Posts by kuzerkin

  Cevizlibag aslında birkaç ülkenin böyle planları vardı. en son dubai'de daha çok yağmur yağması için bir çalışma yapmışlardı. yalnız kuzeye yaparsak güney çok kuraklaşıp, iklimi sıcaklaşır hiç kar alamaz. tekirdağ'ın ganos dağı benzeri bir çalışma yürütülebilir, ya da aydos üzerine kat çıkılabilir :) aslında sadece 3. havalimanı ve köprü harfiyatı bile fazlasıyla yeterliydi. göle dönüşmüş 200-300 m. derinlikteki 10larca maden çukurunu kapattık, havalimanını deniz seviyesinden 90m rakıma çıkardık. 70lerden bu yana derin marmara çukuruna gömdüğümüz harfiyatlarla uludağ'ın rekonstrüksüyonunu dahi yapardık. kayak lobisi bu işe bir atsın bence :)

  3.4 derece dew point 1.5 derece şakır şakır yağmur

  nem yükselince dew point de yükseldi. İstanbul'da şöyle bir bin metrelik yükselti olsaydı keşke, otobüs biletiyle gider stres atar, şanslıysak pencereden bakıp aa gece beyazlatmış derdik. Ülkenin hiç bir yeri kara bu kadar uzak değil. Antalya Kemer'de bile kayak merkezi var :/

  elbette martta da sistem alabilme ihtimalimiz son iki yıla baktığımızda dahi mevcut. geçen sene tüm kışı sıcak geçirip son anlarda gelen iki efsane sistem alabilmişti hemen edirne sınırımız dahil tüm avrupa. bu sene de şans bize güler belki. unutulmamalıdır ki tüm kuzeyimiz boyunca uzanan bir karadeniz mevcut. bu sistemleri sınırımızda bırakabiliyor. yani coğrafya kaderdir, kırım üzerinden bodoslama gelecek sistem 2 kışın tüm kötü gidişatını unutturabilir. olmazsa da canı sağolsun artık.

  kızcağızın birini topun ağzına koymuş bizimkiler kendi bir taraflarını kurtarmak için, tabi kazanamazlar,kazanmazlar. hep arkadan kuyu kazma, hep yalan dolan, dedikodu... bir de karşı tarafa bakıyorsun, hangimiz yunan gavuru kestiremiyorum. birinin aklına biri babasını anarken çocuklarını özlettiği için üzülüyor öteki onun haline üzülüyor, birbirinden özür diliyor, birlik olup, mantıklı düşünüp, kafa patlatıp nasıl yenerizi düşünüyor, birbirlerini hiç birbirlerinden ayırmadan... bu taraf ise aynı toplumun son yüzyılda düştüğü kendini kurtarma psikolojisiyle hayvani içgüdülerine yenik düşüyor. edebilseler meleklerin cinsiyeti konusunda da birbirlerini boğazlayacaklar tıpkı miladi 1453 dolayları onların düştüğü durum gibi. çok üzülüyorum bu halimize...

  gfs diyagramı -5lere kadar inmiş. soğuk kara üzerinden geleceğinden illa -10 altı senaryolar aramaya gerek de yok. tabi turpun büyüğü amerika'da olduğu ve ekstrem durumlar olmadığı sürece beklentiyi yükseltmemek gerek.


  edit: kuzey kutbundaki erimeyi yıllar içinde gösteren animasyonlara bakmanız çok yararlı olacak, deniz buzulu eridiği sürece basınç alanları aleyhimize limon çekirdeği gibi soğukları karalar üzerinde k. amerika ve uzak sibirya'ya doğru fırlatıyor. çok ender olarak bize de 10 yıllar içinde aktardığı olacaktır. sonuçta küresel ısınma denilen şeyi aslında küresel iklim değişikliği ve ekstrem hava koşullarının artması şeklide yorumlamak gerekir.

  acun'dan beklemediğim şekilde yarışmadaki Türklük vurgusu hoşuma gitti. "keşke yunan galip gelseydi" diyenler de bir süre rahat edemezler herhalde :). bizimkiler de inşallah bize yakışır oynar, davranış sergiler, yüzümüzü kara çıkarmazlar umarım.