Posts by Karayel'ci(CEM)

Doğu Anadolu'da karın asıl sebebi karasal iklim ve rakımdır. İstanbul'da ise eskiden çok daha fazla kar yağdığını biliyoruz. Artık eskisi gibi kışlar soğuk geçmiyor ve kar yağmıyorsa birinci sebebi küresel ısınmadır. (2 derece ile ne karlar kaybettik) İkincisi ise doğasıyla bu kadar oynanan ve harap edilen şehre kar yağması zordur. -16'lık bir çekirdek geldiği zaman tabikide hiç bir sistem 'ısı adası' falan tanımaz ama şehrin kuzey kısımlarına inşa edilen yapıların hakim rüzgar yönleri doğrultusunda inşa edilmediği de bir gerçektir. Bu sebepten ötürü kuzeyden gelen soğuk şehrin içlerine girmemektedir. Ayrıca yazın da kuzey yönlü esen rüzgarlar şehrin güney kısımlarına tam anlamıyla girememektedir ve güney taraf sıcaktan daha fazla bunalmaktadır.

Ormanlar buharlaşma+terleme daha fazla nem sağlarlar. Mesela yukarıdan kar olarak düşmeye başlayan yağış, kuru bir hava tabakası içinden geçerken buharlaşma ile yok olabilir. Buna da virga deniyor sanırım. Böylece nemli bir hava tabakası içinden düşen yağış kuruyup buharlaşmadan yere ulaşabilir. Ayrıca bir araştırma yazısında okuduğum bulguya göre ağaçların yağışı %5-6 oranında arttırdığı saptanmış. Mesela bir örnek daha vereyim: İstanbul'da dekli sistem geldiği zaman en çok yağışı bir boğaz hattı alır. (denizin neminden dolayı) Ayrıca Çatalca hattı alır daha karasal bir bölge olmasına rağmen. İşte burada da Çatalca'nın ağaçlık, ormanlık bir bölge olmasının yukarıda bahsettiğim sebepten dolayı avantajı vardır. havadananlamayanadam

İstanbul için kışı kapatalım o zaman. Tahminci ve analizleriyle emek veren herkese teşekkürler.

Azlağ dedik. Bütün her yer Azlağ'ı yaşadı. Güneydoğu bile kara gömüldü ama İstanbul kilometre farkıyla kaçırdı. Taa kutuplarda biriken vortexin kopup Türkiye'ye vuracağını söyleyen bu sitenin hocalarıydı. Şimdi yok efendim İstanbul'a yağmadı tahmin tutmadı diye hayıflanmak hocalara büyük saygısızlıktır. Kutuplardan soğuğu tahmin edip 100km farkla İstanbul'a gelmemesi hocaların suçu değil atmosferik basiretsizliğimizdir. Hem iklim değişikliğinin hem de İstanbul'daki ağaçların yok edilmesinin bunda etkisi vardır.

Hayırlı baharlar herkese.

Fatih'te zaten çatılar vardı beyaz olan onlarda hiç bir şey kalmadı. Dün Üsküdar sahildeydim hipotermi yapacak derecede fırtına vardı ve saat 19'a kadar kar yağdı.

Bundan sonraki süreçte artık tatmin edici kar gelir mi çok umutlu değilim açıkçası. Çünkü 3 senedir gözüküp de bozulan sistemler silsilesi yaşıyoruz. Bahtsızız kabul edelim. Belki de İstanbulun doğasıyla bu kadar oynamaktan dolayı soğuk havayı başka yerlere kaptırıyoruz bunları da düşünmek lazım.

Ayın 20sinde Erasmus için Varşova'ya gidiyorum. Artık Polonya karının kışının içine dalacağım. İstanbul halkına sabırlar dilerim. Eğer ben gidince orada da kar göremezsem kendimi Baltık denizinin buzlu sularına bırakıp Norveç uskumrusu olarak hayatıma devam edeceğim. İyi forumlar.

Rüzgar yıldız poyraz olsa sıcaklığı kötü etkilerdi.

Fatih "Olmayınca Olmuyor Sistemi" ni çatılar ve arabaların üstünde ince bir örtü ile tamamladı. Yerlerde hiç bir şey yok. Ocak 2019'daki günübirlik çerez sisteminde yerlerde örtü oluşmuştu bu sefer olmadı. Sıcaklık da beklediğim gibi düşmedi.

Bu kış beni yordun be kardeşim başım ağrıyor be kardeşim niye 3 senedir bu sistemler ya sağa ya sola ya da tam girecekken kavis alıp Karadenizden Kafkaslara kayıyor. Eskiden kar geleceği zaman bi' gelirdi; böyle 2 3 gün yağardı, 4 5 gün yerde kalırdı erirdi giderdi. Şimdi yok efendim girdi girmedi, başladı başlamadı, dew point düştü çıktı, yok efendim su oranı yüksek graupel, yok sprey gibi yağıyor ama kar taneleri arada seçiliyor.,, Aydos tepesine gidip başımı yerlere falan vuracak düzeye geldim artık ||

Kıyılar için yine bir "Olmayınca Olmuyor" sistemini yaşıyoruz.

Yeni, yine, yeniden sulu karlı forumlar dilerim yagmurs-semsiyes23232