Posts by Great Khan

Öğle ile akşam çıktısı arasında uçurum var. Gelişmeler kötü yönde. Trabzon adına konuşuyorum.

Tüm seviyelerde karayel vardı öğlen ve yağış harikaydı ancak akşam çıktısında açıkta öyle bir ab alanı oluşuyor ki hem soğuk girişi olmuyor tüm soğuğu kırıyor hem de yağışı çok azaltmış. Böyle gelecekse gelmesin.:(

DoquKaradeniz28 Aslında endeksler bu kış lehimize genel olarak ve 10-17 Şubata kalmadan Şubat başı gibi sistem de olası çünkü pozitiften ufak dalgalı hareketleri bize sistemi indiriyor. O nedenle kışın pozitif endeks olsun diye yırtınıyoruz her sonbaharda.:D

Bence önümüzdeki sistemi yaşarken başka bir sistemi takip etme olasılığımız da hayli fazla.:)

Nedense yer seviyesinde nem durumu kötü gözüküyor. Neyse daha var bakalım nereye varacak iş soğukların en ufak batıya kayışı dahi olumlu etkileyecektir bölgemizi.

Şunu da söyleyeyim koyu bir Gfs ci olarak Gfs nin artık ne fos bir model olduğu iyice göze batmaya başladı.

Samet burada sorun şu model sayfasında hiçbir bölge adına iyi olacak istekler yazılmamalı. Trakya için etkili bir sistem varsa çıktıda ben model sayfasına girip ah şu kadar doğulasa da şöyle olsa yazmam çünkü böyle olursa Trakya da yaşayan kişi için olumsuz bir dileğimi model sayfasına yazmış olurum. Aynı şey tüm bölgeler için geçerli.

Burada sistem batıya gitti diye zoruna gidip yorum yapan varsa onun hatasıdır. Ama bu model sayfasında yapılan hataları örtbas etmez.

Olması gereken model sayfasında sadece çıktıları yorumlamaktır. Bölgesel anlamda iyi olacak gelişmeler hakkında yorumlar bölge konusunda yapılmalıdır ki bu konuda da en iyi anlamda Doğu Karadeniz bölgesidir. Bu bölge için iyi olacak gelişmeler bu başlık altında konuşuluyor ve doğrusu da budur.

Şunu da belirteyim bu bölgeye yağmaz da başka bölgeye yağarsa asla gocunmam çirkeflik de yapmam yapacak olanın da kendi suçudur. Tüm bölge bu hatadan dolayı sorunlu olarak görülmemeli.

Model sayfasında sıkıntılı yorumları raporlayın ne model sayfasında ne burada tartışmaya girmeyin. Kişi model sayfasına batı batı doğu doğu yorumu yapıyosa ya bir şeyleri kaşımak istiyordur ya da yenidir aramızda. Bölge konusunda bölge için iyi olacak değişmeleri konuşmak daha doğru.

Modele gelirsek fena değil ama iyi de değil. Akdeniz kuvvetli soğuklara tepkisiz kalmamalı diye düşünüyorum ve diyagramlarda Azorun ve akdenizin basınç ve Z500 değerlerine bakmayı tavsiye ediyorum.

kardelen28 çoğu endeks bize kar yağışı veriyor kısmını anlamadım.

Bahsettiğimiz tarihlerde endekslerde düşüş olacak. Zaten endekslerde düşüş olacağı için soğuklar bu kadar kuvvetli kuzeyimizde. Pozitif endeks hakimken soğuklar güney enlemlere inemez kutba sıkışır kalır, nötr-negatife düşüşlerde ise güney enlemlere kaçak olur. Temel mantık bu.

Kuvvetli soğuklar güney enlemlere inecek büyük ihtimalle ki bizim istediğimiz de bu zaten. O zaman endeksler +0.5 de olabilir -0.5 de ve +0.5 ancak kurtarır bizi. 0 olsa dahi bizi ıskalama ihtimali fazla ıskalamasa bile Girit de patar ab bize gelene kadar 2 güne geçer ve zayıflamış soğukları alırız. O dahi kar yapar ama Kırım üzerinden indirmek varken.:/

Bence emin olmamak gerek, önceki yorumumda zamanla gittikçe kuvvetli ve batılı çıkar Azor dedim. Zamanla Gem sabah çıktısı gibi olabilir demek istedim. Neyse takip edelim bakalım endeksler nereye demir atacak..

Kuzeyde kuvvetli soğuklar olacak. Gfs ve Ecmwf nin doğulu gelmesi daha iyi arkadaşlar bu tarz çıkışlarda genelde Azor daha kuvvetli ve batıdan davranır gün geçtikçe iyice yansır. Zamanla tam bizi nişanlayacaktır ama ipin ucunu kaçırıp fazla batılı olma ihtimali de vardır. Anlaştığımız gibi sessizce takip edelim.:P

Başkan çok kayboluyon ortadan senin bilgilerınede ihtıyacımız var

Önümüz hareketli daha fazla burada olacağız.

grönland bolakijina mi ne gidiyor yavaştan ,y.b çok batıdan çıkıyor bize yaramaz, sıcak tarafta bırakır

Ecmwf ana çıktı ne yazık ki bir Grönland ısrarında bu beni çok korkutuyor, diyagramlarına bakınca her zaman yalnız durumda hep uçları oynuyor ama ana çıktının ısrarı devam ederse bir sıkıntı var demektir.

Az daha batılaması lazım tam soguk giremiyor batılarsa az daha sistem uzun olur

Bakın Azorun ilk hamleyi yaptığı yer tehlikeli. 192 de yapıyor ilk hamleyi eğer azcık kuvvetli veya batılı yaparsa o sistem Balkanlara kayar. Daha ilk baştan uyarıyorum haberiniz olsun. Bakmayın endekslere falan onlar bir güncellemede +0.5 den -0.5 e kayar mahvoluruz.^^

Biz en iyisi hiç ses etmeden takip edelim. Mesele şu ki 20 si sonrası işler değişiyor, inşallah lehimize olur.