Posts by UmuTCaN

Kimsenin işine karışmak gibi olmasında üyelerin kapatılan kararları biraz ağır bir karar olmuş en azından konuyu açan kişi önceden bilgilendirilebilirdi benimde mesele 2 tane analiz konum arşive taşındı daha önce ne gerek vardı? O konulara yılda 1-2 kez yeni bilgi ekliyordum yani konuyu açan insana sürpriz oluyor ve moral bozuyor ki gördüğüm kadarıyla içi buruk arkadaşlar var. Yönetimin almış olduğu kararı anlıyorum ancak yöntemlerini yanlış buluyorum karar hayata daha yumuşak biçimde geçirilebilirdi sanki birisi devrim yaptı radikal kararlar alındı gibi oldu :)

Bu sezon için şarttı bu kararı almak, inşallah önümüzdeki sezon herkesi her kesimi mutlu edecek bir yapıya geçiş yapacağız. Biraz sabır.. ;)

Anlayışınız için ayrıca sizlere ve bu vesileyle tüm üyelere teşekkür ederim.

5.8 öncesi ve sonrasında yaşanan depremlerin Orta Marmara çukurunun kuzeyindeki küçük ancak diri bir fayın doğusunda başladığı ve yine doğu yönünde ve Kumburgaz fayı yönüne doğru yoğunlaştığı görülüyor. Buradaki sıkıntı Kumburgaz fayının uzun süredir sessizliğini koruyor olması ve KAF'ın kırılmayan parçalarından biri olması. Şuan odaklanılan nokta Kumburgaz fayı olsa da, şahsi fikrim eğer ölçeklendirme de büyük bir sapma yoksa ki bu denli bir sapma zor görünüyor gerçekleşen 5.8'in ve sonrasında gelen harekete bakılırsa Kumburgaz fayının hemen kuzeyinde haritalarda görülmeyen bir diri fay topluluğu olabilir.

AFAD’ın tespiti dünkü yorumumuzun doğruluğunu onaylar nitelikte. Yalnız muhtemelen İstanbul civarında hala tespit edilmemiş birden fazla benzer oluşum olduğunu düşünüyorum.

5.8 öncesi ve sonrasında yaşanan depremlerin Orta Marmara çukurunun kuzeyindeki küçük ancak diri bir fayın doğusunda başladığı ve yine doğu yönünde ve Kumburgaz fayı yönüne doğru yoğunlaştığı görülüyor. Buradaki sıkıntı Kumburgaz fayının uzun süredir sessizliğini koruyor olması ve KAF'ın kırılmayan parçalarından biri olması. Şuan odaklanılan nokta Kumburgaz fayı olsa da, şahsi fikrim eğer ölçeklendirme de büyük bir sapma yoksa ki bu denli bir sapma zor görünüyor gerçekleşen 5.8'in ve sonrasında gelen harekete bakılırsa Kumburgaz fayının hemen kuzeyinde haritalarda görülmeyen bir diri fay topluluğu olabilir.

6.3 karaburun depreminde edremitte binalar 6.0 büyüklüğü olmuş gibi sallandi ama şiddet değeri 4 du yani şiddetle hissedilme değeri fark edebiliyor

Elbette, burada çok değişik etmenler var. Mesela dünkü depremde hisseden vatandaşların çok büyük bir kısmı zaten 99 depreminden yorgun yapılar içerisinde hissettiler depremi. O nedenle bir an önce son raunda gelmiş bir boksör misali yorgun olan yapıların dönüştürülmesi gerekiyor. Ancak dönüşüm demekte 3 kat yerine 4 kat, 4 kat yerine 5 katlı binalar dikmek değil, bina zemin ilişkisine uygun ve toplu dönüşümler olmalı.

Avrupa yakasinda 4-5 siddetindemi hissedilmis yani ?

Evet abi, Büyükçekmece-Silivri arasında 5-6 şiddeti arasında, Avrupa'nın geri kalanı ve Boğaz kesiminde ise 4-5 şiddeti arasında hissedilmiş. Değerlere göre daha şiddetli hissedilmesinin nedeni, İstanbul'un zemin yapısı ve özellikle de depremin yüzeye oldukça yakın gerçekleşmesi.