Posts by UmuTCaN

  :!:Meteoroloji radarından alınan son verilere göre; Adana'da saat 18:00 TSİ'ye kadar kuvvetli (21-50 Kg/m2) gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım tehlikesi, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

  Arkadaşlar merhabalar. Uzun bir aranın ardından bölgemiz ilk yağışlı periyota giriş yaptı. Aralıklarla yerel olarak zaman zaman etkisini arttıracak şekilde bölgelerimiz genelinde önümüzdeki günlerde de yağışlar devam edecek. Aşağıda GFS ve ECMWF'nin Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan geceye kadar olan yağış beklentisi haritaları mevcuttur. Görüldüğü üzere bu süreçte özellikle Doğu Akdeniz'in doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ve kuzeybatısı ile Doğu Anadolu'nun güneybatısında yağışlar yoğunlaşmakta. Buralar dışında özellikle İskenderun Körfezi civarının oldukça aktif olması durumu mevcut, bu aktifliğin oluşması durumunda küçük ama etkili hücrelerin karaya çıkış noktası maalesef her zaman doğru saptanamıyor o nedenle bu süreçte körfez civarının da tedbirli olması gerekmekte. Diğer kesimlerde yağışları her ne kadar daha zayıf olması beklenmekteyse de buralarda da birbirinden bağımsız oluşabilecek hücrelerin risk teşkil edebileceğinin unutmamak gerek. İyi günler dilerim.  5.8 öncesi ve sonrasında yaşanan depremlerin Orta Marmara çukurunun kuzeyindeki küçük ancak diri bir fayın doğusunda başladığı ve yine doğu yönünde ve Kumburgaz fayı yönüne doğru yoğunlaştığı görülüyor. Buradaki sıkıntı Kumburgaz fayının uzun süredir sessizliğini koruyor olması ve KAF'ın kırılmayan parçalarından biri olması. Şuan odaklanılan nokta Kumburgaz fayı olsa da, şahsi fikrim eğer ölçeklendirme de büyük bir sapma yoksa ki bu denli bir sapma zor görünüyor gerçekleşen 5.8'in ve sonrasında gelen harekete bakılırsa Kumburgaz fayının hemen kuzeyinde haritalarda görülmeyen bir diri fay topluluğu olabilir.

  AFAD’ın tespiti dünkü yorumumuzun doğruluğunu onaylar nitelikte. Yalnız muhtemelen İstanbul civarında hala tespit edilmemiş birden fazla benzer oluşum olduğunu düşünüyorum.

  5.8 öncesi ve sonrasında yaşanan depremlerin Orta Marmara çukurunun kuzeyindeki küçük ancak diri bir fayın doğusunda başladığı ve yine doğu yönünde ve Kumburgaz fayı yönüne doğru yoğunlaştığı görülüyor. Buradaki sıkıntı Kumburgaz fayının uzun süredir sessizliğini koruyor olması ve KAF'ın kırılmayan parçalarından biri olması. Şuan odaklanılan nokta Kumburgaz fayı olsa da, şahsi fikrim eğer ölçeklendirme de büyük bir sapma yoksa ki bu denli bir sapma zor görünüyor gerçekleşen 5.8'in ve sonrasında gelen harekete bakılırsa Kumburgaz fayının hemen kuzeyinde haritalarda görülmeyen bir diri fay topluluğu olabilir.

  6.3 karaburun depreminde edremitte binalar 6.0 büyüklüğü olmuş gibi sallandi ama şiddet değeri 4 du yani şiddetle hissedilme değeri fark edebiliyor

  Elbette, burada çok değişik etmenler var. Mesela dünkü depremde hisseden vatandaşların çok büyük bir kısmı zaten 99 depreminden yorgun yapılar içerisinde hissettiler depremi. O nedenle bir an önce son raunda gelmiş bir boksör misali yorgun olan yapıların dönüştürülmesi gerekiyor. Ancak dönüşüm demekte 3 kat yerine 4 kat, 4 kat yerine 5 katlı binalar dikmek değil, bina zemin ilişkisine uygun ve toplu dönüşümler olmalı.

  Avrupa yakasinda 4-5 siddetindemi hissedilmis yani ?

  Evet abi, Büyükçekmece-Silivri arasında 5-6 şiddeti arasında, Avrupa'nın geri kalanı ve Boğaz kesiminde ise 4-5 şiddeti arasında hissedilmiş. Değerlere göre daha şiddetli hissedilmesinin nedeni, İstanbul'un zemin yapısı ve özellikle de depremin yüzeye oldukça yakın gerçekleşmesi.