Posts by berkeeldek

  Sistem kovalarken anı yaşamayı unutmamak lazım, bir çok kişi önümüzdeki sisteme odaklandığı için bugün yaşanan graupel sağanaklari dün pek konuşulmamıştı.


  Bu gece beklentinin üzerinde görüntüler oluşması muhtemelken, önce bu sistemi yaşamak lazım.


  22si sistemi içinse isobarmania hocama katılıyorum. Hala sinoptik oturmuş durumda değilken ve kuvvetli soğuklar yokken bu kadar net ifadeler kullanılmamalı. GFS ne kadar tutarsız diyorsak da sistemi bambaşka bir sinoptikle gösteriyor ve getirildiği aşırı yağışlar malesef birikim yapabilecek şartlarda değil. 4-6 güncelleme daha daha izlemek lazım. Hep söylüyorum yine söyleyeceğim, modeller AB alanlarını farklı konumlandırdığında tecrübelerim bana şunlari kale almayı tavsiye eder:


  Ana fikir olarak UKMO takip ederim,

  AB konumu olarak ECMWF'ye yakın olacak şekilde GFS ve ECMWF ortalaması alırım,

  Yağış olarak orta vadede ICON ve ECMWF, yakın vadede WRF ve poseidon bakarım,

  Kar haritası olarak AB sistemiyse son 24 saat kala ECMWF snow depth haritasına bakarım, DEK sistemiyse son 24 saat skew-t sonuçlarını beklerim.


  Şuan ateş etmek için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum, çünkü sıcaklıklar sınırda. Ancak potansiyelin büyüklüğü sebebiyle heyecanla her çıktıyı takip etmeye çalışıyorum.


  Birbirimizi kırmadan heyecanla bilgi alışverişi yapıp sinerjiyi yüksek tutmaya devam edelim :)

  Bu akşamki çıktıları takip edemedim ama bu sayfada dönen tüm mesajları heyecanla okumuş bulundum 😂


  çokça söylenmiş ama kar haritaları kısmına bı parantez de ben açmak istiyorum. Bu tip alçak basınçla uzun süreli kesintisiz yağış aldığımız sistemlerde, yağışın çoğunu kar olarak alabilmemiz için iki ihtimal vardır (kıyılar için konuşuyorum)

  1. ab merkezi öyle bir konumda bulunuyordur ki yağışa rağmen üzerimize Balkanların ve trakyanin kuvvetli yer soğuğunu çekiyordur. (Batı karayel veya tam batı yönlü rüzgar)

  2. soğuk çekirdeği çok güçlüdür ve soğuklar ilimize kadar sokulmasa da kırıntısı dahi yeter.


  Elimizde çok kuvvetli soğuklar olmadığı için birinci ihtimali takip etmemiz lazım. Şimdi basınç dizilimlerini görmeden, yorumlara göre konuşuyorum. GFS zayıf soğuklarla çok kuvvetli yağışlar vermiş olmalı ki kar haritası çıldırmış 😂

  31 Ocak 2016 (tarihten emin olamadım) olan sistemi bir çok kişi unutmuş. 50-100mm yağışı 1-3 derece aralığında almıştık. Bir türlü kkyden ve sulu kardan öteye gidemeyen sistemin sonunda yalandan bir örtü oluşmuştu. Barajlar için harika, Aydos tepesi gibi zirveler için havalı şehrin geri kalanı için kanser edici bir sistemdi.

  Tulpar da benzer sayılabilir. Çok iyi miktarda olan yağışları, soğuklar tam sokulamadigi için batıda ve yükseklerde metreye varan birikim yaparken kıyılar yine sistem sonu amortisi beklemişti.


  Özetle GFS gibi gelirse burası savaş alanına döner 😂 ama kral ise bize gerçek bir efsane potansiyelini göstermiş. Bir kaç küçük rötuş ile nur topu gibi bir 6 ocak 2017 sistemine dönüşebilir.


  Vade daraldı şu saatten sonra UKMO takip listesine girmeli, ECMWFnin zaten her çıktısı önemli.


  Bu güzel sistemeler silsilesine malesef ki Antalyada yakalandım. Forumdan heyecanla takip ediyor olacağım, herkese iyi dilekler :)

  Berkay34 hocam ellerine sağlık, bir yazım yanlışınıza kahkaha attım affola 😂


  skew-t gerçekten harika gözüküyor. Kuvvetli sağanak kar yağışının, sıcaklık sorunu olsa dahi olusturabildiği örtüyü geçen gün hepimiz gördük. Ben beklentinizin dahi üzerine çıkacak yerler olabileceğini düşünüyorum.


  Antalya'dan selamlar, fotoğrafları heyecanla takip edeceğim

  İstanbul için gıdım gıdım derken efsane derken kestane derken, sistem kovalamaktan yorulanlar için bugün gerçekleştirdiğim hayalimi paylaşmak istiyorum :)


  Geçtiğimiz haftalarda bu konuda da çokça adı geçen tek seferde 300-400mm yağış, 2400m rakımda tahtalı dağında acaba neler oluyordur temalı mesajlara, yıllar sonra sonunda fotoğraflarla yanıt vermek istiyorum.  2-3m kar kalınlığı ve kusursuz bir manzaraya sahip. Havanın açık olduğu bir gün durumu olan herkesin gitmesini şiddetle tavsiye ederim. 2400m rakımda -2 derecede yüzlerce km mesafe görüş açısıyla muazzam bir deneyimdi.


  Dönüşte ise bir çılgınlık yapıp 60lık babam ile dağ manzaralı deniz keyfi yaptık :)


  adamımız da geldiyse bu iş bitti demeye az kalmıştır 😂


  hocam senin GGS'yi Aralıkta yaşadık, (Aydos beyazladi) geçen hafta biraz daha GGS vardi (kayışdağı ihya oldu). Simdi önümüzde tam da Kozyatağına örtü birakabilecek bi GGS daha var, o zaman ver elini 22'sinde sistemin S'si 😂


  hoşgeldin hocam, umarım sizi daha sık görürüz :)

  İstanbul tecrübeler şehri 😂


  Bu saatten sonra nem düşüşüyle hızlı ve sürprizli ince örtüler oluşabilir. DEK vurduğu yer anlık örtüsünü alır :)  çatalca radar yine formunda, uludağ ve kartepeyle yarışıyor. Keşke Aydos istasyonu vadiye değil de tepeye kurulsaydi da gerçek kral kim gosterseydi :)


  şaka maka 1380m Kartepe istasyonu 1.1 derece

  1780m Uludağ istasyonu ise 0 derece civarında. 850hpada doğu ve güney Marmara'da hala +1 +2'li değerler varken İstanbul'da yer sıcaklıkları oldukça hızlı şekilde düşmüş.  Enka Balmumcu sıcaklık grafiğine baktığınızda ise hızlı bir düşüşten çok lineer bir düşüş göreceksiniz.

  Tahminimce sabah 8 gibi sıcaklık 2 derece civarlarına gelmiş olur ve daha gün içerisinde 1.5-3.5 aralığında salınır. Akşam 5'ten sonra yağışın son demlerinde daha düşük bir dew point ile beraber 0.5-1.5 gibi değerler görebiliriz.


  Cephe yağışı için ortalama il geneli beklentim bu yönde, sahiller buna 1 derece ekleyebilir yüksek kesimler 1 derece düşebilir.

  DEK ile beraber şanslı sahiller dahi ufak bir örtü bekleyebiliriz :)

  Kar haritası bildiğim kadarıyla DEK yağışlarını hesaba katmıyor hocam. Şu şekil gelirse o görüntünün 1,5-2 katı olur.

  hocam kar haritalarının hepsi DEK'leri hesaba katıyor ancak DEK'leri güzel analiz edemedikleri için kar haritalarındaki yansıması pek tutarlı olmayabiliyor. DEK'in avantajı doğrudan örtü olarak düştüğü için boşa giden yağış olmuyor.

  berkeeldek Ull skiron modelindeki gibi batı karadenize konumlanırsa il geneli tatmin edici bir kar yağışı ve örtü yakalamaz mıydı

  Batı Karadeniz olursa Avrupa yakası için rüzgar fazla batı bileşenli olabilir ve meşhur çatalca ve bermuda bantlarını göremeyebiliriz. En güzeli Kocaeli-Sakarya-Duzce konumlu olmasıdır.


  Modellerin hala mutabık olmamasına göre bu hat için bence umudu yavaş yavaş kesmeliyiz. ULL oluşursa düzce-zonguldak hattı, oluşmazsa Sinop-Samsun hattını görebiliriz. Hatta umarım daha doğulu bir sonuçla karşı karşıya kalmayız. İşte o zaman fiyasko olur

  Eldeki veriler henüz bölge tahmini için yetersiz olsa da bu tip sistemlerde genel olarak nasıl bir beklentide olmalıyız üzerine bir tahmin yapmak istiyorum.


  Cephe yağışı için, Çatalcanın köyleri ve Kayışdağı, Aydos gibi çatılar haricinde yağışın önemli kısmını kar alabilecek ve o sırada önemli birikim yapabilecek yerler olacağını sanmıyorum. Akşam güneşlenmenin bitmesi ve soğuk girişinin artmasıyla önce Bermuda dediğimiz 150-250 rakımlı Avrupa yakasının yüksek kesimleri, daha sonra Ümraniye Çekmeköy ve Beykoz yükseklerinde örtü oluşmaya başlayabilir. Bu bölgeler haricinde cephe yağışıyla örtü oluşmasını beklememeliyiz.


  DEK yağışları başladıktan sonra cephenin de çekilmesiyle nem düşer ve şartlar il geneli için uygun hale gelir. Bu noktadan sonra "ull veya sarkan soğuğun ineceği konuma göre" bantların vurma olasılığının yüksek olduğu konumlarda 5-10cme varan örtü oluşmasını bekleyebiliriz.


  Özetle cephe geçişinde sulu kar ve kky konusunda çok fazla şikayet dönebilir ve umutsuzluk çokebilir, ancak zaman geçtikçe tüm ilin güzel bir kar yağışı göreceğini bekleyebiliriz :)

  Bu ull tam olarak nasil bise anlamadim.Mesela istanbulu merkezleyince istanbulda yagis azaliyo diyosunuz.Ayni mantik zonguldagi duzceyi filan merkezleyince orada niye yagis azalmiyor.Ayrica madem istanbula gelince istanbulda yagis azaliyor bu durumda tekrdagda ya da edirnede filan niye artmiyor bunun mantigi ne.

  ull, (upper level low) yukarı seviye alçagı anlamına geliyor. Yani özünde bir alçak basınç diyebiliriz. Bu sebeple saatin tersi yönünde rüzgarlara sahiptir.


  Şimdi haritayı gözünün önüne getirip farklı konuklardan karaya ulaşmasını hayal et.


  İstanbul merkezli düşünürsen, Trakya batı ve karayel ağırlıkli rüzgarlara maruz kalır ve deniz nemi alamadığı için kuru soğuk çeker. İstanbul'un batısı yıldız ve poyraz bileşenli rüzgarlarla kar yağışı alırken merkezi rüzgarın kırılma noktasında kalır ve yeterli yağış alamaz. Doğusu ise dönme hareketi sebebiyle lodos ile beraber Marmara Denizinin nemiyle muhtemel kky veya yağmur alır.


  Batı karadeniz merkezli düşündüğünde bölgenin denize uzandığı şekle göre ull konumunun batısında kalan alanlar, bu sefer Trakya aksine Batı ve Karayel bileşenli rüzgarlarla yoğun kar yağışı alır. Ull merkezi yine benzer sebeple az yağış alırken bu sefer doğusu karasal yönlü rüzgarlara maruz kalır.


  İlimiz için en iyi konumun Sakarya olmasının sebebi, ullnin batısında kalıp hem soğuklardan faydalanmak hem de dönme hareketiyle beraber karadenizin nemini DEK bantları olarak alabilmektir.

  modeller için bir kaç şey hatırlatmak istiyorum.


  GFS ciddiye aldığımız modeller arasında ansızın başka sonuçlar vermeye başlayıp 2-3 çıktıda sistemi bambaşka hale getirme konusunda zirvede yanlız.


  ECMWF genel olarak en tutarlı model olup kalp kırıcı değişimler vermeyen, ufak ufak değişimler yaparak gösterdiğinden çok uzaklaşmayan bir model.


  UKMO yakın vadeyi modellemesi sebebiyle bence genel sinoptiği en tutarlı gösteren model. Ayrıca geçtiğimiz sistemlerde ULL'lerde en doğru sonuçları gösterdiğini düşünüyorum.


  ICON ve GEM zaman zaman sistemleri en erkenden tahmin eden modeller olsa da diğerlerine karşı çok ciddiye almamak lazım.


  tüm verilere bakınca GFS inadı umutlandırsa da ECMWF'nin gösterdiğine yakın şekilde olmak üzere orta yolda buluşacaklarını düşünüyorum.


  kar olaraksa beklediğimizden daha iyi görüntü olacağını umuyorum :)

  2012 kışı gelen sistemler her gün neredeyse kar yagardı hey gidi günler :)

  External Content www.youtube.com
  Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
  Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

  bu ncep verisinin acaba doğruluk yüzdesi nasıl. 2012 senesinde de günlük veri takibi yapıyordum. Yüksek konumumda (aydos) çok fazla kar yağışı görmüştüm. Ama bu kadar da maviler dolu bir yıl olduğunu hatırlamıyorum. Videoya göre 3 aylık 850hpa ortalamamız -7,-8 falan gibi duruyor :)

  Antalya'nın batısında işler ciddiye alınması gereken seviyeye ulaştı. Sel kaçınılmaz görünüyor. 1800m üzerine de yer yer 300mm kar yağışı düşecek. Metrelerce kar birikimine sebep olabilir. 10 gün kadar sonra bir süreliğine Antalya'ya yerleşeceğim. Fırsat yaratıp tahtalıya çıkmak istiyorum. Umarım gidebilirim ve kar birikimini burada paylaşırım

  Benim model konusunda çözemediğim bir mevzu var. Bakın diyagrama önümüzdeki bir hafta +Larda seyreden bir diyagram. Ve ip gibi hem 850 hem 500 değerleri. Ancak mevzu bahis soğuk ve karlı bir sistem arefesinde olsak üç gün sonrası bile son yıllarda çok değişken. Bu duruma mantıklı bir açıklama bulamıyorum. Bulan varsa söylesin 😅

  Hocam aslında olması gerektiği gibi modeller her sene çözünürlük artırıp, tahmin doğruluğunu yükseltiyor. Bize oynak geliyor olmasının sebebi muhtemel AB alanlarını daha uzak vadelerde oluşturuyorlar. Bu da kelebek etkisiyle bambaşka sonuçlar gösteriyor.

  Sorunuza gelirsek benim açıklamam modellerin YB alanlarını oldukça iyi çözmeleriyle alakalı. Sadece sıcak atakları değil, mesela geçtiğimiz sistemde kırıma kadar gelen -20'lik çekirdeği taa 300lü saatlerden getirdiler, hatta sadece ana çıktılar değil senaryo ortalamaları bile -20 ortalama gösteriyordu. Aslında artık bu kadar tutarlı modeller. Tabii bizim etrafımız bir çok iç deniz ile kaplı olunca, oluşan AB alanlarına göre işler son dakikaya kadar yolundan çıkabiliyor.

  Yorumlama ve muhtemel sistem takibi yaparken son 96 saate kadar endeksleri takip etmek daha doğru oluyor bence. :)

  Dün akşam çıktısının 240. saati ile şuanki arasında oldukça büyük farklar var, genel senaryo benzer diyemeyiz. İzlanda siklonunun konumu 500km daha kuzeydoğuda, azorun yükseleceği noktada parazit türemiş. Dün bu noktada tank gibi bir 1045 iskandinav yükseği vardı ve azorla beraber tüm atlantiğe set kurmuşlardı. Bir iki küçük oynamayla tüm kutbu balkanlardan ülkemize akıtabilecek tam bir efsane çıktısıydı. Sabah çıktısında basit bir polar ataktan öteye geçemez. Azor-İskandinav beraberliğini kovalamamız lazım :)