Posts by divane

  Doğu karadeniz kara battığında yukarısı 3 4 günlüğünemi soğumuş bünyamin bey ? Öyle şey olurmu fakat altta dediği doğru bu SOĞUK BATIYA NERDEN İNECEK muaamma yaza merhaba diyelim 1/kahkahas23s11/kahkahas23s1

  o harita,sıcaklık anamilisi haritası.yanı normalıne gore sıcak anlamında..bizim enlemımıze gore yınede bizden tabıkı ok daha soguk o kesımler.

  bize soguk gelebilecek yerlerde soguk yokki zaten.moskova bile bu sene dogru duzgun eksili degerlere cok fazla inemedi..buna ragmen karadeniz ve yukseklerimiz cok sansliydi.gercekci olalim.bu sene o sene kesinlikle degil..

  Sayın Üşümezsoy düşüncelerini nerdeyse 20 yıl önce (2002'de), Prof. Rolando Armijo ile yaptıgı çalışmalara dayandırıyor. L'Atalante gemisi ile yapılan keşifler düşüncelerini şekillendirmiş. Güvenilirliği size kalmış.

  20 yıl öncesıne gore çok daha fazla bılgısı ve bılım dunyasının marmara tabanyla ilgili.sn üşümezsoy 20 ıl önceki bilgilerle tahmın yapabılıyorsa,onun kusurudur kusura bakmasın.20 yılda çağ atlandı bu konuda.

  ruyamda mahallemde binalar yikiliyordu. Allah hayir etsin

  hocam tamamen bilinç altı.ne kadar cok dusunursek o kadar bela bu deprem..bırakın üyayı,uyanıkken bıle deprem oluyormuş gibi sallanırız..mesela 17 agustos 99 depremıbnden sonrakı bır kac yıl hem riyada hemde uyanıkken haberire sallandık deprem olmadıgı zamanlarda bile

  hocam guclendırılmıs ama 18 19 sene gectı.ne bıleyım.o 5.8 lık sılıvrı depremınde bıle,gereksız bır sekılde fazla sallandı ve ses yaptı.catır cutur hemde.kamu bınaları hala bana hıc guven vermez.

  Hocam geçenlerde Cenk hoca bir kanalda da açıklama yapmıştı, ismi geçen hocaların çoğunun alanı deprembilimi değil, ve kesinlikle son yıllarda saha çalışmaları yok, Cenk hocanın hayatı marmara denizi üzerine geçmiş, nacizhane bu konuda daha fazla güvenilmeyi hakediyor ve söylemlerinide bilimsel doğrularla kanıtlıyor.


  Psikolojik olarak özelliklede 17 ağustos 1999 u yaşayanların gün içinde en az 3-5 defa deprem aklına geliyor zaten. 99 depremi olduğunda bundan sonra sıra istanbul depremi dediklerinde hepsi 20-30 yıl diyorlardı şimdi o sürece girdik bununda tedirginliği var bide üzerine 5.8 silivri açıkları ve 4.1 yalova depremleri gelince dahada stresliyiz.


  Evet tabikide tedbirimizi almalıyız bireysel olarak ama ölümden kaçış olmaz hocam öleceksek her türlü ölürüz, rabbim en az hasarla bu depremi atlatmayı hem bize hem ülkemize nasip etsin..

  hocam ALLAH ölümünde hayırlısını nasip etsin.ne dıyeyım.zaten benımnde ozellıkle takip ettiğim cenk hocadır.gayet akl-i selim bir bilim adamı..çok fazla dusundugumuz zaman,durdugumuz yerde sallanıyoruz.bilinç atı işte.dusunmedende olmuyor.ALLAh büyük.baya bir tedbır aldık bız aılece ama evde yakalancam diye garantıde yok.gorev aldıgım okula hıc guvenmıyorum mesela.2 buyuk deprem gordu ve guclendırmesı yok gibi bır sey..

  bu arada profesor usumezsoyda buyuk deprem olmayack dıyor.fayların cogu kırılmıs gecmıste.sadece adalar buuk sekmece arasıı kırılacakmıs.o da en fazla 7 yaparmıs.yanı benım anlamadıgım bu profesotlerın hepsı aynı egıtımden gecmıyorlar mı?bu kadarda ucuk bılımsel farklar olamaz olmamalı.ınsanlar bılım adamlarındakı bu kadar farklı acıkamaları duydugu zaman hıc bır seye guvenı kalmıyr haklı olarak..

  of.valla karabasan gıbı bır durum.7.5ne demek.ınanun dusnmak ıstemıyorum ama olmuyor işte.psıklolojımız cok bozuk bu konuda.17 agustosuda yasayınca zaten hatıralar cok kotu.bazen aılem ıle dısardayken,acık alanda gezerken ıcımden dıyorumkı ıste bu deprem keske su an olsa ve kurtulsak dıye bencılce dusuncelerım oluyor.anlayın ne kadar psıkosomatık hallerım var.resmek anksıyete oldum bu konuda.

  hocam ıste o fay orta marmarada aslında kıvrılıyor.omun 2 parca olarakta kırılabılme ımkanı var tek parcada.ıkı parca olursa,7 7.2 arası beklenıyor.tek parcada 75.7.7 arası.muazzam fark var.tabıkı 7.2 de muazzam bır guv ama 7.7 ye gore kat be kat kucuk.ne bıleyım hocam cok akli selim dusunemıyorum bu konuda.hepımız tesellı olabılecek durumlar arıyoruz.

  benım tek duam,osmangazı koprusunden sılıvrıye kadar uzanan o kırılmamıs fayın,2 3 parcada kırılmasıdır..1509 depremı gıbı tek parcada olursa,kıyamet demek,parcalı olursa,göreceli cok cok daha ıyı olur.ne yapayım benımkı belkıde züğürt tesellısı bu

  haklısınız tabıkı hocam ama buramım zemını pendıkle mukase bıle edılemıyecek kadar kotu maalesef.ALLAH korusun dıcem ama maalesef bır gun bu gercegı yasamak zorundayız.hanı korkunun ecele faydası yok misali:(