Posts by Snowman 41

Galatasaray his takımıdır. Galatasaray için herşeyin bittiği yer yeniden başlamanın yeridir. Böyle maçlar daha da kenetler bizi. Ancak Türkiye'de ciddi derecede hakem problemi var. Adam gibi maç yönetilmiyor. Derbiler eyyamla geçiyor. Bazı maçlar böyle kasıtlı yönetiliyor. Hakeme rağmen kazanacaksın gerekirse ancak bu durum artık ligi izlenmez kılıyor. Rizespor taraftarına sözüm olamaz. Ancak Başkanı ve söylemlerinin bu ülkede cezai müeyyidesi var. Ancak doğru düzgün bir ceza almadı. Ne desek boş. Futbol oynamaktan ziyade adam biçmeye çıkmışlar kasıtlı olarak hemde!. Destekçisi olan bir hakem de olunca istediklerini elde ettiler. Olan musleramıza oldu...

İyi günlerimiz bu günler. Üretmiyoruz. En büyük gelir kalemimi TURİZM. Oda yok bu sene. Müthiş bir döviz geliri olmayacak kur bu kadar yüksekken hemde. İnsanlar şu an kredi kartına yükleniyor. Piyasa karşılıksız çek çöplüğü durumunda. İcra takipleri de durduğundan alacaklı olan binlerce kişi, şirketin eli kolu bağlı. İcra takipleri başladığında oluşacak yoğunluk tüm adliye sistemini kitleyecek. Piyasa çıkmaza girecek yüksek ihtimal. Dikkatinizi çekmiştir. Markete girip eskiden 500 TL ye aldığımız ürünleri şimdi 750 TL vererek veya daha fazlasına alabiliyoruz. İşimiz çok zor kısacası.

Bu İtalya'da nasıl hâlâ bu kadar vaka ve ölüm oluyor abi anlamıyorum. Karantina yok mu burada 2 aydır? Biz de karantina bile olmadan bu kadar vaka az gelirken (resmi rakamlara göre) bu adamlar ne yaptı da bu hale geldi?

Karantina veya sokağa çıkma kısıtlamalarını çok geç uyguladılar. Okulları vaka görüldükten bir ay sonra kapattılar. Onun etkisi ve nüfusun yaşlı olması.

Zatüreyi süper bulaşıcı bir virusle kıyaslamak ne kadar doğru :) Bu mantıkla kazalarda senelik ortalama 10 bin insan ölüyor ülkemizde, her türlü önlemi kaldıralım.Karantina 2 sene 6 ay devam etsin yazdığımı hatırlamıyorum.Sürü bağışıklığı kazanmak istiyorsanız sizi öne alalım sözde kalmasın harekete geçelim.

Ben mesleğim gereği kendi önlemi mi alarak dışarı çıkıyorum zaten. Sürü bağışıklığı ayrı, kontrollü bulaş ayrı birşey.Tüm nüfus evde tutularak üç ay önüne geçtin sonrasında ne olacak. İnsanlar elbet dışarı çıkacak. Bunun yerine yavaş yavaş normale dönüş salgın da senin krize girmemeni sağlar. Sıfır vaka olsa bile virüs bu denli bulaşıcı olduktan sonra yine bulaşma ihtimali var sonuçta.

Toplumun %60'ından fazlası hastalığı kapması gerekiyor toplum bağışıklılığı kazanmak için sanki çok kolay oluşan bir şey miş gibi söyleniyor toplum bağışıklığı.Bazı sitelerde de görüyorum ölen ölsün hayat normale dönsün tarzında yazanlar var bu kadar ruhsuz olunmaz.

Ölen ölsün mantığı ile hareket tabiki edilmeyecek. Edilmediği için en erken ve en keskin önlemleri alan ülkelerden biriyiz. Ancak bir sene iki sene veya altı ay karantinada yaşamak imkansız. Öyle birşey mümkün değil. Risk makul seviyeye indiği vakit normalleşme şart.Normal zatürre den senede 5000 insan ölüyor ülkemizde. Risk her zaman var insan hayatında.

Aşı bulunmadıkça iş falan bitmez arkadaşlar bir tek vaka sayıları az oranda gelmeye başlar ...

Grip pandemilerinin hiçbiri aşı ile bitmedi . Aşı dediğimiz olay öyle bir senede bulunacak bir olay hiç değil. Üç sene beş sene sürecek bir süreç. Doğal bir süreç sonunda yok olup gidecek veyahut insanlık bağışıklık kazanacak.

Şimdi, sıkıntılı durumlar var. Eşimin, dedesi ve anneannesi, Herekede oturuyorlar, ikisi de 70 yaş üstü hasta, bakıma muhtaç.

Kayın valide, e devletten izin almak maksadı ile başvurdu. İki defa red yedi. Bu arada gidilecek yol 50 km, ve şahsi araç ile gidilecek.Bunun benzeri yüzlerce örnek vardır eminim.

Allahtan eczacı kartımız var, gittik mi gittik. Birazdan geri dönüş için yola çıkıyoruz.

Çok saçma sapan uygulamalar var. Çok fazla insanı mağdur ediyoruz. Çevremde de var.Adam annesi nin babasının yanına gidemiyor. İş dolayısıyla İstanbula geliyor o esnada iller arası seyahat yasağı geliyor. Gitmek için iki hafta uğraştı. Düşünün adamın ikameti burası değil akrabasında kalmak zorunda kaldı.Araya falan girdik avukat olarak biraz ben uğraştım da izin alıp gönderdik kendisini.

Ayrıca ben sağlık, adalet konularının ertelenmesinide anlamıyorum. Avm yi açmayı düşünüyoruz. Adliyeleri Haziran 15 'e kadar erteledik. Hastanelerde çok hasta değilsen ve çocuk değilsen tedavi olamıyorsun neredeyse.

Çok şükür tablo her geçen gün iyiye gidiyor. Daha da iyiye gidecektir inşallah. Gıda tüketimleri arttı fırsatçı ağababaları da arttı. Dün markette armut alayım dedim bir ay öncesinde 6 TL olan armut 14 liraya çıkmış. Yağ fiyatları 50 ye dayanmış. İşlenmiş et ürünleri 20 tl den fazla artmış. Yazık koskoca yazık. Onca denetim lafı falan hikaye hepsi. Şu an insanlar kıt kanaat geçiniyor. Cebine giren gelirinin çoğunu kaybetmiş. Hazırdan yiyoruz birçoğumuz. Süreç (sokağa çıkma yasağı Vs.) uzarsa bir kaç ay daha kaos kaçınılmaz duruyor bu şartlarda. Kolay değil hemen hemen her sektör durdu çünkü. Normalleşme Haziran sonrasında şart yoksa işimiz çok zor.

Kimse kusura bakmasın ama ben bilim adamlarının, doktorların bu virüsle ilgili çelişkili, hergün birbirini tutmayan açıklamalarına güvenmiyorum. Tamam yeni bir virüs ancak bu kadar da farklı bilgiler, tıtarsızlıklar olmamalı. Öncelikle pandemiler zaten bir yılı aşkın sürede etkisini kaybediyor. Biraz araştırınca gördüğüm şey hiçbir grip kaynaklı virüs pandemisi aşıyla sona ermemiş. Aşı aşı deniyor da hepsi doğal bir sürecin sonunda kaybolmuş gitmiş (bkz:İspanyol gribi 18 ay sürmüş). Aşı dediğiniz olay bir senelik bir olay değil hele ki yepyeni bir virüs söz konusuysa.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere'de koronavirüs nedeniyle sağlık hizmetlerinin askıya alınması sonucu ülke genelinde yaklaşık 18 bin kanser hastasının ölebileceği belirtildi.

Salgın bizde de bir aya kontrol altına alınamazsa benzer durumlar baş gösterecektir. Bazen ufak bir rahatsızlık tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor.

Bizde bence 3 hafta önce iyileşen hastalarımızdan seçip tekrar test yapmalıyız . En azından tedbir almış olur ve kafamızda soru işareti bırakmamış oluruz . Ayrıca onca taburcu olup salınan ve evde gözetimde tutulup yurtdışımız varken gerekli diye düşünüyorum . 500 kişi seçilip test yapılmalı . Birşey kaybetmeyiz ;

Bu durum epeydir konuşuluyor. Pozitif olmasından önemli olan nokta ise hastalık belirtileri devam ediyor mu, bulaştırıyor mu. Bu hususlar daha önemli.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4k

• Vintersaga
    2. Replies
      4k
      Views
      317k
      4k
    3. Bose

1. 🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 23k

• Fease
    2. Replies
      23k
      Views
      1.8M
      23k
    3. karasah

1. Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 5.1k

• Interstellar
    2. Replies
      5.1k
      Views
      316k
      5.1k
    3. White Tiger28

1. Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar 7.5k

• Samet
    2. Replies
      7.5k
      Views
      494k
      7.5k
    3. divane

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 1.6k

• Interstellar
    2. Replies
      1.6k
      Views
      51k
      1.6k
    3. Al1han

1. Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar 1.2k

• Interstellar
    2. Replies
      1.2k
      Views
      43k
      1.2k
    3. İbrahim_55

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      228
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020) Genel Yorumlama 18

• Samet
    2. Replies
      18
      Views
      350
      18