Posts by Queen

Okumakta olduğum ve okuyacağım kitaplarda var. Bunlarıda yazayım madem.

Kitap: Dava

Yazar: Kafka

Kitap: Yeraltından Notlar, Karamazov Kardeşler

Yazar: Dostoyevski

Kitap: Yeraltı Demiryolu

Yazar: Colson Whitehead

Kitap: Otomatik Portakal

Yazar: Anthony Burgess

Kitap: Zaman Makinesi

Yazar: H.G.Wells

Kitap: Doğu Ekspresinde Cinayet, On İki Küçük Zenci

Yazar: Agatha Christie

Kitap: Fareler Ve İnsanlar

Yazar: John Steinbeck

Çok bilinen kitaplar olabilir, yinede yazacağım.

Kitap: Satranç

Yazar :Stefan Zweig

Kitap: Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Yazar: Victor Hugo

Kitap: Palto

Yazar: Gogol

Kitap: 1984 ve Hayvan Çiftliği

Yazar: George Orwell (İkiside politik kitaplar, belki sıkılabilirsiniz.)

Kitap: Erken Kaybedenler, Hikayem Paramparça

Yazar: Emrah Serbes(Biraz melankolik kitaplardır, ona göre karar verin)

Kitap: Olasılıksız, Empati

Yazar : Adam Fawer

kitap adı: olasılıksız

Yazar: adam fawer.

Tavsiye ederim çok güzel bir kitap

Katılıyorum ve arttırıyorum, Olasılıksız ve Empati'yi okuyun. İkiside Adam Fawer'ın kitabı ve aynı tarz kitaplar. İki kitabıda okurken aklımda birer sinema filmi gibi canlanıyorlardı.

Bugün film çekecek olsam Olasılıksız'ı çekerdim ve tutardı yani :hfyeni (29):

Misal adam orada sıfır arabaya 35-40 bin euro veriyor. Biz aynı arabayı almak için yaklaşık 300-400 bin tl çıkarmalıyız ki alalım.

Çok basit bir hesap. Almanya'da sıfır bir Mercedes arabasının fiyatı,bir asgari ücretlinin maaşının 20-25 katı (35-40 bin euro)

Türkiye'de sıfır bir Mercedes arabasının fiyatı asgari ücretlinin maaşının 175-200 katı.(350-400 bin tl)

Sadece araba olarak değil, her alanda çok daha ucuz yaşıyorlar bizden. Youtube'tan almanyada alışveriş videolarını izleyebilirsiniz.

toplu taşıma kullanın kardeşim. araba almak moda olmuş artık. statü göstergesi olmuş. toplu taşımada dünya da kaçıncı sıradayız merak ediyorum doğrusu.

Zaten şükrederek bu hale geldik. Anlatmaya çalıştığım şey çok farklı be abim. Ben maaş ve fiyat dengesinden bahsediyorum. Almanyanın oto pazarını araştırdın mı hiç? Yada otomobili bırakalım, alışveriş fiyatlarına baktın mı hiç? Oranın asgari ücretlisi Berlinde oturmadığı sürece(berlin gibi yerlede ev kiraları 800-1000 euro civarında olabiliyor) çok rahat geçinebiliyor.

Bu fiyatlarla insanların araba alması imkansız. Otomobil satışları geçen yıl şubat ayına göre %47 düşmüş. Otomobilin geliş fiyatı 40 bin ise üzerine vergi vs 40 bin daha konuluyor ve kredi çekmek istediğinizde fazlasıyla ödüyorsunuz. Aylık gelirinizin asgari ücretten bi hayli yüksek olması lazım ki ancak o zaman alırsınız.

merak ettiğim genelde dünya üzerindeki değişikler milyonlarca yılda olur ama 1 yılda dünyada bi anda mini buzul çağına geçicek fikri bana pek mantıklı gelmiyor bu konuyu biraz daha açıklayabilecek var mıdır 1 yılda nasıl bu kadar değiştiği hakkında dünyanın

Buz devri animasyonu gibi düşünme, sadece soğuklara daha elverişli olacak tahminlere göre. Yukarıda SiberianTiger yazdı