Posts by Mephistopheles

Ne överim nede gelmedi diye hayıflanırım.Başkaları rüzgara göre meyil alabilir.Bu beni bağlamaz.Sadece biraz daha gerçekçi olunmasından yanayım.

Gerçekçilikten kastınız “Karayeli, rüzgarı, tüm etkenleri boşver. -5 ile İstanbul kar alamaz.“ diyip sisteme neşter vurmakmıdır? Gerçekçilik anlayışınızı tebrik ederim.

Samet hocam masum diyemeyiz ama ne demiş atalarımız Perşembenin gelişi Çarşamba dan belli olurmuş.Birde görünen köy klavuz istemez vardı.İnsanların çok beklenti içine sokulduğu gerçek 850 hpa da -5 zar zor giriyor bunun adıda Ocak ayında sistem olarak geçiyor.Millet bu şartlarda nasıl yağacak diye akılları almazken burada tipi olacak tedbirleri alın gibi söylemleri görünce insanlarda bir şey çar zannediyor.Olmayınca da hayıflanmaları gayet yerinde küfür veya hakaret olmadığı müddetçe.

Tahminler beklenildiği gibi gerçekleşip ortaya dediğiniz sonuç çıkarsa dediğiniz doğru. Neden böyle oldu? Bu sonuca nasıl geldik? Bunların cevapları verildi. Kimse kör değil -5 ile işin içine başka etkenler girmediği sürece İstanbul için vasatın üstüne çıkamayacağını size bu uyarıları yapan hocalar zaten biliyor. Eğer her şey saat gibi tıkır tıkır işleseydi emin olun o sizi beklenti içine sokan hocaları öve öve bitiremezdiniz ki bunları daha önce yaşadık.

Şahsi adıma sistem 10 Ocağa kadar bitmemiştir. Dün geceden 10 Ocak sabah saatlerine kadar bunu tek sistem olarak görüyorum. Örtü hariç çok güzel kar sağanakları aldık konumum adına.

Art niyetli insanların sizi bu işten bıktırmalarına izin vermeyin Efsane-Semih hocam. Bu işin içinde yıllardır olan birisiniz öyle şahısları fazla umursayacağınızı zannetmiyorum siz bu işte tecrübelisiniz. Tutsada tutmasada arkanızdayız.

Şaka gibisiniz yemin ediyorum. Cuma akşam 10 da yazılsa herneyse de sabahın köründe ne bu şiddet bu celal? Adına “tahmin” denilen birşeyi neden %100 olarak algılıyorsunuz? Yanılma payı neden olamaz? Kaldı ki daha gün bitmedi arkadaşlar yapmayalım lütfen. Sizi gördükçe olmasaydı daha iyiydi diyorum.

Üsküdar acıbadem de oturuyorum. Yarım saatti sokak lambalarından kar yağıyor. Yerler hiç ıslanmıyor kapı önümdeki arabalar bile kuru yanlış mı görüyorum?

O yağışın adı sprey. Kar yağmasını sağlayacak etkeni konumunuzu mgm ye yazıp sıcaklık ve nemi kopyalayıp dew point calculator yazdığınızda ilk çıkan sayfaya yapıştırın. Ordaki çıkan dew point eğer 0 dan yüksekse şıkır şıkır yağmur alıyorsunuz demektir.

Beylikdüzünün rakımından başka birçok özelliği var aslında. Rüzgar konusunda, yağış konusunda. İstanbulun anadolu yakasına vuran yağışın etkili veya etkisiz bir kolu mutlaka geçer. İster poyraz ister karayel istersede lodos rüzgar konusunda başarılıdır. Konumu gereği ne çok batılı ne de çok doğuludur. Sistemlerin gözbebeğidir Beylikdüzü.

Bu yıl her anlamda çok güzel başladı. Alıştığımızın aksine sistemler vade kısaldıkça (24-12 saate kadar) olumlu anlamda değişimlere uğruyor. Gelecek olan efsane sistemlerimizin aynı bu şekil güçlenmesini temenni ediyorum.