Posts by PergamoN

Bu iller bazındaki aşılama oranları neye göre belirleniyor? Ben İzmirde ikametgah ediyorum ama nüfusda doğum Manisa.Batı bölgelerdede birçok doğulu vatandaş ikametgah ediyor, bu doğudaki kırmızı (aşısız kişilerin) oranı doğuda gözüküyor olup batıda aşısız ikametgah ediyor olma ihtimali varmı?

Bunların aynısı bende de var. Kızkardeşim ve annemde de oluyor. Sıcaktan diye düşünüyordum. Geçen de demiştim sizlere benzer semptomlar yaşadım 2-3 gün halsizlik,burun akıntısı,hafif boğaz ağrısı. Covid'te böyle bir şey olduğunu ilk defa duydum cilt kızarıklığı. Bepanthol krem sürünce geçiyor benim bir süre sonra tekrar geliyor sıcaktan oluyor sanıyordum.

Hadi benim sıcakdan oldu diyelim,babam bütün gün evdeydi bu tür hastalıklar bulaşıcı olmuyor genelde aynı anda çıkması ilginç ,tuhaf tuhaf şeyler en sonunda tüm ailemi teste götürücem yeniden.Uzaktan bir komşum pozitif çıkmış 2-3 gün önce ,yüklü miktarda ilaç verilmiş yeniden olası bir pozitifde bu ilaçların kullanımı zorunlumu acaba?

MakaRov benim boğaz sorunu doğuştan geliyor bademciklerim küçük yaşta alındı, faranjit sonradan mı gelişti hatırlamıyorum ama büyük ihtimal oda doğuştan soğuk algınlığında falan hemen tahriş olur.

Akut sinüzit’de doğuştan burun yapısından kaynaklanabiliyor diye biliyorum ama benim sonradan gelişti küçükken yazın sıcaklarda kafayı yıkar kurulamazdım şimdi yaş bırakmaya gelmiyor.

MakaRov geçmiş olsun ama sen yaptığın hataların farkındasın klima altında yatma,soğuk içecekler içme vb. Ben ne kadar sıcak olsada klima altında uzun süreli durmam,duramam sinüzit yüzünden kısa sürede baş ağrısı yapıyor.Soğuk suyuda ılıklaştırırım ,dolaptan çıkardığım suyu direk içmem,biz ailecek birşeyler atlattık ama ne olduğunu bilmiyoruz en ağır geçiren ve ilk hastalanan bendim ama test negatif çıktı, keşke diğer aile üyelerinide test yaptırsaydım ama onlarda semptomlar kısıtlı ve hafifdi burun akıntısı ve çok nadir kuru öksürük oldu benim test sonucu negatif olunca senden geçmiştir ,normal soğuk algınlığı (grip) diye geçiştirdik.Şükür iyiler hepsi benimde bu tür enfeksiyonları ağır geçirmemin sebebi akut sinüzit ve akut faranjit ,çok sarsıyor adamı bademciklerim küçükkende sorun yarattığı için alındı o yüzden boğaz(bademcik şişmesi) sorunu yok şükür bende ama farenjitde onu aratmıyor.

sura16 ilk 1,5 gün çok kötüydüm ama bende akut sinüzit ve akut faranjitte mevcut en ufak bir grip olsamda sinüsler tıkanıyor ,aşırı baş ağrısı yapıyor 2019’da ameliyat demişlerdi sinüsler antibiyotik tedavisi ile (enjeksiyon) açılınca onuda yaptırmadım ama tekrarlıyor sürekli.

15 Temmuz’da hastalandım bugün ayın 23’ü 8-9 gün oldu ilk gün Boğaz yanmasıyla başladı onu sırasıyla Ateş ,şiddetli baş ağrısı,burun akıntısı (tıkanıklığı), geniz akıntısı takip etti 2.ci gün akşamı ağrılarım geçmeye ve sinüslerim boşalmaya başladı sinüsler boşalınca rahatlıyorum ben zaten ,bugüne kadar sadece burun akıntısı vardı akşamüstü itibariyle kuru öksürük ve baş ağrısı yeniden başladı bu zamana kadar öksürük yoktu.

Tabi bu süre zarfında ilk annemde olmak üzere kardeşim ve babamdada burun akıntısı ve boğaz ağrısı başladı ,boğaz ağrısı babamda yok,ateşde gelmedi hiç birine,burun akıntısı hepsinde rahatsız edici düzeyde.

Babam çift doz sinovac,Annem tek doz sinovaclı

Testim negatif diye bayramdada dikkat etsemde büyüklere ziyarette bulunduk ve anneanne,dede,teyze,enişte aşı karşıtı olacaklarınıda herhangi bir kısıtlama gelmeden sanmıyorum.

Yani testim negatif çıkınca biraz daha rahat davrandık ama bu testlerin yanlış çıkma ihtimali varsa ,büyük ihtimal covid geçirdik beni klima çarpmış olsa 2 günlük süre içinde tüm aile bireylerine nasıl hastalık geçer, klima bu denli enfeksiyon yapıp bu hızda dağılırmı ilginç.

Öyle aşırı bir ağrım yok şuan için ama yaz günü burun akıntısı canımı sıkıyor, ağrı artarsa diye bir tane novalgin’de içtim, ağrının artmama sebebi oda olabilir.Sabah kötü hissedersem bir daha teste gidicem.

Burun akıntım hiç geçmemişdi bugün 17:00’den sonra kuru öksürük ve baş ağrısı yeniden başladı ,ben hastalıkdan sonra tüm aile bireylerimde hastalandı onlar benim kadar ağır geçirmedi ama, burun akıntısı ve hafif boğaz ağrısıyla geçirdiler.Yapılan covid testlerinin yanlış çıkma ihtimali nedir? İkinci bir test yaptırayım mı acaba diye düşünüyorum.

O bölgede bir büyük deprem olsa ki sanki ona hazırlanıyor, karada etkisi olur mu?

6.2’lik 2017 depreminde , Midilli karasalında ciddi hasar meydana geldi bunda yapıların tarihi olması bir etken tabi, ülkemizin kıyı şeridindede özellikle kuzey egede Ayvalık,Edremit,Dikili hattı iyi sallanmıştı 6.0-6.5 arasındaki bir depremin o mesafeden ülkemizde yıkım yapmaması lazım normalde.

Karaburun-Midilli fayı kac büyüklüğünde deprem uretme potansiyeline sahip PergamoN hocam?

Karaburun-Midilli fayı değil,fayları mevcut sağlıklı bir yorum için ,öncelikle meydana gelen depremlerin eğim açısı ve çözümlerinin çıkarılması lazım hangi faydan kaynakladığına dair o zaman yorum yapabilir.Bu veriler elde edildikden sonra depremlerin meydana geldiği faya ait parametrelerin bilinmesi lazım uzunluk,segment sayısı,son deprem tarihi,deprem davraşını vb. Özellikle deniz içindeki fayların son deprem tarihleri varsayımlar üzerine kurulu o yüzden bu bilgi hakkında yorum yapılması çok zor,uzunluk ve segmentasyon sayısı belirlenebilir ,çünkü midilli ve çevresindeki çoğu fay haritalandı, bilinmeyenleride illa ki vardır.Bir üstteki paylaşımımdada belirttiğim üzere bölgede 6>X>6.5 deprem riski her zaman var, çünkü benzer segmentlerden biri 2017’de 6.2Mw’lik bir deprem üretti.O bölgede değilde Midillinin başka bölgesindede meydana gelecek en büyük deprem 6.6-6.7 dolaylarında olur daha kuzeyde Edremit körfezi ,Babakale açıklarında 6.9-7.0’yi bulacak büyüklüklere ulaşan depremler olabilir ( fay uzunlukları dikkate alındığında).

covid ilacı dediği covid aşısı değil mi?

Bir bilgim yok ,muhtemelen enfeksiyon için antibiyotik yapılmıştır konu hakkında bir bilgisi yoksa covid ilacı diyor olabilir.Bilgi verilmeden aşı yapılacağını sanmıyorum yada bahaneyle aşıda atmışlar olabilir :)

Görsellerden anladığım karadenizdeki sel mekanizmasıyla alakası yok ,Karadenizde yamaçlardan gelen su dere yatakları boyunca akış yolunu bulurken Almanya’daki selde yerleşim yerinin tamamı çukurda su altında kalmış.Sel’in boyutunu arttıran bir diğer etmen dar bir alanda değilde geniş alanda 100mm’ler düşmüş olması olabilir mi? (Verileri incelemedim) şu görüntüde anlık müdahale etmekde imkansız.

CD414257-23F6-4DCD-ACF7-CD8AEB42ABF3.jpeg

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4.7k

• Aytac
    2. Replies
      4.7k
      Views
      609k
      4.7k
    3. Aykut53

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 10k

• Interstellar
    2. Replies
      10k
      Views
      459k
      10k
    3. xhacker09x

1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 2.3k

• Samet
    2. Replies
      2.3k
      Views
      201k
      2.3k
    3. 28cengo

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2021) 763

• Samet
    2. Replies
      763
      Views
      189k
      763
    3. Selamikaya

1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama 21

• Samet
    2. Replies
      21
      Views
      497
      21
    3. bjk123

1. Marmara Bölgesi Raporlar-Yorumlar 7.4k

• Narsil
    2. Replies
      7.4k
      Views
      568k
      7.4k
    3. Enes Güleç(17)

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      208
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama 21

• Samet
    2. Replies
      21
      Views
      497
      21