Posts by kuzerkin

  Sarıyer/Bahçeköy'de de 10cm 'i geçen kar mevcut ama en güzeli sıcaklık 0'ın altındayken çatılarda rüzgarla uçuşan karlar bence. geçen sistemde de doğru düzgün tek kar alan yer burasıydı sanırım 15cm kadar almıştık ama şu uçuşan kar görüntüsü yoktu. insan ayrı bir mutlu oluyor seyrine daldıkça.

  annesinin montunu yıkadığı arkadaşın mesajını okuduğumda bağrıma basasım geldi benim, çoğumuz aynıyız zaten burası türkiye. umut sarıkaya karikatürü sıcaklığında kar sevincini bize yansıtmıştı. lakin ne çeşit bir varlık türü bununla dalga geçebilir, kar sevdalısı duygusal insanların oluğu yerde kendini gösterebilir bilmiyorum. muhtemelen faraziyeden zengin olduğunu ima etmeye çalışıyor, öyle olsa burada işin ne, git kurshavel'e, olmadı uludağa'a, kartepe'ye.

  Tükenmek bilmeyen bir enerji ile bu konuyu şişirenlere şaşırıyorum. Abd betonun merkezi bu sene ne yaşadılar acaba takip ettiniz mi?

  Abd, K. Amerika kıtasında bir ülkedir. yüzölçümü Türkiye'nin 14 katı, nüfusu ise 3.5 katıdır. Söz konusu kutup soğukları daha çok Türkiye'nin 10larca katını içine alacak boreal orman kuşağını içeren Kanada'da ve kuzey A.B.D etkili olmuştur...

  modellere suç bulmak saçma arkadaşlar, dünya düz değil yuvarlak ve bizim etrafımızda da dönmüyor. k. amerika için hiç yanılmadılar mesela bu sene :)

  bizim yakamızda bu sene atmosfer çok hafif, tüyü üflesek sibirya'ya yolculamış olabiliriz. mum alevinin ucunun yalayacağı yeri tahmin etmek güçtür. azıcık atmosferi gözünüzde canlandırın.

  kutup soğuğu dairesini kuzey amerika ve avrasya olarak iki kanat olarak ayırın kafanızda. hah işte k. amerika'daysa turpun büyüğü, bu taraflar her zaman sıkıntıdadır gelecek sistemler açısından. beklentinizi günler öncesinden ona göre tutun, üzülmeyin boşa.

  Bir şey sormak istiyorum arkadaşlar bu Esenyurtun rakımı 88 onun içine bağlı bir ilçe Kıraç 146 doğru mu? Cevap alırsam harika olacak şimdiden teşekkürler.

  rakım, denizden seviyesinden yükseklik demektir. ilçelere göre dağıtılan bir veri değildir. aralarından 500m fark olan yerlerde dahi ciddi rakım farklı oluşabilir. biz o farkı oluşturan engebelere dik yamaç adı veriyoruz. google earth programında istediğin yerin üzerine fareyi getirerek rakım bilgisine ulaşabilirsin.

  Louis Aragon aslında birkaç ülkenin böyle planları vardı. en son dubai'de daha çok yağmur yağması için bir çalışma yapmışlardı. yalnız kuzeye yaparsak güney çok kuraklaşıp, iklimi sıcaklaşır hiç kar alamaz. tekirdağ'ın ganos dağı benzeri bir çalışma yürütülebilir, ya da aydos üzerine kat çıkılabilir :) aslında sadece 3. havalimanı ve köprü harfiyatı bile fazlasıyla yeterliydi. göle dönüşmüş 200-300 m. derinlikteki 10larca maden çukurunu kapattık, havalimanını deniz seviyesinden 90m rakıma çıkardık. 70lerden bu yana derin marmara çukuruna gömdüğümüz harfiyatlarla uludağ'ın rekonstrüksüyonunu dahi yapardık. kayak lobisi bu işe bir atsın bence :)

  3.4 derece dew point 1.5 derece şakır şakır yağmur

  nem yükselince dew point de yükseldi. İstanbul'da şöyle bir bin metrelik yükselti olsaydı keşke, otobüs biletiyle gider stres atar, şanslıysak pencereden bakıp aa gece beyazlatmış derdik. Ülkenin hiç bir yeri kara bu kadar uzak değil. Antalya Kemer'de bile kayak merkezi var :/