Posts by snowstorm81

Neden eleştiri yapılınca bir konuya yada bir karara kabul edilmiyor?Bu eleştiri kabul edilemezlik neden?(Eleştiri gerçek eleştiri olunca tabi).Kanal İstanbul projesini herkes beğenmek zorunda mı? Millet virüsle boğuşurken elde eldiven ağızda maske ihale yapılmak zorunda mıydı?Hadi onu geçtim gerekliliğine bir şey demiyorum da ihaleyi neden yaparsın ne acelesi var?Güncel terör belasından daha mı önemli? Güncel COVID-19 salgınından daha mı önemli? Geçtim bangır bangır her yerde Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık demekle olmuyor o işler.Gün gelip vatandaş soruyor ona 40 milyar harcadın bana verdiğin değer bu mu diyor? Kimse OHAL meraklısı değil ama şartlar onu şart oğlu şart gösteriyor.Bugün sabahın 9 nda son günlerde görmediğim derece de kalabalık topluluğu vardı dışarıda.Hani gönüllü karantina ne oldu? Bile bile lades diyoruz.Her gün gelen verilerde aman pozitif oranı fırlamasın aman ölüm çok olmasın diye dua ediyoruz resmen ya.

Sağlık bakanlığını bir kenara ayırıyorum geri kalan tüm kurumlar hükümet kurumları sınıfta kalmıştır.Bunu söylemek neden suç? Gördüğümüz bir aksaklığı söylemek neden suç?Eleştirmek neden suç? Anlamak güç anlayamıyorum adamın mesajlarında bir tane hükümet aleyhine eleştiri yok gelip burayı siyaset yapmakla suçluyor.Suçladığı mesaj da çok basit eleştiri mesajı.Yuh yani bu kadar gözü kapalı ne yaparsa yapsıncılık olmaz.

Devletler her zaman vardır hükümetler gelip geçicidir.Bunun ayrımını yapamayan kişi sayısı o kadar da az değil.Buradan şunu da söyleyeyim eleştiri ayağına hakaret eden,her fırsatta ortalığı karıştıran mesajları ayırıyorum.Kendi sağlığım için yada ailemin sağlığı için endişe duyuyorsam ve bu endişe duymama sebep olacak etmenler var ise ben yada başkası bunu söyler.Bunu söylediği zamanda bunun adı siyaset olmaz bunun adı eleştiri olur.

Artık şunu bir ayıralım eleştiri yapmak vatan hainliği değildir yada devlet düşmanlığı her eleştireni bu kalıba sokarsak bunun sonu gelmez.Tekrar söylüyorum benim kendi düşüncem beni bağlar hakaret etmeden eleştiriyi yapıyorsam kimse de buna bir şey diyemez.

Görende gerçek kanal istanbul ihalesi sanacak 5 kişinin katıldığı bir ihaleyi amma büyüttünüz . İhalenin konusu bu:

Kanal İstanbul için ilk ihale yapıldı. Dev projenin etki alanında bulunan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyonu için 5 firma teklif verdi.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi…di,sPTRR2vCOk2leGysrzNrxw

Oysa herkes sanki gerçek kanal istanbul ihalesi yapılmış gibi konuşuyor. buraya gelene kadar eleştirecek bin tane konu var. asıl eleştirilecek şeyler gözden kaçıyor. popüler haberler arasında eriyip gidiyor.

suriye politikasıyla şuan covid19la mucadelenin de bir alakası yok. libyayı falan da konuşalım isterseniz iyice siyaset meydanı olsun? Askerlerimiz orda vatan için can versin siz corona konusunu süriyeye bağlayın çok güzel.

Ben de ailem konusunda endişeliyim eşim hastanede çalışıyor. Sizler mağdur olmayın diye.

neyse nasıl olsa yorumum silinecek daha fazla uzatmayayım.

Ya arkadaş cidden her türlü konuya her türlü mesaja siyasi yönden bakmayı nasıl beceriyorsunuz ya ? Burda partilerin adı falanmı geçiyor anlamıyorum ki.Herkes kendi fikrini söylüyor eğer sana göre yanlış birşey varsa raporla mesajı yetkili arkadaşlar eğer uygunsuz mesajsa zaten siler..

burası her fikrini söyleme yeri mi? adı üstünde corona virüs konusu?? kanal istanbul ile suriye politikasıyla ne alakası var?

burası havaforum yerine muhalefet foruma dönüşmüş gibi. sözde virüs konusundayız ama maşallah yok suriye politikası, yok kanal istanbul, yok betona para yatırıldı...ya forum yönetimi de bu tarz konuşulmasını istiyor ya da mesajlar gözden kaçıyor heralde.

http://www.risklayer-explorer.com/event/6/detail

Türkiyede tüm şehirleri de gösteriyor.

Arkadaşlar doğru ve detaylı bilgi bilginin nerede olduğu söylenmiş kimin bilgi girdiği belli olmayan bu tarz sitelere mi güveneceksiniz? Paylaştığiniz siteyi bilim kurulu mu hazırlıyor da böyle bilgilere ulaşmış? muhtemelen söylentileri bilgi olarak giriyor. Sizin paylaştığinız sitenin kaynak dediği siteye giriyorum sağlık bakanlığının sitesi çıkıyor orada da böyle şehir şehir bilgi yok. Dolayısıyla sağlık bakanlığının sitesine itibar etmek daha doğru olur.

Dunde soylemistim sayilar hesaplanirken hataya dusuyoruz. Hastanelerdeki poliklinik hasta sayisi azabilir, yatan hasta sayisi azabilir ancak yogun bakim hasta sayisi azalmaz. Turkiye herzmn yuzde 50 yogunbakim doluluk oranlariyla hizmet verir ki covid icin bu algoritma daha farkli isliyor. ayrica saglik calsina sayisinda malesef eksigimiz cok. Mesela covid yogum bakimina hizmet veren normal yogumbakima hizmet veremez. Ayrica 42000 yogum bakim sayisinin 20000 i yenidogan ve cocuk yogunbakimi. Ayrica yogum bakim sayisi kadar solunum cihazi sorunumuzda var. Mesela 344 yogun bakim hastasinin 241 i entube yani solunum cihazina bagli. O yuzden sayinin 50000 leri bulmasi bile cok ciddi sorunlara neden acar.

sağlık çalışanı sayımıza 32.000 yeni personel eklenecek 3 gün içinde. bunlardan 11.000ni hemşire. olumsuz konuşmak yerine insanlara umut aşılayıp olumlu gelişmeleri de paylaşalım.

https://www.memurlar.net/haber…u-takvimi-belli-oldu.html

Sadece yatak sayisi ile boyle bir salginla mucadele etmek mumkundegil malesef.

Su verdigim linki incelersen aslinda saglik sisteminde avrupanin cok gerisinde oldugumuzu farkediceksindir.

https://www.google.com/amp/s/t…suyor-turkiye-de-durum-ne

sadece yatak sayısıyla salgınla mücadele etmek mümkün değil demişsiniz verdiğiniz link yatak ve doktor sayısı hakkında. oysa arkadaşın bahsettiği ise yoğun bakım yatak sayısı ki nüfusa oranla burada dünyada birinciyiz.

https://www.trthaber.com/haber…ak-kapasitesi-469647.html

Yoğun bakım yatak sayısı neden önemli?

Hastalığın belirtilerinin başında kuru öksürük, ateş ve nefes darlığı geliyor. Durumu ağır olan hastalar için yoğun bakım hayati önemi sahip.

Statista'da yer alan istatistiklere göre, bazı ülkelerde 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayıları şöyle:

ABD - 34,7

Almanya - 29,2

İtalya - 12,5

Fransa - 11,6

Güney Kore - 10,6

İspanya - 9,7

Japonya - 7,3

İngiltere - 6,6

Çin - 3,6

Türkiye listede birinci sırada

Peki, Türkiye'de durum ne? Son yapılan açıklamalara göre, Türkiye bu listenin başında yer alıyor. Ülkemizde 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı 40. Sayıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Koca, Meclis'te yaptığı bilgilendirme toplantısında, koronavirüsün ülkeye yayılarak bir salgın halini alması durumunda, kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği 13 bin 211'i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitesinin olduğunu açıklamıştı.

Bakan Koca, "Son zamanlarda art arda açtığımız şehir hastanelerine rağmen yatak sayımız Avrupa ve OECD ortalamalarının altındadır; 10 bin kişiye 28 yatak düşmektedir. OECD ortalaması 40'tır" dedi.

çok eksik bir bilgilendirme bu şekilde artış devam ederse normal servislerde dahi yer kalmayacaktır. sadece covid değil normal hastalıklarlada yoğun bakımlara girişe devam edilecek yoğun bakımlarıda haliyle dolacaktır miting alanları keyfiyete kimse hastaneye dönüştürebilmek için uygun hale getirmez. Dediğiniz 100 bin rakamı ülkemizde inşallah yaşanmaz yaşanırsa olacakları tahmin etmek aşırı zor

Zaten normal hastalıklarla doluluk oranımız normal zamanlarda %65-70 civarı. Normal hastalıkları gözardı etmedim ki. Onlar yine aynı oranı oluşturmaya devam edecek. Durup dururken neden artsınlar, başka salgın var da haberimiz mi yok? Ayrıca hem normal hastalıklardan hem de covid19dan iyileşenler de olacak. Bütün bu tedbirlerin gayesi salgını zamana yayıp yoğun bakım sisteminin hasta yoğunluğu sebebiyle çökmesini engellemek.

Dun 40000 yogun bakim yataginjn oldugu bunlara diger odaların da dahil edilmesiyle 90000 lere cikabilme kapasitesinin oldugu belirtildi.hic bir zmaan italya durmu oluşmayacağı cunku vaka sayisinin yuzde 3 civari yogun bakim gerektirdiği bunin da yaklasik 3000000 milyon vaka olmasi gerektiği söyleniyor.bu veri ayni anda olusan vakalar icin geçerli iyilesip gidenler de olursa daha rahat oluruz.

Bu arada abd nin yoguj bakim sayisi 17 bin

Eğer dediğiniz gibiyse o zaman daha iyi tabi:thumbup:

5698 vaka da yoğun bakım doluluk oranı %62 dedi sayın bakanımız. Doluluk oranı beni çok şaşırttı.bu artış hızı ile giderse 20 bin li vakalarda ,italya durumuna mı düşeceğiz?

Bu doluluk oranıyla yaklaşık 100.000 hastayı kaldırır sağlık sistemimiz. Çünkü her hasta olan yoğun bakıma alınmıyor. Şu an yoğun bakımda 500 covid19 hastası var. Toplam 25.000 yoğun bakım yatağının 16.500ü dolu. Yani elimizde 8.500 yatak var. Bu sürede iyileşenler olacağını da hesaba katarsak 100.000 vakaya kadar kaldırabiliriz.

Not: Rakamlar yaklaşık olarak yazılmıştır.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Deprem Bildirim Konusu 11k

• Gray Cities
    2. Replies
      11k
      Views
      753k
      11k
    3. surrealsnow