3-4 güzel yerde örtü yapabilecek sistem alabilir gibi duruyor.iyi akşamlar😊

  • evet dediğiniz gibi orasını ancak Allah bilir.ben şahsen buyıl kar açısından karadenizi daha şanslı görüyorum sistemler genellikle sibirya ve kırım destekli olacak gibi buyıl dek yağışlarıda güçlü olursa sahilleri kara gömer 😊sizede iyi akşamlar..

 • Demirel kar malesef ayın 15-17 arası sistemi için hatayda havada kar olma olasılığı kalmadı inşallah ayın 27-31 arası gelecek olan sert sistemde hatay olarak havada kar görürsünüz iyi akşamlar.

 • tahminleriniz için teşekkürler bu yıl karadeniz bölgesi de çok şanslı zaten sibiryanın aktif ve güçlü olduğu dönemlerde bu aşikar buyıl çok daha güçlü sistem ve sistemler gelebilir ben şahsen bir karadenizli olarak sahil kesiminde bile 80- 90 cm kar görmüşlüğüm var tabi o zamanlarda şimdiki gibi teknolojik imkanlar yoktu sadece tv den hava durumunu takip ederdik.nasip diyelim eski kışlardan bir enstantane yaşamak dileklerimle hayırlı geceler dilerim😊😊

  • sağol kardelen28 değerli yorumun için teşekkür ederim inşaşallah o sene bu sene güzel bir kış yaşayacağız endeksler sibirya olsun modeler vesayre hepsi çok güzel ilerliyor iyi akşamlar

 • Hiç sorusu olan yok mu ? Demek ki çok açıklayıcı yazmışım yine sorusu olan sorusu sorabilir güzel yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum....

 • Yazdığım tahminden bana sorular sorup beğene bilirsiniz iyi akşamlar

 • 2018-2019 TÜRKİYE KIŞ TAHMİNİ


  Merhaba benim isimim Berkay Nişancı amatör hava tahmincisiyim. Bu gün sizlere 2018-2019 kışının nasıl geçeceğini açıklayacağım;


  O zaman hemen başlayalım geçen sene yani 2017-2018 kışı tüm Türkiye için kötü bir kış geçmişti nerdeyse Türkiye’nin hiçbir yerine kar yağamamıştı özelliklede Mega kent İstanbul’a hiç kar yağamamıştı ve kurak bir kıştı bunun nedeni ise;


  gfs-0-156.png?6İşte tam bu nedenden dolayı gelen sistemleri alamadık hepsi İtalya’ya kaçtı bunun nedeni bizim azor dediğimiz dünyanın dönüş hareketi ile oluşan ve genelikle Atlantik denizinde olan bu azor İskandinavya ve İngiltere hatına yükselemedi bunun nedeni ise İngiltere de oluşan yaklaşık 985 MB lik türeyen AB’ ler bu AB ler burada türeyince Azor bu sefer İskandinavya hattına yükselemedi ve Görlan da yükseldi bu sefer sistemler İngiltere ispanya hattına indi ve bu döngüye bir kere girdimi geçen kışı sıcak tarafta geçirdik


  Ama bu sene öyle değil çok güzel bir basınç dizilimi var aşağıda göstereceğim

  gfseu-0-204.png?6


  İşte tam istediğimiz görüntü dediğim gibi İskandinavya ya oturan 1030 MB lik azor ve Türkiye ye akan soğuklar o zaman bu görüntüyü gördüğümüze göre Bu kışın nasıl geçeceğini sizin anladığınız diden anlatıyım;


  Geçtiğimiz kış yaşanan talihsiz basınç yerleşimlerinden sonra bu kış mevsiminde biz kar severleri heyecanlandıracak görüntüler göreceğiz.


  Ülke genelinde nerdeyse tüm Türkiye mevsim normalleri üzerinde yağış alacak


  Aralık ayı bir sıcak bir soğuk geçecek yani sıcaklık dalgalanmaları yaşacağız


  Özellikle bu aralar modellere ve diyagramlara yansıyan 15-17 Aralık sistemi var İstanbul havada kar görebilecek potansiyelde


  Ay sonuna doğru AO VE NAO da negatif gösteriyor yani daha sert sistem geleme ihtimali var kıyı şehirlerimizde yerde örtü bile yapabilecek potansiyelde şimdilik bu sitem ayın 28-31 arası gibi gelebilir tam olarak kestiremedim orasını


  Ocak ayından itibaren Sibirya’nın işin içine girme ihtimali çok yüksek çünkü şu günlerde sibiryada hava sıcaklığı 10 ila 15 derece normallerin altında gözüküyor ve çok fena soğuk birikimi var azorun tek hamlesine bağlı o soğukların güney enlemlere inmesi o yüzden ocak ayında sert bir sistem bekliyorum İstanbul mega kentte bile yaklaşık 60cm kar alma ihtimali var


  Şubat ayı nerdeyse kimseninin tahmin edemediği bir aydır çünkü çok değişkendir o yüzden şubat ayı ile bir bilgi veremeyeceğim görüş alanımın ilerisine çıkıyor.


  Ocak ayında Marmara efsane bir sistem alabilir aynı 87 deki gibi ihtimal çok yüksek

  • Umarım tahminleriniz tutar. Hayırlı günler dilerim.

  • sağol kardeşim inşallah tutar

  • Hocam kusura bakmayın ama Semih hocadan kopyala yapıştır gibi olmuş.Sadece Şubat tahminini yazmamışsın Semih hocanın.

  • evet biraz öyle olmuş gibi gözüküyor nerdeyse tahminlerimiz aynı ama bu sene bence o sene güzel bir kış geçirecek bence türkiye AO ve NAO çok belirgin ben burdayım diyor bide sibirya bangır bangır bağıryor geliyorum sağa çekilin diye

  • DoquKaradeniz28 hocam eğerki yaptığım yoruma inmadıysan açıklayım


   1.Arlık ayı için

   Modellerede sıkça yansımaya başladı aralık ayında bir sıcak tarafa bir soğuk tarafa geçtiğimiz ve bu değişimede tabiğki sürekli yağış olucaktır o yüzden bir sıcak geçicek bir soğuk geçecek dedim ve mevsim normaleri üzeri yağış dedim


   2.Ocak ayı ;

   Ocak ayında da çok bariz bir şekilde ortada AO ve NAO endeksleri negatifte sende bilirsin zaten bu endeksler negatifte olduğunda kuzeyden soğuk salınımı olduğunu sbiryada mevsim normalleri 10 ila 15 derece altında seyrediyor yaklaşık 1 aydır ve epey bir kar örtüsü geçen seneye göre fazla ve soğuk. o zaman insanın aklınada şöyle bir şey gelmiyor değil hem endeksler düşük hemede sibiryada baya bir geçen senelere göre soğuk o zaman kuzeyden gelen salınımla sert bir sistem gelebilir diye bir tahmim yaptım


   3. Şubat ayı

   Ciden şubat ayı ile hiç bir fikrim yok ve görüş alanımın ilerisine çıkıyor o yüzden şubat ayını boş bıraktım


   Not: Tabiğki efsane semih hocanın tahmini okudum tabiğki siberianTiger hocanın tahmini okudum ve kafamdaki bir kaç şeyide birleştirerek şahsi bir tahmin yaptım.