Posts by Olcayto

  Arkadaşlar 3 günlük tahminlerin tutma olasılığı % 80-90 civarı iken periyot uzadığında oran çok daha aşağılara düşüyor. Dolayısı ile kısa vade dışında diyagramlarda orta vadelere çok fazla kafa yorup canımızı sıkmayalım. Kış ayındayız her sıcağın sonunda soğuk olmalıdır mutlaka. İzlanda' nında yakında nefesi kesilecektir. Sonrasında güzel günler inşallah bizi bekliyor olacak. Şu günlerde sabır etmekten başka yapacak bir şey yok.

  Kartepeye giderim daha iyi yahu;)

  Kartepe ' den dün geldim. Öğlen saati sıcaklık 5 derece hava hafif yağmurlu ve sisliydi. Yerde 70 - 80 cm civarı kar var ancak yağış karı biraz yumuşatmış. Ona rağmen kayak yapılabiliyor. Zaten yakında yeni bir kar yağışı olur.

  Ocak ayını İzlanda'nın baskın çıkması neticesinde ılık geçiriyoruz.:(

  Umarım şubat ayında ibre terse döner. Hocalarımızın çoğu Şubat ayı için güzel mesajlar veriyor. İnşalah haklı çıkarlar.

  Artık millet İstanbul' a sağlam kar yağmadığı için kendini Kartepe' ye Uludağ' a atıyor.

  Bugün Kartepe' deydim hava sıcaklığı orada bile 5 derece şaka gibi montumu çıkardım kızak yaptım.

  Öğlenden sonra sis çöktü yağmur başladı. Rakım 1.500 metre :) Daha ne diyeyim. Gece kara çevirir muhtemelen yağmur anında sıcaklık 3 dereceye kadar düştü.

  Ama bu zamanda oraya saf kar yağması gerekirken 1 metre kar üzrine yağmuru görünce insan doğal olarak şaşırıyor.

  Şehirleşmenin yoğun olduğu yerlerde sıcaklık artışının öyle çok yüksek değerlerde olacağını düşünmüyorum. Sağlam bir sistem gelmiş olsa ne şehir kalır ne ısı adası. Zaten hali hazırda Dünya üzerinde bir çok metropolde kuvvetli kar yağışları ve fırtınalar görülmektedir. İstanbul ' da da yaşanması gayet normaldir. Benim tek canımı sıkan şey ormanların azalıyor olması bitki örtüsü azaldığında yağışta paralel olarak azalıyor. Bu sadece İstanbul için değil tüm Türkiye için geçerlidir.

  Arkadaşlar havaların aşırı ısınmasını olumsuzluk olarak görmeyin. Hatta ne kadar fazla ısınırsa bu dönemde o kadar iyi bence. Her aşırı ısınma sonunda aşırı soğuma gelme ihtimali yüksektir. Aşırı ısınma neticesinde İzlanda ' nın gücü zamanla zayıflayacağından dolayı meyda Azor' a Sibirya yükseğine kalacaktır. Tıpkı 1987 kışında olduğu gibi Şubat ayı 20 dereclerde olan hava sıcaklığı Mart ayında -3 ve -10 derecelerde uzun süre gezdi. Ağır kış koşulları ve metre cinsinden kar örtüsü oluştu.

  Bu senenin kaderi geçen yıla benzemeye başladı ilimiz için. Şubat ayında 20 dereceleri görmesek bari. Geçen yıl sıcaklık rekorları kırılmıştı Marmarada.

  1987 efsane kışında istanbul Şubat ayında 20 dereceleri gördü hatta bahar erkenden geldi dediler. Ancak Mart başında muhteşem kış geri dönü ve 2 hafta süre ile tipi şeklinde kar yağdı. yerde 2 metreye yakın örtü oldu.

  Kardeşim kaç milyon insan var kaç milyon ev araba var nasıl yağsın güzelim kar şuraya bakın yeşil alan kalmamış güzelim İstanbul'da evler yanyana dizayn edilmiş nefes alacak yer bırakmamışlar oksijen nasıl alsın millet yeşil alan yok atmosfer ne yapsın.

  Newyork ' ta kalabalık bir şehir ama Kar fırtınası geldiği zaman kalabalık falan dinlemiyor. Her yer donuyor esaret bölgesi oluyor.