Posts by PergamoN

Pergamon hocam 2 sorum var. bu deprem olan yerler Kaf' ın bati ucumu yoksa ayri bir fay mi ?

Birde sarkoy ve tekirdag ustunde 6 ve 7 buyuklugundeki depremler karada mi oldu ? Biri 1912 depremi sanirim ?

Kaf’ı bir bütün olarak düşünmemek lazım aynı sistem farklı bölümlere (segmentlere) ayrılmış durumda ,sistemin genel adına kaf diyoruz ama tehlike parametreleri aynı değil kuzey ege çukurluğunun bir bölümüde kaf sistemi etkisi altında doğrultu atım yapıyor bu yüzden kaf’ın batı ucu/batı kolu gibi isimler verilebilir.

Şarköy deprem episantrları karada baz alınıyor öyle kaydedilmiş 7.2/6.8/6.3 olmak üzere etkili 3 deprem mevcut (1912).

Edit: şuan meydana gelen depremler ana fayı dik kesen ikincil faylarda snistral (sol yanal atım yapan) meydana geliyor,ana faylanmada bir hareket yok şimdilik.

Lionirossi şuan için normal, dağılımda ve büyüklüklerde anormal bir durum yok, tabi ne getireceğini bilemiyoruz bölgede aletsel ve tarihsel dönemde M>7 depremler mevcut biraz daha izlemekde fayda var. Kuzey ege çukurluğu ,marmara denizi gibi karışık bir bölge sadece kaf tarafından denetlenmiyor kuzey güney yönlü açılma sistemi içinde bu yüzden doğrultu atımlı faylanmadan ziyade normal faylanma depremleride görülebiliyor.

canbayrock işaretli bölgede risk biraz daha düşük son deprem tarihlerini bende bilmiyorum ama aletsel dönemde yakın civarlarda 2 tane M>7 deprem mevcut,yine aynı bölge 2014 Gökçeada açıkları depremi tarafından 5-10dakika sonra tetiklenip 5 ve 4’lük depremler üretmiştir.

Gökçeada depremi kırığı 100km civarında olup düşük atım yaptığı için depremin büyüklüğü 6.9 civarında kalmıştır (atım 1 metre civarı) yoksa o depremin büyüklüğü 7.2-7.3’leri görebilirdi USGS ilk olarak 7.2 geçmişti zaten sonradan revize edildi.

o bölgede bir stres artışı zaten 2014’de olmuştu gece gerçekleşen deprem gibi ikincil kırıklarda 5’lik deprem üretebileceği gibi ana faylanmalarda 6.5/7.2 arası depremlerde üretebilir. Tarihi tam hatırlamamakla birlikte 497 yada 467 olması lazım heredot’un bahsettiği bir tsunami mevcut bölgede.

1900-2020 arası M>6 depremeler (AFAD)

(Gökçeada depremi tüme ege ve marmara bölgesinden hissedilmiştir.)

Ana kol (Kuzey anadolu fayı)’nı dik kesen snistral bir fayda meydana geliyor depremler ikincil bir fay diyebiliriz ,artçı dağılımlar çözümle tam uyumlu gelişiyor şuana kadar (afad’ın biraz farklı) 4.5 öncü/5.3 anaşok/4.3 4.7 4.4’lük depremler artçı şok konumuna geçti şuan için.

Görsel; Sotoris valkaniotis.

OCA’nın çözümü bu sefer normal faylanma vermiş,kandillide normal bileşeni olan doğrultu atımlı veya saf normal faylanma verir büyük ihtimal,klasik kuzey ege çukuru depremselliği,bağımsız depremler.

acaba tam ne ima etmeye calısıyor ramazan hoca

Birşey ima etmeye çalışmıyor ,meydana gelen deprem-ler hakkında verilere dayanarak açıklamalar yapıyor.Kaf’ın o bölümündede 6.5/7.2 arasında depremler meydana gelebilir.En yakın örneği 2014 gökçeada açıkları depremi (6.9Mw) .

Kuzey Ege’deki temel sismotektonik yapı, Kuzey Ege Baseni ve Kuzey Ege Çukuru tarafından temsil edilir. Kuzey Ege Çukuru, Marmara’dan sonra Ganos fayı ve Saros körfezi üzerinden devam eden Kuzey Anadolu Fay Hattı sisteminin devamı olarak kabul edilmektedir. Tarihte büyük depremlere sahne olmuş bu tektonik sistemde baskın faylanma türünün normal ve yanal atım faylanma olduğu (Saatçılar vd., 1999) kabul edilmektedir ve bu yapının bir sonucu olarak da normal bileşenli yanal atımlı büyük depremler sonrasında tsunamiler gözlemlenmiştir.

Depremler aslında 2-3 ay önceydi sanırım Ziyadin çakır'ın animasyonunu atmıştım güneybatıya kaymanın (dağılımın) mevcut olduğunu söylemiştim bugün ki depremin habercileri sayılabilir aslında o animasyon;

bugün ki depremlerin yerleri ;

Edit: ben yazıyı hazırlarken paylaşılmış.

Haluk hocanın verisi orta marmara iyice gerildiğini belli ediyor.

Marmara denizi içindeki depremler için kandilliyi baz almakta fayda var sismik ağları diğer kurumlara göre daha fazla.

3.7'lik deprem 4.2'lik depremin çözümüyle uyuşan bir episantr göstermiş hafif doğuya kaymış olurda bundan sonrada depremler meydana gelirse Doğu/Batı dağılımı olması lazım (çözümle uyumlu) şuan için öncü yada artçı deprem muhabbeti yapmak doğru değil daha büyük bir deprem gelesiye kadar 4.2'yi anaşok 4.2'den küçük depremleri 3.7 dahil artçı deprem kabul edicez.

Her depremden sonra yoğun bir artçı etkinliği olacak diye bir kaide yok,artçı olsa bile daha büyüğü gelmeyecek diye bir kuralda yok diyeceğim artçı muhabbetine niye bu kadar takılınıyor anlamıyorum.Yoğun artçı deprem etkinliği normal faylanmalarda görülüyor genelde ,bugün meydana gelen depremin hızlı çözümleri (afad,kandilli) doğrultu atımlı , OCA’nın çözümü normal bileşenli doğrultu atımlı faylanma vermiş ,yönlerde ana fayla uyuşuyor deprem ana fayda denebilir ama bu yüzden karalar bağlama gerek yok haberci depremler 7-10 yıl öncesinden başlayabiliyor.Biz şuan hangi evredeyiz? Yenimi başlıyor,yoksa sondamıyız? bilemiyoruz..

Recai hocanın kendi çözümlemeleri ve yorumu ayrıntılı çözümlemeler olduğu için onun çözümlerini baz alırım hep gerçi otomatik çözümlerde ana deprem (5.1Mw) aynı vermişdi hemen hemen.

(Tuz gölü fayı doğrultu atımı baskın normal fay bazı araştırmacılara göre direkt doğrultu atım yapıyor)

Galatasaray ilk 2 hafta oyun anlamında diğer takımlara göre bariz üstündü, geçen seneden eser yok dikine hızlı oynayan bir takım mevcut.Marcao,luyindama ikiliside ligin üstünde stoperler yedeklerde dahil kaliteli bir takım mevcut hazır olmayan fenerbahçe karşısında mutlak favori bu oyun devam ederse kazanırda..

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 3.7k

• Vintersaga
    2. Replies
      3.7k
      Views
      300k
      3.7k
    3. Enes Güleç(17)

1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 5.1k

• Interstellar
    2. Replies
      5.1k
      Views
      544k
      5.1k
    3. icenow123

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 1.6k

• Interstellar
    2. Replies
      1.6k
      Views
      49k
      1.6k
    3. icenow123

1. Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar 7.5k

• Samet
    2. Replies
      7.5k
      Views
      491k
      7.5k
    3. Enes Güleç(17)

1. MGM Tahminleri Değerlendirmeleri ve Yorumlamaları 3.4k

• UmuTCaN
    2. Replies
      3.4k
      Views
      213k
      3.4k
    3. Aykut53

1. Doğa ve Kış Bağlantısı 589

• Efsane-Semih
    2. Replies
      589
      Views
      71k
      589
    3. Curious snowflake

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      153
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020) Genel Yorumlama 2

• Samet
    2. Replies
      2
      Views
      103
      2