Posts by Karayel'ci(CEM)

6 9 Şubat arası sistemimizde başta;

6 Şubat sabahı ve 7 Şubat sabahı 850hPa sıcaklıkları -10 idi.

7 Şubat öğlende sıcaklık -5lere yükselip

8 şubatta -13'e iniyordu.

Şimdi ise;

6 Şubat sabahı yok oldu,

Sıcaklık en erken 6 Şubat akşamı düşüyor,

6 Şubatta 850hPa sıcaklığı en fazla -7ya düşüyor,

7 Şubat için ise sistem yok olmuş gözüküyor,

8 Şubat ise en düşük -12ye gerilemiş gözüküyor.

Görünen o ki; ikinci sistem de her güncellemede kötüleşe kötüleşe sulu kara çevirecek. Yani bu sistemlere ne oldu, bu atmosfere oldu, bu verilere ne oldu hiç bir şey anlayamıyorum.

Yorumsuz..

O kadar da degil hocam sistem oncekilerden daha guclu siz once ki yasadiginiz hayal kirikliklarindan dolayi boyle yaptiniz herhalde ,zaten ecm haric hepsi bizi tatmin edecek bir sistem veriyor sahsen bana 5 ila 7 cm lik bir kar yeter sizi bilemem, ayrica gfs'in inadı tuttuysa kaybedilen bir sey yoktur ornegini cok gorduk ecm yi cok kez yalan etti

Sistem 1-1.5 günlük Galatasaray-Juventus maçı (11 Aralık 2013) sistemine benziyor ama son 3 yıldır 2 hafta öncesinden -10larda hamak kuran sistemler vade yaklaştıkça -5 - 6lara geriliyor ve elimizdeki sistemden oluyoruz. Hakim rüzgar yönü poyraz ve Karadeniz efektli sistemler soğuğu ciddi derecede kırıyor ve kıyılar avucunu yalıyor her seferinde. -12 - 13lük bir sistem olsa kafam rahat olurdu ama bu sistemin vade yaklaştıkça yine yamuk çizeceği kanaatindeyim. O yüzden seyirlik kar görelim yeter modundayım. İnşallah dediğiniz 5-7 cmlik hissiyatiniz tutar diyeyim.

Bu sistem de yine bir önceki gibi camda "aaaaa bir kar tanesi uçtu gördüm baaak" sistemine benziyor. Allah sonumuzu hayır etsin ama biz ne zaman 7 Ocak efsanesi yakalayacağız merak ediyorum şaka maka 3 senedir kar görmedi bu şehir adam akıllı. İstanbul daha önce 3 sene arka arkaya kötü kış geçirdiğine şahit olmadım. Üzülüyorum açıkçası.

Hahaha aynen kardeş sanırsın burdaki tüm tahminciler(istisnalar her zaman vardır) itü meterolojiyi bitirmiş Amerika'da doktora yapmış da Devlet meteroloji dairesinde müdür ya da global bir meteroloji şirketinde çalışıyo emin ol burdaki tahminleri çoğu genç 10 günde ögrenip bazı yazarlardan daha iyi yapar çunkü çok kompleks bir şey yok sürekli değişen verilere göre tahmin yapıyorsun veriler çok karmaşık degil ögrenince çok basit ve bu forumdaki yazarların son 2 yıldır tahmininin tuttuğunu görmedim zaten iyi gelen bir veri ısıgında hemen seviniliyorsa ve konu acılıyorsa bu insanların meterolojiden tahminden anlamadıgıni ya da reyting uğruna insanların duygularıyla oynandıgıni düşünürüm.İnsanları böyle aşagılamadan önce herkes bi kendine baksın acaba hatalı mıyım diye.

Hava Forum bu sene 10. Yılını kutluyor. Tahmincilerin 2 yıldır tahminlerinin tutmadığını söylüyorsunuz (ki böyle bir şey asla söz konusu değil çünkü Türkiye'ye kar yağması sadece İstanbul'a yağmasından ibaret değil) demek ki 8 yıldır tahminlerinin tuttuğunu kabul ediyorsunuz.

Buradaki tahminciler sadece iyi bir veri ışığında değil "bir çok veriler ışığında" ve Eylül Ekim aylarından itibaren gözlemledikleri veriler ışığında kışın genel bir hattını çiziyorlar. Yani sizin 10 günde öğrenilir diye küçümsediğiniz tahmin için siz Eylül ayında 30 derecede terlerken buradaki hocalar verileri gözlemleyip 3 ay sonrasının ana hatlarını çiziyorlar.

Ayrıca burada kızmanız gereken veriler ışığında tahmin yapan tahminciler değil 15 gün boyunca ışığı gösterip son gün yan çizen veri ve modellerdir. Eğer yeteri derecede İngilizce bilginiz varsa buyrun GFS ECMWF'ye bir mail atın ve nedir bu diyagramların dansöz gibi oynamasının sebebi deyiniz.

Ayrıca kızmanız gereken bu verilerin dengesizliğine yol açan iklim değişikliğini yaratan insanoğludur.

Hayırlı forumlar.

Her kış İzlanda üzerindeki parazit AB basınçlar gibi hortlayan bu trol arkadaşlar hakkında bir projem var: 23 Nisan Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı haftasında nasıl yüksek makam sahipleri koltuklarını 1 günlüğüne çocuklara bırakıyorlarsa bu trol arkadaşları da 1 haftalığına "tahminci" yapalım. Ve eminim ki Nisan ayının havasını bile tahmin edemeyeceklerdir :rolleyes: