Posts by Storm Chaser

  +5 altı değil ideal 850 aralığı 15-20 derece. Dewpoint(çiy noktası) ne kadar yüksek olursa o kadar şiddetli orajlar ama havanın su tutma kapasitesi de çok olmamalı bir yandan tabi.

  D vitamini COVID-19 mortalite oranlarında rol oynuyor gibi görünüyor

  vitamind.jpg

  Yeni koronavirüs (COVID-19) pandemisinden elde edilen küresel verileri inceledikten sonra, araştırmacılar ciddi D vitamini eksikliği ve mortalite oranları arasında güçlü bir ilişki olduğunu keşfettiler.

  Northwestern Üniversitesi liderliğindeki araştırma ekibi, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İran, Güney Kore, İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık (Birleşik Krallık) ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hastaneler ve kliniklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizini gerçekleştirdi.

  Araştırmacılar, İtalya, İspanya ve İngiltere gibi yüksek COVID-19 mortalite oranlarına sahip ülkelerden gelen hastaların, ciddi şekilde etkilenmeyen ülkelerdeki hastalara kıyasla D vitamini seviyelerinin daha düşük olduğunu belirtti.

  Bu, herkesin - özellikle de bilinen bir eksikliği olmayanların - takviyeleri biriktirmeye başlaması gerektiği anlamına gelmez.

  Araştırmaya öncülük eden Northwestern'den Vadim Backman, "İnsanların D vitamini eksikliğinin mortalitede rol oynayabileceğini bilmelerinin önemli olduğunu düşünmeme rağmen, D vitaminini herkese zorlamamız gerekmiyor." dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Bunun daha fazla çalışmaya ihtiyacı var ve umarım çalışmamız bu alana olan ilgiyi teşvik edecektir. Veriler, kanıtlandığı takdirde yeni terapötik hedeflere yol açabilecek mortalite mekanizmasını da aydınlatabilir."

  Araştırma, sağlık bilimleri için bir ön baskı sunucusu olan medRxiv'de mevcuttur.

  Backman, Northwestern McCormick Mühendislik Okulu'nda Walter Dill Scott Biyomedikal Mühendisliği profesörüdür. Backman'ın laboratuvarında doktora sonrası araştırma görevlisi Ali Daneshkhah gazetenin ilk yazarı.

  Backman ve ekibi , ülkeden ülkeye COVID-19 mortalite oranlarındaki açıklanamayan farkları fark ettikten sonra D vitamini seviyelerini incelemeye ilham verdi . Bazı insanlar sağlık kalitesi, popülasyondaki yaş dağılımları, test oranları veya farklı koronavirüs suşlarındaki farklılıkların sorumlu olabileceğini varsaydı. Ancak Backman şüpheci kaldı.

  Backman, "Bu faktörlerin hiçbirinin önemli bir rolü olmadığı görülüyor." dedi. "Kuzey İtalya'daki sağlık sistemi dünyanın en iyilerinden biridir. Aynı yaş grubuna baksa bile mortalite farklılıkları vardır. Ve test kısıtlamaları gerçekten değişse de, ölüm oranlarındaki farklılıklar hala benzer test oranlarının geçerli olduğu ülkelere veya nüfuslara baktık.

  “Bunun yerine, D vitamini eksikliği ile önemli bir korelasyon gördük” dedi.

  Dünyanın her yerinden kamuya açık hasta verilerini analiz ederek Backman ve ekibi, D vitamini seviyeleri ile aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin neden olduğu hiperinflamatuar bir durum olan sitokin fırtınası arasında güçlü bir ilişki ve D vitamini eksikliği ile mortalite arasındaki korelasyonu keşfetti .

  Daneshkhah, "Sitokin fırtınası akciğerlere ciddi şekilde zarar verebilir ve hastalarda akut solunum sıkıntısı sendromuna ve ölüme yol açabilir." diyerek şöyle devam etti: "Bu, COVID-19 hastalarının çoğunu öldürüyor gibi görünüyor, akciğerlerin virüsün kendisi tarafından tahrip edilmesi değil. Bu, bağışıklık sisteminden gelen yanlış yönlendirilmiş yangının komplikasyonlarıdır."

  Burası tam olarak Backman'ın D vitamininin önemli bir rol oynadığına inandığı yerdir. D vitamini doğuştan gelen bağışıklık sistemlerimizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemlerimizin tehlikeli bir şekilde aşırı aktif olmasını önler. Bu, sağlıklı D vitamini seviyelerine sahip olmanın, hastaları COVID-19'dan ölüm dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara karşı koruyabileceği anlamına gelir.

  Backman, "Analizimiz, ölüm oranını yarıya indirecek kadar yüksek olabileceğini gösteriyor." dedi. "Bir hastanın virüse yakalanmasını engellemez, ancak enfekte olanlarda komplikasyonları azaltabilir ve ölümü önleyebilir."

  Backman, bu korelasyonun COVID-19'u çevreleyen birçok gizemi açıklamaya yardımcı olabileceğini, örneğin çocukların neden ölme olasılığının düşük olduğunu söyledi. Çocuklar henüz tam olarak gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip değildir, bu bağışıklık sisteminin ikinci savunma hattıdır ve aşırı tepki gösterme olasılığı daha yüksektir.

  "Çocuklar esas olarak doğuştan gelen bağışıklık sistemlerine güveniyorlar," dedi Backman. "Bu, ölüm oranlarının neden daha düşük olduğunu açıklayabilir ."

  Backman, insanların olumsuz yan etkilerle gelebilecek aşırı dozda D vitamini almamaları gerektiğine dikkat etmelidir. Konunun, COVID-19 komplikasyonlarına karşı korumak için D vitamininin en etkili şekilde nasıl kullanılabileceğini bilmek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

  Backman, "Hangi dozun COVID-19 için en faydalı olduğunu söylemek zor." dedi. "Bununla birlikte, D vitamini eksikliğinin zararlı olduğu açıktır ve uygun takviye ile kolayca ele alınabilir. Bu, D vitamini eksikliği yaygınlığı olan Afrikalı-Amerikalı ve yaşlı hastalar gibi savunmasız popülasyonların korunmasına yardımcı olmanın bir başka anahtarı olabilir."

  Kaynak: https://medicalxpress.com/news…role-covid-mortality.html

  Hocam izmir antalyayi adanayi bile geçecek haftaya bu neden ve ayrica bu güçlü orajlara sebep olurmu ikisinide aciklar misiniz teşekkürler iyi geceler

  Sıcağın kökeni Afrika tarafı çünkü. Hayır kuru sıcaklara neden olur ama arkasından üst seviye soğuğu girince güzel orajlar görebiliriz.

  Bitcoinde halving yaklaşıyor 12 mayısta. En son halving(yarılanma) 2016 temmuzda gerçekleşmiş, 1,5 sene içinde 650 dolardan 20000 dolara çıkmıştı değeri. Bu sefer bu kadarlık bir artış beklenmesede 10x artış olacak diyenler var. YTD

  Hocam, önümüzdeki hafta ciddi bir ısınma olucak, mağrum batıda daha oraj sezonunu tam olarak açamadı maalasef ardından ciddi bir oraj gözüküyor mu acaba?

  18 Mayıstan sonra için görünüyor evet. Afrika sıcaklarının üstüne geleceğinden Balkanlar ve Trakya daha şanslı.