Posts by Vet-Med

Sokağa çıkma yasağına rağmen test sayımız böyleyse,gerçekten çok iyi veya birkaç gün öncesinin verilerini bugün alıyoruz.Bu hafta içi test sayısını rahat 40000 lere çekebileceğiz gibi duruyor.

Ölüm sayılarına gelirsek ,üç haneyi maalesef görebiliriz ancak İtalya,İspanya,İngiltere ,ABD vb. gibi yüksek rakamları göreceğimizi hiç sanmıyorum.Bu kanıya gerek sağlık sistemimiz,önceden aldığımız önlemler ve Avrupa ülkelerine göre 9-10 yaş kadar genç yaş ortalamamızı gösterebiliriz.Maalesef cuma gecesi yaşanmış olayların etkisini(az veya çok)önümüzdeki hafta sonuna doğru görmeye başlayacağız,umarım minimum düzeyde etkisi görürüz.Birde yarın insanların kendini dışarı atmamasıda önemli..

2 önceki sayfada paylaşılmış,aslında 2 gün öncenin haberiydi bu.Gurur duyuyorum ülkemizdeki bilim insanlarıyla,aynı zamanda meslektaşım olduğuna ayrı bi sevindim.Tabi bunlar ilk adımlar,umut vaadeden gelişmeler ancak aşı için daha dünyanın önünde aylar var.Belkide hiç aşısı çıkmayacak,ilaç geliştirilecek veya halihazırda bulunan etken maddelerden yararlanılacak,sorularda sorular...

MDr0Gt.jpg

-Alıntıdır-

''Bir köşe yazarına yaptığı açıklamada Prof. Dr. Aykut Özkul, ""Temel hedef aşı ve tedavi sürecinde yapılacak olanlar. Burada yaptığımız ise hasta insan bedeninde var olan virüsü alıp, laboratuvarda yaşatmaya başlamamız. Bir insan bünyesinden çıkarıp, laboratuvarda da üreyip yaşayabilecek hale getirmemiz. Sağlık ekibine katkı için üzerinde ilaç ve aşı denemesi yapılacak hale getirmemiz. Bu bir ulusal kaynak olarak kullanabileceğimiz bir virüs elimizde mevcut, ilaç ve aşı çalışması yapan kim varsa onlara da veririz. Çünkü bizim çabamız tamam ama biz de TUBİTAK'ın desteği ile Fakültemizde ürettik; ulusal kaynak haline getirdik. Tüm bilim insanlarına, ilaç ve aşı çalışanlara sunmaya hazırız" dedi.''

Prof. Dr. Aykut Özkul, Ankara Üniversitesi sitesinde grubuyla birlikte yaptığı çalışmaları ise şöyle anlatıyor: "Araştırma grubuyla birlikte Sığır Herpesvirüsleri, Morbillivirüs ve bazı Arbovirüs enfeksiyonlarına odaklanmış olarak araştırma faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Araştırma grubumuz öncelikle verilen virüs enfeksiyonlarının moleküler epidemiyolojisi ve aşı bilimiyle ilgilenmektedir. Ben ve araştırma grubum tarafından ilk kez 2007'de yerel kullanım için Marker BHV-1 aşısını geliştirilmiştir. Morbillivirus araştırma alanında, bölge küçük ruminant İşitürlerinin oldukça bulaşıcı ve tahrip edici bir hastalığı olan Peste des Petit Ruminants Virüs (PPRV) ana odak noktamızdır. Son 8 yıl boyunca ise anabilim dalının BSL-3 (+) ve ABSL-3 (+) alt yapısında Batı Nil ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi enfeksiyonları gibi insan sağlığına da olumsuz etkileri olan bazı bölgesel zoonotik arbovirüs enfeksiyonları üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalar yapılmaktadır."

3 hafta önce listenin en altlarındaydık hatırlayın bi isterseniz..

Vaka oranlarındaki azalışlarda hemen gereksiz bir rehavet oluşmamalı.Dalgalanmalar elbet olacak.Yaşadığım yerde sokaklar ortalama 1.5-2 haftadır oldukça sakin gözüküyordu.Bugün ne olduysa bir miktar kalabalık geldi gözüme.

mLxeWe.png