Posts by PergamoN

Standart Zamanlardaki Ekstrem Yağışlar

Ülkemizde standart zamanlarda görülen en yüksek yağış miktarları, yer ve tarihlerini içeren tablo aşağıda verilmiştir.

Süre (dk) Miktar (mm) Yer Tarih
    5 DK 50,5 HOPA 07.07.1988
    10 DK. 60.6 HOPA 07.07.1988
    15 DK. 70.7 HOPA 07.07.1988
    30 DK. 90.9 HOPA 07.07.1988
    1 SA. 131.0 ANTALYA 03.11.1995
    2 SA. 180.5 ANTALYA 03.11.1995
    3 SA. 230.9 MARMARİS 11.12.1992
    4 SA. 332.3 ANTALYA 04.11.1995
    5 SA. 374.3 ANTALYA 04.11.1995
    6 SA. 390.3 ANTALYA 04.11.1995
    8 SA. 410.4 ANTALYA 04.11.1995
    12 SA. 428.1 ANTALYA 04.11.1995
    18 SA. 464.8 MARMARİS 10-11.12.1992
    24 SA. 490.8 ANTALYA-KEMER 16-17.12.2018

Bi bilgi daha geçelim bilmeyen arkadaşlar için beterin beteri var :)

Yağışlar yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli olucak çeşme üzerinde yeni oluşan kütlenin hafif kırmızı ekoya geçtiğini görüyoruz tepe yüksekliği ise 7km’ye (sarı eko) halinde ulaşmış durumda

Yeni oluşmasına rağmen gayet fazla gökgürültüsü üretiyor dikkatli olmakda fayda gözünüz zaman zaman radarda olsun bugün..

ben modeldeki görüntüye göre yorumladım.sen ise böyle olursa,böyle olur diyorsun.ikisi çok farklı..modeldeki gibi bire bir gelirse,tam bir kırıntı olur.avrupaya devsa soguklar iniyor çunku...umarım anlasılmısımdır..iyi geceler.

Bende modeldekini yorumladım zaten böyle böyle olursa gibisinden birşey söylemedim :) avrupaya inen tabiki daha kuvvetli ama ondan arta kalanın gelmesi gibi bi durum söz konusu değil yukardan yeni soğuk akışı oluyor. Ve istanbula o haliyle bile devam etseydi minumum -12 girerdi değişeceği için tartışmanın anlamı yok daha çok sular akar..

kırıntısı kaldı ama maalesef.bu sekılde geldi farz edelim,kıyılar için yine tırt olur..bu da bir senaryo sonucta..sabah yine farklı cıkacak..azoru takip edip,bize yararlı hale gelmesını bekleyecegız ..

Kırıntısı değil sonda gösterdiği 2.salınım gibi birşey devam etseydi soğuğun devamı akıcakdı.azor iskandinav blokajı verdi. İlk salınımla apayrı olay bence bu patternde ilk ekmeği gene avrupa yer bizide boş geçmez özellikle bölünmeden arta kalan soğukların sağlam bir bölümü kuzeyimizde kalırsa efsane Potansiyeli bi hayli fazla. Bu kadar kişinin bekleyişinin ve emeklerinin sonucunada bu yakışır diye düşünüyorum Rabbim hepimizin gönlüne göre versin hayırlı geceler..:sleeping:

Ne o ab kayar ne azor doğulatır blokaja gidiyor sistem bize ekmek çıkmaz bu görüntüde vorteksi bölmesi önemliydi ama sonrası daha değişir. Bizim sistem semih hocanında belirttiği gibi en erken şubat 2.haftayı bulucak gibi görünüyor..

Belirttiğim turuncu ekolar görülmeye başladı (hareketli görüntüden bakın) şimdilik deniz üzerinde etkili oluyor dediğim gibi ilerleyen saatlerde ve günlerde karaya çıktıklarınıda göreceğiz. Bir başka bilgi daha vereyim bilmeyen arkadaşlarımız olabilir. Mgmnin radarından bulutların tepe noktasını (yüksekliğini) öğrenebilirsiniz beyaz oklarla çizip gösterdiğim yerler göstergeler ve değerler mgm radarında 5,1/10,2km değerler arası gösteriliyor. Kırmızı okla gösterdiğim yerse bulutların yüksekliği 5km’yi aştığını görüyoruz şimdiden..

k9W0L9.jpg

Bunu ise örnek göstermek amaçla internetten aldım. Bu gördüğümüz çok hücreli fırtına hattıdır cumulonimbus dediğimiz bulutlar görülür. Bulutların kırmızı eko ve tepe yüksekliğinin 10km’yi aştığını görüyoruz byk ihtimal etkili dolu yağışı bıraktı..

7aNQDm.png

Cumulonimbus; meteorolojide en tehlikeli bulut olarak bilinir. yerden göğe * kadar uzanır tabir-i caizse. alçak basınç alanları ve dengesiz havanın, yüksek bağıl nemle birleşmesiyle ortaya çıkar. bilinen bütün tehlikeli hava olayları bu bulutun içinde gerçekleşebilir. Bknz; (https://eksisozluk.com/cumulonimbus--484702)

cumulus ve nimbus kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. cumulus; dengesiz hava ve yukarı hava hareketi ile oluşan bir bulut türüdür, nimbus ise yağış anlamına gelir. Özellikle bölgemizde ilkbahar ve yaz aylarında görülür. alGgaQ.png

Edit: timelapse görüntüsü

Seni İzmir sorumlusu yapmak lazım valla bu kadar iyi detaya girip ama çok karmaşık olmadan tahminde bulunmussun :D

Gayet bilgili 2 kişi mevcut şuan zaten biri askerde olsada gelince aramıza katılacaktır mutlaka .

Yazları işim gereği çok aktif olamıyorum , bölge sorumluluğu süreklilik ister, ama bu yaz ve baharın oraj kovalayacağım bunu belirteyim 7/24 olmasada şiddetli hava olayları olacağı zaman buralarda olucam :)

Beyler, önümüzdeki süreçte yağmurlu periyottan bahsediliyor. Bununla ilgili aydınlatır mısınız?

Bölgemiz bu gece saatlerinden itibaren yağışlı havanın etkisi altına giriyor..

5 günde düşmesi beklenen yağış miktarları ortalama şöyle; Bergama,Dikili 55mm Kınık 35mm Aliağa,Menemen 50mm İzmir merkez civarı Konak,Karşıyaka,Çiğli,Gaziemir,Bornova,Buca vb. 50mm Karaburun,Çeşme,Urla,Seferihisar 130mm içkesimler ise 35mm Manisa merkez 40mm Muğla il geneli +120mm Aydın kıyı kesim Didim vb. 100mm iç kesimleri ise 45mm olarak görülüyor..

İzmir genelinde yağışın en etkili olduğu gün 25 ocak gecesi 26 ocak ilk saatleri arasında olduğunu söyleyebilirim.

Yağışlara genelde Gökgürültüsü Yıldırım ve şimşek eşlik edicek Bulut tepe yüksekliğinin 10km'ye yaklaştığı anlar var. gökyüzünde kabaran bulutlar göreceğiz :) Dolu için diğer etmenler uygun gözükmesede radarda turuncu ekolar görmemiz muhtemel özellikle kıyı kesimlerde ve deniz üzerinde.

Yağışlar aralıklı seyredeciği için iç kesimlerde sel tehlikesi görmüyorum ama kısa sürede fazla yağışın düşeceği anlar var dikkatli olmakda fayda var özellikle belirttiğim gibi en kıyı kesimlerin çok dikkatli olmasında fayda var. skew-t de Total totals dediğimiz aşırı hava olaylarında kullandığımız endeks'in 48 değerlerine ulaştığı anlar var 44-50 civarında gökgürültüsü 50-55 arasında şiddetli gökgürültüleri ve fırtına 55+ olursa hortum görülme ihtimali mevcut Total total açıklması; (850Hpa'da sıcaklık ve dewpoint ne kadar yüksek 500 Hpada ise sıcaklık ne kadar düşük ise şiddetli fırtına görülme ihtimali o kadar artar.Bunu analiz eden ve hesaplayan metoda Total totals diyoruz) bilmeyip öğrenmek isteyenler için kerem hocanın makalesi mevcut ilk başda anlamamanız normal baya zaman ve incelemeniz gerekir bknz.( Skew-T (2. Ders) ) ilk derside mevcut..

Edit: Bu yazdıklarım şuanki verilere göredir değişme ihtmali mevcuttur (azda olsa)

Hocam Sibirya Balkanlar üzerinden gelirse 😉

Gelmez işte zor oluşumdur birçok etken lazım elle çizmek gerekir neredeyse :) daha çok karadeniz üzerinden iner ve dek dediğimiz kuvvetli yağışları oluşturur şahsen sibiryayı sevmiyorum ama gerçekden güçlü bi oluşum 1055/1060 ( zannetmiyorum) olurda bizim enleme sağlam soğuk indirip blokaj yaparsa o zaman (belki) istediğimizi alırız..

Bazı modellerde uzun vadede hazar yüksek basıncı görüyorum. öyle bir ihtimal şuan düşük olarak gözüksede ,olurda gerçekleşirse minumum 15 günümüzü yer. öyle nalet bi basınç

Ecmwf ise sibirya aktifleşecek demiş. Bizim coğrafyaya sibiryadan inerek siklon oluşturan sistem nadir iner zor oluşumdur ama özellikle sıcak cephe severler için. Güzel görüntüler olabilir..

Benim takıldığım başkasına ihtiyacımız olup olmaması değil PergamoN , farklı yaklaşımlar... Neyse anlayan anladı.

Ben doğru anladığımı düşünüyorum yazımı size ithafen yazmadım zaten :)

Bu yıllardır böyledir yeni arkadaşlar farkında değiller sizde dahil ,sadece izmir için değil karadenizli veya iç anadolulu vb. başka biri bölgesi adına yorum yaparsa bölgeselcilik muamelesi görür genelde ve yorumu kaldırılır. Söz konusu istanbul olunca çoğunluk ağır basıyor herzamanki gibi bu ülkede çoğunlukdasan görüşün yanlışda olsa el üstünde tutulursun..

Birilerinin veya bir kişinin bu her kim olursa olsun, ağzından çıkıcak 2 kelimeye muhtaç değiliz bence , burda herkes az çok model okumayı biliyor iş onla bitmesede uzun vadeli tahmin gerçekden zordur ve genelde yanılma payı çok yüksektir. beklenilen tarihde birşey olmazsa sürekli tarih ertelenilir :)

Bu kış izmir içinde şubat sonuna kadar bitmez takibe devam uygun sinoptiği yakalamalıyız sadece çünkü en az 2 salınım daha olucak bizide etkileyecek (bana göre) .