Posts by Olcayto

Rüzgar güneye dönmediği sürece Kar yağışının devam edeceğini düşünüyorum. Rüzgarın hızı azalırsa sahil kesimi tehlikeye girebilir yağış yağmura çevirebilir. Ama 100 mt ve üzeri rakımlı iç kesimlerde Pazartesi sabahına kadar kar yağışı devam eder. Şu an sıcaklık bulunduğum konumda -1 derece civarında artış olsa da sabaha kadar max 2 derece olur bu da kar yağışı için sınır değerdir.

Güneşli ' de an itibariyle sıcaklık - 0,7 derece ve Kar halen tipi şeklinde ara vermeden yağmaya devam ediyor. Kar kalınlığı Aliya İzzet begoviç parkında çimen zeminde 20 cm civarındadır. Herkesi parklara davet ediyorum. Kar keyfini çıkarın. Tahmin siteleri bu saate sıcaklığı 3 - 4 derece öngörüyordu :)

Şu sistem biraz daha doğulayıp şöyle bir -14 ile falan girseydi İstanbul ' da yeni rekorlar gelebilirdi. Çünkü yağış bakımından mükemmel bir sistemdi. Sıcaklık bazı bölgelerde sınırda kaldığı için

Akşama doğru saf kara çevirdi. Boşa giden yağışlar oldu. Ben Güneşli ' de oturan birisi olarak şanslıydım sabah erkenden yağış KAR ' a dönmeye başladı. Öğlen gibi saf KAR oldu. kıyı kesimlere göre zaman bakımından 5 - 6 saat gibi bir avantajımız oldu.

Sıcaklıklar ilerleyen saatlerde yavaşça yükselecek.

Yarın sabah kıyılarda yağmura döner.

Yarın rüzgarın da hafiflemesi ile 1-2 derece arası artış öngörülüyor. Tabiki bunların hepsi tahmin. Daha önce bir çok defa tahminlerin tutmadığını ve tahmin sitelerinin patates olduğunu gördüm. Yarının güzel olan yanı Tüm gün boyunca yükseklerde Kar ve Kıyılarda KKY yağacak olması.

Ahmetern09 kardeşim bende şirinevler de oturuyorum burda da doğru düzgün kar yok. Eğer araban varsa güneşli tarafına git, hevesini al. Ben gittim yattım yuvarlandım şimdi relaksım. Camdan dışarı dahi bakmıyorum. :)

Alıntı

Evet Güneşli ' de güzel kar var. Avrupa yakası sıralama yapacak olursak 1-Çatalca 2-Beylikdüzü 3-Esenyurt - 4 -Arnavutköy 5-Başakşehir 6-Güneşli ....bu film böyle gider. Rakım konuşuyor açıkçası ;)

Çok klasik bir olay hocam bu o kadar alıştım ki... İstanbul genel de kışın kar yağışlarını balkanlardan gelen soğuk hava dalgası klasiği ile alır. Tabi o soğuğun büyük kısmı asla şehrin tamamına girmez. Trakya başta olmak üzere avrupa yakası şanslı olur anadolu yakasıda böyle izler işte. Ben bu filmi daha önce çok izlemiştim zaten :):):)

Aslında Anadolu yakası ' da zaman zaman güzel kar yağışları alıyor. Karayel ağırlıklı sistemlerde genelde soğuklar Anadolu yakasına kaçıyor. Poyraz ve Yıldız ağırlıklı olduğunda Avrupa yakası sanki biraz daha şanslı gibi. Ama bu aralıksız yağan cepheli sistem yağışı çok güzel oluyor ara verdemden devam ediyor. DEK yağış olduğunda iş tamamen şansa kalıyor.

Bu sistemde 2 faktör ön plana çıktı Konum ve Yükseklik. Avrupa yakası konum olarak şanslıydı ayrıca yüksek kesimler çok daha fazla Kar aldı. Güneşli olarak bu Kışın en iyi Kar yağışına şahit oldum. Halen de yoğun şekilde tipi devam ederken sıcaklık -1 derece olması sebebi ile örtü miktarı artmaya devam ediyor. Aldığım duyuma göre Yeşilyurt gibi kıyı kesimlerde fazla kar yokmuş. Bu nedenle kendimi şanslı hissediyorum. Biraz iç kesimde olmam ve rakımın 115 metre olması bizi kurtardı :)