Posts by Great Khan

  Arkadaşlar ao negatife inmiyor bu durumda karadeniz sistemi gelmesi lazım ama neden ecm ukmo nerdeyse İtalya’ya kadar götürüyorlar sistemi

  Endeksler genel patterni anlatır sistemi modellerden takip ederiz. Endeksler pozitif olunca bizim işimize gelen desenler oluşmuş olur. Ecmwf de Gfs de bizim istediğimiz deseni veriyor bunda sıkıntı yok. Sıkıntı ab alanını Ecmwf batıda oluşturup derinleştiriyor. Bu tür ince ayrıntılar modellerden takip edilir işte. Endekslerle modeller arasında çelişki yok tam uyum içerisinde İzlanda bastırıyor Azor Avrupada Kırım üzerinden inen bir sistem var.


  Endeksler pozitif olunca çok büyük oranda sistemin kaymağını alırız. Ancak bu tür ab alanları türerse her zaman sıkıntıya açıktır. Kırım üzerinden hatta kafkas üzerinden gelse bile. Bunu da modelden takip ediyoruz.

  144. ve 168. saatte Ecmwf de 850 hPa sapması 240.saatten fazla. İlk sistem hala çözülemedi. Nedeni ise yükseğin en ufak hareketinin sistemin etki alanında çok fazla değişiklik yapması. Şuan ne Gfs ne Ukmo ne Ecmwf hiçbirine güven olmaz. Hepsi kendi içinde farklı durumda birbirleriyle uyumu yakalamaları çarşamba akşamını bulabilir.


  Yükseğin çok az dik konumda kalması bize indiriyor sistemi. Çok az doğuya yatınca hemen batıya.


  İkinci dalga ise tüm modellerde görünüyor ama vade uzun başına iş gelme olasılığı fazla. Ayrıca İzlanda kökenli olduğu için kuzeyde fazla hareket edemeden inerse etkili soğuklar göremeyiz -8, -10 civarı olur. Yüksek basınç iyice kuzeye tırmanıp indirirse soğuk karada daha fazla ilerleyip güçlenir. -12, -13 gibi değerler oluşabilir.

  İkinci dalga kesin gelip bizi etkileyecek olsa ilk dalga batıya gitsin batıdaki dostlar da sevinsin herkes mutlu olsun isterim.


  Ama 240 dan bahsediyoruz diğer sistem için emin olup da vazgeçemeyiz ilk sistemden. İnşallah her iki taraf da mutlu olur. 1 sistem batıya 1 sistem bize çok güzel duruyor ama bakalım işin sonu ne olacak.