Posts by snowstorm81

Günlük 40binlere ulaştılar yine önlem alacakmış yine hükümütleri.

https://english.elpais.com/spa…was-unconstitutional.html

Önce olağanüstü hal ilan edilmeliydi diye saçmaladğını belirtmiş Hükümet mahkemenin, Hükümet hızlı bir şekilde hayat kurtarmak için olağanüstü hal almadan İspanya anayasasındaki 116. maddeyi uyguladıklarını belirterek bizim yaptığımız doğru demiş.

Hükümet mahkemenin saçmaladığını mı belirtmiş. Ne kadar da hukukun üstün olduğu bir ülke demekki (!) Bana ülkemizdeki anayasa mahkemesine karşı tavırlari hatirlattı:D2

İspanya Yüksek Mahkemesi, geçen yıl alınan önlemlerin anayasaya aykırı olduğuna karar verdi

İspanya Yüksek Mahkemesi, geçen yıl uygulanan koronavirüs yasaklarının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Karar, kuralları çiğnediği için para cezasına çarptırılan kişilerin ödedikleri parayı geri almalarına kapı açıyor. Ancak mahkeme, sokağa çıkma yasağı nedeniyle para cezası kesilenler için hükümete dava açmak isteyen kişi veya işletmelerin davalarını kabul etmeyeceğini belirtti.

Benzer kararlar dünyanın birçok ülkesinde çıkacak yavaş yavaş. Bilhassa olağanüstü hal ilan etmeyip kısıtlama uygulayanlarda.

Yok yasak gelemez yok anayasaya aykırı.

Olağanüstü durumlarda olağanüstü kararlar alınabilir. Bizim ülkemizde alınabilir mi derseniz tabii ki hayır.

Dediğiniz dogru olağanüstu hal ilan edilirse bu kararlar alinabilir. Lakin ülkemizde olağanüstü hal ilan edilmedi.

%70 aşılama olmadan yasak olmaz ki sonbahar kışın düzenleme illa gelecek, şimdilik yasak yok.

O zaman da gelemez. Seyahat özgürlüğüne aykırı. Bir kişinin korona testi pozitifse onu karantinaya alabilirsiniz. Lakin hasta olmayan birinin aşı olmadı diye seyahat özgürlüğünü kısıtlayamazsınız. Bakın daha dün anayasa mahkemesinin verdiği bir kararın kısa bir bölümünü kopyalıyorum:

"Anayasa’nın 23. maddesi uyarınca yurt dışına çıkma özgürlüğünün ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle sınırlanabileceği ve hâkim kararı güvencesine bağlandığı gözetildiğinde dava konusu kuralların öngördüğü sınırlama sebeplerinden bazılarının Anayasa’nın anılan maddesinde belirtilen sınırlama sebeplerine uymadığı ve bu sebeplere bağlanan hâkim kararı güvencesine aykırı olduğu görülmektedir. Bu itibarla kurallar yurt dışına çıkma özgürlüğünü Anayasa’ya aykırı olarak sınırlamaktadır."

Burada mahkeme seyahat özgürlüğünün kapsamında olan yurtdışına çıkış özgürlüğünden bahsediyor. Seyahat özgürlüğünün hangi sebeplerle sınırlanabileceği açıktır. Sınırlama sebeplerine uyulmadığı takdirde o kararlar iptal edilir.

Şehirler arası otobüsle yolculukta aşı olmak zorunlu mu? Ben yok diye biliyorum. Bazıları var diyor.

Hayır öyle bir zorunluluk yok. Getirilse bile mahkeme tarafından iptal edilir.

Anayasa 23. Madde:

V. Yerleşme ve seyahat hürriyeti

Madde 23 – Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir.

Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak;

Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek;

Amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir.

Mert_35 size katıldığım birçok nokta var yazınıza katılıyorum bende ekleme yapayım evet aşı olmak istememek bir haktır bunu eleştirmek gibi bir durumum yok ama senin aşı olmamam beni etkiliyorsa toplumu etkiliyorsa bunu eleştirmekte hakkımdır. Siz bu ülkenin hadi ülkeyi geçtim dünyada birçok ülkenin sağlık bakanlıklarını bizdeki bilim kurulu gibi kurullarını dinlemeyeceksin sosyal medyada elinde bilimsel veri olmadan konuşanların söyledikleriyle hareket edecek ve sonunda dolaylı yönden benim özgürlüğüme ekonomime etki edip benden hoşgörü bekleyeceksin valla şahsım adıma öyle bir hoşgörüm yok. Yasaklar gelince kepenk kapatmak zorunda kalan esnafın lokontada çalışan garsonun kısaca hemen hemen büyük çoğunluğun hakkına girmek hoşgörü kabul etmez. Kendimdende örnek vererek bitireyim benim çocuğum maalesef bir hastalıkla mücadele ediyor ve benim çocuğumu ateşlendirecek hastalıktan korumam lâzım eğitim hakkından bahsedenlere sorum benim çocuğumun eğitim hakkı nasıl olacak anayasal haktan kolayca bahsederken bir başkasının hakkı konusunun nasıl olacağını düşünüyormusunuz acaba

Çok geçmis olsun, Allah şifa versin. Sorunuza elbetteki cevap yazmak isterdim. Lakin bu konularda daha hassas olabileceginiz icin yazmamayı tercih ediyorum.

Aşi yaptirmayanlara belirli yaptırımlar olmalı diye düşünüyorum mesela avm giriş yasağı toplu taşıma yasağı gibi,bizim aşı olmamız sadece bizi koruyacak ama sonbaharda gelecek bir dalgada yine kapanmalara sebep olacak bunun sorumlusu aşı yaptirmayanlar olacak ve maalesef yine ekonomik,saglik ve sosyal yaşamda herkes etkilenecek kurunun yanında yaşta yanacak sonuç olarak üniversite kararını doğru buluyorum kimse kusura bakmasın...

Biz kusura bakmıyoruz vatandaş olarak bağlı olduğumuz anayasa öyle diyor. Yani en azından egitim hakkı konusunda.

Bazı araba markaları müşterilerine şu şekilde mesaj atmış:

Degerli musterimiz, Meteoroloji Genel Mudurlugu tarafindan yayinlanan uyariya gore 6 Temmuz'da gunun ilk saatlerinden itibaren yurdun kuzeybati kesimlerinde olumsuz hava sartlari beklenmektedir. Sizin ve aracinizin guvenligi icin gerekli onlemleri almanizi oneririz.

Şu onam formunda yazan her şeyi siz aslında başka herhangi bir ilacı aldığınız an kabul etmiş oluyorsunuz. Aşının tek farkı acil kullanım onayı olması. Normal ruhsat alınca o form da imzalatılmayacak.

Şu an eczanede alacağınız hiçbir ilacın üreticisine üreticinin ruhsat vericilere belgelediği risklerin gerçekleşmesi üzerine dava açamazsınız. Çok düşük ihtimalle doktorunuz ihmalkarse ve kar zarar hesabını yapmadıysa doktora belki malpraktis davası açabilirsiniz. Çünkü ilacı kutusundan çıkarıp içtiğiniz an aslında bu sözleşmeyi kabul etmiş oluyorsunuz.

Tıpta her şey kar zarar hesabıdır. Bazı riskler daha büyük tehlikeleri önlemek için kabul edilir. Bu her zaman olan bir şey.

Evet ilaç konusunda bu yazdıklarınızı zaten biliyorum. Ruhsat almış bir ilacı içmeyi tercih eden kişi elbette ki olağanüstü bazı haller haricinde yan etkiden dolayı üreticisine dava açamaz.

Bahsettiğiniz meselelerle benim yazdığım mesaj arasında bir ilişki yok. Ben ruhsat almamış ve onam formu imzalatılarak uygulanan bir aşıyı kendi tercihini kullanarak yaptırmak istemeyen kişilere yaptırım uygulanamayacağından bahsediyorum. Bu insan hakları ihlalidir.

Aşılar ruhsat aldıktan sonraki durum ise başka bir mesele, onu da o zaman tartışırız. Halihazırda isteyen kar zarar hesabını yapar aşı olur, isteyen olmaz.

Covid aşılarının hastalığı önleme oranına vb. herhangi bir yorum yapmıyorum. Basına yansıyan verilere göre gerek hastalığın hafif geçirilmesinde gerek bulaştırmanın seviyesinin düşürülmesinde etkisi var gibi gözüküyor.

İtiraz ettiğim nokta bu aşıları olmak istemeyen kişilere herhangi bir yaptırım uygulanmasının istenmesidir. Bugün çocuklara yapılan aşılarda bile anayasa mahkemesi zorla aşı yapılmasının hak ihlali olduğunu söyledi. Oysa bu aşılarda onam formu dahi imzalanmıyor.

Covid aşılarında ise onam formu imzalıyorsunuz. Bu aşıların zorla yapılması yahut aşı olmayanlara kapsamlı yasaklar getirilmesi haydi haydi hak ihlali olur. Asker zoruyla aşı yapalım diyen hukuk profesörlerini hayretle takip ediyorum.

Bakın şu noktaya tekrar dikkat çekelim. Size göre Covid'e yakalanma riski ile aşının uzun vadede yan etki riskini karşılaştırmak mantıksız olabilir. Fakat bu aşı olmak istemeyen bir kimsenin temel insan haklarından yoksun bırakılmasını mâzur görebileceğiniz anlamına gelmez. Kişilerin kendi tercihidir. Herkesin kararına saygı duymanız gerekir.

Ekteki belgeler (biontech ve sinovac onam formları)

WhatsApp Image 2021-06-21 at 15.15.22.jpeg

WhatsApp Image 2021-06-21 at 15.17.54_autoscaled.jpg

snowstorm81 güneydoğununun geçen yaz hastalıktan kırıldığını biliyorum orada çalıştığım yıllarda arkadaşlarımın bir çok yakını hastalıktan vefat etti. Yoğun bakımlar kilitlendi o bölge bir nevi toplu bağışıklığı yakaladı. Şu renklendirme olayı geldi geleli de yine konuştuğum arkadaşlardan aldığım bilgilere göre test yaptırmaya bile doğru düzgün gitmiyormuş halk artık karantina korkusundan

Bu mesaja neden beni etiketlediginizi anlamadım?

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 7 (24.07.2021) Genel Yorumlama 81

• Samet
    2. Replies
      81
      Views
      1.2k
      81
    3. Mr Crazy