Posts by Vet-Med

  Ateş Kara, Çin'den gelen 15 dakikada sonuç veren testler için ;"Denendi fakat hata payı çok büyük pozitif vakaların %30 35'ini bulabiliyor. Bu yüzden kullanılmayacak." dedi.

  Birkaç gün önce paylaştığım yazıda da belirtmiştim.Sadece öntanıda kullanılabilirliği var bu kitlerin.PCR'dan başkası yalan şuan için.Haberlerde,sosyal medyada mucizevi bir şeymiş gibi anlatıldı bu hızlı kitler. Bakanımızda 2 gün önceki konuşmasında belitmişti zaten bu kitler tanıda kullanılacak direkt sonucu vermeyecek diye.

  dayko Test kitini oluşturmakta gerekebilir , var olan yöntemleri kullanmakta gerekir. Yeni test kitini oluşturmak günümüzde birkaç haftamızı (değişiklik gösterir) alacak hale kadar indirgendi.Öncelikle yeni bi virüsün 'yeni' olduğunu anlamamız için ilk önce genetik yapısının analiz edilip çözümlenmesi gerekiyor ve daha önceden bildiğimiz türlerle karşılaştırmaları yapılıyor.Bilinen türlere uymuyorsa 'yeni' olduğunu kabul ediyoruz.Yanlış hatırlamıyorsam Ocak ayının 9 unda yeni Coronavirüsün genetik yapısı tamamen çözümlenmişti. Bu virüse ait gen dizisi ,bulgular ,veriler vs. Dünya Sağlık Örgütü aracılığıyla tüm dünyadaki laboratuvar çalışanlarının açık erişimine paylaşılmıştı.Zaten bundan sonrasında ilaç,aşı geliştirmelerine başlanır.Bazı hastalıkların aşıları bulunamayabilir örnekleri bulunuyor.

  Çin konusuna gelecek olursak , devletin yönetimine bağlı olarak yeryer kapalı kutu oluşları yüzünden herkesin aklında soru işaretleri kalabiliyor.Dünyayı geç haberdar etmişlerdi.Söylenenler doğru veya yanlış diyemiyorum.Kimisi dünyada 80 milyon ölü olacağını söylüyor,kimisi yazın bitecek diyor,kimisi her dönem görebileceğimiz ve dünyadaki insanların genelini etkileyebilecek grip benzeri sezonluk viral bir hastalık olacağını..


  Ancak bilinen gerçek varki mesleğim gereği bunu söyleyebilirim.Dünyadaki canlıların hastalıklarının ihmal edilecek kadar az bir kısmı hariç geriye kalan kısmı ; canlılardaki virüs,bakteri,mantar,yabancı ajanlar vs. lerin mutasyonu sonucunda türler arasında geçiş yapmasına bağlı olarak gelişiyor ve ya gelişemiyor.Yani söylemek istediğim kedide ölümcül seyreden Feline infectious peritonitis (FIP) bir Corona virüsü nedenli olmasına rağmen ,bizde hiçbir şekilde hastalık yapmıyor.Ama en yakın zamanlardaki SARS-MERS -EBOLA ve bildiğimiz kuduz ,brusella,kuş gribi saymadığım onlarcası türler arasında rahatlıkla bulaşabiliyor.

  hQl0RY.jpg

  ==================================


  Covid-19 için halen tam olarak hangi hayvan kaynaklı olduğu bulanabilmiş değil sanırım.


  -ALINTIDIR-

  Binlerce kişinin ölümüne neden olan ve Covid-19 adı verilen koronavirüs hayvanlardan insanlara geçti. Ama nasıl? Bilim insanları salgının kaynağını tespit etmek için zamanla yarışıyor.


  Çin'in bir bölgesinde bir yarasa gökyüzünde süzülüyor ve geçtiği ormanlardan birine dışkısıyla koronavirüsün izini bırakıyor. Ormandaki yaban hayvanlarından biri, muhtemelen yaprakların arasında böcek arayan bir pangolin (karıncayiyen), bu dışkıya ulaşıyor ve enfeksiyonu kapıyor.

  Yeni virüs de vahşi yaşam döngüsüne girmiş oluyor. Enfeksiyonu kapan hayvanlardan biri, bir kişi tarafından avlanınca da, hastalık bu kişiye bulaşıyor. Ve virüs yaban hayvanlarının satıldığı pazardaki işçilere bulaşıyor. Küresel boyutlara ulaşacak salgın da böylece doğmuş oluyor.

  Bilim insanları, bu senaryoyu doğrulayacak kanıtlara ulaşmaya çalışırken, bir yandan da virüsün bulaştığı yaban hayvanlarını bulmak için çabalıyor.

  Londra Hayvanbilimleri Topluluğu'ndan Prof. Andrew Cunningham, olaylar dizisini keşfetmeye çalışmanın "detektiflik hikâyesi gibi" olduğunu söylüyor.

  -ALINTIDIR-

  dayko Testlerin çalışma mekanizmasını sormuşsunuz.Virolog ve ya biyolog olarak değil, inşallah 2 ay sonra mezun veteriner hekim olarak yazıyorum.


  Basitçe anlatmak gerekirse ,bazı hastalıklarda kullanabileceğimiz hazır test kitleri bulunuyor ve mekanizmaları birbirinden farklı çalışıyor.

  Covid-19 için ve normal kitleri baz alarak konuşursak , 3 aşamadan oluşuyor.


  İlk aşamada steril swap çubuğuyla şüpheli hastadan örnek alınmasıdır.Örnek boğazdan ve burun mukozasından sürüntü şeklinde alınır. Sürüntü alınmış swap , nükleik asit içeren sıvı (taşıma sıvısı) ya aktarılır.Buradaki amaç virüse ait materyallerin (RNA) laboratuvara gidene kadar zarar görmemesidir.

  MLXGYp.jpg

  ieHRh4.jpg  Daha sonra laboratuvara gelen tüpten,virüse ait genetik bilgiyi taşıyan molekül olan RNA 'nın saflaştırılması gerekiyor.Burda kullanılan çeşitli çözeltiler sayesinde ,virüse ait dış protein kılıf katmanını parçalanıyor, bize gerekli olan genetik bilgi kısmının açığa çıkması sağlanıyor.İçerik saflaştırılıp yoğunlaştırılıyor.


  En önemli aşama olan PCR 'a geçiliyor. Yani Polimeraz zincirleme reaksiyonuna.Burada yapılan şey normal bir hücrede genetik materyaller (DNA -RNA) nasıl kopyalanılırsa onu taklit ederek virüse ait materyallerin çok fazla sayıda kopyalamasını sağlamak.Ve bunu logaritmik artış sayesinde kısa sürede yapabiliyoruz.Özgünlüğü ve duyarlılığı en yüksek olan testtir.Aldığımız swaptaki sürüntüde birkaç tane virüs olsa dahi tanıma gerçekleşiyor.Bütün işlem ortalama 2 - 2.5 saat kadar sürüyor.

  BzgSs8.png

  YEzVb0.png


  ==================================


  Birde yeni gündemde olan 'hızlı test kitleri ' var.15 dakikada sonuç verecek denilen.Bunların özgünlüğü ve güvenilirliği çok daha düşüktür.Virüsün sadece proteinini tanıyor ve buna göre pozitif negatif sonuç veriyor.Burda PCR 'da ki gibi saflaştırma-çoğaltma işlemi yok.Bu kitler daha çok ön tarama işlemleri için kullanılacaktır. Yani hızlı testi yaparsın negatif çıkar ama hastada Covid-19 semptomları görürsün o zaman yine PCR 'a yani normal kitlere başvurursun.

  Bildiklerimi basitçe bölye anlatabildim ,umarım yardımcı olmuştur.Yazım yanlışı yaptıysam kusura bakmayın gece geç vakit biraz yorgunum.

  İyi geceler :)

  Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Mehmet Ceyhan


  “Aşı ile ilgili şu anda 30 molekül üzerinde çalışmalar yapılıyor.” diyen Ceyhan, “Bazen bu yanlış tercüme ediliyor. Biz bir molekül bulduk, bu bir aşı adayı demek. Bir molekülün aşı haline gelebilmesi için önce hayvan deneyi, sonra insan deneyi yapılması gerekiyor. 4 faz gerekiyor. Şimdiye kadar olan tecrübelerimizden bunun en az 1 yıl sürdüğü söylenebilir. Biz bundan umutluyuz, testlerin sonucuna bakacağız demektir. İlla aşı bulunacak diye bir şey de yok. Mesela kolera, tifo bunların etkin bir aşısı yok. SARS’ın bir aşısı bulundu ama hayvan deneyleri yapılana kadar salgın bitti. MERS’in etkin bir aşısı bulunamadı. Mutlaka bulunacak diye bir umuda kapılmamak gerekiyor.” dedi.


  Aşı ile ilgili sözlerini sürdüren Ceyhan, “Bir ilaç ABD’de 4 hastaya deneniyor haber oluyor. Bunlar yanlış şeyler. İlacın kabul görmesi için 9 bin 800 kişiden iki farklı gruba denenmesi gerekiyor. Bir gruba daha az etkin bir ilaç vereceksin deneyeceksin, öyle ortaya çıkacak. 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanlarda bir sıtma ilacı ile AİDS ilacının kombinasyonu öneriliyor. Bu da yapılacak bir şey olmadığı için yapılıyor. Temkinli olmak gerekiyor.” diye konuştu.