Posts by ilhan soğancı

Srebrenitsa katliamının yıldönümü . Çok üzüntü verici bir hadise. Sırf müslüman ve türk oldukları için binlerce ana evladı , yakın tarihte ,herkes seyrederken ,soykırıma uğradı.

her zaman dinler arası hoşgörüye , saygıya önem vermişimdir ama srebrenitsayı , günümüzün srebrenitsası ( uygur özerk bölgesi) düşündükçe kimseye saygım kalmıyor.

Maalesef modern haçlı seferleri kılıçla ,mızrakla yapılandan daha acımasız.

Uygur özerk bölgesi içinde , forum dahil tüm türkiye ye sitemim var. Göz göre asimilasyon uygulanıyor. Herkes sessiz . Devletimizde ,milletimizde.

Srebrenitsa katliam değil bir soykırımdır hocam, sizinde böyle düşüncede olduğunuzu bildiğim için rahatlıkla düzeltmek istedim. Ben bir Makedon göçmeni ailenin üyesiyim, baba tarafı ve anne tarafı da Makedonya / Bitolalı. Göçmen olduğum için Boşnak göçmen ailelerle çok iç içe bir arada yaşadık ve o soykırımı yaşayan insanlarla birebir sohbet ettiğim için bu konunun yeterince insanlar içerisinde anlaşılmadığını düşünüyorum. Aslında soykırım kelimesi bile hafif kalacak şekilde olaylar mevcut, inşallah günün birinde herşey daha şeffaf bir şekilde gün yüzüne çıkar. Bu konunun daha şeffaf bir şekilde gün yüzüne çıkması için ülkemizin çok daha güçlü olması gerek. Sadece Bosna ile ilgili de değil, Yugoslavya yıkılırken Müslümanlara yapılan tüm işkenceler, katliamlar anlatılmalı. Ben forumda bulunan arkadaşlara bir örnek vermek isterim, büyük büyük dedem Akif ismi ( Allah gani gani rahmet eylesin ) Yugoslavya yıkıldıktan sonra köyde sözü geçen bir kişi olduğu için bazı Hristiyan askerler tarafından alıkonulmuş ve Müslüman kadınların peçe ve başörtülerini çıkarmasını söylemesini istemişler kendisi bunu kabul etmediği için günlerce işkenceye maruz kalmış ve saldıklarında kulaklarından kan gelerek şehit olmuş. Bu sadece bizim ailemiz içerisinde olan bir örnek, o coğrafyada olan Türk ve Müslüman her ailede böyle olaylara rastlanır. Bizim hala orda bir evimiz ve dedelerimin üzerine olan bir çok arazi mevcut fakat hiç birini geri dahi alamıyoruz, Kuzey Makedonya meclisinde olan bir Müslüman milletvekili ile görüşmeme rağmen kendisi dahi hiç bir şey yapamadı. O coğrafyada hala baskı sürüyor ve orda ki akrabalarımın tek güvencesi Türkiye. Bu ülke güçlü oldukça sadece o coğrafyada değil dünya üzerinde tüm Müslüman ve Türk kardeşlerimiz rahata erecektir. Ayrıca srebrenitsayı anarken büyük devlet adamı Aliya İzzet Begoviç'i anmamak olmaz ayrıca o günlerde ülkemiz sıkıntı içerisindeyken elimizde ne varsa ulaştırmak için cansipare çalışan Necmettin Erbakan'ı anmamakta olmaz. Allah hepsinden gani gani razı olsun çok yakın bir geçmişte böyle büyük insanların yaşaması ve bizlere yol göstermesi bizler için büyük şans.

Forum arkadaşlarım kusura bakmasınlar 3-4 gündür yoğun olduğum için foruma giremedim bu yüzden şimdi yazılanları okuyunca bir kaç şey yazmak istedim. Herkese hayırlı haftalar dilerim.

Futbolu bilenlerin söylemleri ortak sergen hocayı tebrik etmek lazım. Öyle bir durum var ki TFF aleyhinde bir söylemde direk basıyorlar cezayı. ''gücü yettiğine''

Ülkemizde futbolu yönetenler futbolu bilmediği için gram yol alamıyoruz. Ben tüm kulüp başkanlarına da kızıyorum, her kulüp tüzüğüne yönetim kurulunda branşlardan sorumlu o sporun içinden gelen milli başarı sağlamış kişi bulundurma zorunluluğu koymalı ki öyle inşaat şirketi yönetir gibi kulüp yönetmesinler.

Hala yerli - yabancı oyuncu ayrımı yapılmasını gerçekten anlamıyorum. Buyurun bakın 14 yabancı kuralı var fakat Trabzonspor mükemmel şekilde genç ve yerli oyuncu oynatabiliyor. Biz niye yabancı oyuncu sayısını sınırsız bırakıp ekstra madde ekleyemiyoruz. Mesela şu yaş üstü olmaz, milli takımda oynamamışsa gelemez gibisinden koy net tavrını gelecekse iyi adam gelsin futboluna katkı versin. Yerli oyuncu yetiştirmek için yabancı oyuncuyu yasaklamak nasıl bir mantık gerçekten anlamıyorum.

Aslında sorun ülkemizde şu, maalesef futbolu yöneten kişilerin genel mesleği inşaat olduğu için çok global düşünmelerini beklemiyorum, şu federasyon da bir tane futbol bilen bunun içinden gelen adam yok. Her senemiz bu yüzden kayıp, milli takım teknik direktörümüz çok yetenekli fakat milliyetçi duygularla fikir veriyor federasyona. Bu spor global bir spor, dünya ile yarışmak istiyorsak onlar gibi düşünmek zorundayız. Velhasıl kelam yerli oyuncu yetiştirmenin yabancı sayısı ile alakası yok, futbolda bir reform yapacaksın sonra kaliteli yabancı futbolcu almak senin seçeneğin olacak.

Twitter gibi sosyal medya platformlarının global bazlı düzenlemeye sokulması aşikar bir durum, komple kapatmak, yasak getirmek bu çağın davranışları değil.

Dün sosyal medyada bazı şerefsizlerin doğum yapmış bir kadın için söyledikleri şeyler niye komple bütün vatandaşları bağlıyor?

Veya şöyle daha uygun bir soru olur, bundan 10 - 15 gün önce tutuklu bir adamın ( ki kendisinden nefret ediyorum) karısına yapılan şerefsizce paylaşım olduğunda niye bu tür kararlar çıkmadı?

O gün çıkıp böyle şeyler bizim toplumumuza ters söylemler bunun önünü almamız gerek ya kontrol edeceğiz veya kapatmaya kadar gider bu iş denseydi destek veren tüm ülke olmaz mıydı?

Başka birine olunca kapatmak istedikleri mecra üzerinden kınama tweeti at kendine olunca burası çok kötü oldu kapatma kararı veya düzenleme kararı al.

Birde bu tür platformlara bu dönemde çokça konuşulan '' Z '' kuşağının çok önem verdiğini bile bile açıkla.

Anlam veremiyorum bazen yapılan şeylere, sosyal medyaya düzenleme tabi ki getirilsin bir otokontrol gelmesi lazım fakat bunun zamanlaması biraz geç oldu ve doğru söylemle olmadı sanki.

Herkese geçmiş olsun, Saruhanlı zemin bakımından sıkıntılı bir ilçe.

Nerden biliyorsunuz diye sorarsanız 7 sene Manisa'da yaşadım ve jeofizik mühendisi arkadaşımla beraber 1 sene civarı inşaat öncesi arazilerin ölçümlerini yapıyorduk.

Sıvılaşma denilen şeyle karşılaştığımızda bu ölçümü yaptıran şirkete söylediğimizde genelde raporda verilerle oynamamızı istiyorlardı 😊

Tipik Türkiye tablosu, bu gözler sıvılaşmanın çok olduğu yere zemin güçlendirme yapmadan 5 kat bina diken insanlar gördü. Özellikle de Saruhanlı'da, dikkat edilmesi gereken bir ilçe.

Konuşmasından belli zaten ironi yaptığı.

Dikkat etmemiz gereken başka birşey daha var görüntüden görüldüğü kadarıyla sosyal mesafe sıfır ve maske takan kişi yok.

Trump 40 bin kişiyle salonda miting yapacak diyordu hafta içi haberler ve maske takma zorunluluğu yok diyorlardı.

Tartışmaya konu olan hocanın o videosunu dinledim biraz önce ama komple 40 dakikasını tabiki, kendisinin sürü bağışıklığı ile ilgili bir tezi yok. Sadece söylüyor eğer böyle birşey yapacaksanız oda planlı programlı olmalı diye.

Genel hatlarıyla tüm vatandaşların yani Hükümet yanlısı ve Hükümet yanlısı olmayan herkesin dile getirdiği eleştirileri dile getirmiş.

Bir videonun 2 dakikalık kısmını buraya atıp o video hakkında konuşmak doğru değil.

Kendisini bende o video ile gördüm ve fikir edinmek için bütün videoyu izledim.

Değerli fikirleri var ve tüm siyasi partilere zamanında danışmanlık yapmış bir kişi.

Şu anda ülkemizde olan genel sağlık sigortasının yazarıymış mesela veya 2000 li yılların başında Hükümetin yaptığı sağlık atılımlarına danışmanlık yapmış. Yani kendisi boş bir kişi değil, eleştirileri de siyasi bir eleştiri değil. Bir vatandaş olarak bazı noktalarda eleştiri yapmış.

Ama şöyle bir durum var, bu forum hava hadiseleri ile ilgili bir forum olduğu için bu tarz muhabbetler bu forumda olacak muhabbetler değil.

Semih hocamın biraz önce söylediği doğru birşey var, sadece hava olayları ile ilgili konular kalsa sanki daha doğru olacak gibi.

Kendimin uğraşı olan ekonomi sayfası da siyasi yorumlar sebebiyle sayfa sahibinin haklı tepkisi yüzünden kaldırıldı.

Aslında bizler eleştirmeyi beceremiyoruz, her muhabbetimiz en üst perdeden olduğu için eleştiri dozu çok kaçıyor.

Her zaman açık şekilde söylüyorum muhalif bir kişi olduğumu fakat bir eleştiri yapacaksam ilk önce insanların değerlerine saygı göstererek ve o konuda ki bilgileri edinerek kendi hayat görüşüme uygun eleştiriler yapmaya çalışıyorum. Herkes en azından bu iki konuda yani saygı çerçevesi içerisinde ve bilgi edinerek eleştiri yaparsa herşey daha güzel olacak.

Eleştiri korkulacak birşey değil bunu hepimiz biliyoruz elimizde olan bir şeyi daha ileriye götürmek için eleştiri ve fikir alışverişi her zaman olmalı.