Posts by dodo

Bilmeyen kişiler ya olumsuz ya da atıp tutan yorumlar yaptığı için bu hale geliyoruz. Hep istedim ki bu işi hakkıyla yapanlar öne çıksın konuşsun gerisi sadece gölge yapıyor.

Ne yanlış beklentilere girelim ne de başkalarını, işten anlamayanları yorumlarımızla olumsuz etkilemeyelim.

Ben şahsi ve hiçbir veriye dayanmayan gözlemimle vade uzadıkça gösterilen şeylerden beklentiye girmemeyi öğrendim. Vade yaklaştıkça olay değişiyor ve bu artık çok ama çok can sıkıcı oluyor. Sonra bu sefer daha ileri tarihlerde yeni bir şey gözüküyor ve bu sefer onu kovalıyoruz. İleri tarihleri hiçbir zaman referans almadım. Hep gün hafta atıyoruz.

Şu son sistem için uzun zaman sonra detaylıca takip ettim. Eğer efsane bir yağış olmaz ise gerçekten benim için etkisi kötü olur. Hep diyorum ne manyak bir coğrafi konummuş bizimkisi ne zormuş kar görmek. Soğudum cidden.

Anlamadigim soylenen tarihlerde degil de esas beklenmedigi tarihlerde karin bolgemde daha etkili yagmasi ve ortu yapmasi.. Artik tahminler ise yaramiyor mu? Degisen atmosfer nedeni ile hicbir sey beklendigi gibi olmuyor neredeyse. Bu gun icin ne konusulurken ne oldu. Istanbul esas bu gun daha etkili kar gordu. Bu kadarini bile ongormek zorlasmis. 2 hafta sonrasina umut baglamayi dusunemiyorum bile artik.

Galiba sitede kar yağış yılları hep büyüklük açısından karıştırılıyor.

Mesela 2015 kışı 2017 den daha büyük bir yağış getirmedi sadece gün olarak daha uzundu. Oysa 2017 1 günlük yağış ile 2004 yılı ile yarıştı, metreler konuştu. Hayatımda öyle siklon yağış görmemiştim.

2012 de 2017'dan daha büyük değildi. 2008'de öyle. Sadece gün olarak daha uzun olabilir bu sistemler. Ama bunların hiçbirisi 2017'nin gücünde değildi. Öyle değerli ki kıymetini şimdi daha iyi anlıyorum.

Geriye zaten 2004 ve 1987 yağışları kalıyor güç olarak.

Ha tabi şu durumda 2012 veya 2015 diye kimse bakmaz ben de bakmam.

Peki, ya ay sonu bir şey gelirse? Onun gücü ve etkisi kim bilir nasıl olur.

Doğrusunu söylemek gerekirse eski heyecanım yok. Sessiz sedasız bekliyorum.

Uzun zamandır takip etmiyordum. 1987 istiyorum 2004 istiyorum olmadı 2017 istiyorum. Derken 4 yıl olacak kar görmedik. Forum ile 2017 sitemi gelmeden tanıştım ve heyecanı inanılmazdı. O gün bu gündür İstanbul adına beklenen pek bir şey olmadı. Yanılmalar arttı. GFS iyi gösterince o tutuldu ECMWF gösterince o tutuldu. Kötü gösteren çoğunlukla görülmek istenmedi. Şimdi bakıyorum bu sefer baya baya görünürde bir sistem var ve artık garantilenmiş gibi. Mutluyum beni tatmin eder mi bilmiyorum. Bakındım ama sistemin nasıl bir örtü yapacağına, etki yapacağına dair çok detay göremedim. O nedenle bu gelen sistem nasıl bir sistem ilk kez bu forumda bilemiyorum. Umarım gelir, çünkü benim için eski tadı kalmadı.

Birkaç senedir buradayım. Karın keyfini bu modelleri takip etmekten çıkaramadım. Elbet yeri geldi hocalarımızın tahminleri sunuş şekline de sitem ettim; ama tahmin neticede çok kaptırınca ayarı kaçırıyorsunuz. Son yıllarda tahminlerin beklendiği gibi olmaması takip edenleri de yoruyor. Ben de yorulduğum için artık yakın değil de biraz daha uzaktan izleyici oldum. Çok da iyi oldu.

Konunun bile tüm sayfalarına bakmadım. Semih hocanın geçen gün tahminini gördüm. Umarım olur deyip geçtim. Sadece hava durumu nasıl olacak diye göz gezdirip çıkıyorum. Böylesi birçok kişi için daha iyi. Ama gördüm ki hala tuttu tutmadı oldu olmadı diyen ve yine yeni üye olup saldıranlar var. Her sene aynı şey : ) Arkadaşlar bunlar bıkmamış, siz Semih hocayı savunmaktan, bu kötü niyetli insanlara da cevap vermekten bıkmadınız mı? : ) Her sene aynı terane boşverin yahu.

Adam yapacağını yapmış olur ya da olmaz çok kaptırmayın sonra üzülürsünüz. Her sene savunmaya geçmekten başka bir şey yapmadık. Buna kimsenin ihtiyacı yok. Bunun bir tahmin olduğunu ben artık anladım siz de anlayın. Onlar anlamamışsa da salın gitsin.

Öncelikle bana bu konuda deneyimli olan arkadaşların şu konularda yanıt vermesini çok rica ediyorum;

1 - 1, 2, 2.5, civarında gün içinde neredeyse saatte 3, 4 veya 5 deprem oluyor ki dünden beri azaldı. Daha önce yani 1 ay önce 6 ay önce veya 1 yıl önce de marmarada bu sıklıkta bu seviyede depremler oluyor muydu? Bir gün içinde bu sarsıntıları görüyor muyduk? Ne zamandan beri bu seyirdeyiz biz?

2 - Daha önce olan depremler ne şiddette?

3 - Hangi kısımda?

Bu sorulara tahmin ettiğim şekilde bir fark ile yanıt alırsam gün içinde olan 1, 2+ ve civarı depremlerin bu forumda paylaşılmasında ben şahsen sorun görmeyeceğim. Görülmemeli de. Artık galeyana gelecek bir nokta kalmadı. Deprem kapıda ve bizler İstanbul'da yaşıyoruz. Huzursuz olmalı zaten insanlar. Olmalı ki harekete geçsin. Yoksa bu milletin en büyük özelliği çabuk unutur.

Açıkçası bu sefer korkuyorum.

En son 23.09'da yine deprem olmuş o bölgede. Naci hocanın açıklaması da çok rahatsız etti beni.

Japonlar 9 şiddetinde bir depremde bile ne seviyede kalıyorlar. Bu konuda ilerleyemedik çok. Gerçekten üzgünüm. Fay hattı dibimizde ve bu felaket olur. Gölcük depremi hiç kalır yanında. Çok endişeli ve gerginim. Bu kadarı bana normal gelmiyor. Normal olmayan bir hareketlilik var.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Marmara Bölgesi Raporlar-Yorumlar 7.1k

• Narsil
    2. Replies
      7.1k
      Views
      532k
      7.1k
    3. 4 Şubat

1. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (2021) 473

• Narsil
    2. Replies
      473
      Views
      11k
      473
    3. Gokhanhocaoglu

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 3.1k

• Aytac
    2. Replies
      3.1k
      Views
      457k
      3.1k
    3. Aykut53

1. Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar 8.6k

• Samet
    2. Replies
      8.6k
      Views
      492k
      8.6k
    3. karasevda55

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 8.6k

• Interstellar
    2. Replies
      8.6k
      Views
      384k
      8.6k
    3. Orasa

1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 11k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      11k
      Views
      746k
      11k
    3. Onur35

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      185
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021) Genel Yorumlama 11

• Samet
    2. Replies
      11
      Views
      356
      11