Posts by Can Tönge

bay hava karakterli tutumunu şimdi daha iyi anladım arada senlede zıt olduğumuz oldu ama çok sukur bu zitliktan ikimizde karli ciktigimizi dusunuyorum gelelim bahsettiğimiz ısınma tirendine öncelikle o bahsedilen meyveler sebzeler bir anda degisebilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum şuan tek dusuncemiz ne denli bir ısınma trendi bu ve gerçekten tropikallesmiyorsak ne zaman bu son bulacak asıl sorulması gereken sorular bunlar ve şunu belirtmek isterim bu isinma trendi dedigimiz olay ilk defa bu kadar dik ve uzun olduğunu görebiliyoruz çünkü daha önce bu trendler arası sogumalar gozukmustur ama şuan buna dair bir şeyde yok bu yıl aralık ve ocak soğuk geçti ama şubat mart nisan bi o kadar sıcak geçti bu 3 ayda en düşük sıcaklıklar ortalamaya inebildi.. benim yaşım gereği daha 21 yaşındayım ve daha öğrenecek çok şeyim var herşeyi biliyorum diye birşey olamaz kimsenin olamaz bilmediğim konuda ise bir yorum yapmam dediğim gibi daha öğrenecek çok şeyim var öğrendiklerimi de bir şekilde öğretmeye çalışıyorum kimse mükemmel değildir ayrıca ve insanlara karşı bir terbiyesizlik ettiysem ozur dilerim herkes hakkını helal etsin.

aslinda hiç veriyle bisey kanitlamamiza gerek yok hortum dediğimiz olay yerin sıcak ve nemli olmasıyla havanın soğuk ve kuru olmasından ve sicak havanin yukselip soguk havayla karsilasmasindan dolayı tribulansli rüzgarlar oluşur ve bu iki kütle aslında birbirlerine guc dengesi yapmaya çalışırlar ve birbirlerini bir eksen içerisinde iterler hemen sonrasında da şiddetli rüzgarlarla dönmeye başlar. Bu anlattığım hortumun oluşma sebebidir. Son yıllara gore özellikle akdenizde boy gösteriyorlar ama karadenizde marmarada ve egede de bu oluşumlar mevcut ve son yıllarda bir hayli artmış durumdalar bunun sebebi 2010 yılında yapılan araştırmalar sonucunda iklim değişikliğinin bir etken olmadığı söyleniyordu çünkü bunu destekleyecek yeteri kadar veri yoktu. Bu verileri takip eden yer ise Almanya merkezli Avrupa şiddetli fırtınalar laboratuvarında
    (essl) yapılıyor bu 2014 yazı ve günümüz dahilinde yapilan şuana kadarki hortum kayıtları özellikle akdenizde araştırılmış ve bu artışlar kayıt sıklığı yapıldıkça artmıştır.. Gelmiş geçmiş nem ortalaması akdenizde yüzde 63.3 olmuştur bu ortalama 2013 de 62.8 dir ve uzun yıllar boyunca bu sehirde devam ediyordu bir tek 2001 yılındaki artış göze çarpıyor bu alanda gelelim sıcaklığa her yıl sıcaklık rekorları kırılıyor bu herkesin bildiği bir şey her yıl sıcaklık bir tık daha fazla oluyor misal temmuz ayı ortalama sıcaklığı 27 derecedir fakat bu ortalama 2013 yılında 26.7 idi :) bu veriler akdeniz iklimine aittir ve yine üst katmanlardaki hortumun oluşma sebeplerinden biri olan soğuk ve kuru havayı görebilirler arkadaşlar ister 10 veri ister 100 veri olsun ama kendimizi kandirmayalim iklim değişiyor bu hemen olmaz zaten zamanla olur gelecek yıllarda da bu değişimlerden dolayı hortum ve fırtınaların artacağını düşünüyorum herkese hayırlı geceler

insanlari anlamak zor madem inanmak istemiyorsun niye o kadar uzun yazıyı yazma zahmetinde bulunuyorsun :D insanda niye kötü niyet ariyorsun ve ustune aliniyorsun bu saydığım 3 sebep bu foruma geldigimden beri tartışma çıkarmaya calistigin muhteşem 3 lü :)