Posts by kuzerkin

  elbette martta da sistem alabilme ihtimalimiz son iki yıla baktığımızda dahi mevcut. geçen sene tüm kışı sıcak geçirip son anlarda gelen iki efsane sistem alabilmişti hemen edirne sınırımız dahil tüm avrupa. bu sene de şans bize güler belki. unutulmamalıdır ki tüm kuzeyimiz boyunca uzanan bir karadeniz mevcut. bu sistemleri sınırımızda bırakabiliyor. yani coğrafya kaderdir, kırım üzerinden bodoslama gelecek sistem 2 kışın tüm kötü gidişatını unutturabilir. olmazsa da canı sağolsun artık.

  kızcağızın birini topun ağzına koymuş bizimkiler kendi bir taraflarını kurtarmak için, tabi kazanamazlar,kazanmazlar. hep arkadan kuyu kazma, hep yalan dolan, dedikodu... bir de karşı tarafa bakıyorsun, hangimiz yunan gavuru kestiremiyorum. birinin aklına biri babasını anarken çocuklarını özlettiği için üzülüyor öteki onun haline üzülüyor, birbirinden özür diliyor, birlik olup, mantıklı düşünüp, kafa patlatıp nasıl yenerizi düşünüyor, birbirlerini hiç birbirlerinden ayırmadan... bu taraf ise aynı toplumun son yüzyılda düştüğü kendini kurtarma psikolojisiyle hayvani içgüdülerine yenik düşüyor. edebilseler meleklerin cinsiyeti konusunda da birbirlerini boğazlayacaklar tıpkı miladi 1453 dolayları onların düştüğü durum gibi. çok üzülüyorum bu halimize...

  gfs diyagramı -5lere kadar inmiş. soğuk kara üzerinden geleceğinden illa -10 altı senaryolar aramaya gerek de yok. tabi turpun büyüğü amerika'da olduğu ve ekstrem durumlar olmadığı sürece beklentiyi yükseltmemek gerek.


  edit: kuzey kutbundaki erimeyi yıllar içinde gösteren animasyonlara bakmanız çok yararlı olacak, deniz buzulu eridiği sürece basınç alanları aleyhimize limon çekirdeği gibi soğukları karalar üzerinde k. amerika ve uzak sibirya'ya doğru fırlatıyor. çok ender olarak bize de 10 yıllar içinde aktardığı olacaktır. sonuçta küresel ısınma denilen şeyi aslında küresel iklim değişikliği ve ekstrem hava koşullarının artması şeklide yorumlamak gerekir.

  acun'dan beklemediğim şekilde yarışmadaki Türklük vurgusu hoşuma gitti. "keşke yunan galip gelseydi" diyenler de bir süre rahat edemezler herhalde :). bizimkiler de inşallah bize yakışır oynar, davranış sergiler, yüzümüzü kara çıkarmazlar umarım.

  patternin değişmesi için en sevmediğimiz durum olan azor'un üzerimize yatıp pide şeklini almasını bekliyorum bir aydır, ama onun işi gücü soğukları kuzey amerika'ya hapsetmek. diğer koşullarla güçlü sistemler alabilme ihtimalimiz 30 yılda bir...

  istanbul'un hemen yanı başında ama ısı adasının dışında bir yerde yaşıyorum. en son sistemde 20 cm'e yakın kar aldık. bu gece gibi her gece don olayı gerçekleşiyor. yağmur yagmasaydı eminim hala kar da görebilecektim kıyıda köşede. öyle çok rakımı yüksek bir yerde ve ya denizin ılımanlığından uzakta da değilim. o kutup dairesini çizen mavilik ve morlukta olan soğuk daire her yıl daralıyor. ekstrem hava koşulları çoğalıyor. kutup dairesini çizen o soğuk daire yarı yarıya azalsa bile basınç hareketleriyle bundan yüz sene sonra bile üzerimize geldiği durumlar olabilir, metre ile kar ölçebiliriz ama bu küresel ısınma ve ya ısı adasının varlığını varlığını yok saymamıza yetmez. yahu kaliforniya'da şehrin sıcaklığını arttırıyor diye asfaltları beyaza boyuyorlar, şurada bir iki bir şey okuyup öğrenmeden yorum yapmayalım. bir de soğuma dönemleri çok uzun yıllara, binyıllara dağılır. küresel ısınma sadece önümüzdeki bir kaç yüzyıl için geçerli bir durum yani kısa vade. buzul dönemlerinin içinde de günümüz ortalamalarının üzerine çokca çıkıldığı kısa vadeli dönemler olmuştur. bu bir döngüdür. o günlerde ya başka bir canlı türüne dönüşeceğiz ya da yok olacağız. dünya 4 milyar yıl daha varolmaya devam edecek daha yarı yaşında. daha binlerce dönem yaşanacak değişe dönüşe. koca meteorlar düştü,zehirli gaz dolu dönemler yaşandı, sadece buzulların kmlerce altında yaşam kaldı. insan dünyayı, doğayı yok edemez, değiştirip dönüştüremez. insan kendini yok eder sadece. o sürece de girdik...

  basitçe anlatalım; turpun büyüğü k. amerika kıtasındayken sistemler hep sınırda kalır. bu sinoptikte 30 yılda bir denk gelen efsaneler mümkündür ama don lastiği teorisine göre büyük turp dünyanın ters istikametinde ise milyonlarca yıl geçip de kıtalar yer değiştirmediği sürece buranın, gazetelerin internet köşelerine tık kazandırmaya yarar böyle umutkâr sistem söylenceleri. bi yandan çekersin belin açılır öte taraftan mabadın... yok izlanda bastı yok azor daldı hikaye. o iş 30 senede bir denk gelir. ülkemizin tepesindeki turp rengi morluklara( o da yok da neyse) değil kutbun dolu tarafındaki değişime odaklanmak gerek ay sonuna kadar.


  Bahçeköy'de ara ara kar atıyor bu arada.

  gece istanbul'da -8 gören yerler olmuş, konumumda hala sıfırın altında 15 cm civarı karda erime yok, buz sarkıtları uzamaya devam ediyor. bu sistem kuzey ve güney ilçeler arasında büyük farklar yaratan bir sistem oldu.

  Kuzey istanbul ile güney istanbul arasında kar konusunda ciddi fark olabilir yağış bakımından..Güneye inmeme sebebi düzensiz izobarlar malesef...

  Neticede iki ayrı iklim bölgesi, kuzeyde begonvil ve ya zeytin ağacı yetiştiremezken güneyde yetişebiliyor. Konumum da sistemin en başından beri 6-7 saatlik ara dışında sürekli yağdı ve aynı süre içerisinde sıcaklık şuan olduğu gibi sıfırın altındaydı.