Posts by Bay Hava

  İtalya da oyunun içinde halen. Bu risk kalkmış değil. İstanbul olarak hem sistemin aşırı batılaması hem de hızlıca doğulaması ve vasat bir dekli sistemle avunma riskleriyle karşı karşıyayız. 6 Ocak 2017 gibi bir senaryo ihtimali de hiç az değil ki peşinde koştuğumuz senaryo budur. 2 gün içinde taşlar yerine oturacak. Hayırlısı olsun.

  Vintersaga salı öğlene doğru kuzey ve batıdan başlayarak yağışlar kara dönecektir. Anlık takip yapmak lazım. Kalınlık değerleri gayet iyi. Dolayısıyla 850hpa'da -2 veya -3 gibi değerler girdiği anda yağış kar olarak düşecektir. İkindi saatleri gibi muhtemeldir ki tüm şehre yayılmış olur kar yağışı. İş çıkış saatleri sıkıntılı olabilir. Buraya kadarki kısım cephe yağışı. Çarşamba günü ise hafif yer yer orta kuvvette (bana göre hafif olan yağış bir başkası için yoğun olabilir ben ona karışmam) dek sağanakları olur.

  Salı akşamına kadar İstanbul'un her ilçesinde en az kartopu oynanacak miktarda kar örtüsü oluşacaktır. Daha fazlası da mümkündür. Bundan önceki yıllarda İstanbul'da buna benzer pekçok sistem yaşadık. Hafızalarınızı şöyle bir yoklayın, geçmiş aralık aylarında kar örtüsü oluşturan sistemler nasıldı diye bir düşünün ve beklentilerinizi de buna göre ayarlayın. Beklentilerinizi fazla yükseltmezseniz sistemden keyif alırsınız. Tadını çıkarın. Daha fazlası için tıpkı daha önceki kışlarda olduğu gibi ocak ve şubat aylarındaki sistemleri bekleyeceğiz.

  bV2al8.png


  GFS modeline göre İstanbul'da yarın akşam saatlerinde kar şartları oluşuyor. Batıdaki ilçelerde daha erken saatlerde olabilir. Yarın sabah Trakya'da özellikle Kırklareli dolaylarındaki sıcaklıklara odaklanmak lazım. Yapısal olarak farklı olsa da sonuçları bakımından geçen haftaki sisteme benzeyebilir. Sıcaklık değerleri çok sınırda. Yer seviyesi erken soğursa yine batıdaki ilçeler başta olmak üzere donan yağmur da görülebilir.

  Dew Point maalesef İstanbul'un genelinde 1 dereceden asagisini goremiyor.

  Dew point sıcaklığı hava sıcaklığından yüksek olamaz, en fazla aynı olabilir. Bu nedenle gerçekleşen sıcaklık modelin öngördüğü yer seviyesi sıcaklığından daha düşük olursa dew point de orantısal olarak düşecektir. Model yer seviyesi sıcaklığını 2 derece tahmin eder bağıl nem %100 olursa dew point sıcaklığı da 2 derece olur ama sıcaklık modelin öngördüğünden daha fazla düşüp 0 derece olarak gerçekleşirse dew point de 0 olacaktır. Bu nedenle böyle sınırda sistemlerde modelin öngördüğü sıcaklıktan ziyade sıcaklıkları anlık takip etmekte fayda vardır. Dipnot olarak şunu da belirteyim windy gibi siteler anlık durum bildirimi yapmaz. Şu anda 850hpa'da kaç var, kaç girdi, dew point kaç oldu gibi sorulara windy gibi uygulamalardan kesinlikle doğru bir cevap bulamazsınız. Orada gördükleriniz tamamen modelin öngörüsüdür. 850mb sıcaklığını anlık olarak görebilme şansımız maalesef yoktur. Gerçekleşen değeri ancak belli saatlerde uçurulan balon sonuçlarından görebiliriz. Dew point değerini de http://trhava.omu.edu.tr yada MGM sayfasından anlık sıcaklık ve bağıl nem değerleri üzerinden takip edebiliriz.