Posts by Bay Hava

Bir model sistemi zayıf gösterip sonradan kuvvetlendirse de kuvvetli gösterip sonradan zayıflatsa da bütün bu kusurları örtecek olan modeli yorumlayanlardır. Model bir araçtır. Önemli olan gemiyi en kötü şartlarda bile sağ salim limana ulaştırabilmektir. Modeller ne kadar hata yaparsa yapsın son noktayı tahminci koyar ve yaptığı her doğru tahminde bunun keyfini çıkarır mutluluğunu yaşar. Hata yapmışsa da yaptığı hatadan da ders çıkarmaya çalışır ve bir daha benzer durumda aynı hataya düşmemek için uğraşır. Modellerin her gösterdiği harfiyen gerçekleşseydi veya sıfır hatayla çalışan bir model geliştirilseydi bu modelleri yorumlayan amatör veya profesyonel yorumcuların ne önemi kalırdı. Model takiplerini çekici kılan da atmosferin ve dolayısıyla modellerin yanardönerliği değil midir? Marifet modelin bilemediğini bilebilmekte, göremediğini görebilmekte. Bunu yapabildiğin oranda büyük tahmincisin. Nasıl yaparsan yap hangi yöntemi kullanırsan kullan insanlar sonuca bakar. Mazeretle pek ilgilenmez. Başarılı tahminler yapıyorsam başarılı olan benim model değil. Başarısız olmuşsam da suçlusu model değil. Benim olaya bakış açım böyle.

Modellerin kötü olduğu dönemler mutlaka var. Bu biraz da paternle alakalı. Mesela yüksek basınç etkisinde olduğumuzda veya kuzey yarımkürede bir yerlerde güçlü bir blocking gelişmişse modellerin performansı da yükseliyor yaz mevsimi gibi kararlı hava koşullarının olduğu dönemlerde de zirveye ulaşıyor. Ancak atmosferin kararsızlaştığı alanlarda hele kutupaltı alçak basınç sistemlerinin sahaya hakim olup sistemlerin jet hızıyla hareket ettiği dönemlerde bir dibe vuruş kaçınılmaz. İyi günde kötü günde sevdiklerimizin yanında olmamız gerekir. Ne diyor şarkıda hayatta en zor olan bir insanı tanımak, kabul etmek huylarını değişmeden bir olmak. Tuttuğumuz takım kötü gidiyorsa da dur ben yeni bir takım tutayım demiyoruz mesela. Yapmamız gereken yaşanılmış tecrübeleri yanımıza alarak modelin ne şekilde değişebileceğini doğru şekilde öngörebilmek. Bunu yapamayacaksak modelin gösterdiğini peşin peşin kabul edeceksek ve hiçbir yorum katamayacaksak hele bir de tahminlerimiz tutmayınca bütün suçu modellere atacaksak eyvahlar olsun. Otomatik uygulamalardan robotlardan bir farkımız kalmaz ki. Bize de ihtiyaç yok o zaman. Yerli ve milli model düşüncesi kulağa hoş geliyor. Yunanın Skiron gibi bir modeli varken bizim de en azından benzer bir modelimiz neden olmasın elbette olabilir ama böyle bir modelin varlığı şu anda yaşadığımız sorunları asla ortadan kaldıramayacaktır. Benzer sorunları kendi yerli ve milli modelimizde de yaşamayacağımızın garantisini kimse veremez. Bunun da sebebi yukarıda da söylediğim gibi atmosferin kaotik yapısıdır.

Biz şu anda yeni bir model yapsak bile tutarlılık yönünden CMA, CPTEC, NCMRWF, BOM gibi olsa da olur olmasa da modelimsilerden pek farkımız olmaz diye düşünüyorum. Yeni model geliştirmek ve brexit yapmak yerine ortağı olduğumuz ECMWF ile yola aynen devam etmek ve güçlünün yanında yer almak daha doğru olur. Klasik modellemeler yerine istatistiksel ve analog verilerden üretilebilecek farklı bir modelleme düşünülebilir belki. Böyle bir deneme yapılabilir ama böyle bir modelin de şu anda zirveye oynayan ECMWF, UKMO, GFS gibi klasik modellerden daha başarılı olacağını zannetmiyorum. Modelleri gönlümüzden geçenlere uydurmaya çalışmaktansa biz modellerin çalışma prensibini anlayıp atmosferin kaotik yapısını kabullenebilsek ciddi bir sorun da kalmaz aslında. Çünkü yanar dönerlik atmosferin fıtratında var. Model dediğimiz şey de sanal atmosferlerdir nihayetinde. Buna rağmen olabildiğince iyi performans gösterdiklerini düşünüyorum. Bakın mesela kaç gündür koro halinde ne kadar da istikrarlı gidiyorlar bize hiç soğuk dalga yollama taraftarı değiller diyagramlar maşallah ip gibi ve öyle de oluyor. Şimdi işimize gelmeyen sinir bozucu bu gelişmeler karşısında modellere kızmaktansa makus talihimize ağlamak daha iyi bir tercih olabilir.

İtalya üzerindeki AB ile kuzeyindeki YB nin oluşturduğu rex blocking bizim adımıza resmen tyrex blocking olmuş durumda! Umarım çözülür çünkü totalde iskandinavya o ULL yüzünden işini yapamıyor! Azor mu o Atlantikten karaya çıkamıyor!

Uçuk bir senaryo yarına değişir. Akdenizdeki alçak basıncı hızlıca doğuya süpüren senaryolar çoğunlukta. Modeldeki görüntü değişmez aynen gerçekleşecek olursa kışın en verimli zamanında 2 haftamızı yer bitirir ama ben bu senaryoyu çok düşük bir ihtimal olarak değerlendiriyorum.

ahmet45 İç Ege'de rakım avantajı nedeniyle çoğu şehir yağışın büyük bölümünü kar şeklinde alacak. Afyon Kütahya Uşak Göller yöresinde Isparta Burdur ilçeler arasında muhakkak fark olur ama ortalama 10-15 civarında kar örtüsü oluşmasını bekliyorum. Denizli için de beklentim 5-10 cm civarında bir kar örtüsüdür. Manisa'da Salihli ve doğusu kar örtüsü bakımından daha şanslı olabilir. Siklonun hareketi bazı noktalarda çok belirleyici olacak ve son ana kadar değişimler olabilir daha az kar alması beklenen bir nokta beklentilerin üzerinde yada fazla miktarda kar alması beklenen bir nokta daha az miktarda kar yağışı alabilir ancak bu sistemde en avantajlı yerler olarak doğu bölgeler haricinde İç Batı Anadolu ve Batı Karadenizin iç kesimlerini görüyorum. Sistemin tadını çıkarın derim. Son verilere göre değerlendirmem bu şekildedir. Siz bölgede yaşayanlar olarak model çıktılarından daha doğru değerlendirmeler yapabilirsiniz.

giresunlu Böyle sistemlerde rakım çok farkeder. Bence Samsundan Artvine kadar olan kıyı kesiminde şartlar çok farklı değil. Trabzon ve Samsun için yazdıklarım Giresun için de kullanılabilir. Kıyı kesimler için büyük beklentilere girilecek bir sistem değil. 200m üzeri yerler daha şanslı görünüyor.

Samet_116 İç bölgeler ilk başlarda yağmur şeklinde olsa da yağışın büyük bölümünü kar şeklinde alacaklar. Sistemi anlık takip edip radar görüntülerine bakarak daha sağlıklı bir fikir sahibi olunur ancak son verilere göre görünen İç Batı Anadolu şehirleri Afyon Kütahya Eskişehir Bilecik Bolu Çankırı 15-20 cm civarında kar örtüsü alırlar gibi duruyor. Ankara ve Konya da bu alana kısmen dahil ama benim beklentim buralarda bir süre siklonun merkezinde kalacakları için ortalama 10-15 cm civarında bir kar örtüsü. Ankara ve Konya'da geniş yüzölçümleri nedeniyle ilçeler bazında farklılıklar ortaya çıkacaktır. Kayseri ve Sivas çarşamba günü yoğun kar yağışından etkilenir buralarda da 15-20 cm civarında bir kar örtüsü beklenebilir.

FurkanBaki61 Orta Karadeniz ile benzerlikler var yağışın önemli bir bölümü yağmur şeklinde heba oalcaktır. Çarşamba akşamına doğru kar şartları oluşmaya başlıyor ancak sahil kesiminde kar taneleri fazla miktarda su içereceği için kaliteli bir örtü oluşacağını sanmıyorum. 200m. üzeri yerlerde ciddi bir kar örtüsü oluşabilir. Of-Hopa arası kesimde yağış biraz daha uzun süreceği için bu bölüm biraz daha fazla kar yağışı alabilir.

Interstellar Samsun kıyı kesiminde örtü kalitesinde sorun olacağını düşünüyorum. Biraz yükseklerde 100-200m. üzeri yerlerde kaliteli bir örtü olabilir. Çarşamba sabah saatleri itibariyle il genelinde yağış kar şeklini alır ama hem yağışın büyük bölümü yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde heba olacak hem de yağış tam olarak kara döndükten sonra etkinliğini kaybedecek ve cıvık bir örtü yapacaktır. Rakımı yüksek olan yerlerin ise yağışın önemli bir bölümünü kar şeklinde alacağını bu noktalarda tatmin edici bir kar örtüsü oluşacağını tahmin ediyorum.

Rize'nin merkezi için verilen değer doğrudur. Arkasında dağ sıraları var. Denizden gelen nemli hava bu dağ sıraları boyunca yükselip yağışa dönüşüyor ve bu yağış uzun süre aynı bölgede takılı kalıyor. Dek+Orografik yağış gibi düşünebiliriz. Deke bile gerek yok aslında sadece orografik yağış olsa da yeter. Bu oluşum genelde yağmur şeklinde kendini gösteriyor fakat rekor olan günde sıcaklık ve diğer şartlar kar yağışı için uygun olup yağışın tamamına yakınını kar şeklinde almışlardır.

ECMWF ve UKMO senaryoları sistemden maksimum verimi almamızı sağlar ateş etme sebebim buydu ancak bu kadarı bile beklentileri kıyılarda tam olarak karşılamaz. İstediğimiz çıtır çerez değil çok daha fazlası. Sorun sadece hızlı doğulamasında değil kıyılar için sıcaklık sorunu da var sistemde. 3-4 Ocak sisteminin bir tık daha iyisi diyebiliriz. Yağışın çoğu sulu kar şeklinde olabilir. Sona kalan bir kısmı az bir örtü yapabilir belki fakat sonuç olarak büyük beklenti içine girmek yanlış olur. Çünkü potansiyeli bu kadar. Nemi bol yağışı bol sıcaklıkları kıyılar için çoğu zaman sorunlu İzlanda sistemleri bunlar. İç kesimlere rakımı şöyle 200 üzeri yerler için sıcaklık sorun çıkarmıyor. İç ve yüksek kesimlerin alacağı kar miktarında siklonun durumu belirleyici olacak. Uzun vade için ufak ufak sinyaller gelmeye başladı. Gözler büyük sistemde. Birkaç gün içinde onunla ilgili daha net fikir sahibi olacağız.