Posts by PergamoN

  Bingöl karasalda türkiyenin en çok yıkıcı/hasar yapıcı deprem ürettiği bölge içerisindedir. DAF ve KAF'ın kesişim bölgesinde bulunan bingöl iki Transform fayın kesişmesi sonucu oluşan, çok sayıda birbirine çapraz (conjugate) faylarıda bünyesinde bulunduruyor.Bazı sözde deprem uzmanları (tahmincileri) gibi Batıdan önce doğuya bakmamız lazım deyip her seferinde doğu doğu diye dillendirmeye gerek yok.


  Bingöl-Karlıova-Erzincan üçgeni Türkiye'de yıkıcı deprem aktivitesinin en yoğun olduğu bölgelerden biridir. Gerek tarihsel,
  gerekse son yüzyıldaki aletsel kayıtlar bu faylar boyunca çok sayıda yıkıcı depremin geliştiğini gösterir. Son yüzyılda KAF'nın Erzincan-Varto arasında kalan kesiminde can kaybı ile sonuçlanan, yıkıcı özellikteki 17 Ağustos 1949 Elmalıdere (Ms:6.9), 19 Ağustos 1966 Varto (Ms: 6.8), 26 Temmuz 1967 Pülümür-Kiğı (Ms:6.0) depremleri meydana gelmiştir.

  KAF boyunca, bölgede meydana gelen en son yıkıcı deprem ise 13 Mart 1992 tarihindeki Ms: 6.8 büyüklüğündeki Erzincan depremidir. DAF'nın Bingöl Karlıova arasında kalan kesiminde ise 22 Mayıs 1971 Bingöl depremi (Ms: 6.8) meydana gelmiştir. Bu iki ana fay arasında kalan Bingöl-Karlıova- Erzincan üçgeni içerisindeki aktif faylar boyunca son yüzyılda can ve mal kaybına da neden olan orta büyüklükteki depremlerin meydana geldiği bilinmektedir ( 5M>6.5M).


  Bingöl-Karlıova-Erzincan üçgenini sınırlandıran KAF ve DAF'nın belirli segmentlerinde son yüzyılda meydana gelen depremlerle deformasyon enerjisi boşalımı gerçekleşmiştir. DAF'nın Karlıova ve Göynük çayı segmentlerinde sırasıyla 1866 ve 1971
  depremleri oluşmuştur. Bu fayın Bingöl güneyindeki kesimi olan Genç fayında ise son 100-150 yıldır yüzey yırtılması ile sonuçlanmış büyük deprem bilinmemektedir. Kuzey Anadolu fayında ise son yüzyılda Yedisu doğusundaki Elmalı bendinde 1949 (Ms 6.9), Kargapazan segmentinde ise 1966 (Ms:6.9) Varto depremleri meydana gelmiştir. 1992 Erzincan depremi
  ise bu fayın Yedisu segmenti batısına rastlayan Erzincan havzası doğusunda gerçekleşmiştir.


  Bu seri depremlerin arasında kalan Yedisu segmentinde ise en son büyük deprem 1784'te meydana gelmiştir. Kuzey Anadolu fayında MTA - Japon Jeolojik Araştırma Kurumu (GSJ) ortaklığında yapılan paleosismoloji çalışmaları, fay boyunca aynı segment üzerinde yüzey yırtılmasıyla sonuçlanan büyük depremlerin ortalama 250-350 yılda bir tekrarlandığına yorumlanabilmektedir. Dolayısıyla KAF üzerinde 65-70 km uzunluğundaki Yedisu segmenti boyunca bir sismik boşluktan bahsedilebilmektedir. (1988 Barka, 1996 Demirtaş ve yılmaz)


  Bu üçgen içerisindeki tektonik deformasyon yoğunluğu dikkate alındığında özellikle birbirinin çaprazı (conjugate) niteliğinde olan bu fay sistemlerinde meydana gelen Orta-büyük bir depremin eşlenik çapraz fayları etkileyerek tetiklemesi ve yeni depremlere yol açması kinematik açıdan olağandır. Herhangi bir deprem sonrasında, kaynak faydaki deformasyon enerjisinin boşaldığı dolayısıyla belirli bir süre aynı fay üzerinde büyük depremlerin meydana gelmeyeceği kabul edilir. Ancak, yukarıda belirtilen fay paterni ve bölgesel anlamda gerçekleşen son depremlerle Bingöl-Karlıova-Erzincan üçgeni içerisinde, üzerinde deprem meydana gelmemiş olan aktif fayların, uzunluklarıyla orantılı büyüklükte yeni depremler üretmesi beklenmektedir. Bu
  yaklaşım doğrultusunda üçgen içerisinde eldeki bilgilere göre bilinen, KAF'nın Yedisu segmenti, DAF'nın Genç segmenti, Ovacık fayı, Sancak-Uzunpınar ve Bingöl-Karlıova fay zonları Bölgede olası yeni deprem kaynakları olarak değerlendirilebilir. Uzunlukları nedeniyle bu faylardan kaynaklanabilecek deprem büyüklükleri 6'dan büyük olabilecektir.

  Tanyeri-Yedisu segmenti 70 km uzunluğundadır. Bu segment Ms:7.6 büyüklüğündeki 1784 depremine kaynaklık etmiştir.

  Palu'nun kuzeydoğusundaki Gökdere yükseliminin paleosismolojik çalışmaları net saptanamamakla beraber büyük depremlere kaynaklık ettiğini düşünüldüğü için sismik boşluk olarak tanımlanmıştır. 2000'li yıllardan sonra yüksek deprem aktivitesi gösteren bir başka bölgedir.


  Bölgenin yakın tarihli son yaşadığı etkili depremler;

  28 Ocak 2003 Tunceli/Pülümür 6.1M

  1 Mayıs 2003 Bingöl 6.4M

  12 Mart 2005 Bingöl/Karlıova 5.7M

  14 Mart 2005 Bingöl/Karlıova 5.9M

  5 Haziran 2005 Bingöl/Karlıova 5.8M

  30 Temmuz 2009 Erzincan/Çağlayan 5.1M

  8 Mart 2010 Elazığ/Kovancılar,Karakoçan 6.1M

  17 Eylül 2013 Muş/Tüten 5.1M

  Günlerdir birlik,beraberlik,dayanışmaya vurgu yapılırken ,komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen Peygamberimiz varken , 2 günlük yasağı duyan halkımız canavara dönüştü.

  Şaşırmamak lazım yasak yokkende stok yapılıyordu..

  Olası bir ekonomik krizde,yoklukda millet birbirini yiyecek anlaşıldı Allah yardımcımız olsun.

  Önlem almayan ingiliz başbakanı yoğun bakımda,önlem almayan ekonomilerinde aynı yoğunlukta bakıma ihtiyacı olacak.


  Çinde ilk çeyrek büyümesi -10 , kapitalist ekonomilerde işsizlik oranları 2 yada 3 katına çıkmak üzere.

  Dış ticaret ortalamada geçen ay %25 azalmış bu ay %50’yi geçecek belkide.

  Dünya üretimi azalıyor ,çok ciddi önlemler alınmak zorunda.

  İş kaybını önlemek ve işsiz kalana gereken yardımı yapmak gerekiyor.


  Cumhurbaşkanımız son 2 konuşmasındada tekalifi milliye emirlerine değinerek ileriki dönemde oluşacak bir krizin altyapısını hazırlıyor olabilir.

  Günlerdir yazıyorum dünya sosyalist politakaya (dayanışmaya) yönelmek zorunda aksi takdirde çoğu ülke bunun altından kalkamaz. Küresel ekonomi ilk kez bir salgınla mücadele ediyor.Bunun sonuçlarının nereye varacağını kestirmek çok güç ama değişim kaçınılmaz.


  İtalya’dan sonra ispanya’da AB’den ciddi şekilde yakınmaya başladı.Yıllardır girmek için uğraştığımız AB sınıfta kaldı ne yazık ki.

  Az gururları varsa giden yardımlardan sonra yüzleri kızarır..

  Anlamadığım şu. Tarihler çok yakın sayılır. Bu tarihlerde bu olaylar olurken dünya bunu görmüyor muydu acaba ? Gerçi o zaman da TV falan yoktu doğru :)


  Ama yamyamlık falan çok yakın tarih bunlar yavs

  Çin ne kadar kıtlık çeksede nüfusu sayesinde her dönem süper güç ülkeler arasındaydı ,böyle bir olayın 1939-1945 arasındaki 2.dünya savaşı sonrasına denk gelip dünyanın kutuplaşmış olması yardım gitmemesine engel olmuş olabilir. Ekstra Olarak diğer ülkelerin durumlarıda çok iyi değildi zaten ,üstüne aşırı nüfus eklenince böyle bir tablo oluşmuş.


  Büyük kıtlığın en büyük sebebinin politik nedenler olduğunuda gözardı etmemek gerekir.


  Yanlış politikalar corona virüs içinde geçerli etkileri daha sonra ortaya çıkacak.Ekonominin çöküşü daha kötü olur deyip halkın sağlığını riske atmak veyahut sağlığı önemsemek gelecek için daha iyi sonuçlar (diğer ülkelere göre) doğuracakmı doğru kestirmek gerekir,bunun sonucunu ileriki zamanda göreceğiz.

  En iyi sonuca varmak için virüsün ne zaman son bulacağını doğru tahmin etmen gerekir.

  Virüs'ün çıkma ve çinin yeme alışkanlıklarının nedenine değinen güzel bir yazı okumanızı tavsiye ederim.

  Çin tarihinde neredeyse her dönem kıtlık çekmesine karşın bunun bir dönemi facia'ya dönüşmüştür.

  Büyük çin kıtlığı;

  https://tr.wikipedia.org/wiki/…C4%B1tl%C4%B1%C4%9F%C4%B1


  http://www.mucerret.com/yazarl…-yamyamligin-kisa-tarihi/

  Twitter'da şöyle bir demeç gördüm, bu konuşmayı ne zaman yaptı ve konuşmanın tamamını bilen varsa bana atabilirmi?


  Trump: "Unutmayın, biz dünyadaki en büyük ekonomiye sahiptik. Ve bize bir anda her şeyi kapatıp evlerimizde kalmamız söylendi bu korkunç virüs yüzünden. Biz de bunu yaptık. Doğru şeyi yaptık. Fakat artık ülkemizi yeniden açmak zorundayız."

  Dünyanın karanlık bir dönemden geçtiğini, Kovid-19'un tüm dünyayı tehdit ettiğini ve bu yüzden en korunmasız durumdaki insanların korunması için birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Georgieva, "IMF'nin tarihinde hiçbir zaman dünya ekonomisinin böylesine durma noktasına geldiğine tanıklık etmedik." ifadesini kullandı.


  (Birlik ve beraberliğe ihtiyaç var ) açıklaması çok önemli mesaj içeriyor.Birkaç gündür bunu ülkemizdede sıkça duymaya başladık.

  Ülkelerin tek başlarına bu sorunun üstesinden gelme imkanı yok en önemliside ne zaman son bulacak nereye kadar böyle gidecek? Gibi bilinmemezlikler içeriyor.


  Dünya boşa çark çevirmeye başladı , hazır eldekini yiyiyor herkes. Birçok sektör durdu ,Özelde istihdam hızla azalıyor.


  Mesele evde kalmak kadar basit değil, bütün dünyanın evde kalmasının imkanıda yok zaten.

  Keşke herkes evinde kalıp kitap okurken,oyun oynarken vb. story atabilse...


  Asıl mesele eldeki bitince ne olacak?  ABD’deki işsizlikle alakalı bir perspektifin yıllara dağılımı :  Süpergüç kabul edilen ABD’ye bunu yapan ,Avrupa devletleri ve gelişmekte olan ülkelere neler yapmaz.


  Virüsün sağlık sorunuyla baş ediyoruz şuan sadece bunun diğer etkilerini önümüzdeki Gün-ay-yıllarda çekmeye başlayacağız.

  Tek bir çözümü var virüsü durdurmak, durdurulamayan her gün pahalıya mal olucak.

  İşçi işvereni, işveren de işçiyi düşünmek zorunda. İşçi çıkarmaların önlenmesi gerekiyor. Bu noktada işverenin hem işçi hem de devlet tarafından desteklenmesi gerekli. İşçiler bir süre anlaşma yaptıklarının altında ücret almak zorunda kalabilirler. Bu durumu 2001 krizinde yaşamıştık. İşveren bir süre zararına çalışacak gibi görünüyor.

  Muhtemelen ekonomik ek tedbirler ve yeni yasaklar açıklanacak , Temel ihtiyaçlar,Gıda(tarım) ,enerji gibi sektörlerde üretimi durdurmak mümkün değil.

  Pergamon hoca benzer büyüklükte depremler olmaya devam edebilir demiş. Daha büyük beklemediğini de söylemiş. Endişelenecek bir şey yok.

  Benim bekleyip ,beklemememle gelişen bir durum söz konusu değil ne getireceğini işin uzmanı olsan dahi bilemiyorsun ki ben uzman değilim ama verilere dayalı yorumlar yapıyorum.


  Son depremin sabah ki depremle alakası yok kandilliye göre saray fay zonu , afad ve emsc’ye göre sınırda başkale fayıyla bağlantılı görünüyor. Başkale fayıyla bağlantılı bir depremse risk düşük diyemeyiz dikkat etmek gerekir.

  Depremin çözümü ve sonraki depremlerin dağılımı yine normal değil.


  Doğrultu atımlı bir faylanmayla meydana gelmiş.

  Bölge ters faylanmaların ve doğrultu atımlı faylanmaların birlikte görüldüğü yoğun deformasyon alanı (Kandilli).

  2011 Depreminin saha çalışmalarında özellikle kısa uzunluktaki ters fay oluşumlarının kırılmadığı biliniyor. Benzer büyüklükte depremler Devam edebilir daha büyüğü için o bölgede risk düşük gibi görünüyor. (max 5.8M)  Ekonomiği hafife almayın özellikle bu konularda araştırmanız/bilginiz yoksa yaptığınız yorumlarada dikkat etmeniz gerekir.Bir çok yaşı küçük arkadaşımız siyasi yorumda bulunuyor, siyaset yapmak bir çıkarın yoksa çok kötü birşey varını yoğunu elinden alabileceği gibi yerden göğede çıkarabilir.

  Hayat acımasız bir kasırga veya bir virüs dünya düzenini değiştirmeye yetebiliyor, Arz ve talep aynı anda düşüyor dünya ekonomik krize/buhrana sürükleniyor.

  Talep piyasaya çıkamayan nüfus nedeniyle azalırken,İstihdam üzerinde negatif baskı yaratıyor.Ekonomiler hem arz hem talep hemde salgınla uğraşmak zorunda,Bu nedenle devletlerin istihdamın düşmesini engelleyici tedbirler alması gerekli.Ancak vergi gelirleri azalan devletlerin ek harcamalara ne kadar dayanabileceği soru işareti ? Taşıyor.

  Arzı yükseltebilmek için vergiyi azaltmakdan başka önlem neredeyse yok.

  Bu durumda avrupa ekonomileri sosyalist politakalara kaymak zorunda; Dayanışma

  Bu politikayı yine ülkemiz çok iyi bir şekilde yürütüyor italya ,ispanya giden yardımlar vb.


  Biz bize yeteriz türkiye kampanyasını sokağa çıkma yasağı gelmesi için veyahut Hükümetin Çok ihtiyacı olduğu için başlattığı bir kampanya olarak görmek çok cahil bir yaklaşım. Zorunlulukta yok yani neyi eleştiriyorsun be adam bırak durumu iyi olan bağışta bulunabilen bulunsun twitterda açılan hastagler içler acısı yazıklar olsun.  ABD’de 2.2 trilyonluk kurtarma paketi ve vatandaşlara 1000-2000 dolarlık gelir desteği sağlanacağı açıklanmasına karşın corona tedavisi alan sigortalı bir bireyin tedavi masrafı 9000$ Sigortasız bir bireyin ödemesi gereken bedel 35000$ civarında ,toplumun büyük çoğunluğunun sigortasız olması göz önüne alındığında , açıklanan paketin halk sağlığı açısından etkisinin sınırını beklenen tahmini ölüm sayısından anlayabilirsiniz.


  Test ve tedavi dahil en ufak ücret almayan ülkemizin aldığı kararların arkasında durun ve kurallara uyun. Zamanı geldiği zaman ek tedbirlerini zaten alacaktır emin olun ,sizin veya benim bilip onların bilmediği birşey yok.

  (Kampanyadan toplanan para büyük ihtimal sağlık altyapısı için toplanıyor)


  Görüşün farklı olabilir,mevcut hükümeti beğenmeyebilirsin eleştirmekte en doğal hakkındır ama yeri ve zamanı bu dönem değil.

  Tarihi olaylara tanıklık ediyoruz sonuçlarını önümüzdeki yıl-yıllarda daha ciddi şekilde görebiliriz. En önemli konu virüsü etkisiz hale getirmek süre uzadıkça etkiside büyük olucak 2008 krizini en hafif şekilde atlatan ülkemiz bununda üstesinden DAYANIŞMAsıyla atlatacaktır diye ümit ediyorum..


  ABD’de büyük yara alacak.

  600.000 yıldır uyuyan dünyanın en büyük yanardağı Yellowstone'un çevresinde,Yellowstone Ulusal Parkı'na yalnızca 16 km uzaklıkta yer alan Grand Teton Ulusal Parkı'nda,30 metrelik dev bir çatlak oluştuğu raporlandı.
  Bu her zaman olan normal bir şey mi yoksa nadir gerçekleşen,olası bir patlamayı tetikleyecek bir olay mıdır ? :)

  10 dakika önce ilk verilere göre güney idaho’da 6.4M deprem meydana geldi.

  PergamoN eskiden çukurova üniversitesi'nde görevli bir öğretim üyesinin açıklamasını okumuştum,adana civarında 6.5 büyüklüğünde deprem üretebilecek bir fay var diye. Ne kadar doğru hocam bölgede ne var?

  Bir fay değil ,birden fazla fay var 6/6.5M arası depremler orta büyüklükte depremler,20km uzunlukta bir fay bu büyüklük aralığında depremler üretebiliyor. Çok uzak tarihlerde değil son 65-70 yılda 3 hasar yapıcı deprem yaşadı Adana bunların büyüklükleri 5.5/6.2 arasında değişiyor çok büyük depremler olmasada özellikle 1998 Ceyhan/misis (6.2Mw) depremi zemin koşulları yüzünden ciddi hasar yaptı ,Türkiye’de zemin sıvılaşması görülen ender depremlerden.

  Adana merkezli bu faylar Doğu anadolu fay hattından bağımsız kıta içi fay dediğimiz kayma hızları çok daha düşük faylar.(Misis,ecemiş,Saimbeyli,sumbaş,sarız vb.) aktif kabul edilen haritalanmış faylar var. Misis 98’de kırıldı, en önemli fay (kırılmayan) ecemiş gibi görünüyor şuan ama paleosismolojik çalışmalarını incelemek gerekiyor ,nedir ne değildir bende bilmiyorum son deprem tarihi gibi konular, deprem tehlike parametresi için önemli.

  Osmaniye ve Kahramanmaraş/Andırın dahil Daf’la bağlantısı olmayan faylar içeriyor bu bölgelerin risklerini Daf altında yorumlamak yanlış olur.

  Kahramanmaraş/Türkoğlu, Adıyaman/Gölbaşı arasında kesim ile Adıyaman/Gölbaşı ,Adıyaman/Çelikhan,Sincik arasındaki kesim daha riskli.


  Adana depreminden 1998 (Afad) ;