Posts by Silmarillion

  Bu işler öyle 2 devre hesabı olmuyor. Çok basit ve etkileyici bir örneği var yakın zamandan..


  1975 yılında Haicheng/Çin' de depremden önce belli başlı işaretler göz önüne alınarak( artan deprem yoğunluğu ki bunları öncü olarak gördüler), üstelik daha küçük bir deprem olacağını tahmin ederek şehri boşaltma kararı alındı ve depremden önce binlerce insanın hayatı kurtuldu. 4 şubatta meydana gelen 7.3 şiddetinde deprem herkese acaba tahmin edebilirmiyiz diye ümit verirken. Bu büyük depremden sadece 1 yıl sonra ve sadece 100 km uzakta, 1976 yılında Tangshan'da bu sefer hiç işaret vermeden 28 temmuzda 7.8 büyüklüğünde bir deprem oldu, 242 bin kişi öldü..


  Deprem şu an ki haliyle bizim özellikle zamanını kesinlikle tahmin edemeyeceğimiz bir afet, hatta bazen, fay uzunluğunu derinliğini davranışını bilmemize rağmen beklenenden daha büyük bir deprem olabiliyor. Kısacası şuan bilimsel açıdan depremin zamanını tahmin edebilen yok, ve kısa zamanda da bunu tahmin edebilen olacağını sanmıyorum

  1939 depremi KAF ın en büyük depremi, ancak bu kadar deprem arasında 1939 a kadar kırılan fayın devamı olan yedisu fayı çok büyük tehlike arz etmekte. Bu fayın kırılmasıda 7 üzerinde bir deprem üretecektir. Burasıda sismik boşluklardan biridir.


  Depremsellik bu ara batıdaymış gibi görünsede DAF ve KAF üzerinde sismik boşlukta bulunan yerler dikkatle takip edilmeli...

  hocam guclendırılmıs ama 18 19 sene gectı.ne bıleyım.o 5.8 lık sılıvrı depremınde bıle,gereksız bır sekılde fazla sallandı ve ses yaptı.catır cutur hemde.kamu bınaları hala bana hıc guven vermez.

  Siz yinede hem okulun calisani olarak hemde bir vatandas olarak okulun mudurune ve il-ilce yetkililerine durumu bildirin gelip kontrol etsinler diye, deprem sonrasi binanin kontrolu yapildi mi? yalovada deprem bolgesi, 99 depreminden sonra oradaki yapilar denetimden gecmis olmali diye dusunuyorum..

  hocam ALLAH ölümünde hayırlısını nasip etsin.ne dıyeyım.zaten benımnde ozellıkle takip ettiğim cenk hocadır.gayet akl-i selim bir bilim adamı..çok fazla dusundugumuz zaman,durdugumuz yerde sallanıyoruz.bilinç atı işte.dusunmedende olmuyor.ALLAh büyük.baya bir tedbır aldık bız aılece ama evde yakalancam diye garantıde yok.gorev aldıgım okula hıc guvenmıyorum mesela.2 buyuk deprem gordu ve guclendırmesı yok gibi bır sey..

  bende tehlikeli yerdeyim ama bina iyi, yakalanırsam iş yerinde yakalanayım diye dua ediyorum..Belediyeye başvurun hocam, sonuçta okul bu kamu kurumları, okullar hastaneler güçlendirilmiş olmalı..

  bu arada profesor usumezsoyda buyuk deprem olmayack dıyor.fayların cogu kırılmıs gecmıste.sadece adalar buuk sekmece arasıı kırılacakmıs.o da en fazla 7 yaparmıs.yanı benım anlamadıgım bu profesotlerın hepsı aynı egıtımden gecmıyorlar mı?bu kadarda ucuk bılımsel farklar olamaz olmamalı.ınsanlar bılım adamlarındakı bu kadar farklı acıkamaları duydugu zaman hıc bır seye guvenı kalmıyr haklı olarak..

  Hocam geçenlerde Cenk hoca bir kanalda da açıklama yapmıştı, ismi geçen hocaların çoğunun alanı deprembilimi değil, ve kesinlikle son yıllarda saha çalışmaları yok, Cenk hocanın hayatı marmara denizi üzerine geçmiş, nacizhane bu konuda daha fazla güvenilmeyi hakediyor ve söylemlerinide bilimsel doğrularla kanıtlıyor.


  Psikolojik olarak özelliklede 17 ağustos 1999 u yaşayanların gün içinde en az 3-5 defa deprem aklına geliyor zaten. 99 depremi olduğunda bundan sonra sıra istanbul depremi dediklerinde hepsi 20-30 yıl diyorlardı şimdi o sürece girdik bununda tedirginliği var bide üzerine 5.8 silivri açıkları ve 4.1 yalova depremleri gelince dahada stresliyiz.


  Evet tabikide tedbirimizi almalıyız bireysel olarak ama ölümden kaçış olmaz hocam öleceksek her türlü ölürüz, rabbim en az hasarla bu depremi atlatmayı hem bize hem ülkemize nasip etsin..

  hocam ıste o fay orta marmarada aslında kıvrılıyor.omun 2 parca olarakta kırılabılme ımkanı var tek parcada.ıkı parca olursa,7 7.2 arası beklenıyor.tek parcada 75.7.7 arası.muazzam fark var.tabıkı 7.2 de muazzam bır guv ama 7.7 ye gore kat be kat kucuk.ne bıleyım hocam cok akli selim dusunemıyorum bu konuda.hepımız tesellı olabılecek durumlar arıyoruz.

  yok hocam o kıvrım ana fayın yapısı.. 1509 fayı parçalı kırılır diye birşey yok, 1766 fayı 2 fay halinde kırılabileceği gibi tekte de kırılabilir bununla ilgili bağlantılar var..

  benım tek duam,osmangazı koprusunden sılıvrıye kadar uzanan o kırılmamıs fayın,2 3 parcada kırılmasıdır..1509 depremı gıbı tek parcada olursa,kıyamet demek,parcalı olursa,göreceli cok cok daha ıyı olur.ne yapayım benımkı belkıde züğürt tesellısı bu

  1509 doğu marmara fayı tek başına 7.5 civarı bir deprem üretecek hocam bu işten kaçışımız yok maalesef..

  haklısınız tabıkı hocam ama buramım zemını pendıkle mukase bıle edılemıyecek kadar kotu maalesef.ALLAH korusun dıcem ama maalesef bır gun bu gercegı yasamak zorundayız.hanı korkunun ecele faydası yok misali:(

  Haklısınız Pendik zemini yalovadan iyidir ancak bu fay resmen saatli bomba ve kıyılara uzaklığı fazla değil, bu arada anadolu yakası ve yalovadan başlayarak izmit merkeze kadar uzanan bölgede evlerin 2 büyük deprem yaşadığı gerçeğini unutmamak gerekli..