Posts by Storm Chaser

  Rıdvan Dilmenin bir lafı vardır. Futbolda kazanmak istiyorsan Atıcın ve tutucun iyi olacak. Tutucularımız Kaleci ve Defans maşallah çok iyi ama atıcımız(Burak) berbat.

  Bu kadroyla gol yemessin kolay kolay ama golde atmakta zorlanırsın. Anca uzaktan şut ya da duran top...

  Nasıl ki Haziran ayında Iraktaki alçaklar Basra alçağı olmuyorsa yağış yapıyorsa, Kasım ayında Rusyadaki yükseklerde termik olmadığından Sibirya değildir. Ocak/Mart aralığı dışında Rusyadaki yüksekler soğuk çekirdekli değildir. Kuzeye konumlandığında Doğu Rusyadan soğuk çeker mi tabiki çeker ama bir Ocak/Şubat gibi zemini soğuk olmaz 850 ile paralel gider.

  Storm Chaser hocam, sanki bu sezon atlantik sicak gidiyor gibi, mesela gecen sene ile kiyasladigimizda(sonbahar) daha soguktu şuanki güne kadar nazaran. Ama ort ave uzun vadede ki görüntü alcak basinlar, atlantike kayacagi yonunde.

  Evet Azorla İzlandanın yer değiştireceği zamanlar olacak. Avrupa'ya soğukları getirecekte zaten İzlanda-İskandinavyadaki yüksekler olacak şunun gibi:

  ryO54Q.gif

  Büyük ihtimal Batı Avrupaya yarar

  Coupling mi split mi olacağına bağlı ama bence geçen sene ki gibi önce kısa süreli coupling sonra split yapabilir.

  Bu şekilde olursa ilk polar atak bize sonra Batı/Orta Avrupa ya gider. Tarihte tam net değil geçen sene Aralık sonu dedik ama 3-4 Ocağı bulmuştu SSW. Gelişi -+7 güne kadar oynayabilir.

  lRZ9Su.jpeg

  Kral düşüşüne başladı. 0 çizgisine indiğinde etkileri başlayacak. Aralık ayının ilerleyen günlerini bulabilir bu da. Hayret ki QBO da o zamanlar doğulu olacak. Ve yine hayret ki U200 anomaliside Atlantikte güçlenmeye başlayacak. Ne tuhaf rastlantı değil mi? Belki de bir rastlantıdan daha fazlasıdır.

  ;)

  1Z89pH.jpg

  Yıldırımın düşme zamanını ve yerini önceden bilen yapay zeka


  Yıldırımın ne zaman ve nerede düşeceğini, yüzde 80 oranında doğru tahmin eden yeni bir yapay zeka geliştirildi.

  Yıldırımın düşme zamanını ve yerini önceden bilen yapay zeka

  Bilim insanları, her ne kadar depremleri önceden tahmin edebilmek için yeni teknolojiler üzerinde çalışsa da yıldırımlar da zaman zaman yıkıcı ve ölümcül olabiliyor. Bu nedenle yıldırımların nereye ve ne zaman düşeceğini önceden bilmek, birçok kişinin hayatını kurtarabilir.

  İsviçre'nin EPFL araştırma enstitüsündeki Elektromanyetik Uyumluluk Laboratuvarı'nda çalışan bir ekip, yıldırım düşmesini önceden tahmin edebilen yeni bir yapay zeka sistemi geliştirdi.


  10 YIL BOYUNCA VERİ TOPLADI

  Yalnızca standart meteoroloji istasyonu verilerinden faydalanan bu yapay zeka, kentsel ve dağlık bölgelerdeki 12 hava istasyonundan; atmosferik basınç, hava sıcaklığı, bağıl nem ve rüzgar hızı.gibi verileri 10 yıl boyunca analiz etti. Sistem, bu analizlerin sonucunda, hangi hava koşullarında yıldırım düşebileceğini hesapladı.

  wpid-1409968796236.gif


  YERİ VE ZAMANI YÜZDE 80 DOĞRU TAHMİN EDİYOR

  10 yıl boyunca eğitilen yapay zeka, bir yıldırım düşme yerini ve zamanını yüzde 80 doğrulukla, 10 ile 30 dakika önceden tahmin edebiliyor. Uzmanlar, teknolojiyi geliştirdikçe bu süreyi daha da artırmak için çalışacaklarını açıkladı.

  Yıldırımın düşme zamanını ve yerini önceden bilen yapay zeka #2

  Araştırma ekibinden Amirhossein Mostajabi, ''Mevcut sistemler oldukça yavaş ve karmaşık. Ayrıca bu sistemler, radar ya da uydudan elde edilen oldukça pahalı dış veriye ihtiyaç duyuyor.

  Ancak bizim yöntemimiz, sadece herhangi bir hava istasyonundan elde edilen verileri kullanıyor. Bu durum, radar ve uydu iletişim ağlarının kullanılmadığı uzak bölgelere bile hizmet verebileceğimiz anlamına geliyor.'' ifadelerini kullandı.


  Kaynak: https://ensonhaber.com/yildiri…eden-bilen-yapay-zeka.amp