Posts by OgeBe_03

  Arabadan kâr elde edilir mi? Türkiyede ediliyor. 2019 aralık sonunda 2 adet sıfır araç aldım. Kapalı garajda sıfır olarak tutuyorum. 5 ayda 50 şer bin arttı fiyatı.

  Not: Sıfır araçta stok sıkıntısı olduğundan, bayinin sıfir fiyatından daha yükseğe satma imkanıda doğdu.

  Hocam malum kur çok yükseldi 1. El araba fiyatları el yakıyor.Herkes 2. el arabaya yöneldi.2. El arabanın talebi inanılmaz arttı.Bu yüzden fiyatlar baya uçtu.Ekonomi'de arz ve talep vardır bu 2 etken fiyatı belirlemeden en önemli etkenlerdir.Arz ve Talebin dengelendiği yerde fiyat oluşur.Ama talep çok arttığı için fiyatlar sürekli yükselmekte.Arz lehine olsaydı fiyatlar düşecekti.


  2017 Temmuz ayında 1,4 motor dizel 25,000 km'de seat Toledo almıştık 68,000 Tl ydi şu an 110.000-120.000 TL arasında inanılmaz arttı fiyat.Araba değerini ikiye katladı diyebilirim.

  hocam konuya pek hakim değilim ama şimşek haritasına bakarken (lightningmaps.org) orada gece-gündüz girişinide görebiliyorsunuz, mesela şuanda bakın güneş ışınlarının kaybolması ve gece sınırı tam olarak doğu-batı yönlü değil, ekseni ilerlettiğinizde tahmini olarak izmirle istanbul arasında iftar vakti açısından fazla fark olmayacağını görürsünüz

  Kısacası eksen eğikliğiyle alakalı.Kutuplarda 6 ay gece 6 ay gündüz.Yazın kuzeye gittikçe günler uzuyor.Hatta İsveç-Norveç-İzlanda gibi kuzey ülkeleri 21-22 saat oruç tutuyor.

  Şu sahur saatlerini hala anlamıyorum.Eskişehir İstanbulla aynı ama Ankara Adanadan önce...

  Kuzey kesimlerde yaza doğru günler daha çabuk uzuyor ondan hocam.En uzun orucu Sinop en kısa orucu Hatay tutar.Ramazan'ın başlarında Bolu-Zonguldak bizden önce açıyordu.Bugünlerde Afyon daha önce açıyor.

  gerçekten artık eminim batman barajının pek hissedilmesede ılısunun batman merkez üstüne çok etkisi var geri besleme etkisi gibi özelliği var sanki sürekli bir şiddetli yağmur yapıyor bir de yani küçük damla halinde de değil bildiğin iri iri affedersiniz hayvan gibi yağmur.fotoda ilısu barajına doğru olan kısmı görüyorsunuz zaten pembeliğin çok yoğunlaştığı hat var orası baraj gölü rüzgarda sürekli ordan esince bir etki oluyor bence çünkü batmanın yağmurları sürekli böyle şiddetli yağmazdı

  Kesinlikle bu barajın yıllık yağışı arttırdığını göreceksiniz.Adıyaman çevresine göre neden açık ara fazla yağış alıyor.Kocaman bir Atatürk barajı var.O etrafına nem sağlıyor ve yağışlar artıyor.Tabii bir de konumuda yağış açısından çok uygun.Güneydoğu toroslar yağışı çekerken Adıyaman'ın üstünden geçmek zorunda kalıyor.Siirt-Mardin ise rakımlarından dolayı çok yağış alır.MGM'ye göre ilk 3


  1.SİİRT

  2.ADIYAMAN

  3.MARDİN.


  2018'de Adıyaman ve Mardin çok yağış aldı.2019'da Urfa Karadenizi yaşattı.Bu sene Batman-Diyarbakır-Siirt-Bingöl Çerapunçi'yi aratmıyor.^^^^

  Erkilet Havalimanı Kayseri Bölgeye göre genelde daha az yağış alan bir yer.Hatta bazen Kayseri merkezle o kadar çok ayrışıyorki bazen apayrı yer zannediyorsunuz.Erciyese ne kadar yakınsa bir yerin konumu orası daha çok yağış alıyor.Özellikle Talas Hacılar baya farkediyor.

  50 Kg Yağış 1 Metreyi Zorlar Bile Hocam Güzel Bir Sıcaklıkta.Malatya ya 13 Şubatta 20 Kg Kar Yağdı. Kar Kalınlıgı Yarım Metreyi Zorlamıştı.-3 derecede.50 Kg olsa kesin 1 metreyi geçer.

  Doğrudur hocam.9-12 Şubat 2015 sisteminde de 3 gün 4 gece süren sistem vardı tabii mütemadiyen kar yağmadı ama %70-75 i yağışlı geçti onda 55-60 kg civarı kar aldık 65 cm olmuştu yer yer 70.Sıcaklık 2 derece düşük olsa metre olurdu.Potansiyel var ama şartlar gerçekleşmiyor.Geçmişte yağmış zaten mgm ye göre Afyon'un kar kalınlık rekorları


  Ekim:3 cm.


  Kasım:63 cm.


  Aralık:88 cm(tüm zamanların rekoru)


  Ocak:86 cm.


  Şubat:87 cm.


  Mart:75 cm.


  Nisan:52 cm.


  Kaynakta bu bir makaleden buldum verileri mgm den almış.


  6 Ocak 2020 sistemi Afyonkarahisar.6 Ocak 02:00 gibi başlayan sistem 9 Ocak sabah sabah 08-09 sıralarına kadar sürdü 50 kg kar aldık ama sıcaklık sınırda olduğu için 30 cm'ye kadar çıktı kalınlık.Karın en yoğun yağdığı 6 Ocak tan kareler o kadar çok yoğun yağıyorduki kar sabah 7 gibi yağış 7-8 kg iken öğlen 14:00 gibi 29-30 mm'ye kadar çıktı.Sonraki gün sabaha kadar 41 mm civarı oldu.


  Sabah saatlerinde radar görüntüleri Antalya üstünden geliyordu yağış.


  Bu da en yoğun yağdığı anlardan biri.Eğer sıcaklık uygun olsa 70-80 cm almamız içten bile değildi.