Posts by AlkimFokBaligi

merkezde kaldırım ve yollar hariç her yer beyazladı. Kaldırım ve yerlerin bu sistemde merkez için şansı yok galiba.

Ben saat 8 'de Sıhhiye'de 860 rakımda yola çıktım. Sıhhiye'de sadece araba üstlerinde ölçülemeyecek kadar ince kar birikmişti. Öveçler'de 1000 rakımı geçince kaldırımlar, 1100 rakımı geçince ise yollar beyazlamaya başladı. Şu an burada caddenin üzerinde dahi 2-3 cm kar birikmiş durumda.

1150 metre rakım olarak her ne kadar sabah yağış kar olarak başlasa da sıcaklığın hep 0 derece üzerinde olması sebebiyle bu yoğun yağış pek örtü oluşturamadı. Çimlerde bile taş çatlasa 3 cm örtü olduğunu düşünüyorum.

Sistem öyle kuvvetliydi ki akşam 18.30'da Sıhhiye'de 863 rakımda çimenlerin üzerinde 8 cm kar ölçtüm. Üstüne üstlük ölçtüğüm bu kar bulabildiğim en düz alanda yani rüzgarın etkisinin en az olduğu yerde ölçüldü. Rüzgarın sürüklediği yerlerde 12 cm, köşelerde ise 18 cm kar olan yerler de vardı.

Farklı modellerin meteogramlarını kontrol ettim ve benim buraya en az veren model ECMWF o bile 13 mm saf kar yağışı vermiş. Diğer modellerin kar ortalaması 17 mm civarında iken ICON gibi güvenilir bir modelin konumuma 22 mm kar vermesi heyecanlandırmıyor değil8) Ayrıca, şahsi görüşüm düşük sıcaklık ve tipi etkisiyle kar kalınlığının yağış miktarından daha fazla olacağı yönünde . Eğer ICON'daki gibi gelirse İncek-Oran civarlarında kar kalınlığının 30 santimi zorlama ihtimali bile var. :)--

Burada gösterdiğiniz durum aslında rakımda gizli. Bildiğiniz gibi 850 hPa yaklaşık deniz seviyesinden 1500 metre yukarısı anlamına geliyor. İstanbul gibi 40 metre rakımlı bir şehirde denizden 1500 metre yukarısındaki hava sıcaklığı topoğrafyanın etkilerinden arınmış bir biçimde sadece mevcut hava kütlesinin sıcaklığına göre şekillenirken diyagramda rakımı 1100 metre olan Ankara'da ise 1500 metre sıcaklığı yer sıcaklığından çok daha fazla etkileniyor; yer sıcaklığından etkilenme olayı rakımla doğru orantı içinde, ne kadar yükselirseniz diyagram o kadar çok testere dişine benzemeye başlar.

Ancak bu etki aynı zamanda mevsimlerle de ilişkili. Ankara'da 850 hpa diyagramı sadece kasım-şubat aylarında düzgündür, mart ile birlikte bu dişler tekrar belirginleşmeye başlar ve yaz aylarında oldukça sivri hale gelirler. Bunun tam nedeninden ben de emin olamasam da güneş ışınlarının daha uzun süreli ve daha dik açılarla gelmesinden dolayı gece-gündüz sıcaklık farkı belirginleştiği için böyle olduğunu düşünüyorum. Büyük ihtimalle yaz aylarındaki düşük nemlilik de bu farkın daha büyük olmasını sağlıyordur. Hatta yaz aylarında İstanbul diyagramında dahi çok az da olsa bir diş oluşumu belirli oluyor.

Bu efektin en şiddetli yaşandığı yerlerden biri olan Tibet'in Lhasa kenti (rakım 4360) diyagramına yazın bakarsanız 850 hPa sıcaklığının gece gündüz arasında 25 derece fark ederek gündüzleri diyagram skalası üstüne çıktığını ve hatta 500 hPa sıcaklığının bile dişli olduğunu görebilirsiniz. Kaldı ki adamların güncel diyagramı bile şöyle:

graphe3_10000___91.1_29.65_Lhasa.gif

Orijinal sorunun cevabı ise çok daha farklı; İstanbul bize göre farklı hava kütlelerinin gelmesine oldukça müsait bir konumda. Kışın İstanbul'un kuzeyinde Karadeniz'den soğuk havalar gelebilirken güneybatısındaki Ege Denizi üzerinde lodos ile ılık hava ya da Afrika atakları gelebiliyor. Ankara ise etrafı dağlarla çevrili Anadolu Platosu'nda yer aldığı için bu etkiden daha çok korunabiliyor ve güçlü bir sistem gelmedikçe de sıcaklıklar stabil kalmaya meylediyor.

Yine de Ankara da olduğumuzu unutmayalım . Verilerin işlemediği şehir diye boşa demiyoruz . Gaybı Allah bilir 🙏

Cidden bu şehir her sene hem iyi hem de kötü olarak çok uç sürprizler yapıyor.

En basit örneği 13 Ocak'ta modeller 15 mm yağış yükseklerde de 2-3 saat yağıp 1-2 cm tutacak kar beklerken 6-7 saat süren yağış 30 mm'ye ulaştı ve yükseklere 5 cm kar bıraktı. Daha sonra da ayın 17'sinde şehrin güneyinde 1200 rakımda dahi saatlerce yağmur yağarken Sincan tarafları 10 cm kar aldı, liste bu şekilde uzar gider.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 1.7k

• Interstellar
    2. Replies
      1.7k
      Views
      97k
      1.7k
    3. berkay_tuku