Posts by LightOfGod ^55^

  2 önceki sayfada paylaşılmış,aslında 2 gün öncenin haberiydi bu.Gurur duyuyorum ülkemizdeki bilim insanlarıyla,aynı zamanda meslektaşım olduğuna ayrı bi sevindim.Tabi bunlar ilk adımlar,umut vaadeden gelişmeler ancak aşı için daha dünyanın önünde aylar var.Belkide hiç aşısı çıkmayacak,ilaç geliştirilecek veya halihazırda bulunan etken maddelerden yararlanılacak,sorularda sorular...


  MDr0Gt.jpg


  -Alıntıdır-

  ''Bir köşe yazarına yaptığı açıklamada Prof. Dr. Aykut Özkul, ""Temel hedef aşı ve tedavi sürecinde yapılacak olanlar. Burada yaptığımız ise hasta insan bedeninde var olan virüsü alıp, laboratuvarda yaşatmaya başlamamız. Bir insan bünyesinden çıkarıp, laboratuvarda da üreyip yaşayabilecek hale getirmemiz. Sağlık ekibine katkı için üzerinde ilaç ve aşı denemesi yapılacak hale getirmemiz. Bu bir ulusal kaynak olarak kullanabileceğimiz bir virüs elimizde mevcut, ilaç ve aşı çalışması yapan kim varsa onlara da veririz. Çünkü bizim çabamız tamam ama biz de TUBİTAK'ın desteği ile Fakültemizde ürettik; ulusal kaynak haline getirdik. Tüm bilim insanlarına, ilaç ve aşı çalışanlara sunmaya hazırız" dedi.''


  Prof. Dr. Aykut Özkul, Ankara Üniversitesi sitesinde grubuyla birlikte yaptığı çalışmaları ise şöyle anlatıyor: "Araştırma grubuyla birlikte Sığır Herpesvirüsleri, Morbillivirüs ve bazı Arbovirüs enfeksiyonlarına odaklanmış olarak araştırma faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Araştırma grubumuz öncelikle verilen virüs enfeksiyonlarının moleküler epidemiyolojisi ve aşı bilimiyle ilgilenmektedir. Ben ve araştırma grubum tarafından ilk kez 2007'de yerel kullanım için Marker BHV-1 aşısını geliştirilmiştir. Morbillivirus araştırma alanında, bölge küçük ruminant İşitürlerinin oldukça bulaşıcı ve tahrip edici bir hastalığı olan Peste des Petit Ruminants Virüs (PPRV) ana odak noktamızdır. Son 8 yıl boyunca ise anabilim dalının BSL-3 (+) ve ABSL-3 (+) alt yapısında Batı Nil ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi enfeksiyonları gibi insan sağlığına da olumsuz etkileri olan bazı bölgesel zoonotik arbovirüs enfeksiyonları üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalar yapılmaktadır."

  Ateş Kara, Çin'den gelen 15 dakikada sonuç veren testler için ;"Denendi fakat hata payı çok büyük pozitif vakaların %30 35'ini bulabiliyor. Bu yüzden kullanılmayacak." dedi.

  Birkaç gün önce paylaştığım yazıda da belirtmiştim.Sadece öntanıda kullanılabilirliği var bu kitlerin.PCR'dan başkası yalan şuan için.Haberlerde,sosyal medyada mucizevi bir şeymiş gibi anlatıldı bu hızlı kitler. Bakanımızda 2 gün önceki konuşmasında belitmişti zaten bu kitler tanıda kullanılacak direkt sonucu vermeyecek diye.

  dayko Test kitini oluşturmakta gerekebilir , var olan yöntemleri kullanmakta gerekir. Yeni test kitini oluşturmak günümüzde birkaç haftamızı (değişiklik gösterir) alacak hale kadar indirgendi.Öncelikle yeni bi virüsün 'yeni' olduğunu anlamamız için ilk önce genetik yapısının analiz edilip çözümlenmesi gerekiyor ve daha önceden bildiğimiz türlerle karşılaştırmaları yapılıyor.Bilinen türlere uymuyorsa 'yeni' olduğunu kabul ediyoruz.Yanlış hatırlamıyorsam Ocak ayının 9 unda yeni Coronavirüsün genetik yapısı tamamen çözümlenmişti. Bu virüse ait gen dizisi ,bulgular ,veriler vs. Dünya Sağlık Örgütü aracılığıyla tüm dünyadaki laboratuvar çalışanlarının açık erişimine paylaşılmıştı.Zaten bundan sonrasında ilaç,aşı geliştirmelerine başlanır.Bazı hastalıkların aşıları bulunamayabilir örnekleri bulunuyor.

  Çin konusuna gelecek olursak , devletin yönetimine bağlı olarak yeryer kapalı kutu oluşları yüzünden herkesin aklında soru işaretleri kalabiliyor.Dünyayı geç haberdar etmişlerdi.Söylenenler doğru veya yanlış diyemiyorum.Kimisi dünyada 80 milyon ölü olacağını söylüyor,kimisi yazın bitecek diyor,kimisi her dönem görebileceğimiz ve dünyadaki insanların genelini etkileyebilecek grip benzeri sezonluk viral bir hastalık olacağını..


  Ancak bilinen gerçek varki mesleğim gereği bunu söyleyebilirim.Dünyadaki canlıların hastalıklarının ihmal edilecek kadar az bir kısmı hariç geriye kalan kısmı ; canlılardaki virüs,bakteri,mantar,yabancı ajanlar vs. lerin mutasyonu sonucunda türler arasında geçiş yapmasına bağlı olarak gelişiyor ve ya gelişemiyor.Yani söylemek istediğim kedide ölümcül seyreden Feline infectious peritonitis (FIP) bir Corona virüsü nedenli olmasına rağmen ,bizde hiçbir şekilde hastalık yapmıyor.Ama en yakın zamanlardaki SARS-MERS -EBOLA ve bildiğimiz kuduz ,brusella,kuş gribi saymadığım onlarcası türler arasında rahatlıkla bulaşabiliyor.

  hQl0RY.jpg

  ==================================


  Covid-19 için halen tam olarak hangi hayvan kaynaklı olduğu bulanabilmiş değil sanırım.


  -ALINTIDIR-

  Binlerce kişinin ölümüne neden olan ve Covid-19 adı verilen koronavirüs hayvanlardan insanlara geçti. Ama nasıl? Bilim insanları salgının kaynağını tespit etmek için zamanla yarışıyor.


  Çin'in bir bölgesinde bir yarasa gökyüzünde süzülüyor ve geçtiği ormanlardan birine dışkısıyla koronavirüsün izini bırakıyor. Ormandaki yaban hayvanlarından biri, muhtemelen yaprakların arasında böcek arayan bir pangolin (karıncayiyen), bu dışkıya ulaşıyor ve enfeksiyonu kapıyor.

  Yeni virüs de vahşi yaşam döngüsüne girmiş oluyor. Enfeksiyonu kapan hayvanlardan biri, bir kişi tarafından avlanınca da, hastalık bu kişiye bulaşıyor. Ve virüs yaban hayvanlarının satıldığı pazardaki işçilere bulaşıyor. Küresel boyutlara ulaşacak salgın da böylece doğmuş oluyor.

  Bilim insanları, bu senaryoyu doğrulayacak kanıtlara ulaşmaya çalışırken, bir yandan da virüsün bulaştığı yaban hayvanlarını bulmak için çabalıyor.

  Londra Hayvanbilimleri Topluluğu'ndan Prof. Andrew Cunningham, olaylar dizisini keşfetmeye çalışmanın "detektiflik hikâyesi gibi" olduğunu söylüyor.

  -ALINTIDIR-

  dayko Testlerin çalışma mekanizmasını sormuşsunuz.Virolog ve ya biyolog olarak değil, inşallah 2 ay sonra mezun veteriner hekim olarak yazıyorum.


  Basitçe anlatmak gerekirse ,bazı hastalıklarda kullanabileceğimiz hazır test kitleri bulunuyor ve mekanizmaları birbirinden farklı çalışıyor.

  Covid-19 için ve normal kitleri baz alarak konuşursak , 3 aşamadan oluşuyor.


  İlk aşamada steril swap çubuğuyla şüpheli hastadan örnek alınmasıdır.Örnek boğazdan ve burun mukozasından sürüntü şeklinde alınır. Sürüntü alınmış swap , nükleik asit içeren sıvı (taşıma sıvısı) ya aktarılır.Buradaki amaç virüse ait materyallerin (RNA) laboratuvara gidene kadar zarar görmemesidir.

  MLXGYp.jpg

  ieHRh4.jpg  Daha sonra laboratuvara gelen tüpten,virüse ait genetik bilgiyi taşıyan molekül olan RNA 'nın saflaştırılması gerekiyor.Burda kullanılan çeşitli çözeltiler sayesinde ,virüse ait dış protein kılıf katmanını parçalanıyor, bize gerekli olan genetik bilgi kısmının açığa çıkması sağlanıyor.İçerik saflaştırılıp yoğunlaştırılıyor.


  En önemli aşama olan PCR 'a geçiliyor. Yani Polimeraz zincirleme reaksiyonuna.Burada yapılan şey normal bir hücrede genetik materyaller (DNA -RNA) nasıl kopyalanılırsa onu taklit ederek virüse ait materyallerin çok fazla sayıda kopyalamasını sağlamak.Ve bunu logaritmik artış sayesinde kısa sürede yapabiliyoruz.Özgünlüğü ve duyarlılığı en yüksek olan testtir.Aldığımız swaptaki sürüntüde birkaç tane virüs olsa dahi tanıma gerçekleşiyor.Bütün işlem ortalama 2 - 2.5 saat kadar sürüyor.

  BzgSs8.png

  YEzVb0.png


  ==================================


  Birde yeni gündemde olan 'hızlı test kitleri ' var.15 dakikada sonuç verecek denilen.Bunların özgünlüğü ve güvenilirliği çok daha düşüktür.Virüsün sadece proteinini tanıyor ve buna göre pozitif negatif sonuç veriyor.Burda PCR 'da ki gibi saflaştırma-çoğaltma işlemi yok.Bu kitler daha çok ön tarama işlemleri için kullanılacaktır. Yani hızlı testi yaparsın negatif çıkar ama hastada Covid-19 semptomları görürsün o zaman yine PCR 'a yani normal kitlere başvurursun.

  Bildiklerimi basitçe bölye anlatabildim ,umarım yardımcı olmuştur.Yazım yanlışı yaptıysam kusura bakmayın gece geç vakit biraz yorgunum.

  İyi geceler :)