Posts by Bay Hava

  27 30 Kasim arasi biter. ay atliyor cunku.

  O twiti attığımda Kandilli'yi kastederek atmıştım. Kasımda kar mar yok Kandilli kaybetti. Şimdi baktım 13 Kasım'da atmışım twiti. Vade uzun böyle 15-20 gün ötesine yapılan tahminlerde 2-3 gün esneklik olur. Hatta komple kasım son haftayı vermiştim kabul etmedin. Şimdi aralıktan 3 gün fazla olsun sıkıntı değil. 3 Aralığa kadar eğer öyle bir oluşum gerçekleşirse galip sayılırsın. Yok kabul etmem diyorsan da kendimi mağlup sayarım. Çünkü benim radarımda bahse konu tarihlerde öyle bir oluşum yok.

  Sibirya’yı eğer bize yararsa severiz 😊

  Bu şekilde kuraklık kıtlık yapacak Sibirya’dan Allah korusun

  Evet güçlü olması uzun vadede umut verir ama çok Batıda konumlanmış ve tam olarak Sibirya denemeyecek kadar pasif bu YB bize zarar , çünkü herhangi bir soğuk da pompalamıyor

  Şimdi yerine yerleşsin kışın kuzeybatıya doğru gelir o. Hedefe ulaşmak için bazı bedeller ödemek gerekiyor. Biz de o bedeli ödüyoruz şu anda. İnşallah çektiğimiz çileye değer.


  O duvar bu sene oldukça kuvvetli olan Sibirya yüksek basıncı. İlerde bize lazım olacak. Bırakın genişlesin genişleyebildiği kadar. Geçen seneki gibi soğuması kıytırık İzlanda kökenli soğuklarla uğraşmayız. Geldi mi hart diye geliverir. Doğru zamanı beklemek şart ama. Acele etmek yok. Biraz daha dizginleyin kendinizi.

  Bay Hava bey ;

  twitter da aysonu sistemi yok demissin diye mesajlar geliyor. Bende var diyorum. Twitter yazini gormedim gercekmi degilmi bilmiyorum. Bu durgun giden havalarda bi iddaa yapalim senlede vakit gecirelim.

  Kasımın son çeyreği içinde max. sıcaklığı 10-12 derecenin altına indirecek bir yağışlı sistem gelirse galipsin.

  Anzaklar (Australia and New Zealand Army Corps) Çanakkale Zaferi Mart 1915 falan filan. Terör saldırısının yapıldığı yerin adı bile özenle seçilmiş. Planlı programlı terör saldırısı. Ve bir terör saldırısından çok daha fazlası. Bu belki de İŞİD benzeri bir oluşumun Hristiyan olanı ve bir yerlerden düğmeye basılarak devreye sokuldu. Bir başlangıç da olabilir ve başka ülkelerde farklı şekillerde yeni eylemler ortaya çıkabilir. Sonra ver elini 3. Dünya Savaşı.

  Yeni MHK Fırat Aydınus'u istemiyor. Nerden biliyorsun derseniz şu anda MHK üyesi olan Mustafa Çulcu'nun üye seçilmeden önce TRT'deki teknik analiz programındaki yaptığı yorumlarından. Yine aynı programdaki yorumlara istinaden diyorum ki Suat Arslanboğa eğer ciddi hatalar yapmazsa parlayan yıldız olacaktır ve büyük takımların maçlarına atanacaktır. Futbol sahalarında ne küfürler ediliyor. Futbolcu futbolcuya, hakeme, teknik direktöre. Kaç tanesi ceza alıyor ki. İşlerine gelene okkalı ceza verip gelmeyene üç maymunu oynuyorlar. Caner olayı da böyleydi Fatih Terim olayı da. Fırat Aydınus'un PFDK'ya sevk olayı tamamen bir yıpratma operasyonudur. İsteseler edilen küfürlerin üstünü örter kimsenin haberi bile olmazdı ama medyaya ağzından çıkan küfürü olduğu gibi servis ettiler. Ben Fırat'ın yerinde olsam nasıl olsa yaş haddim de geldi der yüklü ücretle bir televizyon kanalına kapak atardım. Belki de bizim bilmediğimiz bir anlaşma da yapmış olabilirler ve bu anlaşmaya göre verilen ceza düşük tutulmuştur. Böylece imajı daha fazla zedelenmeden sezon sonu hakemliği bırakacaktır.

  Vintersaga haklısın bu kişisel bir yorum ama biraz da düzeltme yapmak amacıyla yazdım son yazdıklarımı. Yani ben soğuktan yağıştan şikayet eden bir insan asla değilim ama bu dediklerinizle ben anca kasımda aralıkta falan mutlu olurum. Ocakta şubatta soğuk olsun öbek öbek kar biriksin varsın ben doğalgaza aylık 1500 vereyim, sebze meyve kıtlığı olsun memlekette hiç önemli değil ama elde avuçta bir şey olmadan yani adam akıllı kar olmadan kuru kuruya masraf etmek de hiç işime gelmiyor doğrusu.

  Kış mevsim normalleri gereği soğuk geçiyor diye tek eleştirilen ülke biziz herhalde. Harikayız.. :)

  Kış normalinde geçsin kafi, mevsim normalinde soğuklar olsun falan bunlar avunma cümleleridir külahıma anlatın. Kar olacak kar. Kar olacaksa normalin 10 derece altı olsun her yer donsun buz tutsun olmayacaksa da hiç olmasın bu kadar basit.

  İşte bu kadar basit.Her şey bir yana havalar mevsim normallerinde olsun kafi.

  Yok be aga istemiyorum ben normal falan. Haybeye doğalgaz yakıyoruz. Sebze meyve fiyatları da tavan yaptı. zaten. Boşu boşuna cepten gidiyor. Bana kış içinde biri ocakta diğeri şubatta 3'er günlük şöyle üzerine bastığında katır kutur ses çıkaran örtü yapan efsane kar yağsın yeter. Fazlasına da yok demeyiz elbet ama varsın gerisi hep normal üstü olsun. İşe yarar bir karlı sistem olmadıktan sonra ne yapayım normali normalin az altını. Bizim gibileri normaller avutamaz, ekstrem şartlar lazım.

  Önce üst sıralar, Avrupa kupalarına katılma, şampiyonlar ligi elemeleri vs. derken Başakşehir şampiyon yapılıp Katarlılara satılacaktır. Bu bir projedir ve minareyi çalan kılıfını hazırlar misali süreç tamamlanacaktır. Şu bir gerçek ki Katar gibi ülkeler olmasaydı dara düştüğümüzde sıcak para sıkıntısını aşamazdık. Başakşehir Katarlılara satıldıktan sonra sıra diğer kulüplere de gelecektir. Bakın işte elimizden geleni yaptık ama kurtaramadık kulüpler borca batık denilerek Katarlısı Çinlisi artık kim uygun görülürse kulüpler birer birer satılacaktır. Dünyada pekçok örneği var. İngiltere Fransa İtalya bu sisteme seneler önce geçiş yaptı. Faydalı mı değil mi tartışılır yoruma açık gri pozisyon deyip geçiyorum ama Başakşehir projesini sadece devlet desteği/kayırma gibi kalıplara sığdırmak bence yeterli olmaz. Çok daha geniş düşünülmeli.

  son yıllarda iyice azıtan hazar-kafkas bölgesinde bulunan ve 2 yıldır ülkemizin kuzeydoğulu sistemlerine set olan yüksek basıncın derinlemesine araştırılması gerektiği kanaatindeyim. yapışkan gibi bir yüksek, orada ki zaafiyetin her geçen yıl daha güçlenmesinin sebebinin mutlaka irdelenmesi gerekiyor.

  O yüksek basınç Sibirya yükseğinin ta kendisidir lakin ait olduğu yerde yani normal konumunda bulununca bize bir faydası olamıyor. Zaman zaman Doğu Anadoluda Kars Erzurum dolaylarında ayazlı gecelerde ölçülen çift haneli eksili değerlerin sebebi de odur. Kuzeybatıya doğru gelip güçlenmesi gerekiyor ki işimize yarasın. Azor İzlanda bildiğiniz tüm basınç sistemleri için aynı durum geçerli aslında. Dün de yazmıştım faydamıza veya zararımıza olması biraz da nasip kısmet işi. Hava hareketleri genelde batıdan doğuya doğru olduğu için o yüksek basıncın işimize yarar şekilde hareketi daha az görülüyor. Azorun doğulaması veya İzlanda kökenli sistemlerin bizi etkilemesi bu nedenle Sibiryanın batılamasından çok daha kolay ve sıkça karşılaştığımız bir durum.


  Global+Barometric+Pressure.jpg

  Son yıllarda ılık kışlarımızın ve Doğu ABD'nin yaşadığı kutup soğuklarının sayısının artması en çok kutupsal ısınmayla bağlantılı. Deniz buzunun azalması, Ekim ayında Avrasya kar örtüsünün artması, negatif AO ile geçen kışların artması, stratosfer ısınmasına bağlı girdap bölünmelerinin daha sık yaşanması hep bu yüzden. Eskiden normal bir kışta 2-3 tane günlük hayatı etkileyen boyutta kar yağışlı sistemler görürdük. Son yıllarda bu sayı 0-1 olmaya başladı :(  

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 6.7k

   • Interstellar
  2. Replies
   6.7k
   Views
   661k
   6.7k
  3. surrealsnow

  1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Şubat 2021) 5.7k

   • Samet
  2. Replies
   5.7k
   Views
   1.2M
   5.7k
  3. Ubeydullah'ınBabası

  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 370

   • Samet
  2. Replies
   370
   Views
   33k
   370
  3. AŞİ-KAR

  1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 2.2k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   2.2k
   Views
   169k
   2.2k
  3. SERKANK

  1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 7.1k

   • Interstellar
  2. Replies
   7.1k
   Views
   264k
   7.1k
  3. Şaban Çilesiz

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021) Genel Yorumlama 24

   • Samet
  2. Replies
   24
   Views
   991
   24
  3. bjk123

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 74

   • Interstellar
  2. Replies
   74
   Views
   3.4k
   74
  3. Storm Chaser

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021) Genel Yorumlama 24

   • Samet
  2. Replies
   24
   Views
   991
   24
  3. bjk123

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   360
  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 370

   • Samet
  2. Replies
   370
   Views
   33k
   370
  3. AŞİ-KAR

  1. Mart Başı Sistem Olasılığı Değerlendirmesi 1

   • KarFırtınası
  2. Replies
   1
   Views
   3k
   1
  3. KarFırtınası

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 508

   • Aytac
  2. Replies
   508
   Views
   93k
   508
  3. Erol bld

  1. Karadeniz Açıklarında Oluşan Koma Bulutu/Konvektif Oluşum 296

   • tahminci
  2. Replies
   296
   Views
   45k
   296
  3. Emre5252