Posts by berkeeldek

Şaka maka 9 Nisan tarihinde, İstanbul'un iki çölü Tuzla ve Pendik'te, öğlen saatinde sulu da olsa yoğun lapa lapa kar yağışı gördüm.

Geçtiğimiz yıllarda bir kez daha böyle 8-10 derecelerde gördüğümüz kar sağanakları olan bir sistem vardı. Bu da hayatımda ikinci oldu.

Önce öğlen 2 civarlarında Tuzla sahil kesiminde 10 derecede yağmur olarak başlayan sağanak, bir kaç dk icerisinde 9 dereceden başlamak kaydıyla iri taneli sağanak sulu kar olarak devam etti ve en düşük olarak 7.5 dereceyi gördü.

Daha sonra akşam üzeri 6 gibi Pendik Güzelyalı'da aynı şekilde 6-8 derecelerde iri taneli sulu kar sağanağı gördüm.

En son akşam 7 gibi Aydos dolaylarında 3 derecede sağanak kar yağışı gördüm.

Bunların haricinde bir çok kez de graupel sağanağına denk geldim.

Tam bir ay sonra Antalya'dan geldigim saatlere denk gelen bu sistem ile farklı mevsimleri yaşamış oldum :)

Hiç tanımadım biri diyeceğim gönlüm el vermiyor, yazılarındaki samimiyetle sanki hep bir ağabeyim gibi hissettiğim biriydi Eren abi. Çok savaştı, her daim umutluydu. Çok üzgünüm ki yenik düştü 😢

gülü seven dikenine katlanır hocam, olur o kadar 😂

Kayak merkezleri ne durumda ve TULPAR sisteminde en çok kar alan yer neresi oldu , Bilgi ve fotoğraf olan varsa paylaşırsa sevinirim

Mesela Kartepe 2 metre oldu mu acaba :/8103*

Hocam Kartepe martepe bilmem de İstanbul içinde bile kartepecikler olmuş :)

WhatsApp Image 2021-02-15 at 01.37.06_autoscaled.jpg

Bu fotoğrafı daha sistem girişi olalı 24 saat olmamışken gördüm. Pazartesi sabahın köründe kalktım doğru mu diye bakmaya gittim ^^

WhatsApp Image 2021-02-17 at 16.57.13_autoscaled.jpg

pazartesi DEK'ler yeni başladığı sırada bu şekildeydi hocam.

WhatsApp Image 2021-02-15 at 14.37.29_autoscaled.jpg

Acaba gerçek mi diye kontrol etmek için sürdüm üzerine :D Gerçekmiş

Karadeniz'in haddinden fazla sıcak olması yağışların bu kadar fazla olmasını körükledi. Bir de siklon kolladık sanki Karadenizimiz yok gibi 😄

Buna katılmıyorum hocam. Karadeniz olması gerektiği sıcaklıklardaydı, bence yağışlarımızın fazla olmasının sebebi tam işimize gelen yönde, uzunca süre fırtına kadar kuvvetli esen rüzgarlar ile oldu. Bunu da doğru konumda oluşan alçak basınç merkezleri sağladı. Yoksa soğuklar hızlıca doğuya doğru kayardı. Hatta konumlama o kadar mükemmeldi ki Karadeniz dün gece küçük ölçekte kendi siklonunu oluşturdu ve üzerimize süpürdü 8)

Büyük beklentiler oluşturduğumuz, efsane olur mu diye savaşlar verdiğimiz, haftalarca takip ettiğimiz sistemin "etkili" kısmının sonuna geldik. Hala anadolu yakasının muhtelif alanlarında sağanaklar devam ediyor ve muhtemelen yarın hatta cuma günü de belli yerler kar yağışı alacaktır. Ama etkili kısmını artık geride bıraktık. Takibimize değdi mi? Sonuna kadar 8)

Küçük bir analiz yapalım. Sistem girişine doğru modeller bugüne kadar toplam 25-35mm aralığında kar yağışı öngörüyor ve kar derinliği olarak bize 7-20cm aralığında veriler sunuyordu. Bugün ne görüyoruz? Şamandıraların bile üzerinde 15cm kar en az bir kez oldu. Yükseklerde ise 1m kalınlığı geride bırakan bir çok nokta gördük. Yağış miktarına bakarsak il geneli 50mm'den fazla kar yağışı aldı. Kar eridi eridi tekrardan birikti. Bu halde bile 20cmi neredeyse her yer aştı. Buradan varacağımız sonuç ise hep söylediğimiz gibi "şehrimiz kendi yağışını bir şekilde üretiyor, önemli olan sıcaklığı tutturmak" olmalı.

Ben de diyorum ki "kar haritasına inanma, kar haritasız kalma :)"

Bu sayfadaki tüm mesajları sistem başından beri okuyorum. Burada gördüklerim, internette karşılaştıklarım ve kendi gözlemlediğim verileri birleştirdiğimde ulaştığım maksimum kar kalınlığı haritası bu şekilde oluyor.

haritayı şu şekilde açıklamak isterim. İşaretli bölgenin içinde kalan alanda, sistem sonuna kadar oluşan (bazı yerlerde 15 şubat olurken bazı yerlerde 17 şubat sabahı olabilir) maksimum kar kalınlığı aralığıdır. Mesela Kadıköy sahilde en fazla 15cm oluşmuşken aynı aralıktaki Göztepe'de ise 30cm olmuş olabilir.

Rakımı az olan yerlerde 6 Ocak 2017 sistemi geride bırakılmamış olsa da, sıcaklık sorunu yaşamayan yüksek yerlerde en az o sistem kadar etkili bir sistemi geride bıraktık. Bence "EFSANE" sistemler arasında kendisine çok güzel bir yer bulacaktır.

Son olarak sistem başlamadan önceki gün yaptığım maksimum kar kalınlığı haritasını ise gururla tekrardan paylaşmak istiyorum. Şimdi kar erimeden gidin ve keyfini çıkarın! 8)

11 Şubat günü RE: Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2020/2021 Kışı) sayfasında paylaştığım harita

knk hadımköyde oturuyorum 30 cm yağdı ne 100 cm si 2 gündür adam akıllı dek bile uğramadı

şanslı konumda ve yüksek kesimlerinde olanlardan bahsediyorum hocam, yanlış anlaşılma olmasın. Arnavutköy merkezde de 30cm varken 2dk mesafedeki yüksek kesimlerinde 1m üzerindeydi kalınlık. Sıcaklık aşırı sınırda olduğu için rakımdaki küçük farklarda bile ciddi ölçüde kar kalınlığı farkı bulunuyor.

Bu mesajınızı yeni gördüm hocam, çok güzel özetlemişsiniz. Sahiller ile yağmur arasında çok ince bir çizgi varmış. Neyse ki o yaşanmadı. Yüksek kesimlerin efsaneyi yaşadığı bir sistemde sahildekiler yağmur diye ağlıyor olsaydı çok üzülürdüm :)

Hocam bu sistemin en büyük sorunu erime yani yer sıcaklığı oldu. Cumartesiden bugüne çok değil 2-3 derece soğuk geçirmiş olsak muhtemelen yeni rekorlara merhaba demiş olacaktık çünkü çok güzel yağış aldık.

Bizim asfaltta kar örtüsü erimiş fakat karadenizdeki oluşumun bizi ziyaret etmesi durumunda iz bırakan bir gece olacaktır. Şehir merkezindeki yüksek ilçelerde bile bugün erime yüksekti, oraları kestirmek güç fakat tepelerdeki örtülere bir şey olmadıysa yarinki ölçümler adından söz ettirebilir. (Oluşum gelmesi halinde)uzays3271653126

Tam olarak katılıyorum hocam. Yağış olarak aşırı cömert bir sistemdi. Bahsettiğim de o 2 derece sıcaklığın sorun olmadığı 150-250m'lik semtler. Bir çoğu erimelere rağmen 50cm örtüye bir çok kez ulaştılar. Beylikdüzü, Sultangazi, Başakşehir, Ümraniye, Çekmeköy gibi. Bir alt rakım bölgeleri de 30-50 aralığındaydılar. Daha şanslı konumda olan Arnavutköy, Hadımkoy, Beykoz gibi yerler ve rakımsal olarak 250m'yi aşan tepelik yerler şimdiden 100cm'i aştılar bile. Binkılıç ve İstanbul Istrancaları 13 şubat akşamı siklondan önce gelen öncü cepheden beri aralıksız yeşil ekolu yağış alıyor. Sıcaklık bölge genelinde hiç 0 üzerini görmedi. Kar kalınlığı yer yer kayak merkezi bazlı olmalı. Dün sabah gittiğim 180m rakımlı Yassıörende bile 1m kar vardı. Aydos keza dün sabah bile bel boyundaydı. Batıdaki ilçeler için zor olsa da Aydos karadenizdeki oluşumdan illa ki faydalanacaktır.

Gerçekten insanların tepelik alanlara giderek ölçüm yapması gereken bir sistemdeyiz. Rekorlar mümkün görünüyor 8)

Rüzgarın biriktirdiği yerde hileli ölçüm yaptım, 30 cm birikmiş. Gece bereketli geçti. :hfyeni (18)::hfyeni (18):

Hocam daha şimdiden Anadolu sahillerinde bile on cm'lerle ifade edilebilecek örtü oluştuysa ve şuan Karadeniz üzerinde gördüğümüz malum oluşum körfez merkezli inerse tam anlamıyla bir efsaneyi canlı kanlı yaşamış oluruz 😎

Sahillerdeki sıcaklık problemini yaşamayan semtler yarım metreyi, yüksek rakımlı belli başlı köy ve tepelik alanlar metreyi devirdi bile. Ne dersiniz yeni rekorlar görür müyüz?

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 1 (12.06.2021) Genel Yorumlama 162

• Samet
    2. Replies
      162
      Views
      2.6k
      162
    3. ismailoz