Posts by berkeeldek

kütlenin 4.42 ve 5.06 görüntüsü bu şekilde. 5.11'de Avcilarda gürültüye zıplayarak uyandım. Balkon kapısı tam kapanmamis ve ev sırılsıklam olmuş malesef. Uzun zamandır bu kadar şiddetli yağış ve aksiyon görmemiştim. Kütle karaya pembe olarak çıkmış sanırım.

Eski ve yeni radar görüntülerini inceleyince aslında renk değişmemiş daha önce 2-12 reflectivity arasında olan ve mavi renge denk gelen kısım radar görüntülerinden tamamen kaldırılmış. Yani 12 reflectivity değerinin altını artık radarda göremiyoruz.

yeni renkleri hiç beğenmedim. Bütün yağış alanları açık yeşil-sarı renkte görünüyor. Eskiye göre kontrastı az yeşil olan yağışları şuan neredeyse sarıya yakın görüyoruz ve bu baya aldatıcı oluyor. fazla renk kullanımı ile daha detaylı bir radarımız varken, renkleri azaltıp detayı azaltmalarını anlayamadım. :/

bu aksiyonu kaçırdığım için ne kadar üzüldüm anlatamam. Dün tahmin ettigim gibi bantların şiddetli olduğu sıralarda çok güçlü sıcaklık düşüşleri yaşandı. Eminim ki sadece aydosta degil bir cok noktada kar yağışı görülmüştür. Enka istasyonunda öğlen 12.00'da 3.9 derece ölçüldü. Aydos zirvede eminimki -li değerlere kadar gerilemistir. Havada görülebilir tahmininden fazlasi bile gerçekleşmiş olabilir. Dek bandının geçişi sırasında anlık tutma yaşanmış olabileceğini düşünüyorum.

yarın aydos tepesine çıkanlar havada kar görebilirler. -31 ve -5 girişi var. Bu değerlere ulaşıldığında sistem her zaman beklenenden daha düşük sıcaklıklar ile ilerler. Yarın aydos istasyonunda 2-3 dereceli değerler görebiliriz. Bu sırada zirvede kar gorulebilmesi muhtemeldir.

Durum karşısında şaşkınlığımı hala atamadım üzerimden.

Yönetimin kararı hayırlı olsun. Gerekenin yapıldığını düşünüyorum. SiberianTiger hocaya da her şey için teşekkür ediyorum. Yaşanan talihsiz durumlar olmasaydı keşke.

Düşüncelerimi Seyyah hocam özetlemiş ama yine de biraz eklemek istiyorum.

Olayları yakından takip edemedim, forumdaki sert mesajları okudukça insanları ne kadar kolay sildiğimize üzülüyordum. Samet hocanın açıklamasından sonra alınan karar hakkında fikrim değişti. Yapılması gereken yapılmış. Ancak yine de kötü yorumlar yapılması beni hala üzüyor. Kendisini 2 yıldır takip ediyorum ve bana kattığı sayısız şey var. Çevirdiği Ingilizce makaleler bile buna yeter de artar. Keşke böyle bir durumla karşı karşıya kalmasaydık. Kendisine bu zamana kadar ki emekleri için büyük bir teşekkürü borç bilirim. Meteoroloji hayatında da başarılar dilerim. Yönetimi ise aldığı doğru karar için tebrik ederim. Umarım daha fazla çirkinleşme yaşanmadan yollar ayrılır.

ümraniye ve aydos istasyonu simdiden 1.4 dereceye gerilemiş, sabaha beyaz uyanma şansları var. 850hpa değeri için de anadolu yakasında -6 -7 lere ulaştığını söyleyebiliriz. Kocaelindeki yüksek rakımlı istasyonlar bize bu bilgiyi verebilir.

Sistemcik için konuşursak çok net bir anadolu yakası yüksekleri sistemi. Havada kar kıyılara kadar ulaşır mi emin değilim ancak belli bir rakım üzerinde yağışın tamamı tutan kar olarak düşecektir. Çamlıca Aydos Kayışdağı gibi tepelerde ciddi örtü miktarı olabileceğini düşünüyorum.

Avcılarda 5 saat önce her yer kar iken şimdi sadece vıcık vıcık birikintiler kalmış, rezil. Ayrıca mgm kar kalınliklarinda Çatalca Radar Sahasi 9cm diyor üstelik hala eksili derecelerde, bu mümkün olabilir mi?