Posts by berkeeldek

  şaka maka sistemin girişini 6 Ocak efsanesine çok benzettim. Yine derin bi alçak basınç, kuvvetli karayelle çok hızlı yer seviyesi soğuması, beklenenden önce sistem girişi ve yer seviyesi soğukları, çok kuvvetli siklonik yağış. Tabi soğuklarımiz o kadar kuvvetli olmadığı için şimdilik sıcaklıklar 5 derecelerde kaldı. İlerleyen saatlerde çekirdeğin yaklaşması ve gün batımı sebebiyle sıcaklıkların biraz daha düşmesi mümkün tabi ama yarın sabaha kadar kar beklemek hayalcilik olur. Lodos bu süreci biraz baltalayabilir tabi.


  Soğuk çekirdeğimiz birazcık daha kuvvetli olsaydı yeni bir efsaneye tanıklık ediyo olabilirdik :/

  Bundan tam da 15 yıl öncesinde belki bu snoptiğe bakıp kar beklenmeyen İstanbulda hayatı felce uğratan dek olmuş...Araştırın bakalım...

  hocam Balkanlar oldukça soğumuş. yer seviyesinde kuvvetli karayel varsa ve sistemin 500ü kaliteliyse oldukça mümkün. 850deki mükemmel poyraz izobarlari yağışın güzelliği hakkında bilgi veriyor zaten

  ben de biraz tecrübelerime göre konuşmak istiyorum. Yakın vadede ve 2m sıcaklığında ECMWF'nin su dökülmez bi hükmü olduğunu düşünüyorum. ECM bi sistemi bı kaç çıktı ardarda verirse genel olarak o sinoptikte bir sistem alırız. GFS ise her gün bambaşka bi veri sunabilir. Ancak bazen GFS inadı olur ve günlerce aynı çıktıyı sunar. İşte o zaman korkarım.


  Bu sistem için GFS 11 çıktı boyunca inatla tek başına sistemi verdi. İşte bu bence GFS inadıydı. Yani sistem geliyor. Şu saatten sonra her model sistemi gördü ve benzer çıktılar sunuyorlar. Eğer ki ECM bı kaç çıktı benzer veriler sunarsa rahat olabiliriz bence. Ama ECM de değişik senaryolar denerse işte o zaman sisteme doğru gittikçe iki modelin arasını bulduklarını görürüz.


  Tahminimce bu gece ECM sabahkine benzer çıktı sunarsa arkamiza yaslanabiliriz demektir

  siklon sogugu kiracaktir poyraz veya poyraz-yildiz bilesenli ruzgarda havayi yumusatir, ozellikle kiyi kesimler icin kotu olur, ama bu siklona karayelle gelirse iste o zaman is degisebilir..

  balkanlara inen soğuk çekirdeği -14'leri bulmadikça karayel de yeterli olmayabilir kıyı kesimler için. Şu hali (-10-11 ve yıldız poyraz) tecrübelerime göre siklonik yağışın büyük kısmının kıyılarda sulu kar olmasına sebep olur. Sistem tam bir rakım sistemi olarak başlar. siklon uzaklaştıkça da nem düşer ve kar tutmaya başlar.

  2015 kışında 17 şubat sistemi dışındaki sistemlerde yerde kar görmüşmüydük ? Arşivinde olan atabilir mi.

  aksam müsait olacağım, tekrar hatırlatırsanız ben arşivimden paylaşabilirim. hatırladığım kadarıyla bol karlı bı kıştı. konumumda bir çok kez diz boyu kar kalınlığı olmuştu

  3 senedir model çıktılarına bile eskisi gibi heyecanlanmadığımı fark edince 6 ocak 17 efsanesini hatırlayalım istedim :)


  2016 yılbaşı sisteminin heyecanını yaşarken 1 hafta sonraki sistem ihtimalini ya kaçırmış olacağım ya da modeller göstermemiş olacak ki yılbaşı sistemi bitene kadar elimde 6 ocağa dair hiç veri yok. Tam sistem bitti derken modeller İstanbula doğru önce -10 verdi. (sanıyorum ki önce ECMWF görmüştü) Hemen ardından her çıktıda soğuklar çok ciddi manada büyümeye başladı ve 3 Ocak olduğunda -15'lik soğukları garanti görmeye başlamıştık.


  İlk görselimiz 3 Ocak ECMWF gece diyagramından geliyor (o diyagramı ne kadar özlediğimi anlatamam)


  vee heyecandan sinirlerimizin bozulmasına sebep olan ana çıktının kar haritası da işte tam burada: İstanbula 11 ocağa kadar 30-40 inch yani yaklaşık 1 metre kar kalınlığı vermiş.


  Peki ECMWF bizi kara tam anlamıyla boğarken ılıkçı GFS diyagramı neler demiş derseniz hiç fena olmayacak şekilde ortalamayı -13'e çoktan getirmiş bile. Hatta sanıyorum ki 10 ocak günü aldığımız öklüzyon cephesi yağışını ilk kez GFS ana çıktısı görmüş.

  3. fotoğraf GFS 3 ocak gece diyagramından  Artık 5 Ocağa geldik sistemin girişine saatler kaldı, heyecan dorukta, acaba 2004 tarihin tozlu sayfalarına doğru yer alacak mı diye düşünüyoruz. Forumda İstanbul konusuna yetişemiyoruz. MGM haftalık tahminine nasıl yer vermiş. İşte böyle:


  Bu tahmine verdiğim tepkiyi hatırlıyorum. Hayatımda ilk defa aşırı yağış (mor) rengiyle kar simgesini bir arada gördüm. Eh normal olarak forum bu sırada yıkılıyor. Aa bir de şunu hatırlıyorum 8/11 yazıyor diye çok tartışma dönmüştü. Bilmeyenler için tekrardan hatırlatalım oradaki 8, 5 ocak gecesini 6 ocak sabahına bağlayan gecenin sıcaklık tahmini ve 11 derece ise sistem girmeden önce (yaklaşık saat 13:00-14:00 arası) ölçülecek olan maksimum sıcaklık değeri. Yani oldukça başarılı bir tahmin. Peki bu sırada AŞIRI ILIKÇI Accuweather nasıl bir tahmin yapmış derseniz, beni asıl dumura uğratan bu tahmin oldu. Sıcaklıkları her zaman beklenenden 2-3 derece yüksek gösteren (sanıyorum GFS 2m sıcaklığını baz alıyor) Accuweather şöyle bir uyarıda bulunmuş:
  Cuma gecesi büyük kış fırtınası potansiyeli var! İşte sistemin gücünü gerçek anlamıyla bu cümleyle hissettim.


  Artık 6 ocak saat 11 sularındayız. İstanbul 10-14 derece aralığında lodosla ısınırken sistem Dereköy sınır kapısından ülkemize efsaneyi yaşatmaya doğru giriyor:  bu sırada Accuweatherın tahminini yenilediğiyle ilgili mesajlar alıyorum ve sonuç açıkçası beni heyecanlandırmanın ötesine götürüp korkutmaya başlıyor. Daha önceleri kazandığım tecrübelere göre accu 10cm diyorsa bizim orada 1 metre kar oluyor (Aydos eteklerinde oturuyorum) ''Cuma akşamı ile Cumartesi gecesi arası kar fırtınası, tipi koşulları, 40-60cm arası birikim''  Saat 14:00 sularına geldiğimizde sıcaklıklar o kadar hızlı düşüyor ki atmosfer sıcaklığı yer sıcaklığına yetişemiyor ve donan yağmur hadisesi gerçekleşiyor. Forumda çok sık rastkadığım bir hata olarak buraya bir parantez açmak istiyorum. Hava 4-5 dereceyken yağan sprey şeklindeki yağmura ve zaman zaman kky veya sulu sepkene, donan yağmur ismi veriliyor. Donan yağmur üst seviyede sıcaklıklar yağmur şartlarındayken, (0 dereceden yüksek) yer seviyesinde çok kuvvetli soğuk olduğu takdirde gerçekleşir. Tam olarak yağmurun donarak yüzeyleri buz tabakasıyla kaplaması olayıdır. Çok nadir yaşanır ve ağaçların hatta yolların donmasına sebep olur. Çok tehlikelidir.


  İşte öğlen 2 sularında avrupa yakasından donan yağmur haberleri gelmeye başladı. 850hpa'da -1 derece sıcaklık varken (900-950hpa civarları pozitif değerlerde) sistemdeki aşırı kuvvetli yer soğukları sebebiyle karayel ile beraber yeryüzü 0 derecenin altına düştü. Bu sırada avrupa yakasında donan yağmur ve tipi görülürken, ben pendikte 14 derece sıcaklıkta radar izliyordum. İşte 14:30'e ait İstanbul radarı: sarı hatta yer yer turuncu kütlelerle kar yağışı almak


  Şimdi tam bu saatte yaşanan sıcaklık düşüşünü görmeniz için boğazdaki ENKA Balmumcu istasyonunun sıcaklık grafiğini paylaşıyorum. Yaklaşık yarım saat içerisinde 10 derecelik düşüş yaşanmış. Gece boyunca düşen sıcaklık cumartesi gündüz boyunca düşmeye devam etmiş.
  Cumartesi gündüz uyandığımda metrelik bir kar beklerken sadece 15-20cm'lik bir örtüye uyanınca çok büyük hayal kırıklığı yaşadığımı hatırlıyorum. Efsane dedik kestane mi çıktı diye düşünürken İstanbul'un merkezindeki ve batısındaki neredeyse metrelik birikimleri görünce biraz üzüntüm geçti. Özellikle çatalcanın köylerinde yer yer 130cm kar kalınlığına ulaşılmış. Mükemmel değerler gerçekten. Şimdi sizinle 6 ocak gecesinden 7 ocak gecesine kadar olan grafiği paylaşıyorum (ENKA Balmumcu) Sıcaklıklar gündüz -5.5 dereceye kadar düşmeye devam etmiş.  Sistem Cumartesiyi de geçirip pazar günü etkisini kaybetmesini beklerken, pazar günü anadolu yakasının güneyinde e-5 güzergahına paralel şekilde sarı-turuncu renklerde bir hat oluştu. Neredeyse hareket etmeyen bu hat bütün gün lapa lapa kar yağdırdı ve konumumda gün sonunda ekstradan 60cm'lik yeni bir örtü oluşturdu. Bu hatırladığım kadarıyla kimsenin beklemediği bir yağıştı ve süpriz olmuştu. Böylelikle anadolu yakası da avrupa yakasına yetişmiş oldu. Ertesi gün öğleden sonra yavaşça yağmura dönen yağışla beraber bir efsaneye kısa sürede veda etmiş olduk.


  Diliyorum ki niceleri bizimle beraber olsun. Ay sonu en azından hepimizi heyecanlandırsın. KAR'la kalın!

  yıllardır Enka Balmumcu istasonunu takip ederim. daha önceki fırtınalı sistemlerde genelde 45-50 knot rüzgar hamlesi ölçülürdü.


  geçen haftaki sistemde ilk defa 58 knotluk hamle kaydedilmişti ve o sistem benim şahsen İstanbul şehir merkezinde maruz kaldığım en sert rüzgar hamlelerini bana yaşatmıştı.


  gelelim bu sistemdeki değerlere. ben şahsen tanıklık etmesem de çevremdeki bir çok insan hayatında yaşadığı en sert rüzgar olarak bugünü gösterdi. Enka Balmumcu istasyonu ise tam olarak 65 knotluk rüzgar hamlesi kaydetmiş. bu sanırım bir rekor ve tam olarak 120km/h hıza denk geliyor.


  MGM yarın ölçülen maksimum rüzgar değerlerini paylaşırsa bir çok noktada rekor hamleler ölçüldüğünü görebiliriz.

  arkadaşlar dikkat ediyorum ki sürekli 6 Ocak 2017 sistemiyle kıyaslanmış. şimdi şöyle bir durum var ki soğuk ve yağışın çakişmaması durumu yok. alçak basıncın etkisindeyken bu sistemin gücü deniz kenarında 5-6 derecelere kadar düşebilecek kadardı. AB çekilip yerini YB'a bırakmasıyla beraber sıcaklıklar kademeli olarak azalıyor ve cılız bir yağış kaldığında ancak kar ihtimali doğuyor.


  İstanbul'daki ortalama bir kış sistemi bunu zaten hep sağlar. hatırlarsanız modeller bu sistemi -10 -11 güçlerinde gösterirken -4 -6 aralığında geldi. bunun sebebi de AB'nin derinliği oldu ve soğukları kırdı. bu sistem cılız bir yağışla veya bodoslama dek ile gelse -10 civarında soğuğu olurdu. bu kadar güçlü bir AB işin içine girince malesef soğuklar da bu kadar oldu. ya minik bir kar seçeneğimiz vardı ya da böyle bol yağışlı bir sistem.


  gelelim 2017deki sisteme. hatırlarsanız o sistemdeki soğuklar inanılmaz güçteydi. -18lik çekirdek sınırlarımıza kadar sokulmak üzereydi. ancak çok derin bir AB oluştu ve -13 -14 civarı soğuklara kadar kırıldı. ee sonuç olarak hala müthiş bir soğuk elimizde kaldı ve inanılmaz yağışlarımiz oldu. bu yüzde cmleri değil neredeyse metreyi konuşur olduk.


  böyle derin ABler ile sağlam kar almak istiyorsak gelen soğuk çekirdeğinin en az -16 olmasını beklemeliyiz. -10luk çekirdekte sonuç bu olur.