Posts by Olcayto

Ben de. Zaten mesela 1987 kışı insanları baya bir doyurmuş. Uzun süre kar istememişler. Ben öyle duydum.

Doğrudur hocam 1987 kışında kara fazlasıyla doyduk. 13 yaşındaydım o zamanlar. Efsane yaşanır anlatılmaz. Bu da benim sloganım olsun.

Ecm 27-28ocak için aniden guzellesti kuvvetli karayel var.En azından ocak bitmeden havada kar ihtimali var.istedigimiz arzuladığımız sistemi şubatta alacağıma inancım tam:)

Aman hocam ben de ay sonu soğuk olabilir diye yazmıştım. Forumda başladılar eleştirmeye soğuk yok ta biz yanlış bilgi veriyormuşuz da. Neyse herkes istediği şeye inanır. Sonuçta modeller de şaşar insanlar da yapacak bir şey yok. Umarım dediğin gibi olur. Ancak forumda yorumlarımızı hazmedemeyen kişiler var sürekli muhalefet yapıyorlar ona canım biraz sıkılıyor.

Olcayto Ben güzelleşen birşey göremiyorum nedense hangi diyagram iyi ? Eco diyagramı günceli henuz çıkmadı ama geceki diyagramda çok kötü uzun vade için. Yanlış yorumlar yapmıyalım lütfen iyi olsa iyi deriz zaten.

graphe_ens3_csh4.gif

graphe_ens3_xgu0.png

ECMF ben baktığımda Marmara ' ya soğuk senaryo vermişti. Modeller kötüye gidiyorsa benim yapabileceğim bir şey yok. Ancak İnsanı suçlarmış gibi foruma yorum yapmanız hiç hoş değil.

Arkadaşlar 3 günlük tahminlerin tutma olasılığı % 80-90 civarı iken periyot uzadığında oran çok daha aşağılara düşüyor. Dolayısı ile kısa vade dışında diyagramlarda orta vadelere çok fazla kafa yorup canımızı sıkmayalım. Kış ayındayız her sıcağın sonunda soğuk olmalıdır mutlaka. İzlanda' nında yakında nefesi kesilecektir. Sonrasında güzel günler inşallah bizi bekliyor olacak. Şu günlerde sabır etmekten başka yapacak bir şey yok.

Kartepeye giderim daha iyi yahu;)

Kartepe ' den dün geldim. Öğlen saati sıcaklık 5 derece hava hafif yağmurlu ve sisliydi. Yerde 70 - 80 cm civarı kar var ancak yağış karı biraz yumuşatmış. Ona rağmen kayak yapılabiliyor. Zaten yakında yeni bir kar yağışı olur.

Ocak ayını İzlanda'nın baskın çıkması neticesinde ılık geçiriyoruz.:(

Umarım şubat ayında ibre terse döner. Hocalarımızın çoğu Şubat ayı için güzel mesajlar veriyor. İnşalah haklı çıkarlar.

Artık millet İstanbul' a sağlam kar yağmadığı için kendini Kartepe' ye Uludağ' a atıyor.

Bugün Kartepe' deydim hava sıcaklığı orada bile 5 derece şaka gibi montumu çıkardım kızak yaptım.

Öğlenden sonra sis çöktü yağmur başladı. Rakım 1.500 metre :) Daha ne diyeyim. Gece kara çevirir muhtemelen yağmur anında sıcaklık 3 dereceye kadar düştü.

Ama bu zamanda oraya saf kar yağması gerekirken 1 metre kar üzrine yağmuru görünce insan doğal olarak şaşırıyor.

Yine de çok kar özlemi çekiyorsanız ve kayak merkezlerine gitme fırsatınız varsa; bence gidin! Psikolojik olarak da iyi gelir. Çünkü hiçbirşey garanti değil. Bunu yaşayıp görüyoruz.

Hocam bugün Kartepe' ye gittim. Biraz olsun kar hasretini giderebilmek için. Yüksekliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Şu Güzel İstanbul'un rakımı biraz daha yüksek olsa ne iyi olur diye hayıflandım. İnşallah Şubat ayında güzel bir kar görürüz.

Şehirleşmenin yoğun olduğu yerlerde sıcaklık artışının öyle çok yüksek değerlerde olacağını düşünmüyorum. Sağlam bir sistem gelmiş olsa ne şehir kalır ne ısı adası. Zaten hali hazırda Dünya üzerinde bir çok metropolde kuvvetli kar yağışları ve fırtınalar görülmektedir. İstanbul ' da da yaşanması gayet normaldir. Benim tek canımı sıkan şey ormanların azalıyor olması bitki örtüsü azaldığında yağışta paralel olarak azalıyor. Bu sadece İstanbul için değil tüm Türkiye için geçerlidir.

Arkadaşlar havaların aşırı ısınmasını olumsuzluk olarak görmeyin. Hatta ne kadar fazla ısınırsa bu dönemde o kadar iyi bence. Her aşırı ısınma sonunda aşırı soğuma gelme ihtimali yüksektir. Aşırı ısınma neticesinde İzlanda ' nın gücü zamanla zayıflayacağından dolayı meyda Azor' a Sibirya yükseğine kalacaktır. Tıpkı 1987 kışında olduğu gibi Şubat ayı 20 dereclerde olan hava sıcaklığı Mart ayında -3 ve -10 derecelerde uzun süre gezdi. Ağır kış koşulları ve metre cinsinden kar örtüsü oluştu.