Posts by PergamoN

Kırkikindi yağışları, cephe yağışları değildir, akşama doğru iyice ısınan havanın yükselmesi ve yükselen havanın içindeki nemin yoğunlaşması oluşan mevzi yağışlardır, Bazen 300 500 metre mesafelerde ciddi yağış farklılıkları oluşturabilir. Bu yağış çeşidi karasal iklimini sever , deniz etkisinden daha uzak yerlerde görülme sıklığı daha fazladır.

Arkadaş güzel açıklamış konveksiyonel yağıştır (yükselim) kırkikindi yağışları. Ve kışın görülmez. Yazın iç kesimlerdeki yağışların fazla olmasının bir diğer sebebi ise karalar çok sıcak olduğu için denizden ziyade karalar alçak basınç özelliği gösterir kuzeyden sarkan en ufak serin havada iç kesimlerde yağış görülür. Kışın ise deniz sıcaktır (geç ısınıp geç soğur) ve denizler alçak basınç özelliği gösterir kuzeyden sarkan soğuk havalarda denizde oluşan alçak basınçla Kışın cephe yağışları alırız

Bi sonra ki günceleme ile sonuçlar netleşir mi

Olurda gece güncellemesinde gfs iyice benzerse ecmwfye benim için netleşir dediğim gibi sistemin temelleri artık 50-60.saatlerde atılıyor çok byk farklar olmaz kanaatimce ama bazı sistemler vardır son 24 saat bile değişebilir bana göre o sistemlerden değil bu sistem sadece abnin konumu oynar hafif oda ne kadar etkileyecek görücez bakalım..

Bu forumda gözlemlediğim bir olay var bu işlerden çok anlamıyorum ama 4-5 adet meteorolojik tahmin yapan kurum var ve her seferinde atıyorum 4 tanesi İzmir'e herhangi bir kar yağışı olmayacağında mutabıkken 1 tanesi kar ihtimali görüyor ve bütün forumda ateş etmeye başlıyor seviniyor . Evet hepimiz kar görmek istiyoruz ama bu iş seç-beğen-al değil ki işine gelen sitenin verilerini paylaşıp diğerlerini göz ardı edesin. Sanırım Pergamon35 bunu anlatmaya çalışıyor ve bence haklı.

PergamoN

Kurumların farklı tahmin vermesi farklı verileri kullanıyor olmasından kaynaklı atıyorum x kurum gfsyi baz alıyordur 3 ocakda kar varsa o zamanı karlı gösterir. Y kurum ecmwyi baz alıyordur 7 ocakda kar vardır 7sini karlı gösterir demek istediğim bundan ziyade vade yaklaştıkça bu modellerin hepsi birbirine benzeciyecek olup tek tahminde buluşacak olmaları ve git gide süre kısalıyor ne olacağını hep beraber göreceğiz nasip..

Bende onu diyorum PergamoN bölge olarak (Kıyı Ege) çıtayı yükseltmek abeste iştigaldir 3-5 cm kar için sabahlayacak birçok kardeşimiz var senin düşüncen elbette mantıklı ama sende Gfs'nin pembe tablosuna kapılmış daha fazlasını bekliyorsun malesef coğrafyamız 20cm 30cm kara musait değil hafif örtü kafidir.

Benim tahminim en başından beri gfsdeki görüntüdü çokcada dile getirdim halada olabilir neden olmasın ama bu ihtimal çok düştü bana göre

Pergamon biraz geldiğinden beri kötümser konuşuyorsun belki ondan tepki vardir

Bu forumun en eski kullanıcılarından biriyim (2014). kayıt tarihime bakma ilk hesabı kaybettim ve başka forumlardada bulundum her kış aktifim ama bu kadar mesaj yazmıyordm. Kötümser konuşmaya gelince kesinlikle katılmıyorum yeri geldiğindede en iyi sinerjiyi verdiğimi düşünüyorum. ama atmosfer çok kaotik yapıda %100 eminim dediğin en kral tahminincinin yaptığı tahmin bile zamanı gelir patlar. Forum bişeyler yazıp,edip muhabbete katılınca güzel olup amacına ulaşıyor , benimde öğrenmem gereken çok şey var daha. herkes bildiğini yazıp sohbet muhabbet edicekki burada geçirdiğimiz zamanların bir değeri olsun . Her zaman gerçekleri görmeyi seven biriyim bu arada umut aşılamayı sevmem heleki sonunda aşıladığım umut patlarsa benim için dahada yıkım olur . diyeceğim tahminden beklentiden ziyade gerçekleri görmemiz ve şuanki tablo hoş değil bana göre gene kar görürüz gene söylüyorum ama bu kadar yaklaşmışken bu olmamalı bana göre. olursada yapıcak bişey yok takdir Allahın kış uzun ve bana göre bölgemiz adınada önü açık. ve şuanda kesinleşmiş birşey yok bana göre ecmwfdeki görüntü şuan ağır basıyor 3 modele karşı gfs tek kaldı ısrarı devam edicekmi bakalım ..