Posts by ozandenizli20

Daha önce bazı sosyal medya sitelerinde de aynı şekilde bizim gibi sonbahardan kışa geçişte gribe, faranjite benzer ağır hastalık geçirenlerin yorumunu okudum. Ve eğer Çin'de de Eylül-Ekim gibi başladıysa bu kadar hızlı bulaşan bu virüs bir aralar cidden sinsi sinsi aramızda dolanmış olabilir. Gerçi bu sefer de hastanelerde niye anormal bir sirkülasyon olmadı sorusu çıkar. Bu da mutasyonla güç kazanması ile cevaplanabilir. Kesinlikle araştırılması lazım.

Ocak ayında Denizli'deki hastanelere bir gecede 500 - 700 hasta başvurmuştu; yani bir miktar anormallik vardı ve de İnfluenza (Grip Virüsü) testi negatif çıkıp da grip denilen bir sürü hasta oldu o zamanlarda, bir de o zamanki belirtiler boğazda aft, boğazda cam kırılmışa benzer batma, ağrı, ileriki aşamada da zatüree, nefes darlığı, yoğun öksürük şeklindeydi, belki de corona vardı o zamanlarda

Hocam bende geçen kış panik atak krizleri yaşamıştım Allah’a şükür ilaç kulllanmadan kendimi tedavi ettim. Hayata daha pozitif bakmaya ve daha fazla aktivite yaparak. Bu hastslığı stres, olumsuz düşünce tetikliyor. Beyni bastırmak lazım. 20 gün önce annemi kaybedince bu süre içerisinde bir iki ufak krizcik atlattım yine kendi kendime. Evet o an dediğiniz gibi beyne hakim olamıyorsunuz ne yapacağınızı bilemiyorsunuz çaresizlik yaşıyorsunuz. Beyni bastırmszsanız ya hastaneye kalp krizi geçiriyorum ( ben hastaneye nasıl gittiğimi hatırlamıyorum geçen kış) diye gidersiniz yada ilgili konuda ki vaka gibi çare olarak düşüncesiz bir şekilde camdan atlarsınız.

Zor bir durum allah kimseye yaşatmasın ama günümüzün hastalığı diyorlar.

Çok teşekkür ederim, haklısınız, ben de ilk başlarda birkaç kere öyle hastaneye gittim, bir süre vücüdumun bir tarafının tutmadığını hissettim, felç oluyorum sandım, sonra kontroller sonucunda durum anlaşıldı ve tedavime başladım ve çok şükür çok büyük oranda dediğim şekilde ve de ilaç tedavisiyle sağlığıma kavuştum, bu da bir hastalık aynı diğer bildiğimiz hastalıklar gibi ve de büyük oranda tedavi edilebiliyor zamanla çok şükür, iyi olmanıza çok sevindim, Allah kimseye yaşatmasın, hepimiz hep iyi, sağlıklı olalım inşallah :)

Coronavirüs şüphesiyle tedaviye alınan Hasan K. hastanenin 4.katından 2.balkonuna atlayıp kaçmaya çalışırken ağır yaralandı.6 gün tedavi altında kalan Hasan K. Tüm uğraşlara rağmen hayatını kaybetti.

Milletimizdeki bu panik bitiriyor bizi

İşte bahsetmek istediğim buydu 2 - 2,5 yıl yoğun anksiyete yaşadım ve ne yazık ki ne olduğunu çok iyi deneyimledim ve aynı zamanda eczacı olarak ne yaşadığımı, bana neler olduğunu, bulguları, nasıl iyileştiğimi anlatabilirim. En iyi iyileşme yolu hayatta her an her şeyin ama her şeyin olabileceğini, her şeyi doğal karşılayabilmeyi terapilerle olabildiğince içselleştirip kendinizi olabildiğince kötülüklerden izole etmek, kendimizi mutlu edecek, komik, ruhunuzu dinlendirecek şeyler izleyip yine mutlu olabileceğiniz, ruhunuzu dinledirecek ve deşarj olacağınız aktiviteler yapmak şeklinde anlatabilirim. Olaya gelecek olursak bilmenizi isterim ki bunu yapan insanların bazılarının o panik, yoğun endişe anında bilinci kayboluyor ve de bir çoğunda 20- 22'lere varan anlık yüksek tansiyonla birlikte de seyrediyor; olaya gelecek olursak bilmeden istemeden olabiliyor bütün bunlar; Allah kimseye vermesin ne olursa olsun inşallah, arkadaşlar herkes bu duruma düşebilir, coronayla alakası ise dünyanın genelinde coronanın bütün bunlara sebep olabilmesidir. Alabildiğimiz her türlü önlemi alalım; ben de alıyorum; ama psikolojimizi de koruyalım. Hiçbir şey stres yapmaya değmez. Çözüm ise corona tedavisine alanında uzman psikiyatrist ve psikologların da dahil olması diye düşünüyorum. Sevgi ve saygılarımla.

Aynısı banada oldu 4-5 gün boyunca ama son 2-3 gündür herhangi bir sıkıntı kalmadı eski düzenime geri döndüm. Nefes alıp vermede sıkıntı yaşadığım bu süreçte öksürük hiç olmadı ateşim 35,7-36,2 arasında seyretti. Özellikle gece yatarken göğsümün üstünde ağrı hissediyor ve nefesi alıp verirken bazen zorlanıp uykumdan uyanıyordum. Bu süre zarfında bol su içtim (günde 2 litre) her gün 1 küçük paket meyveli kefir içtim, uyku düzenine dikkat ettim ve sağlıklı beslenmeye abur cubur yemeyeye çalıştım. Belki virüsü kaptım hafif semptom göstererek atlattım belkide psikolojik olarak bu duyguyu yaşadım. Ama şöyle bir durum var benim bağışıklığım çok güçlü nezle olursam 1 günde grip olursam 2 günde ayakta atlatan bir bünyeye sahibim. İnsanın aklına her ihtimal geliyor maalesef

Özellikle akşam uyumadan önceki 2 saat kadar bir şey yememeye özen gösterin ve de kendi ruh sağlığınız için güzel, sevdiğiniz şeylerle oyalanın; önlem alalım; ama stres boyutuna olayı getirmemeliyiz, bir eczacı olarak önerilerim bu şekilde size de hocam 🤗🤗🤗

Yaşım 18 şu iki gündir sanki aldığım nefes az geliyor gibi 4-5 dakikada bir derin nefes alma ihtiyacı doğuyor ama başka hiçbir belirtim yok en ufak bir belirti yok ateş olsun öksürük olsun burun akıntısı olsun ama nefes yetmiyor aldığım ve iki gündür çok rahatsız etmeye başladı üstüne sınav senem sizce psikolojik midir ? Yoksa bu tarz bir olay olabiliyor mu

Psikolojik oluyor hocam genellikle, ben de 3 senedir olan durum; ama sıkıntılı her şeyi tamamen unuttuğum sürelerde olmuyor 🤗🤗

Önlemler alınıyor çok güzel, hoş; ama bir eczacı, daha da önemlisi bir insan olarak önerim psikologlarımız ve psikiyatristlerimiz de insanlarımızın psikolojisi için, coronafobi kaynaklı olası intihar girişimlerini en azından azaltabilmek için ekranlarda, sosyal medyada insanlarımıza biraz daha fazla yardımcı olmaları gerektiği yönündedir.

"İyi haberler" 🤗🤗🤗

-China son koronavirüs hastanesini kapattı. Onları desteklemek için yeterli yeni vaka yok.

- Hindistan'daki doktorlar Coronavirüs tedavisinde başarılı oldular. Kullanılan ilaçların kombinasyonu: Lopinavir, Retonovir, Oseltamivir ve Klorfenamin. Küresel olarak aynı ilacı önerecekler.

- Erasmus Tıp Merkezi araştırmacıları koronavirüse karşı bir antikor bulduğunu iddia ediyor.

- 103 yaşındaki Çinli bir büyükanne, Wuhan, Çin'de 6 gün boyunca tedavi edildikten sonra COVID-19'dan tamamen iyileşti.

- Apple 42 Çin mağazasının tamamını yeniden açıyor,

- Cleveland Clinic, günler değil saatler olarak sonuç veren bir COVID-19 testi geliştirdi.

- Yeni vakaların sayısının azaldığı Güney Kore'den iyi haber.

- Uzmanlar, sadece Avrupa'nın en yaşlı nüfusa sahip oldukları için İtalya'nın sert bir şekilde vurulduğunu söylüyor.

- İsrail'deki bilim adamları bir koronavirüs aşısının gelişimini ilan edecek gibi görünüyor.

- 3 Maryland koronavirüs hastası tamamen iyileşti; günlük yaşama dönebilir.

- Kanadalı bilim adamları ağı Covid-19 araştırmalarında mükemmel ilerleme kaydediyor.

- Bir San Diego biyoteknoloji şirketi, Duke Üniversitesi ve Singapur Ulusal Üniversitesi ile işbirliği içinde bir Covid-19 aşısı geliştiriyor.

- Tulsa County'nin ilk pozitif COVID-19 vakası düzeldi. Bu bireyin iyileşme göstergesi olan iki negatif testi olmuştur.

- Yeni Delhi'deki Safdarjung hastanesinde tedavi gören 7 hastanın tümü iyileşti.

- Yeni iyileşmiş Covid -19 hastalarından alınan plazma, Covid-19 ile enfekte olmuş diğerlerini tedavi edebilir.

Morale de çok çok ihtiyacımız var; ama üzülmeden, panik yapmadan, bol bol dua ederek, sakince sıkı sıkıya önlem almalıyız derim bir eczacı olarak. Bir gün kurtulacağız Allah'ın izniyle, hepsi geçecek.

Ben sınıf arkadaşlarıma kar yağcak dediğimde yağmayacak artık takip etme şunu diyorlar.Ama birini alıştırdım gfs takip ediyoruz birlikte :D

Ne güzel, süper, benim de alıştırdığım bir arkadaşım var havaseverliğe 😃😊 Bu sene başka kar yağmayacak diyemeyiz; ama yağacak da diyemeyiz, modeller bu kadar kararsızken her an her şey olabilir 😊 Bekleyip göreceğiz artık 😊

Ben de Aralık ayında bu ay için tahmin ettiğim sistemleri takip ediyorum 😊 Yanılırsam da bir amatör tahminci olarak sadece devamında kar göremediğim için üzülürüm 😊 Havayı takip etmek çocukluğumdan gelen bir hobi sadece, her ne kadar çevreme anlatamasam da 😃 Arkadaşlar, havaseverliğinizi inşallah çevreniz anlıyordur 😊 Sevgiler, saygılar 😊😊