Posts by Narsil

Efsane-Semih hocam belin ağrıyorsa kalp doktoruna mı gidersin? Şener Üşümezsoy içinde bu geçerli, jeoloji ve jeofizik kocaman bir alan anabilim dalları var, ve maalesef ekranda konuşanların çoğu deprem bilimci değil.. Marmara denizi içerisi bilinmezlikler içeriyor elbet ancak son ortaya konulan 3D haritasından sonra fazla söze gerek yok..

Bu arada o fayların ölü fay olmadığı da kanıtlı çünkü 2 yıl evvelki deprem fırtınası 1509 fayının yerini ve yurdunu belli etmiş oldu. Cenk hocanın bununla ilgili açıklamaları da var. 1766-1 ve 1766-2 zaten yaklaşık olarak MTA nın izlediği rotada, dolayısıyla o faylarında aktif olduğunu biliyoruz 1766 yılında arka arkaya kırılmaları bu fayların faal olduğunu gösterdi. Soru işareti olan fay 1766 faylarıyla 1509 fayı arasında olan fay ki bunların kesitsel haritaları da var orada bir fayın olduğu belli ancak ne denli tehlikeli bir fay bu konu hakkında benimde fazla yorumum olamaz.

Ancak 1766 fayları ve 1509 fayı ortada kabak gibi duruyor..

Arkadaşlar 5.8 lik depremin, olacak büyük depremi erkene çekme gibi bir durumu yok, sadece ana depremin ayak seslerinden biri diyelim, Cenk hocanın tezine ve ortaya sunduğu verilere/haritalara göre bu tarz depremlerden olabilir, yani 5.5-6.0 aralığında deprem(ler) olabilir. Ayrıca Marmara denizi içerisinde orta ölçekli deprem üretebilecek bir sürü fay var bunların bazıları KAF ile bağlantılı bazıları değil..Önlem konusuna gelince artık maalesef bireysel önlem alınmalı bunun dışındaki önlemler için geç kalındı, belli başlı şeyler yapılabilir ancak bunun için ne gibi afet koordinasyon planları var bilmiyorum..

Seneye aglayan zirlayan malak gobi yatip uyuyacak olan ama youtuber tanidigi unlu tanidigi olan varsa ilk 4 e yazin bosuna yarismasinlar..

Bu elemeden sonra yazik oldu..Sercan cok matah degildide digerleri ak pakmiydi? neyse bana gore sampiyon belli Cemal ile baris final koltuguna oturur ve Cemal sampiyon olur..

Sercan ilk haftalardaki hatalarininda kurbani oldu, o ilk zamanlar ki itici sozleri ve davranislari cok puan kaybettirdi, sonraki performansi yetmedi ama suda bir gercek, yasinin barisin oldugu yerde sercanin elenmemesi gerekliydi..Uzun zamandir survivor izlerim eger seneye Cemal Can gibi Yasin gibi Baris gibi adamlar dogru duzgun performans gostermeden ilerlerse bende izlemekten vazgececegim..

Genel anlamda algıda bir seçicilik var. Marmara denizi zaten böyle mikro depremleri sürekli üretir, 1999 yılına kadar bunun fazla farkında değildik ancak 1999 yılından sonra Marmara denizi içerisine ve çevre illere istasyon sayıları arttırıldı. Dolayısıyla oluşan çoğu deprem artık daha fazla kayıt altına tutuluyor bununla beraber burada bazı arkadaşlar oluşan her mikro depremi paylaşıyorlar aslında ben buna karşıyım, bu böyle gereksiz bir panik ve pesimist hava oluşumuna sebep, daha önce defaatle yazmışlığım vardır. Mikro depremlerin arka arkaya sayısını ve büyüklüğünü arttırarak devam etmesi dikkate değer ve önemli bir gelişme olur, şuan için oluşan her depremi buraya yazmanın bence deprem konusuyla da pek alakası yok.

Toparlarsak bu sene aktif bir sene geçiriyoruz. Yaz ayları gelincede 99 depremini yaşayanlar özellikle hep maziyi hatırlayıp bir strese girerler.1999 yılından sonra önümüzde bir süreç vardı ve bu süreç maalesef güzel kullanılmadı, ve artık o zamanda yok, dolayısıyla bireysel önlemler alıp hatta arada ailecek deprem tatbikatı yapıp oluşacak Marmara depremine hazırlanmalıyız.

Özellikle yapabilen varsa Cenk hocanın çalışmalarını takip etsin, çok bilgilendirici ve değerli çalışmaları var, ve altını koyu harfle çiziyorum MTA nın haritası bana göre yanlıştır. Doğru harita Cenk hocanınki ve devletin tüm birimlerinin bu haritaya göre önlem alması daha çok canı kurtaracaktır.7

Hayat devam ediyor dostlarım her gece deprem olacak diye stres yaparsanız hasta olursunuz. Yatın uyuyun, bireysel çantanızı hazır edin, deprem anında ne yapacağınızın provasını yapın, en güzel işi yapmış olacaksınız

Nefes alamıyorum bugün nefes. Markete gittim geldim maske su içinde kaldı. Hoşgeldiniz bursa'ya hayırlı olsun sizin için :)

Teşekkürler hoşbuldum, cumartesi günü geldim ama özellikle bu 2 gündür bayıltan bir sıcakla birebir uğraştım.. Anlaşılan Bursa yaz aylarında bayıltıyor:)