Posts by Ekstramadura

ayrica samsun merkez ile ilgili cikarimim bu bahsettigim olay bi kararsizlik yaratiyor muhakkak dedim ya bilimsel bir calisma muhakkak sonuc verecektir.benden cok daha deneyimli ve bilgili ustadlari tenzi eder konunun bilimsel verilere dokulerek aktarilmasini ve bilgi edinmeyi gercekten cok isterim saygilarimi sunarim.

tam bilimsel bir araştirmaya ulaşamamkla birlikte şu tespitim var samsun merkez ile ilgili.hasan ugurlu baraji 1981 senesinde acilmis tam su tutmus carsambanin guneyi , altinkaya baraji 1988 de tam su tutmus faaliyete girmis bafranin guneyi bu kadar yogun su kütleleri nemliligi inanilmaz arttirmis olmali bu tarihten onceki ekstrem olaylari arastirmak ve bunu milat olarak kabul etmek lazim.bu nemlilik tahminim bafra için dezavantaj olacaktir karayelli sistemler altinkaya barajinin da nemini tasiyan bu ruzgar karadeniz nemiyle birlesip hasan ugurlu barajininda etkisiyle salipazarini bir nokta hedef haline getirmiş gibi duruyor termede bunun bayagi bi yagis olarak kaymagini yiyor hatta unyede.bakiniz karadeniz sahilinin sartlarini bilenler icin tirebolu yağisa cok acik elverisli bir konumdadir ama bence bu baraj etkisi yuzunden ozellikle ünye aslinda daha az yağis almasi gerekirken bu merkezle yarismaya hatta gecmeye basladi bunu arastirmayi cok isterdim gecmis verilerle kiyaslamayi .bilimsel bir calisma yapilirsa muhakkak bir etkisi ortaya cikacaktir gecmis verilerle kiyasla.tabiki dogru veriler tutulmussa

yanilmiyorsam samsun merkeze tek bir damla yagiş düsmeyeli bugun 30 uncu gun ben ce biraz daha yagmasin da rekor kiralim nasil olsa cevredeki barajlara bu surecte cakmak barajina ki su ihtiyacini karsilayan baraj 100 kg yagis dustu

samsun merkeze gelen kutleler yok oluyor ordu unye persembe tarafina gidenler cosuyor samsun merkez ne poyrazdan ne karayelden yagis alabiliyor bu acayip bir durum mgm kuvvetli yağiş vermis merkeze bizim göremedigimiz neyi gorüyorlar salipazariina yagar termeye yağar çarsambaya yağar ama merkeze gram yağmaz aga..bizim tek yağiş alacağımiz yön lodos güneyli konveksiyonel yağişlardir o da sever vu mevsimi inşallah bi 20 kg felan eylulde aliriz

o bize gelmez ise biz ona gideriz mantığı adamlar samsunu bizim gibi hava olaylarini extrem hadiseleri sevenler için bi rehabilitasyon merkezi ve daha fazla delirsinler diye kurmuslar nokta atışı bu değismeyeceğine göre biz delirmemek için önlemimizi alalim şurda 6 kg yağışi çok gorduler samsuna))))

gelen eriyor ruzgar yonu musait neden gelmiyor veya ruzfmgar yonu musait olan kutleler neden ayni yeri vuruyor bir kalkan bu sehri koruyor galiba arkadaslar bunun baska bir aciklamasi yok..bu sene kış sistemlerinde kafayı yeriz ben bu sene kışin termede akrabalarimda hafta sonlari vakit geçirmek için yol yaptım benim nasil bir meteoroloji delisi olduğumu bildikleri için sorun yok..bu sene kışı termeden takip edeceğim sistemli günlerde

vay be demek ki bi 7 gun daha yağis olmayacak gibi samsun da acik gun sayisi 20 sene sonra 3 aylik yaz tatili potansiyelini yakalar ıncesu taflan 19 mayus sahillerinde yazliklar olmasaydi bir serik side gibi 5 yildizli otellerle dolu olsaydi kuzey ulkelerinden acayip turist gelirdi

Gray Cities diyorum ya merkeze bol yağiş ancak guneyden gelir.Mayıs ayinda bunu gördük is icabi hergun havaalanina kadar gergun giden biriyim kisin merkezde kar olmuyor havaalininda diz boyu kar oldugunu bilirim demekki eskiler bu sehri en korunakli yere kurmuslar bildigin çöl))))