Posts by Olcayto

Bu senenin kaderi geçen yıla benzemeye başladı ilimiz için. Şubat ayında 20 dereceleri görmesek bari. Geçen yıl sıcaklık rekorları kırılmıştı Marmarada.

1987 efsane kışında istanbul Şubat ayında 20 dereceleri gördü hatta bahar erkenden geldi dediler. Ancak Mart başında muhteşem kış geri dönü ve 2 hafta süre ile tipi şeklinde kar yağdı. yerde 2 metreye yakın örtü oldu.

Kardeşim kaç milyon insan var kaç milyon ev araba var nasıl yağsın güzelim kar şuraya bakın yeşil alan kalmamış güzelim İstanbul'da evler yanyana dizayn edilmiş nefes alacak yer bırakmamışlar oksijen nasıl alsın millet yeşil alan yok atmosfer ne yapsın.

Newyork ' ta kalabalık bir şehir ama Kar fırtınası geldiği zaman kalabalık falan dinlemiyor. Her yer donuyor esaret bölgesi oluyor.

SiberianTiger Hocam 1987 kışında 13 yaşındaydım. Daha o zamanlar hava olaylarına çok meraklıydım.Hep meteoroloji mühendisi olmak istemiştim ancak

Finansçı olduk. Hayat bu yapacak bir şey yok. Hava forum sayesinde bu özlemimi biraz olsun giderebiliyorum.

Neyse konuyu çok fazla dağıtmadan 1987 efsane kışı ile ilgili yaşamış olduğum deneyimleri paylaşmak istiyorum.

Kahvaltımı yapıyordum radyoda bir ses duydum. [Yurdumuz bu geceden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecektir.] şeklinde

Kar sevdalısı biri olarak anons çok hoşuma gitmişti. Sonrasında yenibir uyarı daha geldi. [Marmara ve İstanbul ' da kuvvetli fırtına olacağı ve sıcaklıkların hissedilir derecede azalacağı beraberinde de yoğun olarak kar yağışı görüleceği söyleniyordu.] Ben tabi sevinçten havalara uçuyordum. 15 tatil bitmek üzereydi ve bu kar belkide okul tatilini uzatacaktı. O zamanlar TRT 1 var özel televizyonlardan eser yok. TRT ' de hava raporunda [ Tüm Marmara ve İstanbul için etkili ve sürekli kar yağışlı beklendiği söyleniyordu.] Ben artık o saatten sonra sürekli gözlem yapma moduna geçtim. Sabah saatinde normal esen rüzgar öğlenden sonra giderek şiddetlendi ve fırtına şeklinde esmeye başladı. Fırtına o kadar kuvvetliydi ki evlerin çatılarındaki kiremitler havalarda uçuçuyordu. Rüzgarın etkisi ile sokağımızdaki Cereyan telleri biribirine çarpıyordu. Fırtına ile birlikte kuuvetli bir sağanak geldi. Aşam saatlerinde yağış kara döndü ancak kar ince sert insanı boğacak şekilde bildiğimiz kum tanesi gibi yağıyordu. Dışarıya ekmek almaya çıktığımda yağıştan nesef alamamadım insanın nesefini kesen çok sert bir rüzgar ve yüzünüze gözünüze dolan sert kar taneleri ellerimle yüzüme siper ederek zorlukla yürüyebilmiştim. Kar yağışı her geçen saat daha da kuvvetlenerek devam etti.Yaklaşık 1 haftaya yakın yoğun şekilde kar yağdı. Okullar beraberinde tatil oldu tabiki. Kar yağışı yurdumuzu terk edecek şeklinde hava raporları geliyordu. Bende artık kar bitti yağış kesiliyor vedalaşma zamanı derken aniden bir şey oldu. Sabah yağış bitiyor diyen hava raporu bu sefer aynı günün akşamında Yurdumuz orta Avrupa üzerinden gelecek olan yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği bilgisini veriyordu. Nitekim söyulenen aynı günün gecesinde oldu da. Yağış tam bitiyor derken O gece öyle bir tipi öyle bir kar yağdı ki mevcut kar örtüsünün üzerine sabah kalktığımızda kar yüksekliği 1 metreyi geçmişti. Babam işe gidememişti. Hiç bir motorlu araç yola çıkamamıştı. Evimizin dış kapısı açılmıyordu. Kar birikimi olduğundan dolayı kapı tamame kapanmıştı. Babam ve ben kürek ile bakkala kadar patika açtıık. Yolda normal patika açmadan yürümek imkansuzdı. Kar da bir yandan yoğun şekilde yağmaya devam ediyordu. İnsanlar fırnlar çalışmadığı için ekmek bulamadı. Annem evde undan ekmek yaptı. 10 gün boyunca evdeki stoklar ile idare ettik. Hatta bir gün ekmek almaya çıktığımda önümde arkadaşımın babasını gördüm ona yetişmeye çalıştım adam bir anda kayboldu. Meğersem İski ' nin açtığı çukur tamamen kar ile olduğu için yaklaşık 2 metre adam oraya düşmüş. Çevreden bir kaç kişinin yadımı ile çıkarabilmiştik. O gün fırın sınırlı sayıda ekmek üretebilmiş ve bizede sınırlı adette ekmek vermişti. Bende üşümemek için ekmekleri montumun içine koyarak eve o şekilde gidebilmiştim. Kar tetili bu arada 15 + 15 toplam 1 ay olmuştu. :) Kar yeğışı kesildiğinde sokağımızda kardan adacıklar oluşmuştu. Arkalarına saklanarak diğer mahalleden gelen çocuklar ile kartopu savaşı yapıyorduk. Bazı çocuklar kızaklar ile bazıları ise fırınlı ocakların emaye kapakları ile hatta tahta merdivene binerek kayak yapıyorlardı. Ne kıştı ama. Tam bir efsane yaklaşık 15 gün boyunca durmadan kar yağmıştı. Evlerin camı tamamen buz halini aldığı için dokunamıyorduk. Nisan başlarında kar örtüsü kalkmaya başladığında yerde yaklaşık 30 cm kalınlığında buz parçalarının olduğunu görmüştüm. Su giderleri 3 katlı evlerde yere kadar yaklaşık 10 metre kadar buz olarak donmuş kalmıştı. Biz buzları alıp kılıç yapıyorduk . Nisan ayında bazı kar örtüsünün üzerinde tozların birikerek toprak görünümü verdiğini ayağımızla kazıdığımızda altından temiz karın çıktığını dahi gördüm. Kar örtüsünün ne kadar uzun süre kaldığını herhalde iyi anlatabilmişimdir. İstanbul ' a efsane kışı getiren sistemin Kutuplar üzrinden gelen JET akımları olduğunu daha sonralarda araştırdığımda öğrenmiştim. Güznümüzde de işte bize böyle bir şeyler lazım. Sıcaklık değerleri ise istanbul ' da gece -10 derecelere gündüz ise -3 derecelerin üzerine çıkamamamıştı uzunca bir süre. Biraz uzattım kusura bakmayın ama yazmış olduğum şeyler bizzat yaşadığım gerçek kayat hikayesidir. 45 yaşındayım umarım ölmeden bir kez daha bu şekilde bir efsane görmek nasip olur. Herkese çok selam teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar gök gürültüsü olduğunu paylaşmış. Ani soğuma yani basınç değişimi neticesinde gök gürler. Dolayısı ile ani soğuma etkisi ile KKY veya Kar yağışıda görülebilir. Hava olayları böyledir. Buraya yağar 5 dakika aşağıya yağmaz. Bulunduğum konum Güneşli merkez Rakım 110 mt. ve sulu kar yağmaya devam ediyor.

Herkese iyi geceler.