Posts by kuzerkin

  patternin değişmesi için en sevmediğimiz durum olan azor'un üzerimize yatıp pide şeklini almasını bekliyorum bir aydır, ama onun işi gücü soğukları kuzey amerika'ya hapsetmek. diğer koşullarla güçlü sistemler alabilme ihtimalimiz 30 yılda bir...

  istanbul'un hemen yanı başında ama ısı adasının dışında bir yerde yaşıyorum. en son sistemde 20 cm'e yakın kar aldık. bu gece gibi her gece don olayı gerçekleşiyor. yağmur yagmasaydı eminim hala kar da görebilecektim kıyıda köşede. öyle çok rakımı yüksek bir yerde ve ya denizin ılımanlığından uzakta da değilim. o kutup dairesini çizen mavilik ve morlukta olan soğuk daire her yıl daralıyor. ekstrem hava koşulları çoğalıyor. kutup dairesini çizen o soğuk daire yarı yarıya azalsa bile basınç hareketleriyle bundan yüz sene sonra bile üzerimize geldiği durumlar olabilir, metre ile kar ölçebiliriz ama bu küresel ısınma ve ya ısı adasının varlığını varlığını yok saymamıza yetmez. yahu kaliforniya'da şehrin sıcaklığını arttırıyor diye asfaltları beyaza boyuyorlar, şurada bir iki bir şey okuyup öğrenmeden yorum yapmayalım. bir de soğuma dönemleri çok uzun yıllara, binyıllara dağılır. küresel ısınma sadece önümüzdeki bir kaç yüzyıl için geçerli bir durum yani kısa vade. buzul dönemlerinin içinde de günümüz ortalamalarının üzerine çokca çıkıldığı kısa vadeli dönemler olmuştur. bu bir döngüdür. o günlerde ya başka bir canlı türüne dönüşeceğiz ya da yok olacağız. dünya 4 milyar yıl daha varolmaya devam edecek daha yarı yaşında. daha binlerce dönem yaşanacak değişe dönüşe. koca meteorlar düştü,zehirli gaz dolu dönemler yaşandı, sadece buzulların kmlerce altında yaşam kaldı. insan dünyayı, doğayı yok edemez, değiştirip dönüştüremez. insan kendini yok eder sadece. o sürece de girdik...

  basitçe anlatalım; turpun büyüğü k. amerika kıtasındayken sistemler hep sınırda kalır. bu sinoptikte 30 yılda bir denk gelen efsaneler mümkündür ama don lastiği teorisine göre büyük turp dünyanın ters istikametinde ise milyonlarca yıl geçip de kıtalar yer değiştirmediği sürece buranın, gazetelerin internet köşelerine tık kazandırmaya yarar böyle umutkâr sistem söylenceleri. bi yandan çekersin belin açılır öte taraftan mabadın... yok izlanda bastı yok azor daldı hikaye. o iş 30 senede bir denk gelir. ülkemizin tepesindeki turp rengi morluklara( o da yok da neyse) değil kutbun dolu tarafındaki değişime odaklanmak gerek ay sonuna kadar.


  Bahçeköy'de ara ara kar atıyor bu arada.

  gece istanbul'da -8 gören yerler olmuş, konumumda hala sıfırın altında 15 cm civarı karda erime yok, buz sarkıtları uzamaya devam ediyor. bu sistem kuzey ve güney ilçeler arasında büyük farklar yaratan bir sistem oldu.

  Kuzey istanbul ile güney istanbul arasında kar konusunda ciddi fark olabilir yağış bakımından..Güneye inmeme sebebi düzensiz izobarlar malesef...

  Neticede iki ayrı iklim bölgesi, kuzeyde begonvil ve ya zeytin ağacı yetiştiremezken güneyde yetişebiliyor. Konumum da sistemin en başından beri 6-7 saatlik ara dışında sürekli yağdı ve aynı süre içerisinde sıcaklık şuan olduğu gibi sıfırın altındaydı.

  ukrayna wrf'si avrupa yakası için karı neredeyse bitirse de romanya radarına göre kütlelerin yönüne ve hızına bakarsak akşama kalmayacak, ve istanbul'un batısını da etkileyecek gibi görünüyor. konumum açısından gayet memnunum ama hayırlısı bakalım.

  bahçedeki çamın boynu büküldüğüne göre karın ağırlığından artık uyuyabilirim. sistemin başında radarda nokta kadar olan kütlecik büyüdü yeşerdi de yeşerdi hala tam bahçeköy merkezli. herkese böyle çekip gitmeyen kütle nasip olsun su sistemin 2 günü boyunca.

  sarıyer'de ki belgrat ormanın da dahil olduğu kuzey orman cephesi tam anlamıyla kütleyi çekti kendine bırakmıyor saatlerdir. radar tam olarak doğruyu gösteriyorsa bu ormanların ortasındaki terkos gölü ve yeni havalimanı üzerinde ise seyrekleşiyor kütleler. ormanların yağışı kendine çektiği uzun yıllar tartışılmış bir ara ders kitaplarında dahi genel-geçer doğru kabul edilmişti. tabi saatlerdir radardan bu durumun takip edilmesi sadece tesadüf de olabilir.

  radarda doğru dürüst kütle yok daha ama olduğu kadarıyla Sarıyer/Bahçeköy'de 5 dakikada tuttu araba üstleri ve çatılar. Radarda nokta kadar kütlecik yaptı bunu. Arkanıza yaslanın, telâşa mahal yok kar sevdalıları :)

  Uzun süredir bulunduğum konumda her gece don olayı gerçekleşiyor. Enka'nın Balmumcu istasyonu şuan 6.3 dereceyi gösterirken hemen hemen aynı rakımdaki konumumda (kırsal denilebilir) balkondaki saksıların suları donmuş. Betonlaşma ve ısı adasının etkisi kuvvetli atmosferik hadiselerden bağımsız en çok yazları gündüz, kışları ise gece sıcaklık farklılıklarıyla kendini gösteriyor.