Posts by snowstorm81

Ayasofya Türkiye, Yunanistan, Hristiyanlık veya İslam'ın üzerinde bir yapı. Bir buçuk milenyumluk tarihi olan bir dünya mirası. Burayı ibadete açmak tüm insanlığa saygısızlıktır, tarihimize ve dünya medeniyetine nankörlüktür.

Burası jeopolitik veya politik meselelere malzeme edilecek nitelikte bir yer değil.

İslam Hukuku'na göre Ayasofya Camii bir vakıftır. Vakıflar vakfedenin iradesine göre kullanılır. Tabi bu iradenin de yine İslam hukuku kurallarına uygun olması gerekir. Vakıflar ebedi olarak kurulurlar. Ayasofya Camii İslam hukuku kuralları gereği Fatih Sultan Mehmet'in şahsi mülkü olmuştur. Daha sonra Fatih bu mülkünü vakfetmiştir. İslam hukukunda vakfın bir tanımı da şudur: "Vakıf bir malı mülkiyeti Allah'a, tasarruf hakkı insanlara olmak üzere bağışlamaktır." Burada mülkiyeti Allah'a ait olmak tabiri mecazdır. Günümüz tabiriyle kamuya ait olması olarak anlayabiliriz. Vakıfların statüsü değiştirilemez. Dolayısıyla bir Müslümanın Ayasofya'nın tekrar cami olmasından rahatsız olmaması gerekir. Nitekim inandığı dinin kuralları zaten böyle olması gerektiğini söyler.

Tabi bu kararı eleştirilemeyecegi anlamına gelmez. Politikaya meze yapilması, zamanlaması, getireceği durumlar eleştirilebilir.

Fakat son tahlilde öyle ya da böyle Ayasofya olması gerektigi statüye kavuşmuştur. Allah hayırlara vesile kılsın.

Evet Narsil hocam çok güzel yorumlamışsınız. Bu konuda yasakçılık bir çözüm değildir. Sosyal medyanın bu kadar çöplük hale gelmesinin en önemli sebeplerinden biri insanın normalde karşısındaki insana söyleyemeyeceği lafları anonim bir hesap altına saklanarak sarf edebilmesidir. Herkesin gerçek isimle sosyal medyada yer alması buna bir çözüm olabilir. Lakin bunun için ülkede ifade özgürlüğü ortamının iyi bir şekilde sağlanması gerekiyor. İnsanlar kendi düşüncelerini kanunlar çerçevesinde özgürce ifade edebilmeli, başıma bir şey gelebilir diye korkmamalı. Bazı insanlar belki sırf bu yüzden anonim hesap açıyor. Daha özgür ve aynı zamanda edepli, ahlaklı bir cemiyet olabilmemiz temennisiyle.

Konuya dar açıdan baktığınız o kadar belli ki.Benim verdiklerim sadece bir örnekti ama siz o ihaleyi koruma yoluna gittiniz her zaman ki gibi.Ben suriye politikası askerimizin savaşına mücadelesine bir şey dediğimi hatırlamıyorum mesajımda şimdi baktım dememişim ama size göre demişim ne yazdığım ortada.Mesaj silme konusunda ki fikriniz sizi bağlar bu düşüncedesiniz madem bu konuyu görmenize de bu konu da yazmanıza da gerek yok.Benim mesajım açık net.Yeterli görmediğim her şeyi söylerim bunun adı eleştiridir.Ben hiç kimse yada hiç bir düşünceye körü körüne bağlanmam.

ben kanal istanbulu savunan biri değilim ki. Alanım gereği derinlemesine araştırma yapmama rağmen halen devletin bu projede niye ısrar ettiğini tam olarak anlayamadım. ben sadece konu dışı olduğunu söylüyorum. 5 kişinin katıldığı ihale o kadar dillendiriliyor ki her herde okumaktan bıktım. sanki gerçek kanal istanbul ihalesi yapılmış gibi köpürtülüp duruyor. havaforumda şimdiye kadar böyle basitçe yorumlara izin verilmiyordu. ama bu salgın her yerin dengesini bozdu anlaşılan.

diğer bir husus benim yazdıklarımda sadece birer örnekti. dar açıdan bakmıyorum sadecce sizin örnekleriniz üzerinden gittim.

Neden eleştiri yapılınca bir konuya yada bir karara kabul edilmiyor?Bu eleştiri kabul edilemezlik neden?(Eleştiri gerçek eleştiri olunca tabi).Kanal İstanbul projesini herkes beğenmek zorunda mı? Millet virüsle boğuşurken elde eldiven ağızda maske ihale yapılmak zorunda mıydı?Hadi onu geçtim gerekliliğine bir şey demiyorum da ihaleyi neden yaparsın ne acelesi var?Güncel terör belasından daha mı önemli? Güncel COVID-19 salgınından daha mı önemli? Geçtim bangır bangır her yerde Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık demekle olmuyor o işler.Gün gelip vatandaş soruyor ona 40 milyar harcadın bana verdiğin değer bu mu diyor? Kimse OHAL meraklısı değil ama şartlar onu şart oğlu şart gösteriyor.Bugün sabahın 9 nda son günlerde görmediğim derece de kalabalık topluluğu vardı dışarıda.Hani gönüllü karantina ne oldu? Bile bile lades diyoruz.Her gün gelen verilerde aman pozitif oranı fırlamasın aman ölüm çok olmasın diye dua ediyoruz resmen ya.

Sağlık bakanlığını bir kenara ayırıyorum geri kalan tüm kurumlar hükümet kurumları sınıfta kalmıştır.Bunu söylemek neden suç? Gördüğümüz bir aksaklığı söylemek neden suç?Eleştirmek neden suç? Anlamak güç anlayamıyorum adamın mesajlarında bir tane hükümet aleyhine eleştiri yok gelip burayı siyaset yapmakla suçluyor.Suçladığı mesaj da çok basit eleştiri mesajı.Yuh yani bu kadar gözü kapalı ne yaparsa yapsıncılık olmaz.

Devletler her zaman vardır hükümetler gelip geçicidir.Bunun ayrımını yapamayan kişi sayısı o kadar da az değil.Buradan şunu da söyleyeyim eleştiri ayağına hakaret eden,her fırsatta ortalığı karıştıran mesajları ayırıyorum.Kendi sağlığım için yada ailemin sağlığı için endişe duyuyorsam ve bu endişe duymama sebep olacak etmenler var ise ben yada başkası bunu söyler.Bunu söylediği zamanda bunun adı siyaset olmaz bunun adı eleştiri olur.

Artık şunu bir ayıralım eleştiri yapmak vatan hainliği değildir yada devlet düşmanlığı her eleştireni bu kalıba sokarsak bunun sonu gelmez.Tekrar söylüyorum benim kendi düşüncem beni bağlar hakaret etmeden eleştiriyi yapıyorsam kimse de buna bir şey diyemez.

Görende gerçek kanal istanbul ihalesi sanacak 5 kişinin katıldığı bir ihaleyi amma büyüttünüz . İhalenin konusu bu:

Kanal İstanbul için ilk ihale yapıldı. Dev projenin etki alanında bulunan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyonu için 5 firma teklif verdi.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi…di,sPTRR2vCOk2leGysrzNrxw

Oysa herkes sanki gerçek kanal istanbul ihalesi yapılmış gibi konuşuyor. buraya gelene kadar eleştirecek bin tane konu var. asıl eleştirilecek şeyler gözden kaçıyor. popüler haberler arasında eriyip gidiyor.

suriye politikasıyla şuan covid19la mucadelenin de bir alakası yok. libyayı falan da konuşalım isterseniz iyice siyaset meydanı olsun? Askerlerimiz orda vatan için can versin siz corona konusunu süriyeye bağlayın çok güzel.

Ben de ailem konusunda endişeliyim eşim hastanede çalışıyor. Sizler mağdur olmayın diye.

neyse nasıl olsa yorumum silinecek daha fazla uzatmayayım.

Files

• kanal.jpg

(49.1 kB, downloaded 4 times, last: )

Ya arkadaş cidden her türlü konuya her türlü mesaja siyasi yönden bakmayı nasıl beceriyorsunuz ya ? Burda partilerin adı falanmı geçiyor anlamıyorum ki.Herkes kendi fikrini söylüyor eğer sana göre yanlış birşey varsa raporla mesajı yetkili arkadaşlar eğer uygunsuz mesajsa zaten siler..

burası her fikrini söyleme yeri mi? adı üstünde corona virüs konusu?? kanal istanbul ile suriye politikasıyla ne alakası var?

burası havaforum yerine muhalefet foruma dönüşmüş gibi. sözde virüs konusundayız ama maşallah yok suriye politikası, yok kanal istanbul, yok betona para yatırıldı...ya forum yönetimi de bu tarz konuşulmasını istiyor ya da mesajlar gözden kaçıyor heralde.

http://www.risklayer-explorer.com/event/6/detail

Türkiyede tüm şehirleri de gösteriyor.

Arkadaşlar doğru ve detaylı bilgi bilginin nerede olduğu söylenmiş kimin bilgi girdiği belli olmayan bu tarz sitelere mi güveneceksiniz? Paylaştığiniz siteyi bilim kurulu mu hazırlıyor da böyle bilgilere ulaşmış? muhtemelen söylentileri bilgi olarak giriyor. Sizin paylaştığinız sitenin kaynak dediği siteye giriyorum sağlık bakanlığının sitesi çıkıyor orada da böyle şehir şehir bilgi yok. Dolayısıyla sağlık bakanlığının sitesine itibar etmek daha doğru olur.

Dunde soylemistim sayilar hesaplanirken hataya dusuyoruz. Hastanelerdeki poliklinik hasta sayisi azabilir, yatan hasta sayisi azabilir ancak yogun bakim hasta sayisi azalmaz. Turkiye herzmn yuzde 50 yogunbakim doluluk oranlariyla hizmet verir ki covid icin bu algoritma daha farkli isliyor. ayrica saglik calsina sayisinda malesef eksigimiz cok. Mesela covid yogum bakimina hizmet veren normal yogumbakima hizmet veremez. Ayrica 42000 yogum bakim sayisinin 20000 i yenidogan ve cocuk yogunbakimi. Ayrica yogum bakim sayisi kadar solunum cihazi sorunumuzda var. Mesela 344 yogun bakim hastasinin 241 i entube yani solunum cihazina bagli. O yuzden sayinin 50000 leri bulmasi bile cok ciddi sorunlara neden acar.

sağlık çalışanı sayımıza 32.000 yeni personel eklenecek 3 gün içinde. bunlardan 11.000ni hemşire. olumsuz konuşmak yerine insanlara umut aşılayıp olumlu gelişmeleri de paylaşalım.

https://www.memurlar.net/haber…u-takvimi-belli-oldu.html

Sadece yatak sayisi ile boyle bir salginla mucadele etmek mumkundegil malesef.

Su verdigim linki incelersen aslinda saglik sisteminde avrupanin cok gerisinde oldugumuzu farkediceksindir.

https://www.google.com/amp/s/t…suyor-turkiye-de-durum-ne

sadece yatak sayısıyla salgınla mücadele etmek mümkün değil demişsiniz verdiğiniz link yatak ve doktor sayısı hakkında. oysa arkadaşın bahsettiği ise yoğun bakım yatak sayısı ki nüfusa oranla burada dünyada birinciyiz.

https://www.trthaber.com/haber…ak-kapasitesi-469647.html

Yoğun bakım yatak sayısı neden önemli?

Hastalığın belirtilerinin başında kuru öksürük, ateş ve nefes darlığı geliyor. Durumu ağır olan hastalar için yoğun bakım hayati önemi sahip.

Statista'da yer alan istatistiklere göre, bazı ülkelerde 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayıları şöyle:

ABD - 34,7

Almanya - 29,2

İtalya - 12,5

Fransa - 11,6

Güney Kore - 10,6

İspanya - 9,7

Japonya - 7,3

İngiltere - 6,6

Çin - 3,6

Türkiye listede birinci sırada

Peki, Türkiye'de durum ne? Son yapılan açıklamalara göre, Türkiye bu listenin başında yer alıyor. Ülkemizde 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı 40. Sayıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Koca, Meclis'te yaptığı bilgilendirme toplantısında, koronavirüsün ülkeye yayılarak bir salgın halini alması durumunda, kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği 13 bin 211'i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitesinin olduğunu açıklamıştı.

Bakan Koca, "Son zamanlarda art arda açtığımız şehir hastanelerine rağmen yatak sayımız Avrupa ve OECD ortalamalarının altındadır; 10 bin kişiye 28 yatak düşmektedir. OECD ortalaması 40'tır" dedi.