Posts by wildleo1907

  Ekim ayının 21'inden sonra Kuzey Doğu Atlantikte basıncın hızla düşecek olması ve oluşacak AB sarmalları ay sonuna doğru ülkemiz üzerinde oluşmasını beklediğimiz kuzey enlemlerdeki soğuk havayı indirecek şekilde Baltık bölgesinde bir YB oluşumuna müsaade etmeyecek gibi görünüyor. YB alanını güney doğuya baskılayan yukarıda bahsettiğim AB alanları göreceli olarak kurak ve nispeten mevsim normalleri üzerindeki hava koşullarının Ekim ayinin son günlerine kadar devam etmesini sağlayacak gibi görünüyor.

  Yine de kasımın ilk günleri kuzeybatı kesimler için mevsim normallerine yakın seyredebilir. Soğuma için biraz daha sabır. İskandinavya'nın karasal bölgelerinde ve kuzey batı Rusya bölgesinde giderek genişleyen kar örtüsü ve yer seviyesinde sıcaklıkların azalışı devam ediyor. Sonbahardan kışa nasıl geçtiğimizi anlayamayacağımız hızlı bir giriş yapacağız Kasım ayında. Elbette sonrasında yeniden bir toparlanma olacaktır sıcaklıklarda. Gözlemlemeye ve bilgi aktarmaya devam edeceğim.

  Sevgiler selamlar

  Berkay34 diyagram kararsız hava koşullarından kararlı hava koşullarına geçişin bir işareti bence. Elbette YB etkisi bu kararlı havayı yaratıyor ama benzer kararlılık ay sonundaki AB ve cephe sistemlerinin etkisinde de aşağı yukarı kendini gösteriyor. Yani sonbahar tam anlamıyla zınk diye kendini gösterecek ve kıştan küçük fragmanlar verecek. Ay sonu için daha tutarlı konuşmak için 17 - 21 Ekim tarihlerini görmek isterim. Ay sonu için Batı Karadeniz 'in ve iç egenin yükseklerinde ve Erzurum Kars Ardahan üçgeninde kar yağışları görülmesi anormal olmayacaktır. Kasım ilk haftası için gerçekten susmak gerekiyor şu an çünkü çok erken ve sonbaharda sezon başı ters köşeleri rahmetli Selçuk Yula penaltı atarken kalede olmak gibi birşeydir ;)

  Selamlar

  17-21 Ekim arasındaki 4 günün 850 hpa temp. Standart sapmasinin son öğlen güncellenmesinde ne kadar düşük olduğu dikkatinizi çekti mi arkadaşlar? 120 -192h arası neredeyse tüm senaryolar birbirine mutlak yakınlık gösteriyor.

  Ay sonuna kadar kararsız hava koşullarının etkisi devam edecek gibi görünüyor. Orta Avrupanın güneyi ve Doğu akdeniz havzasına sahip olacağı kuvvetle muhtemel Azor kurak periyotları beraberinde getirirken sonbaharın namına yakışır sert kuzeyli rüzgarların sürüklediği soğuk cephelerin ardı ardına girişleri için ay sonu hatta Kasım başını beklemek yanlış olmayacaktır.

  graphe3_1000___28.9497_41.0138_Istanbul.gif

  Ay sonuna dair işaretler gelmeye başladı. Heyecan dolu günleri yaşamak ve aktarmak için kış sezonunu iple çekiyorum.

  Gerçekten enteresan bir soğuk hava dalgası kuzey kuzeybatı yönünden geliyor. Örneğin bugün şu saat itibariyle Alberta eyaletinin Calgary şehrinde hava parçalı çok bulutlu 17C yerel saat 15:25. Yaklaşık 8 saat sonra gece yarısına dogru kar yağışı başlayacak ve Calgary liler sabaha -2C ve kar yağışı ile güne başlayacaklar. Sıcaklığın takip eden gece -10C lere kadar düşmesi bekleniyor. Vay anam vay Delta t : 30 nerdeyse

  Ay sonuna kadar kararsız hava koşullarının etkisi devam edecek gibi görünüyor. Orta Avrupanın güneyi ve Doğu akdeniz havzasına sahip olacağı kuvvetle muhtemel Azor kurak periyotları beraberinde getirirken sonbaharın namına yakışır sert kuzeyli rüzgarların sürüklediği soğuk cephelerin ardı ardına girişleri için ay sonu hatta Kasım başını beklemek yanlış olmayacaktır.

  Kuzeybatı bölgeler için Yarın başlayacak olan sıcaklık azalışları sonbaharın ilk sert salınımı olarak kayıtlarımıza geçecek. Ardından özellikle batı bölgeler acısından kurak periyot YB etkisi nedeniyle devam edecek. Bundan sonraki ikinci salınım 7-9 Ekim tarihleri arasında beklenebilir. Bu tarihten sonra 7 günlük periyotlarla ıslak günler başlayacak gibi görünüyor.

  18 Eylül tarihinde yapmış olduğum öngörümün +/- 2 günlük yanılma payı ile gerçekleştiğini görmek sezon başı motivasyonumu artırdı diyebilirim. Bununla birlikte aşağı yukarı 7 günlük periyotlardaki AB ve bağlı cephesel sistemlerin oluşturacağı ıslak günler tahminim de geçerliliğini koruyor. Ekim ayı sonu ve Kasım başında Uludağ Kartalkaya Ilgaz gibi yüksekliklerde kar örtüsü oluşmuş olacaktır. Yine bir ritüel olarak 29 Ekim civarında Kars Ardahan bölgesinde kar yağışı şehir merkezlerinde 1 veya 2 günlük kısa bir periyotta da olsa kendini gösterecektir.

  cnn deki oguz gungoyduymus. Bu arada konusma guclugu cekitor. Bir hastalik gecirdi sanirim. Kandillinin aciklamasinada kizdi. Beklenen artcida olmadi anlaminda konustu.ayrica sanki 5.8 ana fayda oldu gibi konustu.

  Artçı anlamında 4.5 civarında ben de daha fazla artçı olmasını bekliyordum açıkçası.