Posts by PergamoN

Bu ters oblik fay değil mi? PergamoN

Oblik fay (verev) bir köşeden diğer köşeye kesmiş (çapraz).

eskisi kadar Paylaşım yapmayacağım artık bu arada uzmanlar gerekli konuları açıklıyor arkadaşların dediği gibi bizim ekstra yorum yapmamıza gerek yok :)

Hissiyatlarla konuşsun herkes bilimsel veriler bizim topluma fazla geliyor..

PergamoN

Hocam sanki marmaraya bir çubuk yerleştirmişler de bir bi ucu, bir diğer ucu sallanıyor. Ortası o kadar stabil ki korkutuyor. Tahtarevalli gibi, bir o taraf bir bu taraf. Bu ortada, adalar arkasındaki fayın kımıldayacak hiç yeri kalmadı, son huzursuzlukları mı demek?

Adalar fayı kırıldı , B segmenti doğu marmara segmenti diye geçiyor 2 ayrı faylanma bu kesimlerinde bazı kesimleri hariç microdepremler oluyordu zaten ama hissedilir deprem ürettikleri söylenemez.

Silivri açıkları ile aynı zamana (kısa aralığa) denk gelmeside tesadüf olabilir. 2 en aktif noktaydı zaten özellikle çınarcık en aktif’iydi

Ama ne olursa olsun ,nerde olursa olsun bu tür depremlerden sonra en azından bi kaç saati (uygunsa) dışarda geçirin veya güvenli biyere geçin öncü olmadığının garantisi yok hiç bir depremin.

Deprem KKD yönlü artçılar oluşturmuş bu tarzda ilerleyen bir fay var mı ki oralarda ?

Yalova açıklarındaki ,doğu marmara segmenti (B)‘nin güneyinde ana faya açılı ikincil kırılarda meydana gelmiş. O bölgede çok fay var bunlara benzer yine ana kollarda değil yani

hocam cenk hoca ilk tvye cıktığgında silivri tarafında hareket var birde doğuda hiç ses cıkmayan bir kesim var buna dikkat etmek lazım demişti orası neresi tam olarak

burası değil , hiç deprem olmayan yer yok,diğer yerlere oranla daha az deprem olan yerler var orta çukurluk ile 1509 fay’nın bazı kesimleri

Bukadar hizli cözumlemeyi nasil yaptilar bilmiyorum ama kirigin bittigi yer tamda orasi. Daha bugun Prof. Dr. Haluk Eyidogan la tamda o bolgeyi konustuk kirilan degil 99 depremde kirigin geldigi ve gergin olan 1509 depremine neden olan fayin dogu ucu.

Ben diyecektim tam ,çözümleme sana kısa mesaj’mı geldi diyerek sormak isterdim yanında olsam. Çözümleme çıkmadan,çıkartmadan hiç bir deprem hakkında yorum yapamazsın o bölgede 1894 depremi (çınarcık fayıda mevcut) belki ondan kaynaklandı. Haritadan lokasyona bakıp yorum yapıyor sanırım ramazan hoca’nın dediği gibi tam medya uzmanları..

Bir süre dışarda kalın (1-2saat) daha saat erken

99 gölcük depremi kırığının nerde bittiğinin bilinmediğini bugün ramazan hocadan öğrendim bölge daha öncede bu tür depremler üretti ama öncü değil diyemez kimse.

Çözümleme ne vericek bakalım paylaşırlar inşallah

Çok güzel paylaşım iyi örneklemiş;

G.Doğu Asyadan(Japonya dahil) bir M6.5+ bekliyorum bu yer öte(apogee)de.

Depremlerin apogee’lede bi bağıntısı yokda sen bilirsin araştırıyor,deniyor olman güzel.

En son +6’lık deprem 2 hafta önce şili depremiydi (6.8m) yanlış hatırlamıyorsam ortalamayı baz alırsak süre geçti bi yerden patlar (+6) kısa zaman içinde bunun güneydoğu asya’dan gelme ihtimalide çok yüksek olurda gerçekleşirse öncekiler gibi buda rastlantı olucak. Perigee’dede büyük depremler mevcut çünkü baştan çelişiyor :)

Şuda enteresan; episantra eşit uzaklıkta zeminleri aynı olan 4 yapıdan doğu-batı yönlü yatay atımlı fayın doğu,batı,kuzey,güneyinde bulunanlardan hangisi daha çok etkilenir?

Şu Niksar Belediyesi nin sismoğramı doğru dürüst çalışsa da bir fikir edinsek.

sismografla bilemezsin onu ivme değerleri lazım onun içinde her konumda ayrı istasyon :)

Derinlikle büyüklük arasında sanırım bir bağlantı yok PergamoN Afganistanda 90 km 4.6 iken 189km de 5.0 oldu.( Ya da var derinlik daha büyük bir depremi engelledi mi)

Yok o şekilde bi bağıntı değil büyüklüğü engellemez.

6 büyüklüğünde 150km derinlikteki bir deprem ile 5 büyüklüğünde 60km derinlikteki bir depremin etkisi aynı olabilir onu demeye çalıştı coldefso. Bu 2 depremde yüzeyde 4 büyüklüğünde hissedilebilir (değerleri salladım)