Posts by PergamoN

bugun ufak bir deprem olmus,bilmiyorum dikkat edilmesi gerekilir mi. Yoksa gecenki depremin artcisi mi

Code
    1. 2020.03.28 11:22:00 40.7323 29.1752 5.0 -.- 1.8 -.- YALOVA ACIKLARI (MARMARA DENIZI)

PergamoN

Çınarcık çukurluğu en aktif bölge 2017’de deprem fırtınasıda oldu, öncü demek mümkün olmamakla beraber,oldukça olağan bir deprem.

Bulunduğum ilçede semptomlar olsa dahi test yapacak kit yok ve ağır hasta değilsen eve gönderiliyorsun.Kim ne hastası belli değil, şüphelisin ve ortalıkda geziyorsun ,zorunlu izolasyon yok, herşey sana bırakılıyor evde grip ilaçlarıyla kendi kendine belkide hastalığı atlatıyorsun/yayıyorsun ilginç, sadece bulunduğum ilçenin nüfusu 110bin ve sen ülke genelinde yeni yeni 5bin test’in üzerine çıkıyorsun daha kaç yerde test kiti yok allah bilir, Anlamadığım resmi olarak kendim görmedim ama burda paylaşılmışdı 1-2milyon kit üretebiliriz,500bin kit sattık vb. Haberlerini nerede bu kitler veyahut neden satıldı?

En hafif şüphede bile teste tabi tutulmalı artık.

Oo Pergamon hocam nerelerdesiniz siz, bayadır gözükmüyorsunuz?

Buralardayım işlerim normalde Bahar/Yaz’ın daha yoğun ama virüs sebebiyle heryerde olduğu gibi bizim işlerimizde düşüşe geçti. sürekli aktifim denebilir ama bilgim dahilindeki konulara yazıyorum bir insanın herşeyi bilmesinin imkanı yok ,yoksa bilgi kirliliği oluşur/oluşturur.

O Bölge civarında veriler doğru ise ender gelişen türden bir deprem ilginç.

Derinliğe göre dış yükseliş bölgesinde ara katmanda meydana gelen bir deprem olarak görünüyor açık denizde ara katmanda (40-50km) ters fay mekanizmasıyla meydana gelen bir deprem.

Dış yükseliş depremleri, kabuğun sığ kısmında gerginliği belirtir ve daha derin sıkıştırma ile alt tabakanın bükülmesinden kaynaklanır.

kadir sütçü isimli bir deprem tahmincisi meteorolojik olayların depremle ilişkisi olduğunu senelerdir anlatıyor.

O yorumda anlatılmak istenilen depremlerin meteorolojik olaylarla ilişkisi olup,olmaması değil. Meteorolojik olayların depremle ilişkisi olmadığı gibi ekstrem durumlara denk gelen depremlerde olabiliyor.

Avrupada dahil ülkemizin bulunduğu enlemlere hala soğuk-çok soğuk hava akışları devam ediyor.

Code
    1. 2020.03.02 17:52:49 38.2213 38.8340 5.0 -.- 3.9 4.0 ORMELI-PUTURGE (MALATYA) İlksel

PergamoN Bahsettiğiniz pütürge alt segmenti ile alakası var mı hocam? Ve bingöl'de 3.7 deprem olmuş onuda ayrı belirteyim alakasız konular da.

Evet lokasyon daf üzerinde görünüyor ,çözüm çıkarılmıcak büyük ihtimal büyüklüğü yüzünden ,küçük bir deprem bu tür depremler o bölgede yoğun görüldü zaten, şuan için normal sayılır büyüklükler ve sayısı artarsa anomali olarak sayılıyor.

Pütürge alt segmenti (düşük atım olan bölge) 1905 depreminde’de kırılmış olabilir o bilinmediği için acaba (?) Diyoruz. Ramazan hoca 1905 depreminde kırılmış olma ihtimali yüksek diyor.

Bingöl depremide (3.7) Bitlis kenet kuşağı dediğimiz ters fay oluşumuyla meydana geldi büyük ihtimal lice’nin hemen kuzeyinde yer almış episantr.

Yakınlarda büyük bir fabrika yok diye biliyorum, bizim köy biraz daha uzakta kalıyor bölgeye çok hakim değilim ama çamurda değildi ,dediğiniz gibi başka bileşenler mevcuttu büyük ihtimal suda,Bölge formasyonunu incelemek lazım depremlerin tetiklediği bir oluşum olabilir dediğiniz gibi ama bugün düzelmiş rengi çamurlu suya dönmüş.

caocao Bölgede jeotermal kaynak mevcut ama çok sık değil ,belli yerlerde çıkıyor özellikle köylerin olduğu yerlerde yüzeye çıkan oluşum yok diye biliyorum kazılıp araştırılması lazım. Aydın/germencik veya Kütayha/simav gibi değil Gelenbe'nin kuzeybatısında savaştepe'de mevcut (menteşe kaplıcaları) .

Murat4510 Gelenbe Manisa ile balıkesir arasında kalıyor manisa/kırkağaça bağlı , Gelenbe fay zonu ise devam eden akhisar/kırkağaç deprem lokasyonlarının hemen kuzeyi

Şehitlerimize allahtan rahmet diliyorum,Türk Milletinin başı sağolsun. Soçi mukabatı sonucunda sınırlarını korumak ve barışı sağlamak üzere orada bulunan askerimize yapılan, kalleşce bir saldırı daha Rusya haddini aşmıştır 1 kere saldırdın yanlışlıkla oldu dedin 2 oldu ,3 oldu yeter!

Yıllardır sahada bulunan Rusya’ya ve Suriye rejim güçlerine karşı yapacağımız karşı saldırılar belli bir sınırda öteye gitmez gidemez önlemleri çoktan alınmıştır ne uçak uçurabilirsin ne karadan ilerleyebilirsin. Söz NATO’da bitiyor ya müttefiği olduğumuz bu oluşum arkamızda durup destekleyecek yada ilk adım olan sınırların açılması gibi belalarla uğraşacaklar Milletimizin sabrı kalmadı şehit sayısıda 9 değil ne yazık ki daha fazla..

MapelPines İyi hoş hocada yıl 2020 Her depremin çözümü ve lokasyonları (az farkla) biliniyor.Bu depremin Daf hattıyla hiç bir alakası yok lokasyonu geçtim, çözümün en ufak bağlantısı yok sağ yanal doğrutlu atım bileşeni olan normal faylanma vermiş, Daf hattı sol yanal doğrultu atımlı bir fay.

Naci hoca silivri depremindede aynısını yapmıştı lokasyonu göz kararı koydum vb. Gibisinden birşeyler söylemişti ,yani bilmediğini sanmıyorum ama ihtimaller üzerinden hit alıcı açıklamalar yapıyor hep.Maraş’da deprem olabilirmi? olabilir tabiki ama bu depremle bir bağlantı nasıl kurabiliyor anlamak çok güç, yakın zamanda olurda gerçekleşirse deprem tahmincileri gibi bu ona yazacaktır popületirisi artar.. Aynı açıklamaları Ramazan hocada yapabilirdi ama bilimden şaşmıyor her zaman ki gibi.

Haritalanmayan faylar mevcut ve bunlar çok fazla sayıda, Mehmet köküm 2017 tez çalışmalarında bu fayları haritalamıştır.Daf hattını dik kesen bu faylar ,uydu görüntülerindede net olarak görülmekle birlikte çok kısa uzunlukta faylar.2000 Yıllarından itibaren görülen Elazığ/Sivrice merkezli depremlerin bir çoğu bu hatlar üzerinde meydana gelmiştir.

Örnek deprem; 27 aralık 2019 Elazığ/Sivrice depremi DAF hattıyla depremin lokasyon’unun bir bağlantısı olmadığı gibi çözümünde dafla bir bağlantısı yok..

Söz konusu faylar (Mehmet köküm tez çalışması 2017);

Bu faylarda meydana gelen depremler genelde 5.0M geçmez, 5.7’ye Varanlarıda olabiliyor. Elazığ/Kovancılar depremi (2010) 6.0Mw yine daf hattı üzerinde olan bir deprem değildir yerel faydan kaynaklanmıştır.Bu yüzden Palu kuzeyinde Gökdere yükseliminin olduğu bölgede birçok deprem bilimci daha büyük bir deprem bekliyordu ama 10 yıl geçti hala olmadı.

Mevcut depremcikleri takip edenler Daf’a dik dizilen hatları çok belirgin olarak görücektir başka depremlerde meydana gelebilir (benzer) ama daf’la bir bağlantısı yok ,büyük bir deprem atlatan bölgelerde strese bağlı bu tür yerel kırıklar kırılabiliyor.

sura16 Türkoğlu/Gölbaşı segmenti tehlike arz ediyor ama 6.8Mw’lik deprem sonrası göze batan bir sismik artış olmadı.Türkoğluna kadar inmeden bugün ki depremin 10-12km güneybatısında pütürge alt segmenti mevcut ve bu bölgede neredeyse atım olmamış (çok düşük) Bu bölge çok daha önem kazandı son depremle birlikte uzunluğu dikkate alındığında 6>M>6.8 yeni bir deprem üretebilir,Bu geceki depremin çözümü dafla uyuşmuyor bağımsız bir deprem.

En yüksek atım miktarı modellemeye göre 54cm bu değerler Güneybatıya indikçe düşüyor güneybatıda ciddi bir atım olmamış.

@4 Şubat ısrarla Haberturk izledinizmi diye sorunca tekrarıda başlayınca izleyeyim dedim şuan devamda ediyor.Şener hocanın ilk defa somutsal verilerle çok doğru ve bilimsel noktalara değindiğini gördüm. Elazığ depremindeki modellemeleri sabah paylaşmıştım insar verileride bu verileri doğrular nitelikte. Segment’in kuzeydoğuda yaptığı atım ile güneybatıda yaptığı atımlar arasında ciddi fark var artçı depremlerde şu aşamaya kadar normal değil (büyüklük bakımından) bölge çok acil araştırılmalı.

Bir çoğunluğu evine giren halk (hasarlı ev) olası bir ikinci kırılmada daha vahim sonuçlar doğurabilir.